تربیت جنسی کودک | برخورد صحیح والدین با رفتارهای جنسی کودکان

تربیت کودکان یکی از موضوعات بسیار مهمی است که ذهن همه والدین را درگیر می‌کند. قطعا همه والدین درباره میزان اهمیت این موضوع آگاهی دارند. تربیت کودکان موضوعی است که ذهن بسیاری از افراد را پس از ازدواج و یا حتی پیش از ازدواج به خود درگیر می‌کند. در مقالات قبلی به موضوعاتی مانند این که چگونه فرزندمان را کتابخوان تربیت کنیم و چگونه فرزندمان را شجاع تربیت کنیم پرداختیم. یکی از موارد بسیار مهم پیرامون تربیت کودکان‚ تربیت جنسی آن‌ها است. البته متاسفانه این بخش از تربیت کودکان موردی است که والدین کمتر به آن توجه می‌کنند. در حالی که این بی توجهی ممکن است برای کودکان و همچنین خانواده گران تمام شود. پس بهتر است که والدین درباره این موضوع آگاهی کسب کنند. در این مقاله ار وب سابت نیمه شب قصد داریم که به موضوع تربیت جنسی کودک بپردازیم. با ما همراه باشید.

تربیت جنسی کودک

همانطور که گفته شد تربیت جنسی یکی از مهم‌ترین بخش‌های تربیت کودکان است، که نباید بی توجهی به آن توسط والدین صورت گیرد. در واقع در تربیت جنسی کودکان، باورها و ارزش‌هایی در کودک به وجود می‌آید که در آینده بر روابط بين فردی و عاطفی، صميميت، هويت و گرايش جنسی او تأثير قابل توجهی خواهد داشت. در واقع در این فرایند شامل مراحل ایجاد شناخت و دادن اطلاعات مناسب، رفتار مناسب و همچنین ارزش و دیدگاه می‌باشد.

تربیت جنسی کودک
تربیت جنسی کودک

این بخش از تربیت کودکان‚ با وجود داشتن اهمیت بسیار زیاد‚ توسط بسیاری از والدین نادیده گرفته می‌شود. این دسته از والدین معمولا به علت داشتن ترس از صحبت از مسايل جنسی با کودک، اقدامی برای تربیت آن‌ها در این زمینه نمی‌کنند. اما متاسفاده در این دسته از خانواده‌ها‚ به علت نداشتن تربیت جنسی آگاهانه‚ کودکان این اطلاعات را از روش‌های خطرناک‌تری کسب می‌کنند.

به یاد داشته باشید که متاسفانه افراد بسیاری وجود دارند که در کودکی مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفته‌اند و هنوز هم پس از گذشت سال‌ها نتوانسته اند آن را فراموش کنند. کودکان در صورت نداشتن آگاهی کافی ممکن است آسیب بیشتری ببینند. بهترین کاری که والدین باید انجام دهند دادن آگاهی و تربیت جنسی کودکان است. اما چه اقداماتی باید در راستای تربیت جنسی صحیح کودکان انجام داد؟

بیشتر بخوانید : اسم پسر جدید و امروزی ۱۴۰۰

اقدامات بسیار مهم در تربیت جنسی کودکان

با توجه به اهمیت تربیت جنسیتی کودکان‚ بهترین کار، انجام اقدامات درستی در این راستا است. اما در ادامه به برخی از مواردی در جهت تربیت جنسی صحیح کودکان می‌پردازیم.

یکی از موارد بسیار مهمی که در تربیت جنسی کودکان وجود دارد آموزش اندام‌های خصوصی بدن به کودکان است. شما به عنوان والدین کودک موظف هستید که آگاهی لازم درباره این موضوع را به او بدهید. کودک باید بداند که در صورتی که این یک اقدام خطرناک است که بخواهد اندام خصوصی کودک را ببیند. حتی به او آموزش دهید که کسی غیر از والدین (معتمد) نباید راجع به اندام خصوصی با او صحبت کند و یا بدن کودک را لمس کند و او را بغل کند. همچنین درباره به زور بوسیده شدن نیز با فرزند خود صحبت کنید.

حتما به کودک آموزش دهید که حتی صحبت کردن درباره این موضوع با فرد غریبه یا غیر قابل اعتماد نیز خطرناک است. اگر کسی بخواهد کودک را به تنهایی در جایی خلوت ببرد نیز خطرناک است. به او آموزش دهید که هرگاه احساس خطر کرد باید محل را ترک کند. به عنوان مثال هنگام به زور لمس و یا بوسیده شدن حتما محل را ترک کند.

در تربیت جنسی کودک توصیه می‌شود که حتما کودکان را با در زدن هنگام ورود به اتاق آشنا کنید. حتما از او بخواهید که هر گاه خواست وارد اتاق شما شود در بزند.

شما به عنوان والدین کودک موظف هستید که آرامش را برای او فراهم کنید. در نتیجه در صورتی که متوجه رفتاری غلط و حرکت جنسی نادرست از جانب کسی نسبت به کودک خود بودید حتما واکنش نشان دهید. این کار باعث می‌شود که حتی کودک شما نیز به میزان اهمیت ماجرا آگاه شود. علاوه بر این حتما فرد خاطی نیز به تذکر احتیاج دارد. پس حتما در صورتی که شاهد این اتفاق بودید از کودک خود دفاع کنید.

به یاد داشته باشید که در تربیت جنسی کودک هرگز والدین نباید در مقابل کودک برهنه باشند. توصیه می‌شود که بعد از ۳ سالگی هنگام حمام کردن، والدین نیز لباس زیر به تن داشته باشند.

بهتر است که قبل از ۳ سالگی اتاق خواب کودک از والدین جدا شود. همچنین نکته بسیار مهمی که وجود دارد درباره تصاویری است که کودک میبیند. در حضور کودک مراقب فیلم‌هایی که نگاه می‌کنید باشید. این تصاویر در ذهی کودک ماندگار شده و کودک از آن یاد خواهد گرفت. همچنین رفتار والدین با هم در حضور فرزند باید چارچوب داشته باشد. خوب است که آن‌ها در حضور فرزند با هم روابط محبت آمیز داشته باشند. به این دلیل که کودک باید شاهد احساس عشق، حمایت و امنیت باشد. اما حتمای این روابط باید از چارچوب خاصی تبعیت کنند تا برای کودک خطرناک نباشد.

بیشتر بخوانید :  آیا بوسیدن همسر و ابراز احساسات به او در مقابل فرزندان کار درستی است؟

زمان درست برای تربیت جنسی

یکی از سوالات پر تکرار پیرامون تربیت جنسی کودکان درباره زمان آن است. والدین کودکان باید زمان درستی را برای انجام این اقدامات در نظر بگیرند. باید بدانید که معمولا کودکان بین ۳ تا ۵ سالگی درباره این موضوعات کنجکاوی زیادی دارند. پس توصیه می‌شود که در این زمان اقدامات تربیتی خود را برای کودکان انجام دهید. البته شاید کودکانی وجود داشته باشند که در این سنین سوالاتی پیرامون این موضوعات نپرسند. پس بهتر است که شما زمانی که ذهن کودکتان به این موضوع مشغول است این اقدامات را انجام دهید. چون زمان تربیت جنسی کودکان را سوالات جنسی او تعیین می‌کند.

تربیت جنسیتی کودک
تربیت جنسی کودک

سخن پایانی: در این مقاله با میزان اهمیت تربیت جنسی کودکان آشنایی پیدا کردید. توصیه می‌کنیم که پیرامون این موضوع تحقیق و مطالعه بیشتری داشته باشید تا بتوانید نتیجه خوبی را دریافت نمایید. به یاد داشته باشید که آموزش این به دیگران، زمینه‌های آزار و مشکلات جنسی در جامعه کمتر خواهد کرد. پس در آگاهی رسانی به دیگران (مخصوصا والدین کودکان) کوتاهی نکنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن …

یک نظر

  1. تربیت جنسی کودک مسئله ی فوق العاده مهمی هست اما متاسفانه تو ایران زیاد بهش پرداخته نمیشه، متاسفانه تازه وقتی بچه ها بزرگ میشن مشکلات ناشی از اون خودش و نشون میده، برای من به عنوان یک مادر خیلی نگران کننده است، مرسی از سایت نیمه شب که به این موضوع پرداخته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *