تمام ترفندهای مهم خانه تکانی قبل عید

شاید خانه تکانی عید کمی زمان‌بر و گسترده باشد، اما خودتان هم خوب می‌دانید کمتر کسی پیدا می‌شود که از کنار این نظافت شیرین و مرسوم به سادگی گذر کند. خب مسلما داشتن یک خانه تر و تمیز، حس و حال اهالی خانه برای ورود به سال جدید را حسابی بهتر می‌کند. شک ندارم که شما هم به عنوان یک خانم خانه‌دار با ریز و درشت‌های نظافت و خانه تکانی منزل به خوبی آشنا هستید، اما ممکن است که با یک سری از ترفندهای خانه تکانی قبل عید آشنایی نداشته باشید.

به همین دلیل، ما تصمیم گرفته‌ایم که در این مقاله به معرفی تمام ترفندهای مهم خانه تکانی قبل عید بپردازیم. همچنین اگر با روش شست و شوی صحیح پرده‌های حریر و توری در منزل و برای عید آشنایی ندارید، می‌توانید از مقاله چگونه پرده‌های حریر و توری را در خانه بشوییم؟ کمک بگیرید.

ترفندهای خانه تکانی عید

تمام ترفندهای مهم خانه تکانی قبل عید

۱_کمد لباس‌ها را خوشبو کنید:

هیچ حسی بهتر از بو کردن لباس‌های تمیز و شسته شده نیست، حال فکر کنید که این لباس‌های تمیز به بوی عطر هم آغشته شده باشند. برای معطر کردن لباس‌ها، یک عدد صابون معطر را در گوشه کمد بگذارید و یا داخل یک جوراب نازک مثل جوراب پارازین بپیچید و لابه لای لباسهایتان آویزان کنید. در ترفندی دیگر، کافیست که چند گلوله پنبه را آماده کنید و عطر یا ادکلن مورد علاقه خود را به آنها اسپری کنید. حالا گلوله‌های پنبه را از رگال لباس‌ها آویزان کنید و یا آنها را داخل کشوی لباس‌ها قرار بدهید.

بیشتر بخوانید : چطور لباس ها را تا کنیم که کمتر جا بگیرد؟

۲_در خانه تکانی عید رد برچسب‌ها را از بین ببرید:

از بین بردن رد برچسب‌ها

درب ورودی هم یک قسمت مهم و البته در معرض دید از خانه است. اما متاسفانه برچسب‌های تبلیغاتی ریز و درشت نمای درب ورودی را حسابی خراب می‌کنند. پس در هنگام خانه تکانی عید برای رفع این مشکل هم دست به کار شده و کمی روغن مایع را روی برچسب‌ها بمالید تا به راحتی از درب جدا شوند. در ترفندی دیگر می‌توانید سشوار با دمای بالا را بر روی برچسب‌ها بگیرید تا به راحتی کنده شوند. شما می‌توانید از این ترفند کاربردی برای کندن برچسب از سطح سایر اشیاء نیز استفاده کنید.

۳_بوی گل محمدی را در آشپزخانه پراکنده کنید:

آیا ترفندی برای خوشبو کردن محیط آشپزخانه بعد از تمیز کاری را می‌شناسید؟ اگر جوابتان خیر است، کافیست که از گلاب برای دل انگیز کردن فضای آشپزخانه یا حتی خانه خود کمک بگیرید. به این منظور بعد از جرمگیری و شستن سطوح و اشیاء مختلفی مثل کف و دیوارهای آشپزخانه یا یخچال و لباسشویی، یک عدد دستمال را به مقداری گلاب آغشته کرده و بر روی اجسام مورد نظر بکشید. این یعنی یک تیر و دو نشان!

بیشتر بخوانید : از بین بردن بوی بد از خانه 

۴_خانه تکانی عید را با جوش شیرین ساده‌تر کنید:

خانه تکانی عید و سفید کردن وسایل برقی سفید با جوش شیرین

اگر وسایل برقی سفید رنگی دارید و شاهد زرد شدن آنها هستید و یا حتی اگر قصد دارید که از زرد شدن آنها جلوگیری کنید، نصف لیوان مایع سفید کننده، نصف لیوان جوش شیرین و چهار لیوان آب گرم را با هم مخلوط کنید. حالا یک اسفنج تمیز را به این محلول آغشته کرده و بر روی وسایل مورد نظر بکشید. در نهایت نیز به کمک یک دستمال مرطوب، سطوح وسایل برقی را از جوش شیرین پاک کنید.

بیشتر بخوانید : کاربرد سرکه برای نظافت خانه به جای مواد شیمیایی

۵_به محصولات آرایشی، مراقبتی و قفسه داروها هم سری بزنید:

قبلا از اینکه به تمیز کردن کشوی وسایل آرایشی و بهداشتی خود مشغول شوید، فکری به حال وسایل آرایشی تاریخ گذشته هم بکنید. شاید رژ لب قدیمی و خوشرنگ خود را خیلی دوست داشته باشید، اما شک نکنید که بعد از گذشت یک تا یک سال و نیم دیگر نمی‌توانید از آن استفاده کنید. از طرفی دیگر، وسایل مراقبت از پوست مثل کرم ضدآفتاب نیز بعد از گذشت مدت زمان معینی کارایی خود را از دست می‌دهند. پس فکری به حال چنین محصولاتی نیز بکنید. در این میان سبد داروها را نیز فراموش نکنید و داروهای تاریخ گذشته و خیلی قدیمی را دور بریزید.

بیشتر بخوانید : نحوه شستن تشک خوش خواب و تشک فنر دار

۶_در هنگام خانه تکانی عید جرم زدایی لباسشویی را فراموش نکنید:

جرم زدایی ماشین لباسشویی با سرکه

لباسشویی دست راست شما در کارهای روزمره است. پس حتما باید در هنگام خانه تکانی عید جرم گیری لباسشویی را هم انجام بدهید. چرا که در غیر این صورت ته مانده مواد شوینده به لوله‌ها، مخازن و خروجی لباسشویی‌تان رسوخ کرده و عملکرد لباسشویی عزیزتان را کند و نامتعادل می‌کند. پس ۱ فنجان سرکه را داخل لباسشویی بریزید و بعد از قرار دادن تنظیمات بر روی دور کامل، دکمه استارت را بزنید. توجه کنید که در زمان جرم‌گیری لباسشویی هیچگونه لباسی را داخل آن نیاندازید.

بیشتر بخوانید : شستن لباس ها با سرکه

۷_با جوراب و جاروبرقی گردگیری کنید!

خودتان هم خوب می‌دانید که قبل از تمیز کردن وسایلی مثل تشک خوش‌خواب یا مبل، باید گرد و خاک‌ها را اساسی تمیز کنید تا اثری از چرک مردگی بر روی آنها باقی نماند. از آنجایی که باید اینکار را با دور تند و لوله اصلی جارو برقی انجام بدهید، ممکن است لوله جاروبرقی مدام به وسایل بچسبد و حوصله‌تان را سر ببرد. اما اگر می‌خواهید که اینکار را با سرعت بالا انجام بدهید، یک عدد جوراب نازک مثل جوراب پارازین را روی لوله جارو برقی بکشید و تار و پودر گرد و خاک‌ها را در عرض سه سوت از بین ببرید. این روش برای تمیز کردن کشوهای حاوی لباس نیز بسیار عالی است.

۸_وسایل نقره را برق بی‌اندازید:

 

برق انداختن وسایل نقره

اگر منزل خود را با وسایلی از جنس نقره زینت بخشیده‌اید، باید حالی به فکر برق انداختن این وسایل نیز بکنید. برای تمیز کردن وسایل نقره دور شوینده‌های شیمیایی را خط بکشید و کمی خمیر دندان را با پارچه بر روی شی مورد نظر بکشید. سس کچاپ نیز برای برق انداختن وسایل نقره عالی عمل می‌کند، کافیست امتحانش کنید!

۹_به جعبه ابزارتان هم رسیدگی کنید:

جعبه ابزار از جمله وسایلی است که اغلب در خانه تکانی عید نادیده گرفته می‌شود. اما شما به راحتی از کنار این جعبه کاربردی نگذرید و آچارها، انبرها یا سایر ابزارهای فلزی را داخل یک ظرف نسبتا بزرگ بریزید. حالا کمی سرکه سفید را بر روی ابزار بریزید تا جایی که ابزار کاملا در سرکه غوطه‌ور شوند. ظرف را به مدت ۱ روز کنار بگذارید و در نهایت به کمک یک مسواک کهنه، به جرم زدایی و زنگ زدایی ابزار خود بپردازید.

۱٠_لوله‌های آشپزخانه را با مواد خانگی باز کنید:

باز کردن لوله‌ها در خانه تکانی عید با جوش شیرین و سرکه

همیشه که لازم نیست برای باز کردن لوله‌های آشپزخانه به سراغ شوینده‌های مضر و شیمیایی بروید. پس در خانه تکانی عید ۱۴٠۱ دست بکار شوید و ۲ قاشق جوش شیرین را داخل لوله سینک بریزید. حالا یک لیوان سرکه را نیز داخل لوله بریزید و دو الی سه دقیقه صبر کنید. بهتر است که در این چند دقیقه یک تکه پارچه یا حوله کهنه را روی خروجی لوله بی‌اندازید. بعد از گذشت این چند دقیقه مقدار زیادی آب داغ را داخل لوله بریزید و سینک را بشویید.

۱۱_موهای فرش را با یک تکه چسب جمع کنید:

علاوه بر گرد و خاک‌های لانه کرده در فرش، باید فکری به حال نخ‌های ریز و موهای چسبیده به فرش نیز بکنید. برای اینکار یک جاروی دسته‌دار را آماده کنید و یک لایه نوار چسب دو طرفه را دور تا دور موهای جارو بچسبانید. حالا با خیالی راحت جارو را روی فرش و موکت‌ها بکشید تا موها به چسب‌ها بچسبند. هر زمان که احساس کردید چسب پر از مو شده است، نسبت به تعویض آن اقدام کنید.

۱۲_شیرآلات را با سرکه برق بی‌اندازید:

برق انداختن شیرآلات با سرکه

نیازی نیست که برای درخشان کردن شیرآلات منزل خود به محلول‌های شیمیایی متوسل بشوید. برای اینکار یک حوله کهنه را کاملا به سرکه آغشته کنید و آن را روی شیر مورد نظر بپیچید. بعد از گذشت حدود ۱ ساعت جرم‌های شیر کاملا سست می‌شوند و کافیست که برای رهایی از آنها، یک مسواک کهنه را بر روی شیر آلات بکشید و در نهایت آب بکشید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

سرویس کاری کولرآبی

آموزش تصویری و مرحله به مرحله سرویس کردن کولر آبی

کم‌کم گرما شروع شده است، البته اردیبهشت ماه نیز هنوز هوای خنک و باران‌های بهاری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.