گل فروشی آنلاین تهران

نحوه شستن تشک فنر دار

نحوه شستن تشک فنر دار شاید در منزل کار مشکلی به نظر برسد، اما هیچ کاری نشد ندارد. از آنجایی که ما یک سوم عمر خود را در خواب و بر روی تشک خواب می‌گذرانیم، باید به نظافت مدام و اصولی آن نیز اهمیت بدهیم. شاید تشک مثل روبالشتی نیاز به شست‌وشوی هفتگی نداشته باشد، اما حداقل باید سالی دوبار با روش‌های اصولی شسته و پاک شود. از آنجایی که بعضی از تشک‌ها فنردار هستند، نمی‌توان برای شستن آنها از هر روشی استفاده کرد. چون اگر فنرهای تشک زنگ بزنند، آن تشک دیگر قابل استفاده نخواهد بود. بنابراین می‌توان آن را به دست خشکشویی سپرد و یا با یاد گرفتن نحوه شستن تشک فنر دار، کار کثیفی‌ها را در خانه یکسره کرد. شستن تشک فنر دار در منزل خیلی ساده‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید، پس برای یادگیری نخوه شستن تشک فنر دار با این مقاله از نیمه شب همراه باشید.

 

نحوه شستن تشک فنر دار در منزل

نحوه شستن تشک فنر دار و اینکه بتونید آن را به بهترین شکل بشویید، باید یک سری از وسایل را بدون کم و کاست آماده کنید. این را فراموش نکنید که شستن مستقیم تشک فنردار چه با آب گرم و چه با آب سرد مساوی با خراب شدن و پوسیدگی آن است. پس سعی کنید که در تمامی مراحل شستن تشک فنردار، به نمدار کردن کفایت کرده و از ریختن مستقیم آب بر روی تشک جدا خودداری کنید.

وسایل لازم برای شستن تشک فنردار:
_مایع پاک کننده آنزیم دار
_مایع ظرفشویی
_آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید
_جوش شیرین
_نمک
_اسفنج یا دستمال پارچه‌ای
_اسپری آبپاش

 

مرحله اول: شستن روتختی

عکس ملافه

در قدم اول باید رو تختی را از روی تشک برداشته و آن را در لباسشویی بشویید. از آنجایی که الیاف مختلف برنامه شست‌وشوی متفاوتی دارند، لازم است که برنامه شست‌وشو را مطابق با جنس روتختی تنظیم کنید. برای مثال شستن یک روتختی پنبه‌ای با روتختی پلی‌استر متفاوت است. پس اگر به حفظ حالت و رنگ روتختی خود اهمیت می‌دهید، نحوه شست‌وشوی آن را به طور مجزا یاد بگیرید. برای شستن روتختی از یک شوینده قوی استفاده کرده و شیر آب گرم لباسشویی را باز کنید. بعد از پایان کار لباسشویی، روتختی را در معرض نور خورشید یا هوای آزاد قرار داده و خشک کنید.

 

مرحله دوم: کشیدن جاروبرقی

عکس تمیز کردن تشک فنر دار

اگر قبل از تمیز کردن تشک آن را جارو نکشید، تمام آلودگی و گرد و خاک‌ها با رطوبت ترکیب شده و باعث چرک مرده شدن تشک فنردارتان می‌شوند. پس لازم است که جاروبرقی را به برق زده و آن را روی قدرتمندترین میزان مکش قرار بدهید. ابتدا با لوله جاروبرقی سطح تشک را به خوبی جارو کشیده و سپس سری کوچک‌تر جاروبرقی را نصب کنید. حالا تمامی درزها، جای زیپ و خط دوخت تشک را کاملا جارو بکشید.

 

مرحله سوم: لکه‌زدایی تشک فنردار

حالا به مهمترین قسمت شستن تشک فنر دار، یعنی لکه‌زدایی می‌رسیم. این قسمت تا حدود زیادی بسته به نوع لکه تشک شما دارد. مسلما روش پاک کردن لکه عرق با لکه خون یکسان نیست، پس لازم است که ابتدا به نوع لکه تشک نگاه کرده و سپس یک محلول قوی را برای پاک کردن آن بسازید. به همین دلیل، در ادامه روش پاک کردن انواع لکه از روی تشک فنردار را به شما توضیح خواهیم داد.

 

_پاک کردن لکه عرق از روی تشک فنردار:

عکس تمیز کردن تشک فنر دار

شاید باورتان نشود، اما شما می‌توانید که لکه‌های عرق را فقط با کمی آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید و یک عدد بطری اسپری از روی تشک پاک کنید. برای اینکار، مقدار مناسبی از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید را داخل بطری اسپری ریخته و آن را بر روی محل لکه عرق اسپری کنید. اسپری کردن را تا زمان مرطوب شدن ادامه بدهید. حالا چند دقیقه‌ صبر کرده تا تشک کاملا خشک شود. بعد از خشک شدن تشک، متوجه می‌شوید که محو کردن لکه عرق به همین سادگی بود! البته اگر لکه عرق تشک شما سمج‌تر از این حرفا بوده و با یک بار اسپری کردن از بین نرفت، اینکار را مجددا تکرار کنید.

 

_پاک کردن لکه خون از روی تشک فنردار:

عکس تشک فنر دار خونی

از آنجایی که لکه خون غلظت و رنگ بیشتری نسبت به سایر لکه‌ها دارد، لازم است که از ترکیب قوی‌تری برای پاک کردن آن استفاده کنید. بنابراین حدود ۵٠ گرم آب اکسیژنه، ۳ قاشق چایی‌خوری مایع ظرفشویی و چند قاشق نمک را خوب مخلوط کنید. بعد از ترکیب کردن این مواد یک خمیر بدست می‌آورید. حالا کمی از این خمیر را برداشته و آن را روی لکه خون پخش کنید. اکنون ۱٠ الی ۱۵ دقیقه صبر کرده و یک عدد اسفنج یا دستمال را به آب اکسیژنه آغشته کنید. سپس دستمال را چند مرتبه محکم روی لکه خون بکشید. احتمال دارد که لکه خون فقط با اینکار از بین نرود. پس در این صورت کافیست که آب اکسیژنه را به طور مستقیم روی لکه خون اسپری کرده و بدون دستکاری، به آن اجازه جذب و خشک شدن بدهید.

 

_پاک کردن لکه ادرار از روی تشک فنردار:

عکس تشک فنر دار

اگر تشک فنردارتان به خاطر ادرار کودک، حیوان خانگی و یا حتی فرد بزرگسال رنگ و بوی بدی به خود گرفته است، اصلا لازم نیست نگران باشید. چرا که جوش شیرین برای بوزدایی تشک عملکردی فوق‌العاده دارد. بنابراین دست به کار شده و ۵ قاشق غذاخوری جوش شیرین، یک تا دو قطره مایع ظرفشویی و ۲۲٠ گرم آب اکسیژنه را داخل یک کاسه با هم ترکیب کنید. در اینجا نیازی به بطری اسپری ندارید، چرا که باید اسفنج یا دستمال را مستقیما به محلول آغشته کرده و آن را روی تشک بکشید. این عمل را تا زمان محو شدن کامل لکه و بوی ادرار ادامه دهید.

 

مرحله چهارم: تمیز کردن تشک فنردار

عکس تمیز کردن تشک فنر دار

بعد از اینکه لکه‌های جزئی مثل لکه خون، ادرار و یا… را از بین بردید، لازم است که یک شست‌وشو و لکه زدایی کلی را نیز انجام بدهید. به این منظور مایع پاک‌کننده آنزیم‌دار را داخل بطری اسپری ریخته و از قسمت بالای تخت شروع به اسپری کردن کنید. توجه کنید که اسپری کردن در حد ایجاد رطوبت برای تمیزی تشک کفایت می‌کند. حالا اسفنج یا دستمال را برداشته و محکم روی تشک بکشید. هر بار که حس کردید میزان رطوبت کم است، مجددا روی آن قسمت اسپری زده و دستمال بکشید.

 

مرحله پنجم: خشک کردن تشک فنردار

عکس تشک

کار شستن تشک فنر دار شما به پایان رسید. حالا برای اینکه رطوبت تشک خیلی سریع‌تر کشیده شود، بهتر است که آن را در فضای باز و یا زیر نور خورشید قرار دهید. اگر این شرایط را ندارید، پنجره اتاق‌ها را باز کرده و پرده‌ها را برای تابیدن نور به تشک کنار بزنید.

 

مرحله ششم: بو زدایی تشک فنردار

عکس تشک

اگر شستن تشک فنر دار شما بعد از انجام مراحل بالا باز هم بوی نامطبوعی می‌داد، برای شستن تشک فنر دار خود بدون تردید به سراغ جوش شیرین بروید. برای اینکار کافیست که حدود ۴٠٠ الی ۵٠٠ گرم جوش شیرین را بر روی تخت پاشیده و بعد از گذشت نیم ساعت تشک را مجددا جاروبرقی بکشید. توجه کنید که این مرحله همزمان با خشک شدن تشک بوده و انجام آن اختیاری است. برای خوشبو شدن تشک، می‌توانید چند قطره روغن خوشبو کننده را هم به جوش شیرین اضافه کنید. اگر شرایطش را داشته باشید، بهتر است که جوش شیرین را بعد از یک روز کامل از روی تشک جارو کنید.

 

نکات تکمیلی برای شستن تشک فنر دار

 

۱_بهتر است که برای تمیز کردن تشک، از وایتکس استفاده نکنید. چرا که وایتکس بر خلاف خاصیت سفید‌کنندگی خود، امکان ایجاد لک و آسیب به تشک فنردار را به وجود می‌آورد.

۲_اگر تشک خود را سالی یکبار می‌شویید، هر ۶ ماه یکبار آن را برعکس کنید.

۳_اگر کاور کشی ندارید، پیشنهاد ما این است که حتما یکی از آنها را برای تشک فنردار خود تهیه کنید. چرا که این کاورها باعث طول عمر بیشتر تشک شده و حفظ حالت ظاهری آن حفظ خواهند کرد. علاوه بر این، وجود کاور کشی مراحل شستن تشک فنردار را برایتان خیلی راحت‌تر از قبل خواهد کرد.

FavoriteLoadingپسندیدم
گل فروشی آنلاین در تهران

درباره‌ی فاطمه زارعی

همچنین ببینید

تزیین دستمال سفره

سریع ترین تزیین دستمال سفره برای مهمانی

همه ما در میهمانی‌ها و ضیافت‌های مختلف می‌خواهیم به بهترین نحو از میهمانان خود پذیرایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *