گل فروشی آنلاین تهران

نحوه شستن تشک خوش‌خواب

تا چه اندازه با نحوه تمیز کردن و نحوه شستن تشک خوش‌خواب آشنایی دارید؟ اگر فکر می‌کنید که شستن تشک خوش‌خواب کار سخت یا بیهوده‌ای است، باید بگویم که سخت در اشتباه هستید. چرا که شما حداقل روزی ۸ ساعت از عمر خود را بر روی تشک خواب می‌گذرانید و باید دست کم هر ۶ ماه یکبار آن را بشویید. با شستن تشک خوش‌خواب هم از جولان دادن آلودگی و باکتری‌ها جلوگیری کرده و هم به حفظ حالت ظاهری و طول عمر بیشتر تشک کمک زیادی خواهید کرد. برای شستن تشک خوش‌خواب دو راه دارید، اول اینکه آن را به خشک‌شویی سپرده و هزینه‌های بیشتری را متحمل بشوید و دوم اینکه با وسایل ساده و ارزان در منزل خود مشغول به تمیز کردن تشک بشوید. به همین منظور، ما تصمیم گرفته‌ایم که در این مقاله از سایت نیمه شب، نحوه شستن تشک خوش‌خواب را با یک روش ساده و کاربردی به شما آموزش بدهیم.

شستن تشک خوش‌خواب

نحوه شستن تشک خوش‌خواب

 

قبل از آموزش شستن تشک خوش‌خواب، باید بدانید که شست‌وشوی مستقیم تشک با آب کار بسیار اشتباهی است. چرا که اگر تشک فنری باشد دچار زنگ زدگی شده و اگر فنری هم نباشد از طول عمرش کم خواهد شد. بنابراین اگر قصد تمیز کردن تشک خوش‌خواب خود را دارید، دقیقا طبق مراحل زیر پیش رفته و از تماس مستقیم آب با تشک جلوگیری کنید.

برای شستن تشک خوش‌خواب، به وسایل زیر نیاز دارید:
_۵٠٠ کیلوگرم جوش شیرین
_مایع شوینده ضدعفونی کننده آنزیم‌دار
_سرکه سفید
_الک
_۲ عدد اسپری آب‌پاش
_اسفنج بزرگ

 

_مرحله اول: شستن رو تختی

عکس لباسشویی

مسلما رو تختی زودتر از خود تشک کثیف شده و زود به زود شسته می‌شود. اما در هنگام شستن تشک خوش‌خواب، رو تختی یا کاور کشی تخت را هم داخل لباسشویی انداخته و بشویید. برای اینکار پودر شوینده قوی را داخل محفظه شوینده بریزید و شیر آب گرم لباسشویی را باز کنید. آب گرم برای از بین بردن آلودگی‌ها و باکترهای پنهان عملکرد فوق‌العاده‌ای دارد. برای شستن رو تختی، لباسشویی را روی دور کامل شست‌وشو قرار داده و سپس دکمه استارت را بزنید. از آنجایی که رو تختی‌ها انواع مختلفی مثل پنبه‌ای، ساتن و پلی استر دارند، بهتر است که ابتدا مراحل شست‌وشوی انواع روتختی را یاد بگیرید. برای شستن روتختی، به هیچ وجه از مایع سفید کننده استفاده نکنید. همچنین اگر روتختی خود را دوست دارید، نباید آن را با سایر البسه داخل لباسشویی بی‌اندازید. در پایان کار و بعد از شسته شدن روتختی، آن را برای خشک شدن در هوای آزاد و معرض نور خورشید قرار بدهید تا کوچکترین بوی نمی به خود نگیرد.

 

_مرحله دوم: کشیدن جاروبرقی

عکس تمیز کردن تشک خوش خواب

در این مرحله باید تمام قسمت‌های تشک را با مکش بالای جاروبرقی کاملا جارو بکشید. ابتدا سطح تشک را با سری معمولی جارو کنید، سپس سری کوچک جارو برقی را نصب کرده و به سراغ اطراف و خط دوخت تشک بروید. اگر می‌خواهید تشک خوش‌خوابتان حسابی تمیز شود، حتما این مرحله را با دقت بالا انجام بدهید. چون اگر گرد و خاک و موهای ریز و… روی سطح تشک باقی بمانند، در هنگام شستن تشک خوش‌خواب وارد قسمت‌های زیرین تشک شده و باعث چرک مردگی و بوی بد آن می‌شوند.

 

_مرحله سوم: بو زدایی تشک خوش‌خواب

همه ما می‌دانیم که تشک خوش‌خواب خواب بعد از گذشت مدتی بوی عرق و انواع آلودگی‌ها را به خود جذب می‌کند. پس لازم است که با یک ترفند ساده تشک خود را بوزدایی کنید. برای اینکار حدود نیم کیلوگرم جوش شیرین را تهیه کرده و داخل الک بریزید. اگر دوست دارید که تشک خوش‌خوابتان عطر خیلی ملایم و خوش‌بویی به خود بگیرد، ۵ قطره روغن خوشبو کننده ( مثلا اسانس گل رز، اسطوخودوس یا صنوبر) را به جوش شیرین اضافه کنید. حالا الک را روی تمامی قسمت‌های تشک حرکت داده تا جوش شیرین سطح آن را کاملا بپوشاند. اگر برایتان مقدور است، اجازه بدهید جوش شیرین به مدت ۲۴ ساعت بر روی تخت باقی بماند. در غیر این صورت، ۳٠ دقیقه بعد دوباره جاروبرقی را روشن کرده و جوش شیرین‌ را از روی تخت جارو بکشید. بعد از این تشک را در معرض نور خورشید قرار بدهید تا فرایند بو زدایی به بهترین شکل انجام بشود. اگر امکان بیرون بردن تشک از خانه را دارید، بهتر است آن را داخل حیاط گذاشته تا نور خورشید مستقیما به آن بتابد. در غیر این صورت، پنجره‌ها را باز کرده و تشک را در معرض نور خورشید قرار بدهید.

 

_مرحله چهارم: مرطوب کردن تشک خوش‌خواب

عکس تشت خوش خواب

حالا به قسمت اصلی کار یعنی تمیز کردن تشک خوش‌خواب می‌رسیم. همانطور که گفتیم به هیچ وجه نباید از آب داغ یا فشار آب مستقیم برای شستن تشک خوش‌خواب استفاده کنید. پس برای اینکار، تشک خوش‌خواب خود را داخل تراس، حمام و یا حیاط قرار بدهید. حالا یک عدد بطری اسپری را از آب داغ پر کرده و ماده شوینده ضدعفونی کننده را داخل بطری دیگر بریزید. اگر به دنبال جایگزین طبیعی می‌گردید، میتوانید از سرکه سفید به جای مایع شوینده ضد عفونی کننده استفاده کنید.

به این منظور ابتدا آب داغ را به کمک اسپری به تمامی قسمت‌های تشک پاشیده و آن را کمی مرطوب کنید.

 

_مرحله پنجم: اسفنج کشی

عکس تمیز کردن تخت

بعد از آب‌پاشی تشک، یک عدد اسفنج بزرگ را برداشته و مایع شوینده را روی آن اسپری کنید. حالا از قسمت بالایی تشک شروع به اسفنج کشیدن کنید و هر بار که اسفنج خشک شد، دوباره با مایع شوینده آن را مرطوب کنید. اگر با یک بار اسفنج کشیدن احساس تمیزی نکردید، این کار را مجددا انجام بدهید. برای اینکه اثر بخشی بهتری داشته باشید، می‌توانید کمی سرکه سفید را هم بر روی اسفنج بریزید. اما توجه داشته باشید که از سرکه سفید به تنهایی و با مقدار زیاد استفاده نکنید. زیرا سرکه سفید حالت اسیدی داشته و باعث پوسیدگی و آسیب رساندن به بافت داخلی تشک می‌شود. سرکه سفید در سفید کنندگی، بو زدایی، از بین بردن حالت الکتریسیته ساکن و… البسه و پارچه‌ها عملکرد بی‌نظیری دارد.

 

_مرحله آخر: خشک کردن تشک

عکس تشک خوش خواب

بعد از اینکه مرحله اسفنج‌کشی تشک به پایان رسید، آن را در هوای آزاد و زیر نور خورشید قرار بدهید. با اینکار هم تشک زودتر خشک شده و هم از آلودگی‌های احتمالی مثل قارچ و آلودگی و میکروب به طور کامل پاک می‌شود. بعد از خشک شدن تشک خوش‌خواب، رو تختی یا کاور شسته شده را هم روی آن کشیده و با خیال راحت از خوابیدن بر روی تشک پاکیزه خود لذت ببرید.

 

پاک کردن لکه ادرار از روی تشک

شستن تنشک خوش‌خواب

اگر فرزند کوچک یا حیوان خانگی‌تان بر روی تشک خوش‌خواب ادرار کرده است، می‌توانید از محلول‌های قوی‌تری برای شستن تشک کمک بگیرید. برای اینکار کافیست که محلول را بر روی تشک ریخته و اسفنج بکشید.
برای ساخت محلول پاک‌کننده ادرار از ترکیبات زیر استفاده کنید:

 

ترکیب شماره ۱:

شستن تشک خوش‌خواب

۳ قاشق غذاخوری پودر ماشین لباسشویی+ ۱ قاشق غذاخوری آب + آب اکسیژنه
ابتدا پودر لباسشویی را با آب رقیق کرده و آن را به مدت نیم ساعت روی لکه ادرار قرار بدهید. بعد از گذشت نیم ساعت آب اکسیژنه را هم روی اسفنج ریخته و لکه ادرار را پاک کنید.

 

ترکیب شماره ۲:

آب + صابون + جوش شیرین + حوله کاغذی
اگر کودک یا حیوان خانگی به تازگی بر روی تشک ادرار کرده است، ابتدا حوله کاغذی را محکم روی تشک بکشید تا رطوبت ادرار جذب حوله بشود.حالا صابون را با آب رقیق کرده و جوش شیرین را به آن اضافه کنید. یک اسفنج را به محلول بدست آمده آغشته کرده و روی محل ادرار بکشید. هربار پس از کشیدن اسفنج با حوله رطوبت تشک را جذب کنید.

 

ترکیب شماره ۳:

نمک + آبلیمو + سرکه سفید
این محلول برای از بین بردن لک ادرار بزرگسالان موثر است. تمامی مواد را با هم مخلوط کرده و چندین بار با اسفنج بر روی تشک بکشید.

 

ترکیب شماره ۴:

۳ قاشق عذاخوری جوش شیرین+ هیدروژن پراکسید ۳% + مایع ظرفشویی
این محلول اثرگذاری قوی‌تری برای از بین بردن لک و بوی ادرار بزرگسالان دارد. کافیست تمامی مواد را با هم مخلوط کرده و چند مرتبه با اسفنج بر روی قسمت آلوده بکشید.

نکته ۱:

برای بو زدایی کامل از تشک از ادرار، در انتهای تمامی مراحل با کمی شامپو فرش تشک را تمیز کنید.

نکته ۲:

برای اینکه رطوبت تشک زودتر خشک شود از بخارشو کمک بگیرید.

نکته ۳:
برای گرفتن بهترین نتیجه از شستن تشک خوش‌خواب، تشک را برای خشک شدن در معرض نور مسقیم خورشید قرار بدهید.

نکته ۴:
قبل از شروع تمیز کردن تشک، حتما دستکش بر دست کنید.

FavoriteLoadingپسندیدم
گل فروشی آنلاین در تهران

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

تزیین دستمال سفره

سریع ترین تزیین دستمال سفره برای مهمانی

همه ما در میهمانی‌ها و ضیافت‌های مختلف می‌خواهیم به بهترین نحو از میهمانان خود پذیرایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *