بنر تبلیغاتی بالای مقاله

طرز تهیه ترشی گیاه مندی و فوت و فن های آن

استان آذربایجان غربی از گذشته های دور رویشگاه انواع گیاهان خوراکی و کوهی بوده از جمله کاسنی، شب بو و نعناع، بولاغ اوتی، ختمی، چوبان کبریتی، بادرنجبویه، شیرین بیان، ثعلب، مرزه، اله گز، نسترن، موسیر، گندله، داغ جعفری سی، داغ قارپیزی، دوه دابانی، قوش اوزومی، داغ سقزی، یمیشان، چریش، هویچ وحشی، غاز ایاغی، یارپیز، کنگر، شوید، کهلیک اوتی و اوشقون و مندی که به زبان ترکی ماندا هم گفته میشود رویش این گیاه در فصل بوده و اکثرآذری زبانها از مندی برای تهیه ترشی استفاده میکنند که بسیار خوشمزه ، خوش طعم و پرطرفدار میباشد.

گیاه مندی

نکته : فرق گیاه مندی با کنگر در برگ ها است. در گیاه کنگر برگ‌ها به صورت تیغ‌دار است. در صدرتی که در مندی برگر بدون تیزی است.

طرز تهیه ترشی مندی

مواد لازم: 

مندی: 3کیلو

هویج : 1 عدد متوسط

سیر: بدلخواه

نمک : بدلخواه

سرکه: 3 پیمانه

آب: یک پیمانه

فلفل: بدلخواه

طرز تهیه ترشی مندی

طرز تهیه:

مرحله اول

ابتدا گیاه مندی را پاک کرده و چندین بار بخوبی شسته و آبکشی کنید طوری که اثری از خاک و شن و ماسه نماند. سپس آنها را به اندازهای دلخواهتان خرد کنید و کناری بگذارید و همینطور هویج ،فلفل، سیر را هم شسته و به شکل دلخواهتان خرد کنید. البته بهتر است که تمامی مواد بصورت خیلی ریز خرد شود.

 

مرحله دوم

در این مرحله سرکه را به همراه نمک و آب بجوشانید و بگذارید خنک شود حالا تمامی مواد خرد شده را درون ظرفی بریزید و با قاشق بزرگ هم بزنید تا کاملا مخلوط شوند. سپس مواد مخلوط شده را داخل شیشه ای دربدار بریزید تا پر شود. البته بهتر است سر شیشه کمی خالی باشد. سپس سرکه جوشانده شده را به آرامی روی مواد داخل شیشه بریزید طوری که سرکه به سطح مواد برسد. اگر حس کردید که اندازه سرکه کم است میتوانید مقدار سرکه را زیاد کنید تا شیشه پر شود.

 

مرحله سوم

در نهایت وقتی که شیشه ترشی پر شد درب آن را محکم ببندید و آن را بمدت یک الی دو هفته در محیط آزاد قرار دهید تا ترشی مندی بخوبی جا بیافتد بعد از این مدت میتوانید ترشی را بهمراه انواع غذاها نوش جان کنید. البته دقت داشته باشید که بعد از هربار استفاده درب شیشه را ببندید و داخل یخچال قرار دهید و نکته دیگر اینکه اگر تندی و تیزی ترشی را دوست دارید نیازی نیست به سرکه آب اضافه کنید.

 

همراه ما باشید با طرز تهیه انواع ترشی :

 

FavoriteLoadingپسندیدم
خرید تابلو برای پذیرایی

درباره‌ی منیژه فتحعلی زاده

منیژه فتحعلی زاده هستم. لیسانس کتابداری با هیجده سال سابقه خدمت در کتابخانه پزشکی ارومیه. هفت سال داوطلبانه به عنوان مروج با جهاد کشاورزی همکاری داشتم . چندین بار مروج نمونه زنان روستایی استان انتخاب شدم . به علت علاقه ای که به نوشتن مخصوصا دستور غذاهای سنتی فراموش شده داشتم، در حال حاضر در تیم نیمه شب هستم.

همچنین ببینید

طرز تهیه شربت سکنجبین و خیار

شربت سکنجبین نعناع و خیار یکی از شربت‌های قدیمی و سنتی ایرانی است که علاوه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.