چگونه فرزندمان را کتاب خوان تربیت کنیم؟

روش های تشویق کتاب خواندن کودکان:

کتاب خواندن یکی از کارهای ضروری برای کودکان است. اینکار نه تنها به بهبود مهارت هایی مثل خواندن و نوشتن کودکان کمک میکند. بلکه به کسب علم و دانش و افزایش اطلاعات عمومی کودک نیز کمک میکند.

به یاد داشته باشید هرگز نباید کتاب خواندن را برای کودک خود به امری خسته کننده و اجباری تبدیل کنید. بلکه کتاب خواندن برای او همواره باید امری سرگرم کننده و جالب باشد که تشنه انجام آن است.

کتاب خواندن در کودکان

در اینجا یه چند ترفند اشاره میکنیم تا کتاب خواندن را برای کودک شما جالب و جذاب کنند.

استفاده از کتاب های صوتی:

بله ، کتاب های صوتی هم میتوانند انتخاب خوبی برای کودکان شما باشند و می توانند به کودکان در خواندن بهتر کتابها کمک کنند. الیسا موسترانسکی ، معلم کتاب خواندن در پایه دبستان و مادر چهار فرزند می گوید: “شنیدن کسی که با دقت کتاب می خواند ، راهی عالی برای تجربه تسلط است ، یعنی توانایی خواندن دقیق ، سریع و بیان خوب متن. انواع کتاب های صوتی را میتوانید از برنامه های پختلف موجود در گوشی خود دانلود کنید.

برای مشاهده بهترین اپلیکیشن های کتاب صوتی اندروید اینجا کلیک کنید.

با عشق مطالعه کنید.

شوارتز می گوید: “کودکان از بزرگسالان یاد می گیرند.” “وقتی در محاصره غذاهای خاص بزرگ می شوید ، آن غذای خاص را دوست دارید. وقتی در محاصره کتاب بزرگ می شوید ، کتاب را دوست دارید. ” آنت اوونا ، مادر دو خواننده کتاب ، غالباً از هیجان خود می گوید: “من اطمینان می دهم که آنها من را در حال خواندن کتاب ببینند ، همچنین در مورد کتابها با آنها صحبت می کنم. من با هیجان به چیزی اشاره می کنم که داستان را به یاد من می آورد ، زیرا می خواهم آنها ببینند که کتاب ها برای من شادی آورند. ”

کتاب خواندن کودکان

 مکانی برای کتاب خواندن آنها درست کنید.

گوشه ای آرام ، دنج و پر از کتاب یک امر ضروری است. کریستینا دروسکوسکی ، متخصص خواندن در پایه دبستان و مادر سه فرزند می گوید: “بچه ها قلعه ها را دوست دارند ، بنابراین مکانی دارای یک صندلی و پتو می تواند کار بزرگی انجام دهد.” همچنین میتوانید گوشه ایی از اتاق او را کتاب بچینید و با نور پردازی خاص به آن جلوه ببخشید. تا با ارامش کتاب بخواند.

 از نویسندگان تجلیل کنید.

روز تولد نویسندگان مورد علاقه خود را در خانه یاداوری کنید یا اگر مقبره نویسنده ایی در شهر یا کشور شما وجود دارد او را به آنجا ببرید تا از نزدیک همه چیز را تجربه کند. درباره نویسنده مورد علاقه او اطلاعاتی دریافت کنید و با اشتیاق به اون انتقال دهید.

 

کتاب را بخوانید ، سپس فیلم را تماشا کنید.

یک کتاب کلاسیک را که فیلم آن ساخته شده را انتخاب کنید. آن را بخوانید. وقتی کارتان تمام شد ، برای تماشای نسخه فیلم ، یک شب فیلم خانوادگی برگزار کنید. کتی واکارو ، معلم دبستان و مادر دو فرزند می گوید: “این یک روش عالی برای ایجاد انگیزه در کودکان است.”

تشویق کتاب خواندن کودکان

بیشتر کتاب ها را با صدای بلند بخوانید.

دکتر کارلسون پیج می گوید: “بلند خواندن هم آموزشی است و هم اجتماعی ، بنابراین لایه های ارزشی در آن وجود دارد.” پس سعی کنید حتی زمانی که دارید برای خودتان کتاب میخوانید صدای خود را به گوش فرزندتان برسانید آنها با شنیدن مطالبی که شما میخوانید با چیزهای زیادی آشنا میشوندو شیوه ی درست کتاب خواندن را می آموزند.

بازدید از کتابخانه را به ماجراجویی تبدیل کنید.

به کتابداران متکی باشید – به آنها پول داده می شود تا خواندن را برای بچه ها جادویی کنند. با کودک خود به کتابخانه های مختلف شهر خود بروید و بگذارید بودن در کتابخانه و شیوه درست قرض گرفتن کتاب را تجربه کنند. و با محیط کتابخانه احساس راحتی کنند. این یکی از موارد ضروری برای کودکان است.

کتابها را برای بچه های کوچک بخوانید.

کتاب ها شروع به حرف زدن در کودکان را تسریع میبخشند. در ابتدا ، بچه ها متوجه تصاویر می شوند. سپس یاد می گیرند ورق بزنند. سپس آنها می فهمند که داستان هر بار یکسان است  و در واقع آنها همه مهارت های کلیدی را می آموزند. کتابهایی که دارای قافیه هستند خیلی مفید اند: دکتر کارلسون-پیج می گوید: “قافیه سازی به آگاهی واج شناسی کمک می کند آنها به راحتی تکرار و صداها را تشخیص می دهد.” “بچه ها قافیه ها را دوست دارند.

سوال کنید.

اینکار درک و لذت را افزایش می دهد. دکتر کارلسون-پیج می گوید: “این کار نباید برای اذیت کردن او انجام شود  ، بلکه بیشتر برای چک کردن است.” بپرسید که او  کدام شخصیت ها را بیشتر دوست دارد؟  فکر می کند در اینده چه اتفاقاتی می افتد ؟ او در آن شرایط چه کاری انجام می دهد؟

 در زمان های مختلف به او کتاب هدیه دهید.

سعی کنید در طول زمان و در اتفاقا مختلف به او کتاب هدیه کتید. خصوصا در هنگام اندوه و ناراحتی او باید یاد بگیرد که کتاب شادی اور است و در زمان غم اندوه بسیار همواره همراه اوست. شوارتز می گوید: “به هریک از اتفاقات زندگی کودک خود کتابی اضافه کنید.” توله سگ خریده اید؟ کتاب اضافه کنید ! او به مدرسه جدیدی میرود ؟ کتاب اضافه کنید ! وی خاطرنشان می کند: “شما با اینکار به او می گویید که کتاب ها در زمان احساس غم و اندوه ، هیجان یا هر چیز دیگری می توانند به شما کمک کنند.”

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ست های جذاب مادر و دختری

پوشیدن لباس یکسان مورد علاقه همه افراد نیست بنابراین جستجو و یافتن لباس ست در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *