بوسیدن کاپ قهرمانی ویمبلدون ۲۰۲۲

طرفداران تنیس در سرتاسر جهان منتظر ویمبلدون ۲۰۲۲ بودند. ویمبلدون بدون شک بزرگترین تورنمنت تنیس روی کره‌ی زمین است و با یک جو عالی و همچنین برخی مسابقات دراماتیک در گذشته، هیجان زیادی در اطراف مسابقات ۲۰۲۲ وجود دارد.

مسابقات قهرمانی ویمبلدون چیست؟

مسابقات قهرمانی تنیس بین‌المللی که هر ساله در لندن در ویمبلدون برگزار می‌شود. این تورنمنت که در اواخر ژوئن و اوایل جولای برگزار می‌شود، یکی از چهار رویداد تنیس سالانه “گرند اسلم” به همراه مسابقات آزاد استرالیا، فرانسه و ایالات متحده است و تنها مسابقاتی است که هنوز روی چمن طبیعی بازی می‌شود.

ویمبلدون

تاریخچه‌ی مسابقات قهرمانی ویمبلدون

اولین مسابقات قهرمانی ویمبلدون در سال 1877 در یکی از چمن‌های کروکت کلوپ کروکت و تنیس روی چمن کل انگلستان (از سال 1882 کلوپ تنیس و کروکت چمنی سراسر انگلستان) برگزار شد. در سال 1884 مسابقات قهرمانی زنان در ویمبلدون معرفی شد و دو نفره ملی مردان از آکسفورد به آنجا منتقل شد. دونفره مختلط و دونفره زنان در سال 1913 افتتاح شد.

مسابقات قهرمانی ویمبلدون که در ابتدا توسط آماتورها بازی می‌شد، در سال 1968 به روی بازیکنان حرفه‌ای باز شد. راد لیور از استرالیا و بیلی جین کینگ از ایالات متحده برنده مسابقات تک نفره آن سال شدند. مسابقات قهرمانی کنونی، علاوه بر انفرادی و دونفره مردان و زنان و دونفره مختلط، شامل رویدادهایی برای نوجوانان پسر و دختر است.

ویمبلدون

در نیمه شب بخوانید:مسابقه فرمول 1 بریتانیا 2022

اولین مردی که برنده ویمبلدون شد، چه کسی است؟

یک ورزشکار انگلیسی با نام Spencer Gore، متولد ویمبلدون انگلستان بود. او اولین قهرمانی تنیس روی چمن ویمبلدون را که در ۱۹ جولای ۱۸۷۷ انجام شد، برد. او حریف خود، ویلیام مارشال را در سه ست شکست داد.

به عنوان اولین بازیکنی که از رگبار استفاده کرد، با خلق این تکنیک اعتبار دارد. سال بعد، او قهرمانی ویمبلدون را به فرانک هادو باخت. او هرگز دوباره در ویمبلدون شرکت نکرد، با این حال، تا سال ۱۸۷۹ به بازی کریکت درجه یک ادامه داد.

ویمبلدون

اولین زنی که برنده ویمبلدون شد چه کسی بود؟

به عنوان قدیمی‌ترین تورنمنت تنیس در جهان، ویمبلدون در سال ۱۸۷۷ شروع به شاد کردن تماشاگران کرد. مسابقات انفرادی بانوان بعداً در سال ۱۸۸۴ اضافه شد. اولین زنی که برنده‌ی ویمبلدون شد، Maud Watson بود که در سال ۱۸۶۴ در لندن به دنیا آمد. در سال ۱۸۸۴ در مسابقات شرکت کرد. در فینال انفرادی مقابل خواهرش لیلیان با نتایج ۶-۸، ۶-۳، ۶-۳ پیروز شد.

او راه را برای قهرمانان تنیس دیگر هموار کرد، مانند Lottie Dod، که پنج بار قهرمان ویمبلدون شد و هنوز هم جوانترین زنی است که تا به حال برنده شده است. Billie Jean King که در سال ۱۹۷۳ در “نبرد جنسیت‌ها” در برابر Bobby Riggs پیروز شد. Serena Williams و Venus Williams فوق ستاره‌های تنیس هستند که موفق شدند.

ویمبلدون

۱۰ بازیکن برند ویمبلدون

۱-نواک جوکوویچ: متولد ۲۲ مه ۱۹۸۷ در بلگراد، صربستان، یوگسلاوی است که اکنون در صربستان ساکن است. تنیسور صربستانی که یکی از بهترین بازیکنان این بازی است. او رکورد ۱۰ قهرمانی اوپن استرالیا را به دست آورد و سومین بازیکنی (بعد از راجر فدرر و رافائل نادال) بود که ۲۱ عنوان قهرمانی گرند اسلم انفرادی مردان را کسب کرد.

ویمبلدون

در نیمه شب بخوانید:مسابقه دور همی؛ یک کپی درجه یک از مسابقه mental samura

۲-رافائل نادال: در ۳ ژوئن ۱۹۸۶ در ماناکور اسپانیا به دنیا آمد. این تنیس‌باز اسپانیایی که در اوایل قرن بیست‌و‌یکم به عنوان یکی از رقبای پیشرو در بازی ظاهر شد، به ویژه برای عملکرد خود مورد توجه قرار گرفت. روی خاک رس او رکورد ۱۴ قهرمانی اوپن فرانسه را به دست آورد و مجموع ۲۲ عنوان قهرمانی گرند اسلم انفرادی مردان او بیشترین قهرمانی در تاریخ تنیس بود.

ویمبلدون

۳-کسپر روود: یک تنیس باز حرفه‌ای نروژی است که در ۲۲ دسامبر ۱۹۹۸ در اسلو نروژ به دنیا آمد. روود رنکینگ انفرادی حرفه‌ای را در رتبه ۵ جهان دارد که در ۱۳ ژوئن ۲۰۲۲ به دست آورد و او را به بالاترین رتبه تنیسور نروژی تاریخ تبدیل کرد. او ۸ عنوان مسابقات انفرادی ATP Tour را به دست آورده است که هفت‌ تا از آن‌ها در زمین‌های خاکی بوده است.

ویمبلدون

۴-استفانوس تسیتسیپاس: در ۱۲ اوت سال ۱۹۹۸ در یونان به دنیا آمد او یک تنیس‌باز حرفه‌ای یونانی است. او توسط انجمن حرفه‌ای‌های تنیس به رتبه ۳ جهان رسیده است، که برای اولین بار در ۹ آگوست ۲۰۲۱ به آن دست یافت و او را به بالاترین رتبه‌بندی بازیکن یونانی در تاریخ تبدیل کرد.

ویمبلدون

در نیمه شب بخوانید:باربارا پراوی خواننده ایرانی فرانسوی برنده مسابقه یورو ویژن ۲۰۲۱

۵-کارلوس آلکاراس گارفیا: متولد ۵ مه ۲۰۰۳ در ال پالمار اسپانیا است. او یک تنیس باز حرفه‌ای اسپانیایی است که از سوی انجمن حرفه‌ای‌های تنیس به رتبه ۶ جهان در تک‌نفره رسیده است.

ویمبلدون

۶-ایگا شفیونتک: یک تنیس‌باز حرفه‌ای لهستانی متولد ۳۱ مه ۲۰۰۱ در ورشو است. او در حال حاضر توسط انجمن تنیس زنان در رده‌بندی شماره یک جهان قرار دارد و جوان‌ترین بازیکنی است که در بین ده تیم برتر رتبه‌بندی شده است. قهرمان مسابقات آزاد فرانسه در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۳ بود. او اولین بازیکنی است که به نمایندگی از لهستان موفق به کسب عنوان گرند اسلم انفرادی شده است.

۷-آنت کونتاویت: یک تنیس‌باز حرفه ای اهل استونی است که در ۲۴ دستمبر ۱۹۹۵ در تالین به دنیا آمد. او توسط انجمن تنیس زنان در رتبه دوم جهان قرار گرفته است، که برای اولین بار در ۶ ژوئن ۲۰۲۲ به آن دست یافت و او را به بالاترین رتبه استونی در تاریخ تبدیل کرد.

در نیمه شب بخوانید:معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری در دنیا

۸-انس جابر: یک تنیس‌باز حرفه ای تونسی که در ۲۷ ژوئن ۲۰۲۲ توسط انجمن تنیس زنان در رتبه ۲ جهان قرار گرفته است. جابر در ۲۸ اون ۱۹۹۴ در کسار هلال به دنیا آمده است. این بازیکن شماره ۱ تونسی فعلی و بالاترین رتبه تنیسور آفریقایی و عرب در تاریخ رده بندی ATP و WTA است.

۹-پائولا بادوسا گیبرت: در ۱۵ نوامبر ۱۹۹۷ در منهتن به دنیا آمده است او یک تنیس‌باز حرفه‌ای اسپانیایی است که توسط انجمن تنیس زنان که در ۲۵ آوریل ۲۰۲۲ به آن دست یافت، در رده ۲ انفرادی جهان و در همان تاریخ به رتبه ۱۲۴ در دونفره رسید.

۱۰-ماریا ساکاری: یک تنیس‌باز حرفه‌ای یونانی است. او در ۲۱ مارس ۲۰۲۲ به رتبه ۳ تک نفره جهان رسید و او را به بالاترین رتبه‌بندی بازیکن زن یونانی در دوره آزاد تبدیل کرد. بهترین رنکینگ دوبل WTA او ۱۶۹ است که در ۹ سپتامبر ۲۰۱۹ به دست آمد. ماریا در 25 ژوئیه ۱۹۹۵ در آتن، یونان چشم به جهان گشوده است.

در نیمه شب بخوانید:همه چیز در مورد مسابقات فرمول 1 در ابوظبی

ویمبلدون ۲۰۲۲

مسابقات ویمبلدون ۲۰۲۲ رسماً به پایان رسید. ویمبلدون ۲۰۲۲ از تاریخ ۲۷ ژوئن تا ۱۰ جولای در لندن، انگلستان برگزار شد. نواک جوکوویچ شماره ۱ و شماره ۳ جهان پس از شکست دادن نیک کیریوس هفتمین عنوان قهرمانی ویمبلدون خود را به دست آورد. در بخش زنان، النا ریباکینا، بازیکن شماره ۱۷، روز شنبه در فینال زنان، انس جابر را شکست داد و اولین قهرمانی گرند اسلم خود را کسب کرد.

نتیجه یکشنبه به جوکوویچ کمک کرد تا بردهای پیاپی خود در ویمبلدون را به ۲۸ مسابقه متوالی افزایش دهد. او اکنون ۲۱ عنوان قهرمانی دارد که تنها یک جام کمتر از رکورد رافائل نادال است.

یکشنبه همچنین سی و دومین فینال گرند اسلم او و هشتمین فینال او در باشگاه آل انگلیس بود. در همین حال، کیریوس در اولین فینال گرند اسلم خود شرکت می‌کرد. اگرچه این بازیکن ۲۷ ساله شکست خورد، اما کیریوس هنوز یکی از تنها ۵ بازیکنی است که رکورد پیروزی ۲-۱ مقابل جوکوویچ را به دست آورده است.

کیریوس پس از اینکه حریفش رافائل نادال به دلیل آسیب‌دیدگی از ناحیه شکم از نیمه نهایی باز ماند، به فینال رسید. جوکوویچ با شکست دادن بازیکن شماره ۹ کامرون نوری به فینال راه یافت که دومین پیروزی متوالی او در بازگشت است.

برد ریباکینا او را به اولین زن نماینده قزاقستان تبدیل کرد که برنده یک تورنمنت بزرگ می‌شود. او در روسیه متولد شد و هنوز در مسکو زندگی می‌کند، اما در سال ۲۰۱۸ زمانی که فدراسیون تنیس این کشور حمایت بیشتری از او نسبت به کشور خود ارائه کرد، نمایندگی تنیس خود را به قزاقستان تغییر داد.

در همین حال، جابر اولین زن عرب و بازیکن آفریقایی تبار بود که به فینال گرند اسلم رسید. ایگا شفیونتک، بازیکن شماره ۱ بانوان، شاهد پایان بردهای خود با شکست در دور سوم مقابل آلیزه کورنه بود.

شماره ۱ جهان در ۳۷ مسابقه متوالی پیروز شده بود و در ۶ تورنمنت قبلی که در آن شرکت کرده بود، از جمله برد در قطر، ایندین ولز، میامی، اشتوتگارت، رم و مسابقات آزاد فرانسه در رولان گاروس بود. برد کورنه او را برای اولین بار از سال ۲۰۱۴ به دور چهارم ویمبلدون رساند.

سرنا ویلیامز برای اولین بار از زمان برگزاری مسابقات ویمبلدون در سال ۲۰۲۱ در ۲۸ ژوئن وارد زمین شد. او از ژوئن گذشته بازی نکرده بود، زمانی که در بازی دور افتتاحیه خود در باشگاه آل اینگلند از ناحیه همسترینگ آسیب دید.

بازی ویلیامز مقابل هارمونی تان یک مسابقه نزدیک بود، اما تان پس از سه ساعت و ۱۱ دقیقه حضور در زمین به عنوان برنده کنار رفت. ویلیامز سال گذشته مجبور شد در دور اول در باشگاه آل اینگلند کنار رود.

در نیمه شب بخوانید:همه چیز راجع به رولان گاروس ۲۰۲۲

پاداش برندگان مسابقات قهرمانی ویمبلدون ۲۰۲۲

این مسابقه برای اولین بار در سه سال گذشته با ظرفیت کامل برگزار می‌شود و در کنار آن مبلغ جایزه یک رکورد محسوب می‌شود. امسال بازیکنان برای سهم ۴۰ میلیون پوندی (۴۰/۳۵۰/۰۰۰پوند) معادل ۲۰۰ میلیارد تومان جایزه، رقابت داشتند که افزایشی ۱۵/۲۳ درصدی نسبت به کل جایزه ۳۵ میلیون پوندی در سال ۲۰۲۱ دارد.

در مورد پاداش خاص بازیکنان، قهرمان ویمبلدون ۲۰۲۲ چکی به مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ پوند معادل ۱۰ میلیارد تومان به خانه برد که ۱۷/۶۵ درصد در مقایسه با آنچه نواک جوکوویچ دوازده ماه پیش دریافت کرده بود، افزایش داشت. نفر دوم فقط نیمی از این مبلغ را با به دست آورد که افزایش ۱۶/۶۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۲۱ است.

توزیع پول جوایز در سال ۲۰۲۲ به روند پرداخت پاداش‌های سنگین در دورهای قبلی ادامه داد تا به بازیکنانی که رتبه‌های پایین‌تر دارند، کمک کنند.

رقابت‌های ویمبلدون ۲۰۲۲ با دو تفاوت عمده نسبت به دوره‌های گذشته برگزار شد. از باشکوه‌ترین و قدیمی‌ترین رویداد ورزش تنیس در جهان، ویمبلدون است. ویمبلدون مسابقاتی هر سال به مدت ۲ هفته در اواخر ماه ژوئن در ویمبلدون لندن برگزار می‌شود، قبله‌گاه بسیاری از تنیس‌بازان به حساب می‌آید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

برنامه‌ی جام جهانی والیبال مردان ۲۰۲۲

جدول نتایج و برنامه‌ی جام جهانی والیبال مردان ۲۰۲۲

به گزارش تیم خبری وب‌سایت نیمه‌شب، فدراسیون جهانی والیبال اعلام کرد که طبق برنامه‌ی جام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *