ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن ما هم دقیقا مثل یک نوزاد تازه متولد شده نیاز به پرورش دارد تا بتواند در شرایط مختلف، بهترین راه حل‌ها را به ما ارائه دهد. در حقیقت، راز موفقیت افراد پویایی و خلاقیت ذهن است. به همین علت، ما تصمیم گرفتیم که در این مقاله به شما بگوییم که ذهن پویا چیست و چگونه می‌توان به آن دست پیدا کرد.

ذهن پویا چیست؟

ذهن پویا چیست؟

ذهن پویا ذهنی است که در شرایط و مشکلات مختلف زندگی، به فرد قدرت حل مسئله می‌دهد و کمک می‌کند تا بهترین راه حل‌ها را پیدا کند. به عبارتی دیگر، هر چقدر که ذهن پویاتری داشته باشید، قدرت حل مسئله بیشتری هم خواهید داشت. ذهن پویا به شما کمک می‌کند که راحت‌تر در مسیرها و کارهای جدیدتر قدم بگذارید. چون دقیقا زمانی که مسیر جدیدی را شروع کنید، به پیشنهاد ذهن به یادگیری و آموزش‌های جدید هم خواهید پرداخت و همین روند، باعث می‌شود که ذهن پویاتری داشته باشید.

اگر برای پویایی ذهنمان قدم برنداریم چه اتفاقی می‌افتد؟

همانطور که گفتیم، ذهن درست مثل یک نوزاد است و باید آن را پرورش داد. در حقیقت اگر ذهن پرورش داده نشود، شبیه یک نوزاد رفتار خواهد کرد. مثلا نوزادها قدرت حل مسئله ندارند و برای بیان خواسته‌ها یا مشکلات خود گریه می‌کنند. اگر ذهن هم به درستی پرورش داده نشود، در مشکلات و مسائل زندگی به حمله یا فرار از مشکل روی میاورد. در حقیقت در چنین شرایطی ما هیچ کنترلی روی مشکل نداریم و هر چقدر که بیشتر تلاش کنیم، بیشتر گمراه می‌شویم و به خاطر قدم گذاشتن در مسیر نادرست، از مسیر اصلی دور خواهیم شد.

بیشتر بخوانید: آموزش جذب یک شخص خاص با نیروی ذهن

چگونه ذهنی پویا داشته باشیم؟

حالا که متوجه شدید ذهن پویا چیست، وقت آن رسیده که با راه‌های رسیدن به آن بیشتر آشنا شوید. این خیلی فرقی ندارد که خانم یا آقا باشید یا چه سن و سالی داشته باشید، چرا که ذهن هم درست مثل عضلات بدن قابل پرورش است.

برای خودتان نامه قدردانی بنویسید

نوشتن نوعی ورزش برای مغز است و به شما کمک می‌کند که مغزتان را پرقدرت و فعال نگه دارید. پس چه بهتر از این که هدف از نوشتن قدردانی از خودتان باشد؟ سعی کنید که هفته‌ای چند مرتبه یا دست کم آخر هفته‌ها، قلم و کاغذی را آماده کرده و از خودتان بابت کارهای خوبی که انجام داده‌اید یا اهدافی که به آنها رسیده‌اید تشکر کنید.

به تغییر روی بیاورید

ایجاد تغییرات در زندگی روزمره همیشه سخت نیست، اما تغییرات هر چند جزئی و کوچک می‌توانند به تقویت و پویایی ذهن کمک کنند. لازم نیست که با شنیدن کلمه تغییر فکرتان را به سمت کارهای پررسیک و نگران کننده ببرید. همین که مسیر جدیدی را برای رفتن به محل کار یا مقصدتان انتخاب کنید یا به پختن غذاهای جدید روی بیاورید هم کافیست.

بیشتر بخوانید: اصول یک ذهن تحلیل‌گر چیست؟

به یادگیری چیزهای جدید علاقه نشان دهید

راه های رسیدن به ذهن پویا و خلاق

عاشق خواندن کتاب‌های علمی هستید یا هر روز دوچرخه سواری می‌کنید؟ خب این خیلی عالی است، اما دلیل نمی‌شود که کارهای جدید را امتحان نکنید. برای اینکه بدانید ذهن پویا چیست و به آن برسید، باید حوزه مطالعات و یادگیری مهارت‌های جدید را گسترده‌تر کنید. در این میان، تحلیل کردن چیزهای جدید را هم فراموش نکنید و هر فعالیت جدیدی که ترشح دوپامین در مغزتان را افزایش می‌دهد انجام دهید.

بیشتر تخیل کنید

برای داشتن ذهن پویا، باید بیشتر تخیل کنید و بر خاطرات گذشته خود مرور داشته باشید. مثلا به اولین اتاق دوران کودکی‌تان فکر کنید. دیوارهایش چه رنگی بود؟ چه اسباب بازی‌هایی را داخل آن چیده بودید؟ هر چه به چیزهای جزئی‌تری فکر کنید، موفق‌تر عمل خواهید کرد. همچنین روزهای مهم و به یادماندنی زندگی‌تان را مرور کنید. مثلا خاطرات روز اول مدرسه یا جشن تکلیفتان را به خاطر آورید یا اگر متاهل هستید، به خاطرات روز عروسی یا اولین دیدار با همسرتان فکر کنید.

بیشتر بخوانید: لاغری با تمرینات ذهنی در سریع‌ترین زمان

حفظ کنید

حفظ کردن مطالب فقط برای دوران مدرسه یا دانشگاه نیست و نوعی تمرین ذهنی محسوب می‌شود. زمانی که به جای حفظ کردن به نوشته‌های خود رجوع کنید، از حافظه خود استفاده نخواهید کرد و همین شما را از داشتن ذهن خلاق و پویا دور خواهد کرد. پس سعی کنید که مطالب، اشعار و آیه‌های قرآنی مورد علاقه خود را حفظ کنید تا ذهن پویاتری داشته باشید.

افکارتان را به روی کاغذ انتقال دهید

نوشتن و نگارش، دو تمرین عالی ذهنی دیگری هستند که مغز شما را به تمرین وادار می‌کنند. حتی اگر یک مسئله یا فکر مثل خوره به جانتان افتاده، می‌توانید با نوشتن آن برروی کاغذ بسیار آرامتر شوید. شما می‌توانید اینکار را با نوشتن یک نامه ساده به اعضای خانواده یا دوستانان شروع کنید. کاری که کمتر کسی آن را انجام می‌دهد و می‌تواند طرف مقابلتان را حسابی هیجان زده کند. علاوه بر این، خوب است که نگارش هم انجام دهید. یعنی به جای نوشتن یک نامه یا متن ساده، یک شعر، مقاله، تحقیق یا داستان کوتاه زیبایی که اصول نگارش در آن رعایت شده باشد را روی کاغذ پیاده کنید.

در یک محیط آرام تمرکز کنید

منظور از تمرکز کردن، این نیست که حتما باید یوگا انجام دهید یا با اصول مدیتیشن آشنا شوید. ساده‌ترین راه تمرکز کردن، این است که در یک محیط ساکت و دور از هیاهو بنشینید و ۲٠ دقیقه سکوت کنید. برای اینکه در این مدت بر ذهن خود غلبه کامل داشته باشید، باید هر چیزی از جمله موبایلتان را هم از خود دور کنید. سپس چشمانتان را ببندید و چند نفس عمیق بکشید. حالا باید تلاش کنید که در این مدت به هیچ چیزی فکر نکنید. با انجام اینکار، دریای آرامش به ذهنتان روانه شده و استرستان کم خواهد شد. زمانی که هم استرس ذهن کم شده و به آرامش برسد، شانس بیشتری برای رسیدن به ذهن پویا خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: چگونه مدیتیشن کنیم؟ فواید و تکنیک‌های مدیتیشن

با خواندن ذهنتان را تحریک کنید

پویا کردن ذهن با خواندن

حالا که متوجه شدید که راه‌های رسیدن به ذهن پویا چیست، وقت آن رسیده که ساده‌ترین راه برای رسیدن به ذهن خلاق را به شما معرفی کنم، بله، خواندن! خواندن یک روش بسیار موثر برای فعال و توانمند کردن مغز است. البته، در این مسیر هم باید تغییر را پیشه کنید. مثلا اگر تا به حال داستان‌های جنایی می‌خواندید، سعی کنید از این به بعد به خواندن مطالب دیگری که مورد علاقه‌تان است بپردازید. همچنین سعی کنید که متضاد عمل کنید، مثلا اگر تا به حال داستان‌های پلیسی و خشن می‌خواندید، از این به بعد بیشتر داستان‌های لطیف بخوانید.

ورزش‌های جدیدی را انجام دهید

ورزش و فعالیت جسمی نه تنها به سلامت جسمانی کمک می‌کند، بلکه در حفظ قوای ذهن و دور کردن تنش‌ها هم موثر خواهد بود. اگر شرایط ورزش کردن در بیرون از منزل را ندارید، ورزش‌های مناسب منزل را انجام دهید. اما اگر شرایطش را دارید، دست از ورزش‌های تکراری بردارید و با پوشیدن یک کفش و لباس مناسب، به بیرون از منزل بزنید.

شکست‌هایتان را تجزیه و تحلیل کنید

شکست خوردن در کارها نمی‌تواند جلوی موفقیت و پویا شدن ذهنتان را بگیرد، اما شک نکنید که هیچ کاری نکردن و تجزیه نکردن شکست‌ها جلوی خلاقیتتان را خواهد گرفت. پس اگر در انجام کاری شکست خوردید، به جای پا پس کشیدن آن شکست را تجزیه و تحلیل کنید تا متوجه شوید که چه چیزی جلوی موفقیتتان را گرفته است. با انجام اینکار هم از اشتباهاتتان درس گرفته‌اید، هم متوجه شده‌اید که ذهن پویا چیست و هم می‌توانید با به کار بردن راه حل‌های جدید و پویایی ذهن، به موفقیت دست پیدا کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

آموزش نقاشی در تهران

۷ باور اشتباه در ارتباط با نقاشی که مانعی برای پیشرفت یادگیری است

بسیاری از ما نقاشی را دوست داریم و از آن با عنوان یک سرگرمی که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *