گل فروشی آنلاین تهران

طرز تهیه ی ترشی لیته خانگی + ترشی لیته شمالی+ ترشی لیته جنوبی

ترشی لیته در بین ایرانی ها محبوبیت زیادی دارد. اکنون با مطالعه این مطلب با طرز تهیه چند مدل ترشی لیته مختلف آشنا خواهید شد. در ابتدا برای شما عزیزان ترشی لیته مخلوط را آموزش میدهم که امیدوارم بتوانید آن را در منزل درست کرده و نوش جان کنید. سپس ترشی لیته به روشی دیگر و لیته شمالی و لیته جنوبی را آموزش خواهم داد.

ترشی لیته

طرز تهیه ترشی لیته مخلوط:

مواد لازم ترشی لیته مخلوط:

بادمجان: چهار عدد متوسط
هویج : سه عدد
شلغم : سه عدد
چغندر : یک عدد
لوبیا سبز : 100 گرم
به : دو عدد
کرفس : 200 گرم
دانه انار : یک کیلوگرم
سرکه : یک لیتر
سیر : 8 حبه
نمک : به میزان لازم
زردچوبه : یک قاشق غذاخوری
سبزیجات معطر ( ترخون و نعناع و مرزه و ریحان و برگ کرفس ) : 200 گرم

طرز تهیه:

مرحله اول : ابتدا هویج و کرفس و لوبیا سبز و به و چغندر را به اندازه های خیلی ریز خرد نمایید.
مرحله دوم : مخلوط هویج و کرفس و به و لوبیا سبز و چغندر را به همراه دو لیوان سرکه درون قابلمه ای مناسب بریزید و قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا مواد ترشی آب پز شود.
مرحله سوم : درون ظرفی جداگانه بادمجان ها را با پوست خرد کنید. سپس شلغم را هم در اندازه های کوچک برش بزنید و مخلوط شلغم و بادمجان را به همراه یک لیوان سرکه به مدت 15 دقیقه روی حرارت گاز با شعله ملایم بپزید.
مرحله چهارم : همه مواد مخلوطی ترشی را به هرطریقی که خواستید پوره کنید.سپس سبزی های معطر و سیرها را به کمک ساطور خرد کنید و دانه های انار را هم درون مخلوط کن بریزید و بعد از پوره شدن دانه های انار مخلوط سبزیجات و سیر و پوره انار را به مواد ترشی اضافه کنید.  مواد ترشی را به مدت ۱۰ دقیقه روی حرارت گاز قرار دهید و بعد از مدت زمان ذکر شده مواد را از روی حرارت بردارید. بعد از اینکه ترشی خنک شد ادویه ها را نیز اضافه کنید و همه مواد مخلوط شده ترشی لیته را درون شیشه ای تمیز و خشک بریزید به اندازه ای که یک بند انگشت سر شیشه خالی بماند بعد از دوسه روز نوش جان کنید.

ترشی لیته به روش دیگر

ترشی لیته مخلوط از انواع چاشنی های مناسب درست میشود و شما عزیران می توانید با مطالعه این مقاله ترشی لیته بی نظیری برای خودتان درست کنید.

ترشی لیته

مواد لازم:

کلم سفید: 2 کیلو
متوسط هویج:6 عدد
گوجه فرنگی: 8 عدد متوسط
سیر: 8 حبه
فلفل سبز تند: 3 عدد
فلفل دلمه ای سبز: 3 عدد متوسط
بادمجان: 4عدد متوسط
ادویه: نمک،زرد چوبه ، سیاه دانه مقداری

طرز تهیه:

مرحله اول: بادمجان ها را پوست گرفته و بشویید و بعد داخل قابلمه ای را تا نیمه آن، آب بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش آید، بادمجان ها را به همراه یک لیوان سرکه داخل اب درون قابلمه بریزید و اجازه دهید چند دقیقه بماند، سپس بادمجان ها را آبکش کنید.
مرحله دوم : فلفل دلمه ای و هویج ها را شسته و برگ های کلم را نیز از یکدیگر جدا کنید و بعد از شستن داخل آبکش بریزید تا به طور کامل خشک شود. سیر را نیز پوست گرفته و بشویید، در آخر بادمجان ها، سیر و دیگر مواد را داخل چرخ گوشت بریزید تا به طور کاملا خرد شوند.
مرحله سوم : گوجه فرنگی ها را بعد از شست و شو، پوست گرفته و رنده کنید، سپس آن را از صافی عبور دهید تا دانه های گوجه گرفته شود.
مرحله چهارم : تمامی مواد چرخ شده را داخل ظرف مناسبی بریزید، آب گوجه، فلفل سبز تند برش داده شده وادویه ترشی ، نمک و سیاه دانه را نیز اضافه کنید حالاهمه مواد را کاملا با هم مخلوط کنید سپس روی مواد مخلوط شده سرکه بریزید به طوری که سطح مواد را بپوشاند بقدری که ترشی نه زیاد شل ونه سفت بشود در آخر در ظرف را محکم ببندیدو ظرف ترشی را در دمای محیط قرار دهید تا آماده شود سپس ترشی بعد از دو سه روز از محیط آزاد برداشته داخل یخچال نگهداری نمایید ودر کنار هر غذایی که دوست داشتید نوش جان کنید.

ترشی لیته شمالی:

در مقالات قبلی به شما عزیزان دو روش تهیه ترشی لیته مخلوط را آموزش دادیم. اکنون ترشی لیته شمالی را ارائه میدهیم ؛ ترشی لیته شمالی از انواع ترشی های معروف شمالی و بسیار لذیذ وخوشمزه ای میباشد که میتوانید از روی این مقاله آن را خیلی راحت در منزل برای خودتان درست کرده و همراه با انواع غذاها نوش جان کنید.

شمالی

مواد لازم

گوجه فرنگی درشت : ۵ عدد
بادمجان متوسط :۸ عدد
آب انار : دو لیوان
آبغوره : ۲ لیوان
نعنای خشک و گلپر : یک قاشق چای خوری

طرز تهیه

مرحله اول:  ابتدا برای تهیه لیته شمالی، بادمجان ها را شسته خشک کرده وروی حرارت کبابی کنید. حالا پوست آن ها را جدا کرده با ساطور کاملا خرد کنید.
مرحله دوم: حالا بادمجانهای ساطوری شده را با کمی آبغوره و آب انار و نمک دریا روی حرارت ملایم دو دقیقه بجوشانید تا طعم ترشی به خورد بادمجان ها برود.
مرحله سوم: در این مرحله گوجه فرنگی ها را رنده کرده همراه با سبزیهای خیلی ریزخرد شده و پیاز خیلی ریز خرد شده با کمی نمک ،نعناخشک،گلپر، فلفل سیاه روی بادمجانها اضافه کنید.
مرحله چهارم: نهایتا همه مواد مخلوط شده را درون شیشه مورد نظرتان پرکنید طوری که به اندازه یک بند انگشت سر شیشه خالی بماند که اگر ترشی شما سفت شد بتوانید کمی سرکه نیز به آن اضافه کنید وقتی شیشه پر شد در شیشه را محکم ببندید و خوب تکان دهید واجازه دید یک روز در محیط آزاد بماند سپس آن را درون یخچال بگذارید وتا دو الی سه هفته نوش جان کنید.

ترشی لیته جنوبی

ترشی لیته جنوبی خواهان زیادی دارد چرا که تهیه ی آن بسیار راحت و آسان میباشد. امیدوارم از تهیه ی این ترشی خوشمزه لذت ببرید.

 جنوبی

مواد لازم:

بادمجان :یک کیلوگرم
سیر : ۳حبه
هویج : ۴ عدد متوسط
سبزیهای معطر: ۳۰۰گرم
کلم سفید: یک عدد کوچک
فلفل سبز: ۱ عدد
سیاه دانه: به میزان لازم
زردچوبه :به میزان لازم
نمک دریا:به میزان لازم
سرکه به میزان لازم

طرز تهیه:

مرحله اول: برای تهیه ترشی لیته جنوبی، ابتدا بادمجان ها را در مخلوطی از آب و سرکه بجوشانید و کناری بگذارید تا خنک شوند. همچنین می توانید آن ها را در فر و یا روی حرارت کبابی کنید.
مرحله دوم :بادمجانهارا به همراه سیر و فلفل سبز و هویج در مخلوط کن بریزید و یا خیلی ریزخرد کنید.
مرحله سوم: سبزیها ،کلم را هم اضافه کرده هم را با هم مخلوط کنیدو با توجه به ذائقه تان سیاه دانه، زردچوبه، نمک و سرکه را هم به ترشی اضافه کنید.
مرحله چهارم: توی این مرحله سرکه را اضافه کنید تا حدی که ترشی شما نه خیلی شل و نه خیلی سفت باشد حالا تمامی مواد که خوب باهم مخلوط شده درظرف مورد نظرتان بریزید و درب آن را خوب ببندید و برای یک روز در دمای محیط نگه دارید تا آماده شود. ترشی لیته جنوبی هم باید در یخچال نگه داری شود و تا یک ماه میتوانید در کنار انواع غذاها نوش جان کنید.

چند نکته :

– اگر موقع استفاده دیدید ترشی شما سفت شده میتوانید مقداری سرکه اضافه کنید.
– ترشی لیته را حتما داخل یخچال نگهدارید.
– این ترشی سلیقه ای هست هر کس میتواند با توجه به ذائقه و سلیقه خود آن را درست کند.
– این نوع ترشی بایستی نه زیاد شل و نه زیاد سفت شود .
– اگر دوست نداشتید ترشی شما زیاد تند و تیز شود میتوانید کمی به سرکه آن شیره انگور اضافه کنید.

همراه ما باشید با طرز تهیه انواع ترشی :

 

FavoriteLoadingپسندیدم
گل فروشی آنلاین در تهران

درباره‌ی منیژه فتحعلی زاده

منیژه فتحعلی زاده هستم. لیسانس کتابداری با هیجده سال سابقه خدمت در کتابخانه پزشکی ارومیه. هفت سال داوطلبانه به عنوان مروج با جهاد کشاورزی همکاری داشتم . چندین بار مروج نمونه زنان روستایی استان انتخاب شدم . به علت علاقه ای که به نوشتن مخصوصا دستور غذاهای سنتی فراموش شده داشتم، در حال حاضر در تیم نیمه شب هستم.

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *