تست روانشناسی تشخیص اعتیاد جنسی و تمایلات جنسی غیر معمول

روانشناسان توصیه می کنند که افراد، جهت شناخت ابعاد شخصیتی خود باید گاهی خود را با تست های مختلف محک بزنند که یکی از این تست ها، تست روانشناسی تشخیص اعتیاد جنسی و تمایلات جنسی غیر معمول است که چنانچه فردی در زمینه معمول یا افراطی بودن رفتار جنسی اش مردد است باید بوسیله این تست، به تشخیص و اقدام برای درمان بیماری خود بپردازد.

اعتیاد جنسی

بزرگ ترین انجمن درمانی اعتیاد آمریکا، اختلال اعتیاد جنسی را یک بیماری مزمن و جدی که حافظه و اجزای مرتبط با آن را تحت تاثیر قرار می دهد تعریف می کند. کسی که علائم اعتیاد جنسی را دارا می باشد میلی شدید و غیر ارادی به برقراری رابطه جنسی با هر جنس مختلفی دارد زیرا افکار معتاد های جنسی تحت سلطه فعالیت های جنسی می باشد. در اکثر مواقع این افکار آنقدر شدت پیدا می کنند که تمامی کار ها و عملکرد فرد در زندگی را مختل می کند.

تست روانشناسی تشخیص اعتیاد جنسی و تمایلات جنسی غیر معمول

گاهی افرادی هم که روابط جنسی سالم و عاشقانه با همسر خود یا دوست خود دارند به علت وسواسی بودن در برقراری رابطه جنسی یک باره متوجه می شوند که علائم اعتیاد جنسی را دارند و اعمال و فانتزی هایی که برای سایر افراد تابو به حساب می آید برای آن ها لذت بخش هست و آن ها را تحریک می کند. اگر علائم اعتیاد جنسی به موقع تشخیص و درمان نشود فرد ممکن است به انحرافات جنسی مانند کودک آزاری مبتلا شود البته با بررسی علائم اعتیاد جنسی می توانید میل جنسی خود را هر چه زود تر کنترل کنید.

بررسی علائم اعتیاد جنسی

در بررسی علائم اعتیاد جنسی ابتدا باید بدانید که زندگی بدون برقراری رابطه جنسی با طرف مقابل هیچ لذتی ندارد چون که انجام فعالیت های جنسی بخشی سالم و عادی از زندگی هر انسانی است که موجب تکامل او می شود. اعتیاد یا بیش فعالی جنسی وقتی نگران کننده و دردسر ساز می شود که دلهره های فراوانی برای فرد به وجود آورد و او را در معرض آسیب رساندن به خود یا دیگران قرار دهد.

بیشتر بخوانید: باورهای نادرست رابطه جنسی

در علائم اعتیاد جنسی سیستم پاداش دهی و مسیر های عصبی مغز در فرد فعال می شود که این سیستم دراعتیاد به مواد مخدر نیز فعال می شوند. البته فردی که معتاد جنسی است به انواع مختلف و متنوعی از فعالیت های جنسی مانند فیلم های پورن، خود اراضایی و … اعتیاد دارد. از طرفی دیگر می توان گفت که اعتیاد جنسی ناشی از وسواسی است که فرد را مجبور به انجام فعالیتی خاص می ‌کند و نوع فعالیت جنسی اهمیت چندانی ندارد.

برخی از علائم اعتیاد جنسی

یکی از دشواری ‌های تشخیص علائم اعتیاد جنسی این است که هر فرد تمایلات جنسی متفاوتی دارد. برای مثال یک فرد ممکن است شریک جنسی خود را در حین انجام سکس با فانتزی های مختلف و درد های زیادی رو به رو کند بنابرین بطور کلی برخی از مهم ترین نشانه ها و علائم اعتیاد جنسی که به وسیله آنها می توان به تشخیص اعتیاد جنسی خود کمک نمود عبارتند از:

بیشتر بخوانید : 10 روش برای تنوع رابطه جنسی
 • خود‌ارضایی جبری
 • روابط زیاد و شرکای جنسی متعدد
 • مشاهدهٔ مداوم فیلم ‌های پورن
 • رابطه جنسی نا ‌ایمن مانند بدون کاندوم
 • رابطه جنسی مجازی از طریق فضای مجازی و …
 • پرداخت یا دریافت پول بابت رابطه جنسی
 • عریان ‌نمایی بدن در اینترنت
 • چشم ‌چرانی

تست روانشناسی تشخیص اعتیاد جنسی و تمایلات جنسی غیر معمول

برخی از گرایش ‌ها و رفتار‌ های معتادان جنسی

پژوهش‌ های علمی که متخصصان و پزشکان این حوزه انجام داده اند نشان داده که رابطه محکمی بین بیش فعالی جنسی و پذیرش خطر وجود دارد. برای مثال روابط جنسی افراطی می‌ تواند خطراتی مانند عفونت ‌های مقاربتی و صدمات جسمی یا عاطفی متعددی به‌ همراه داشته باشد. اما در ابتدا باید علائم اعتیاد جنسی و رفتار های عمومی معتادان جنسی را شناخت سپس به درمان و جلوگیری از پیشروی این اختلال پرداخت. برخی از گرایش ها و علائم اعتیاد جنسی عبارت است از:

 • ناتوانی در مهار فشار‌های جنسی و احترام به خط قرمز های شریک جنسی
 • وسواس و اصرار بر جذب دیگران
 • شروع روابط عاشقانه جدید که اغلب فرد را هم‌ زمان درگیر چندین رابطه می‌ کند
 • احساس گناه و شرم
 • آگاهی درباره غیر‌قابل‌ کنترل بودن فشار‌های جنسی و در عین حال غفلت از عواقب مالی، بهداشتی و اجتماعی آن
 • سوق پیدا کردن به سمت فاحشگی
 • انجام فعالیت‌ های جنسی به صورت طولانی ‌تر و شدید‌تر از چیزی که فرد قصد آن را داشته است
 • صرف انرژی و زمان فراوان برای انجام رابطهه جنسی، شهوت ‌رانی یا تجدید قوا
 • ترک کردن فعالیت ‌های اجتماعی، کاری یا تفریحی به‌ خاطر اعتیاد جنسی
 • اختلال خشم جنسی

عوارض جانبی اعتیاد جنسی

همان طور که متوجه شدید اگر علائم اعتیاد جنسی چه در اول و چه در وسط بحران تشخیص و درمان نشود فرد به انواع انحرافات فکری و بیماری های جسمی و روحی مبتلا خواهد شد. همچنین با عدم تشخیص علائم اعتیاد جنسی فرد به کمبود اعتماد به نفس، اضطراب، افسردگی حاد و حتی احساس گناه شدید دچار می شود و متعاقبا عوارض جانبی زیر را برای وی به دنبال خواهد داشت:

 • به وجود آمدن مشکلات خانوادگی و فروپاشی بنیان خانواده
 • مشکلات مالی
 • عفونت های مقاربتی
 • عواقب حقوقی درصورتی ‌که فرد اعمال غیر‌قانونی و خلاف عفت عمومی مانند عریان ‌نمایی داشته باشد.
 • انواع بیماری های روحی و روانی
معرفی : سایت های همسریابی و دوست یابی 

علل های پزشکی اعتیاد جنسی

علت بروز اعتیاد جنسی در فرد به اندازه علائم اعتیاد جنسی روشن و مشخص نیست اما ریشه اعتیاد جنسی را می توان در بخش های مختلف مغز جست و جو کرد زیرا مغز معتاد جنسی پاسخ های لذت بخش را با ساز و کار های بقا اشتباه می گیرد. مغز میانی قسمتی از مغز انسان است که مدیریت سیستم پاداش ‌دهی و غریزه بقای یک فرد را برعهده دارد. با فعالیت جنسی های متعدد مقدار زیادی هورمون به نام دوپامین در فرد ترشح می ‌شود که ترشح این هورمون احساس لذت را در مغز فعال می ‌کند. در اصل مغز یک فرد معتاد به ‌اشتباه احساس لذت را عاملی حیاتی برای بقا درنظر می‌ گیرد.

در کنار همه گفته ها برخی متخصصان معتقد هستند آشفتگی ‌هایی مانند اضطراب، افسردگی و درگیری‌ با آشنایان علت اصلی بروز علائم اعتیاد جنسی در فرد هستند.

تست روانشناسی تشخیص اعتیاد جنسی و تمایلات جنسی غیر معمول

تست اعتیاد جنسی

1- آیا به دنبال خرید مجلات یا تصاویر سکسی و یا استفاده از سایت‌هایی با مضامین سکسی، هستید؟

هرگز                 گاهی اوقات                     معمولاً

2- در روابط جنسی شیفتگی زیادی را از خود نشان می دهید به‌گونه‌ای که می‌توان گفت گرفتار روابط جنسی هستید؟

خیر                   بله

3- آیا خود یا شریک جنسی شما بر این باورید که رفتار جنسی شما از حالت عادی خارج شده است؟

هرگز                 گاهی اوقات                     معمولاً

4- آیا شریک جنسی شما از رفتار جنسی شما در طول رابطه گله و شکایت کرده است؟

هرگز                 گاهی اوقات                     معمولاً

5- آیا احساس خوبی نسبت به رفتار جنسی خودندارید؟

هرگز                 گاهی اوقات                     معمولاً

6- آیا دیدگاه جنسی خود را از شریک عاطفی خود مخفی می‌کنید؟

هرگز                 گاهی اوقات                     معمولاً

7- آیا رفتار جنسی شما تداخلاتی را در زندگی خانوادگی تان به وجود آورده است؟

خیر                   بله

8- آیا تاکنون پیش آمده که نتوانید رفتار اشتباه جنسی خود را متوقف کنید درحالی‌که کاملاً به آن آگاه هستید؟

خیر                   بلی

نحوه محاسبه امتیاز تست

سوالات ۳ گزینه ای: 0 امتیاز هرگز، 1 امتیاز گاهی اوقات، 2 امتیاز معمولا

سوالات ۲ گزینه ای: 0 امتیاز خیر، 2 امتیاز بلی

تفسیر تست

صفر تا ۴ امتیاز: این امتیاز از تست تشخیص اعتیاد جنسی نشان می دهد که شما میل جنسی طبیعی دارید و نمی‌توان آن را بیش از اندازه یا غیرطبیعی دانست.

۵ تا ۷ امتیاز: شما ممکن است به اعتیاد جنسی مبتلا شوید درنتیجه بهتر است امیال خود را تا حدودی تحت کنترل خود در بیاورید و برای آموختن تکنیک‌های کنترل رفتاری با یک متخصص مشورت کنید.

۸ امتیاز به بالا: این امتیاز و این تست ساده نشان می‌دهد که شما مبتلا به اعتیاد جنسی هستید البته این یک تشخیص صددرصدی نیست و بهتر است برای تشخیص این موضوع حتماً به یک متخصص مراجعه کنید و در صورت نیاز درمان را شروع کنید.

برخی راهکار‌ های بهبود بیش فعالی جنسی

پس از تشخیص اعتیاد جنسی برای بهبود علائم آن، راهکار های مختلفی وجود دارد که اگر فرد سعی در رعایت و انجام آن ها کند به راحتی می تواند علائم اعتیاد جنسی خود را کاهش داده و از شر این اختلال راحت شود. برخی از مهم ترین راهکار های بهبود علائم اعتیاد جنسی که در طول درمان از آنها استفاده می شود عبارتند از :

 • بازسازی روابط تخریب‌ شده
 • مدیریت استرس و اضطراب
 • مشخص کردن عواملی که افکار یا اعمال جنسیِ جبری را فعال می‌ کنند
 • جایگزین کردن فعالیت ‌های جنسی با دیگر فعالیت ها
 • حمایت دوستان و خانواده
بیشتر بخوانید: بایدها و نبایدهای رابطه جنسی در دوران نامزدی

جمع بندی نهایی

اعتیاد جنسی و تمایلات جنسی غیر معمول یک بیماری شایع در برخی افراد است که  اگر علائم آن به موقع تشخیص و درمان نشود ممکن است فرد را به انواع اختلالات روانی و … دچار و زندگی وی را مختل نماید بنابرین بهتر است جهت تشخیص اعتیاد جنسی و درمان این بیماری هر چه سریع تر اقدام نمود.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

درمان قطعی بی خوابی بدون عوارض

زندگی ام با مشاوره دگرگون شد، چرا؟

مشاوره به من کمک کرد تا در روابط اجتماعی خود موفق شوم و روابط خود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *