کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به بررسی این موضوع که کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟ خواهیم پرداخت. شاید اکثر افراد با این وسیله زناشویی آشنایی داشته باشند اما ممکن است که برخی با نوع زنانه آن، کمتر آشنایی داشته باشند که در این مقاله به طور کامل به معرفی هر دو نوع کاندوم زنانه و مردانه خواهیم پرداخت.

کاندوم چیست؟

کاندوم که در فارسی گاهی با نام غلاف نیز شناخته می‌شود، یک پوشش لاتکسی بهداشتی است که از تماس مستقیم آلت تناسلی زن و مرد در هنگام رابطه جنسی جلوگیری می‌کند. این پوشش لاتکسی حالت انعطاف‌پذیری و کشسانی دارد و در اثر وارد شدن مقدار خاصی از فشار پاره نمی‌شود.

کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟

کاندوم برای چه کاری استفاده می‌شود؟

کاربرد اصلی کاندوم پیشگیری از بارداری است. در این روش جلوگیری از بارداری، منی مرد درون این پوشش خاص ریخته می‌شود، به همین دلیل از ورود اسپرم‌ها با داخل رحم زن و تشکیل لقاح جلوگیری به عمل می‌آید.
از طرف دیگر باید اشاره کنیم برقراری یک رابطه جنسی غیر ایمن، می‌تواند باعث بروز بیماری‌های واگیری مانند ایدز یا زگیل تناسلی شود. استفاده درست از کاندوم ضمن جلوگیری از تماس مستقیم آلت تناسلی زن و مرد، از انتقال این بیماری‌ها نیز جلوگیری می‌کند.

برخی از مردم به اشتباه تصور می‎‌کنند که استفاده از کاندوم لذت رابطه جنسی را کاهش خواهد داد، اما بهتر است بدانید ساختار کاندوم‌های مختلف به شکلی است که از کمترین حد ضخامت برخوردار است. به همین دلیل علاوه بر این که تاثیری در کاهش لذت جنسی ندارد، استفاده از آن آرامش خیال و اطمینان خاطر را به طرفین هدیه می‌دهد.

انواع کاندوم

کاندوم‌ها در انواع مختلفی در بازار وجود دارند که اگر بخواهیم به‌طور کلی انواع کاندوم را در دو گروه اصلی دسته‌بندی کنیم، به شکل زیر خواهد بود.

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه رایج‌ترین نوع کاندوم موجود در بازار است که به شکل یک لاتکس نازک لوله‌ای شکل، روی اندام جنسی در حالت نعوظ کشیده می‌شود. این نوع از کاندوم معمولا یک نوک اضافی دارد که به عنوان مخزن عمل می‌کند و جلوی ریخته شدن منی را داخل واژن یا به بیرون می‌گیرد.

کاندوم‌های مردانه معمولا حاوی مقداری ماده تاخیری هستند. به همین دلیل در درمان زود انزالی نیز تاثیر مطلوبی دارند. این نوع کاندوم تا درصد بالایی از جمله ۹۰ درصد، از بارداری ناخواسته جلوگیری می‌کنند و در صورت سالم بودن، احتمال انتقال بیماری‌های مسری را تقریبا می‌توانند به صفر نزدیک کنند.

کاندوم‌های مردانه به نسبت دسته دیگر از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند و طریقه استفاده درست از کاندوم مردانه نیز آسان‌تر از گروه دوم است.

مزایای کاندوم مردانه 

باعث جلوگیری از انتقال بیماری های مقاربتی می‌گردد.
باعث جلوگیری از بارداری ناخواسته می‌شود.
کاندوم مردانه در مقایسه با کاندوم زنانه قیمت مناسب‌تری دارد.
استفاده از آن راحت‌تر از کاندوم زنانه است.
دسترسی و تهیه و خرید آن، آسان‌تر می‌باشد.

معایب کاندوم مردانه 

کاندوم ها همگی یک بار مصرف هستند.
استفاده از کاندوم مردانه به جهت کاهش احساس مستقیم در آلت مرد سبب کاهش لذت جنسی آقایان می‌گردد.
برخی از آقایان تمایل به استفاده از کاندوم را ندارند.

کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟

بیشتر بخوانید: کاندوم را در کجا نگهداری کنیم؟

کاندوم زنانه

کاندوم زنانه یکی دیگر از گروه‌های اصلی برای تقسیم‌بندی کاندوم است که برخلاف انواع مردانه، از جنس پلی اورتان ساخته شده است. این نوع کاندوم سازگاری بیشتری با محیط داخلی واژن دارد و کمتر از کاندوم مردانه سبب بروز حساسیت می‌شود.

این نوع کاندوم به شکل یک کیسه شل ساخته شده است که طول آن تقریبا نزدیک به ۱۷ سانتی‌متر است، اما در حالت دخول ممکن است این اندازه تا چند سانتی‌متر بیشتر نیز کش آید. در انتهای این کیسه یک حلقه انعطاف‌پذیر قرار داده شده است تا از گیر کردن کاندوم در داخل واژن جلوگیری کند.

کاندوم زنانه بیشتر مناسب خانم‌هایی است که نمی‌توانند شریک جنسی خود را وادار به استفاده از کاندوم کنند و از سوی دیگر برای داشتن یک رابطه جنسی سالم و پیشگیری از بارداری، ترجیح می‌دهند کاندوم زنانه را به عنوان ایمنی رابطه خود به کار ببرند.
این کاندوم‌ها همچنین جنس نازکتری نسبت به کاندوم مردانه دارند، به همین سبب تماس آلت تناسلی زن و مرد در حین رابطه جنسی بیشتر احساس می‌شود و سکس با آن لذت‌بخش‌تر از کاندوم مردانه خواهد بود. گرچه باید اشاره کنیم قیمت کاندوم زنانه بالاتر از کاندوم مردانه است و استفاده از آن در بین مردم رواج کمتری دارد.

نحوه استفاده از کاندوم زنانه به این شکل است که فرد می‌تواند کاندوم را تا ۸ ساعت قبل از شروع رابطه جنسی درون مهبل خود قرار دهد. این کاندوم را می‌توان در حالت نشسته یا خوابیده در حالی که پاها از یکدیگر باز است داخل واژن قرار داد.

برای قرار دادن کاندوم زنانه داخل مهبل کافی است حلقه داخلی را با انگشت شصت و میانی فشار دهید و پس از باز نگه داشتن لبه‌های داخلی آلت تناسلی، انگشت اشاره را داخل کاندوم فرو کرده و تا انتهای واژن وارد کنید. بلافاصله پس اتمام رابطه جنسی حلقه بیرونی کاندوم را در دست بگیرید و آن را به سمت خارج بکشید.

مزایای کاندوم زنانه 

از انتقال بیماریهای عفونی مقاربتی مثل ایدز جلوگیری می کند.

از آسیب رسیدن به مهبل در هنگام مقاربت جلوگیری می کند.

استفاده از کاندوم زنانه باعث کاهش تحریک آلت تناسلی مرد نمی شود.

می توان آن را بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه نمود.

از آنجایی که این کاندومها فاقد لاتکس می باشند، می توان برای افرادی که به لاتکس حساسیت یا آلرژی دارند استفاده نمود.

می توان آن را با موادچرب کننده ، نرم و لغزنده ساخت.

کاندوم زنانه در ایجاد حاملگی های بعدی مشکل ایجاد نمی کند.

استفاده از پلی اورتان در کاندوم زنانه باعث حساسیت کمتر نسبت به استفاده از لاتکس در کاندوم مردانه می شود.

باعث جلوگیری از بارداری و بسیاری از بیماریهای مقاربتی می شود.

تا ۸ ساعت قبل از مقاربت می توان آن را داخل واژن قرار داد.

به محل خاصی برای نگهداری نیاز ندارد زیرا تغییرات دمایی روی پلی اورتان تاثیر نمی گذارد.

معایب کاندوم زنانه

این نوع از کاندوم نسبت به کاندوم های مردانه قیمت بالاتری دارد و ممکن است برای برخی افراد صرفه اقتصادی نداشته باشد.
استفاده از کاندوم های زنانه برای زنان دشوارتر از نوع مردانه آن می‌باشد اما پس از گذشت زمان و عادت به استفاده از آن‌ها میزان دشواری استفاده از این وسیله تا حد زیادی کاهش خواهد یافت.
این محصولات کمتر شناخته شده‌اند به همین علت کمتر در دسترس هستند و ممکن است افراد برای تهیه و خرید آن‌ها با مشکل رو به رو شوند.
در صورت نبود آگاهی و دقت کافی در حین رابطه ممکن است آلت مرد از کنار کاندوم زنانه وارد بدن زن شود که در این صورت کاندوم زنانه هیچ کاربردی نخواهد داشت.
استفاده از کاندوم زنانه به دلیل کاهش احساس مستقیم واژن می‌تواند سبب کاهش لذت جنسی برای بانوان شود.
این محصولات یک بار مصرف هستند.

کاندوم چیست و برای چه کاری استفاده می شود؟

بیشتر بخوانید: برای خرید کاندوم چه بگوییم؟

کاندوم زنانه بهتر است یا مردانه ؟

هیچ یک از کاندوم ها، برتری بر دیگری ندارد و در صورتی که مرد علاقه به استفاده از کاندوم مردانه در هنگام رابطه نداشته باشد، پیشنهاد می‌گردد که بانوان از نوع زنانه آن استفاده نمایند.

سخن پایانی

کاندوم برای بسیاری از افراد یک گزینه در دسترس و عالی برای کنترل و پیشگیری از بارداری است. با این حال، باید در مورد استفاده و اینکه چه نوع کاندومی بخریم، بسیار وسواس به خرج دهید تا اثربخشی لازم را بسیار به دست آورید و اگر احساس می کنید که استفاده از کاندوم، لذت جنسی کافی را به ارمغان نخواهد آورد می توانید با مرور مقاله رازهای لذت جنسی با کاندوم، رابطه ای فوق العاده را برای خود و شریک جنسی تان رقم بزنید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

عوارض استفاده از کاندوم که تا بحال به شما نگفته اند!

عوارض استفاده از کاندوم که تا بحال به شما نگفته اند!

دز مقالات پیشین از وبسایت نیمه شب، به معرفی فواید کاندوم پرداختیم و حال امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *