معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری در دنیا

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری در دنیا را در این مقاله به شما معرفی می‌کنیم. این مسابقات در کشورهای مختلف برگزار می‌شود، اما چیزی که باعث ایجاد تفاوت آن می‌شود، مسیرها و سطوح مختلف خودروها است. رانندگان در کنار یکدیگر مسابقه نمی‌دهند. در عوض، آنها با شکست دادن زمان به رقابت می‌پردازند. به این دلیل که برخی از مسیرها آن‌قدر باریک هستند که فقط می‌توانند یک ماشین را در خود جای دهند. رانندگی هم‌زمان همه می‌تواند فاجعه باشد، زیرا ممکن است که آنها در هر نقطه از مسابقه با یکدیگر برخورد کنند.

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری در دنیا

این مسابقات یک رویداد استقامتی خارج از جاده است. زمینی که رقبا طی می‌کنند بسیار سخت‌تر از آن چیزی است که در مسابقه‌های معمولی استفاده می‌شود، و وسایل نقلیه مورداستفاده معمولاً خودروهای آفرود و موتورسیکلت‌ها هستند. بیشتر بخش‌های ویژه رقابتی خارج از جاده، عبور از تپه‌های شنی، گل‌ولای، صخره، و ارگ هستند. مسافت هر مرحله تحت پوشش از مسافت‌های کوتاه تا 800-900 کیلومتر در روز متغیر است.

اگر از علاقه‌مندان به‌سرعت هستید، نمی‌توانید مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری جهان را نادیده بگیرید. در این مقاله می‌خواهیم ۱۰ مسابقه معروف بزرگ اتومبیل‌رانی و موتورسواری در جهان را به شما معرفی کنیم.

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری

Spa Francorchamps

یکی از پیست‌های مسابقه کلاسیک است که موردعلاقه رانندگان و تماشاگران است. این پیست اغلب به‌عنوان اسپا شناخته می‌شود، یک پیست اتومبیل‌رانی به طول 7.004 کیلومتر است که در Stavelot، بلژیک واقع شده است. جایی که می‌توانید سرعت واقعی را تجربه کنید.

آب‌وهوای نامنظم آن از و ویژگی‌های خاطره‌انگیز این پیست است. رانندگان باید تمام تلاش خود را برای مقابله با دشواری و تنوع این پیست انجام دهند، زیرا جاده‌ها از مسیرهای مستقیم طولانی و میانه راه از پیچ‌های سختی با خم زیاد تشکیل شده است. فشرده سازی بسیار بالا این باعث می‌شود که هر خودروی F1 با عبور از اینجا قبل از ادامه مسیر در سربالایی با سرعت فوق‌العاده، پیچش بدنه فوق‌العاده‌ای را تجربه کند.

اکثر رانندگان این پیچ را “دلخراش” ترین پیچ در تمام مسابقات F1 در سراسر جهان می دانند. در این  مسابقات اصطکاک بین لاستیک و سطح آسفالت بسیار مهم می‌باشد،بنابراین با پیماش چند دوره پیست تیم پشتیبانی هر کدام از شرکت کنندگان با سرعت و مهارتی که دارند در کمترین زمان ممکن لاستیک‌های جدید را جایگزین کرده تا چسپندگی بین آسفالت و لاستیک مجددا تمدید کنند.

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری

در نیمه شب بخوانید:معرفی بهترین بازی‌ های مسابقه‌ ای و ریسینگ

 

Finnish Rally

رالی فنلاند یک مسابقه رالی در دریاچه فنلاند در مرکز فنلاند است. این مسابقه در جاده‌های شنی پهن و هموار با تاج‌های و پرش‌های بزرگ برگزار می‌شود، و سریع‌ترین مسابقه  در کل سری مسابقات قهرمانی رالی جهان است. با فهرست سالانه صدها هزار سوار، این بزرگ‌ترین رویداد اجتماعی در کل بلوک نوردیک است. رالی فنلاند واقعاً یک مسابقه کراس کانتری با سرعت بالا با جاده‌های زیبا و اتومبیل‌های مسابقه‌ای به‌جای وسایل نقلیه آفرود مانند داکار است. پیست رالی فنلاند به دلیل چرخش‌های افقی و صحنه‌های زیبای پرواز اتومبیل‌ها مشهور است. این جایزه یک چالش بزرگ برای طراحی شاسی، سیستم تعلیق، لاستیک‌ها و غیره هر وسیله نقلیه است.

جاده‌های سنگ‌ریزه‌ای صاف، مدفون در میان جنگل‌ها و دریاچه‌ها، با پرش‌های عظیم مشخص می‌شوند. سریع‌ترین رالی در مسابقات قهرمانی و مسابقه‌ای که هر راننده‌ای دوست دارد برنده شود. شجاعت و تعهد در اینجا بیش از هر جای دیگری لازم است.

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری

 

Dakar Rally

رالی داکار که قبلا به عنوان رالی پاریس-داکار شناخته می‌شد، یک مسابقه آفرود است. وسایل نقلیه برای مسابقه از اتومبیل تا موتورسیکلت از جمله موتورسیکلت های 4 چرخ و کامیون متغیر است. این مسابقه همچنین برای همه هم سوارکاران آماتور هم حرفه ای آزاد است. آماتورها معمولاً حدود هشتاد درصد شرکت‌کنندگان را تشکیل می‌دهند. این مسابقه معمولاً بیش از 2 هفته طول می کشد و هر روز بیش از 100 مایل مسیر توسط تیم های مسابقه تکمیل می شود.

طولانی ترین مسابقات در روز می تواند تا 800 تا 900 باشد. رالی داکار ۲۰۲۲ یک رویداد رالی حمله‌ای بود که در عربستان سعودی چهل و چهارمین دوره رالی داکار برگزار شد.این رالی توسط سازمان ورزشی آموری (ASO) برگزار می‌شود. این مسابقه بین 1 تا 14 ژانویه 2022 اجرا شد. این سومین باری بود که عربستان سعودی با حمایت فدراسیون خودرو و موتور سیکلت عربستان میزبان این رویداد بود. مسابقه در حائل شروع شد و در جده به پایان رسید، از میان دره‌ها و صخره‌ها در منطقه نئوم عبور کرد، از خط ساحلی دریای سرخ عبور کرد و به سمت تپه‌های شنی اطراف ریاض رفت. این مسیر شامل یک مرحله مقدماتی و 12 مرحله عادی بود.

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری

در نیمه شب بخوانید:معرفی معروف ترین سبک های دکوراسیون داخلی

Isle Of Man TT

یک مسابقه موتور سواری سالانه است که در جزیره من کشور کوچکی بین انگلستان و ایرلند برگزار می‌شود. این رویداد اغلب یکی از خطرناک‌ترین رویدادهای مسابقه‌ای در جهان نامیده می‌شود. همانطور که بسیاری از رقبا جان خود را دد این مسابقه از دست داده‌اند.
این مسابقه سالی یک بار به مدت دو هفته آخر ماه می و اول ژوئن برگزار می شود. جزیره من نام جزیره ای در ایرلند است که مسیر اصلی جزیره با گوشه های مخفی زیاد، سطح جاده باریک و بسیار خطرناک است. شرکت کنندگان با سرعت متوسط 200 کیلومتر در ساعت مسابقه می دهند.

جزیره من، تبدیل به نیروانای موتورسیکلت می‌شود. بزرگ‌ترین مسابقه‌دهنده‌های جاده‌ای جهان گرد هم می‌آیند تا خود را با دوچرخه‌های کورس کوهستانی آزمایش کنند. جاده های جزیره بیش از 100 سال است که صدای آژیر کوهستان، طرفداران و سوارکاران را به فضای منحصر به فرد در جزیره من تبدیل کرده است. این مسابقه در یک دوره 2 هفته‌ای برگزار می شود که هفته اول جلسات تمرین است.جلسات تمرینی بیشتر در شب‌ها انجام می‌شود و روزها را می‌توانند زیبایی‌های طبیعی جزیره لذت برند. پس از آن مسابقه در روزهای متناوب شنبه، دوشنبه، چهارشنبه و جمعه برپا می شود.

معروف‌ترین مسابقات اتومبیل‌رانی و موتورسواری

MotoGP (Grand Prix)

موتو مشهورترین مسابقه موتورسیکلت جهان است. مسابقات موتورسیکلت‌های جاده‌ای است که در پیست‌های جاده‌ای با مجوز فدراسیون بین‌المللی موتورسیکلتیسم (FIM) برگزار می‌شود.  این قدیمی‌ترین مسابقات قهرمانی جهان موتوراسپورت است که اولین بار توسط فدراسیون بین‌المللی موتورسیکلتیسم در سال 1949 سازمان‌دهی شد. سرعت در MotoGP کمتر از پیست F1 نیست، اما تصویر مسابقه‌دهنده‌هایی که هر بار گوشه‌ای را نزدیک زمین در آغوش می‌گیرند و از باد شتاب‌زده پنهان می‌شوند، جذابیت بسیار بیشتری نسبت به ماشین‌ها دارد.

MotoGP در جزیره‌ی‌من بین انگلستان و ایرلند برگزار می‌شود. بر اساس آمار درصد افرادی که دوست دارند Moto GP را تماشا کنند، بیشتر از مسابقات F1 است. دوچرخه ها را به طور خاص برای مسابقات طراحی می‌کنند. بسیاری از آنها به مدل هایی برای نسخه های تجاری مانند هوندا CBR600RR به RG211V، یاماها R1 به M1 تبدیل شده‌اند.

در نیمه شب بخوانید:همه چیز درباره ی بازی موتور سواران (GTA Online:Bikers)

Formula One

مسابقات فرمول 1 بالاترین مسابقه اتومبیل‌رانی است که توسط فدراسیون بین‌المللی اتومبیل (FIA) تأیید شده است. فرمول یک از اوایل قرن بیستم از مسابقات خیابانی در فرانسه سرچشمه گرفت. در سال 1950، این مسابقه به طور رسمی در سیلور ستون انگلیس ثبت شد. نام “فرمول 1” نشان‌دهنده یک سری الزامات فنی است که تیم‌های مسابقه و رانندگان باید به آنها پایبند باشند.

هرساله دو جایزه قهرمانی به تیم مسابقه و راننده اهدا می‌شود. تاکنون رکورددار جهان مایکل شوماخر که ۷ بار برنده شد. این قهرمان ۵ بار متوالی پشت‌سرهم از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ موفق به کسب جایزه شد. در این مسابقه میانگین سرعت مسیر همیشه بالای ۲۰۰ کیلومتر در ساعت است، حداکثر سرعت بیش از ۳۰۰ کیلومتر در ساعت است. یک روز قبل از مسابقه رسمی، سوارکاران برای کسب آمادگی بیشتر در پیست تمرین می‌کنند.

 

Daytona 500 (NASCAR)

اکثر مسابقات زنجیره‌ای معتبرترین مسابقات خود را در اواسط یا اواخر فصل برگزار می‌کنند. دایتونا اولین مسابقه است و جزو یکی از چهار مسابقه مهم است. این مسابقه از نظر ایمنی و عوامل رقابتی به‌شدت کنترل می‌شود زیرا مسابقه کاملاً طولانی است و دارای پیچ‌های خیلی تند است. خودروهای مسابقه‌ای NASCAR در ایالات متحده ساخته می‌شوند و دارای محدودیت‌هایی هستند، که عملکرد آنها را تقریباً یکسان می‌کند.

این محدودیت‌ها برای هر لیگ کوچک کمی متفاوت است. اتومبیل‌های شرکت‌کننده را مجبور هستند، حداقل سه جزء از  اجزای سازنده شامل کاپوت، سقف و درب صندوق عقب را حفظ کنند. بقیه قطعات قابل تعویض هستند. حتی چراغ‌های جلوی خودرو را می‌توان برداشت و با چراغ‌های شبیه‌سازی شده جایگزین کرد. این مسابقه هرساله در جاده بین‌المللی دایتونا در فلوریدا برگزار می‌شود.

در نیمه شب بخوانید:معرفی اجزا و قطعات خودرو

 

24 Hours of Le Mans

مسابقات 24 ساعته لمان قدیمی‌ترین رویداد مسابقه‌ای در جهان است که از سال 1923 توسط باشگاه اتومبیل‌رانی لوئست (ACO) هرساله در پیست دلاسارث در لومان (فرانسه) برگزار می‌شود. این پیست ۲۴ ساعت نام‌گذاری شده است زیرا هر تیم فقط ۳ سوار دارد که به مدت ۲۴ ساعت به طور مداوم باید رانندگی کند.

این مسابقات شامل بسیاری از کلاس‌های مسابقه‌ای مختلف با استانداردهای عملکردی مشخص است. پیست مسابقه این مسابقات هم شامل خیابان معمولی و هم مسیر اختصاصی است. سازندگان همیشه Le Mans را به‌عنوان یکی از فرصت‌هایی برای به نمایش گذاشتن مهارت طراحی خودرو در نظر گرفته‌اند؛ بنابراین، بسیاری از مدل‌های اولیه برای معرفی در پیست مسابقه‌ای Le Mans انتخاب شده‌اند.

 

Indy 500 (IndyCar)

مسابقه‌ای است که از آن به‌عنوان یکی از سه مسابقه معتبر اتومبیل‌رانی در جهان نام‌برده می‌شود که اولین‌بار در سال 1911 برگزار شد، تا کنون بیش از 100 سال از آن می‌گذرد. این مسابقه هرساله در پیست موتوری ایندیاناپولیس برگزار می‌شود. میانگین سرعت خودروهای مسابقه دهنده در این پیست به‌قدری بالاست که در بین سایر مسابقات به شهرت رسیده است. به‌ویژه، داوطلبانی که می‌خواهند واجد شرایط باشند باید بتوانند دور آزمایشی را با سرعت بیش از 354 کیلومتر در ساعت کامل کنند.

در هر فصل مسابقه، با هر دور، سوارکاران باید در مجموع تا ۸۰۰ کیلومتر را طی کنند. رکورد سرعت فعلی متعلق به Arie Luyendyk است که در سال ۱۹۹۶ با سرعت بیش از ۳۸۵ کیلومتر در ساعت ثبت شده است. این مسابقه سنت جالبی دارد که در آن مسابقه دهنده برنده معمولاً خط پایان را می‌بوسد و سپس با یک بطری شیر به او پاداش می‌دهد. انیمیشن اصلی توربو از این مسابقه الهام گرفته شده است.

در نیمه شب بخوانید:معرفی 20 کمپانی خودروساز برتر جهان

Monaco Grand Prix

موناکو یکی از مسابقات قهرمانی جهان فرمول ۱ است که هرساله برگزار می‌شود. تیم‌های مسابقه در پیست موناکو به رقابت خواهند پرداخت. پیست به طور رسمی میزبان مسابقات فرمول ۱ در سال ۱۹۲۹ بود و در سال ۱۹۵۰ به طور رسمی بخشی از مسابقات قهرمانی جهان شد.

مسابقه بزرگ موناکو در خیابان‌های باریک مونت کارلو با طول کلی ۳۳۴۰ کیلومتر و ۷۸ دور با ظرفیت ۱۲۰۰۰ نفر برگزار می شود. یکی از ویژگی‌های مسابقه این است که کل مسیر بدون حاشیه است، بلکه فقط دیوارهای بتنی یا روکش‌های فولادی تالوس دارد که حس بسیار قوی را به سوارکاران می‌دهد. بنابراین، مسابقه‌دهنده‌ها باید قبل از تجربه‌های خطرناک، مهارت‌های رانندگی دقیق را یاد بگیرند. این مسابقه احساس فوق‌العاده‌ای را به طرفداران و تماشاکنندگان می‌دهد.

کلام آخر

این مسابقات همیشه نقش مهمی در صنعت خودرو و موتورسیکلت داشته است. بهترین رانندگان و تیم‌ها در مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. رانندگان در عجیب‌ترین مکان‌ها با هم به رقابت می‌پردازند. طرف‌دارانی که در مسابقات شرکت می‌کنند، آدرنالین خود را افزایش می‌دهند. ما در این لیست معروف‌ترین مسابقات را که می‌توانید در تلویزیون تماشا کنید و یا حتی در آنها شرکت کنید به شما معرفی کردیم

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

10 فیلم برتر مرلین مونرو در طول تاریخ کاری

شاید شما فکر کنید که افسانه‌ها را فقط در داستان‌ها و کتاب‌ها می‌توان یافت، اما …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *