ترمیم رنگ وسایل چوبی در خانه

اگر در منزل میز، کمد یا مبل دارای بدنه چوبی یا نئوپانی رنگ خورده داشته باشید، به مرور ممکن است بر اثر ضربه، روی آن ها خط و خش ایجاد شود که نیاز به ترمیم رنگ وسایل چوبی در خانه بیش از پیش احساس شود که با چند ترفند ساده و با وسایل موجود در خانه می توانیم دوباره آنها را نو کنیم. به همین منظور در ادامه مطلب، شما را با چند ترفند تعمیراتی برای از بین بردن خراشیدگی و رنگ پریدگی مبل و کمد ویا هر وسیله چوبی و رنگ خورده دیگر آشنا می کنیم ، بنابرین در ادامه ، همراه ما باشید.

ترمیم رنگ وسایل چوبی در خانه

مراحل ترمیم رنگ وسایل چوبی در خانه

مرحله اول: تمیز کردن سطح چوب

در مرحله اول از ترمیم رنگ چوب ، به وسیله انواع مواد شوینده مخصوص چوب و یک پارچه تمیز ضخیم سطح مبلمان چوبی را تمیز می کنید. توجه داشته باشید در صورتی که ماده شوینده باید با آب مخلوط شود، آب اضافه پارچه را بگیرید.

به یاد داشته باشید که استفاده از سایر شوینده های شیمیایی باعث ایجاد آسیب مبلمان چوبی می شود. در صورتی که به پاک کننده مخصوص چوب دسترسی ندارید می توانید از 15 میلی لیتر مایع ظرفشویی و 3.78 لیتر آب برای پاک کردن و ایجاد نمایی نو در مبلمان چوبی استفاده نمایید.

مرحله دوم: لکه زدایی

در این مرحله با استفاده از ژل پترولیوم لکه های آب به جا مانده بر روی سطح چوب را پاک کنید. بعد از انجام این کار به مدت شب تا صبح اجازه دهید این ژل به داخل چوب نفوذ کند.

این کار باعث می شود لکه های آب و یا مواد شوینده به خوبی از روی سطح چوب پاک شود. سپس به وسیله پارچه تمیز آن را از سطح چوب پاک کنید.

اگر ژل پترولیوم در دسترس نداشتید می توانید از سایر مواد با خاصیت مشابه استفاده نمایید. اما در ابتدا نقطه کوچکی را امتحان کنید، چرا که ممکن است استفاده از آن ها رنگ چوب را تغییر دهد.

مرحله سوم: رفع آسیب دیدگی

در مرحله سوم از ترمیم رنگ چوب ، هرگونه آسیب دیدگی در سطح مبلمان را به وسیله بتونه اپوکسی یا وکس تعمیر می کنیم. توجه داشته باشید از نمونه ای که رنگ آن به رنگ مبلمان شباهت دارد، استفاده نمایید.

به وسیله انگشت مقدار از بتونه اپوکسی را برداشته و آن را بر روی محل آسیب دیده بگذارید و با دست به آن شکل بدهید. وکس برای آسیب دیدگی های کوچک و اپوکسی برای آسیب دیدگی های وسیع مناسب می باشد.

بتونه اپوکسی اصولا در دو مرحله مخلوط و تهیه می شوند. برای آشنایی با روش ساخت آن به دستورالعمل روی آن توجه داشته باشید. اگر رنگ بتونه با رنگ مبلمان هماهنگ نشد، نگران نباشید. چرا که می توانید با استفاده از رنگ آن را تغییر دهید.

مرحله چهارم: استفاده از ژل بتونه چوب

در این مرحله از ژل بتونه چوب روی قسمت های رنگ پریده استفاده کنید. برای انجام این کار به پارچه ای نرم نیاز دارید. از مزیت های دیگر استفاده از این ژل این است که به زودی خشک نمی شود.

به همین خاطر در صورتی که از رنگ آن راضی نبودید، می توانید با استفاده از تینر، آن را پاک کرده و از رنگ دیگری استفاده نمایید.

مرحله پنجم: استفاده از محلول پرداخت چوب

در مرحله آخر از ترمیم رنگ چوب ، با استفاده از پارچه تمیز و محلول پرداخت چوب تمام سطح چوب را دستمال بکشید. برای انجام این کار پارچه را به صورت مدور بر روی سطح مورد نظر حرکت دهید.

بیشتر بخوانید: نکات نگهداری و مراقبت از ظروف چوبی و افزایش طول عمر آنها

معرفی وسایل لکه گیر چوب

علاوه بر انجام موارد فوق ، می توانید از برخی ملزومات برای لکه گیری و امحا خط و خش وسایل چوبی نیز استفاده نمایید برخی از این ملزومات عبارتند از:

ماژیک لکه گیر و ترمیم رنگ چوب

ماژیک های لکه گیر ، دارای تنوع رنگی بالا و مناسب برای رنگ بندی های مختلف چوب (رنگهای مرتبط با رنگ چوب اصلی به همرا رنگ مشکی را شامل می شود، رنگهای خیلی روشن و سفید موجود نیست)

این ماژیک ها بیشتر برای از بین بردن دایمی خط و خش و لب پر شدن وسایل چوبی مورد استفاده قرار میگیرند که بسیار کاربردی و مورد نیاز می باشند.بسیار سریع خشک می شوند.

ترمیم رنگ وسایل چوبی در خانه

قلم لکه گیر و ترمیم رنگ چوب

این نوع قلم ها در دو نوع موجود می باشند که برخی از آنها مانند لاک می باشند و در مخزنی از رنگ قرار دارند و برخی از آنها بصورت جداگانه و همراه با پالت می باشند که برای نوع دوم می توان از همه نوع رنگی استفاده نمود اما نوع اول ، فقط مختص یک رنگ خاص می باشند.

پاستل لکه گیر و ترمیم رنگ چوب

این نوع پاستل های لکه گیر را می توان از بازار با قیمت خوب تهیه نمود اما پیش از خرید باید توجه داشت که رنگ آنها ، مشابه وسایل چوبی در منزل باشد.

سوالات متداول

خراش سطحی چگونه پاک می‌شود؟

به وسیله‌ی کشیدن مغز گردو برروی آن می‌توان خراش سطحی را از بین برد.

 چطور مبلمان چوبی را تمیز نگه داریم؟

استفاده از کاور مبل می‌توان تا مقدار زیادی از آسیب‌های احتمالی و ایجاد لکه جلوگیری کند.

کارهایی که برای بازسازی وسایل چوبی انجام می شوند، کدام اند؟

برای انجام این کار تمیز کردن آن ها و برطرف کردن هرگونه آلودگی از سطح آن ها، بازسازی خراش های موجود و استفاده از رنگ و یا سیلر از جمله کارهایی است که باید انجام شوند.

در بازسازی وسایل چوبی چه نکاتی را پیرامون تمیز کردن مبلمان باید رعایت نمود؟

در صورتی که ماده شوینده باید با آب مخلوط شود، آب اضافه پارچه را بگیرید. استفاده از سایر شوینده های شیمیایی باعث ایجاد آسیب مبلمان چوبی می شود.
در صورتی که به پاک کننده مخصوص چوب دسترسی ندارید می توانید از 15 میلی لیتر مایع ظرفشویی و 3.78 لیتر آب برای پاک کردن و ایجاد نمایی نو در مبلمان چوبی استفاده نمایید.

ترمیم رنگ وسایل چوبی در خانه

متریال مناسب برای رفع آسیب دیدگی و بازسازی وسایل چوبی و ترمیم رنگ چوب چیست؟

وکس برای آسیب دیدگی های کوچک و اپوکسی برای آسیب دیدگی های وسیع مناسب می باشد.

متریال مورد استفاده برای تغییر در رنگ طبیعی چوب طی بازسازی وسایل چوبی کدام اند؟

در صورتی که از رنگ طبیعی چوب رضایت نداشتید، می توانید از رنگ یا لاک الکل بر روی سطح چوبی استفاده نمایید.

مزیت استفاده از ژل بتونه چوب در ترمیم رنگ چوب چیست؟

استفاده از این ژل این است که به زودی خشک نمی شود. به همین خاطر در صورتی که از رنگ آن راضی نبودید، می توانید با استفاده از تینر، آن را پاک کرده و از رنگ دیگری استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: آموزش ساخت اکسسوری چوبی ساده مرحله به مرحله

سخن پایانی

مبلمان و وسایل چوبی به دلیل زیبایی و مستحکم بودن ، مورد قبول بسیاری از افراد است و همیشه از این وسایل استقبال می شود ، اما مشکل بزرگی که این وسایل را تهدید می کند این است که سریع زخمی و خراشیده می شوند و این خراشیدگی ها باعث می شود دکوراسیون داخلی خانه ، زیبایی خود را از دست بدهد که جای هیچ گونه نگرانی نیست و به راحتی و به کمک ترفندها و راهکارهای فوق ، می توان این وسایل را تا حدود زیادی احیا نمود و زیبایی و جلا را مجددا به فضای منزل به ارمغان آورد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

مداد شمعی قدیمی

آموزش ساخت مداد شمعی جدید با مداد شمعی های قدیمی و بلا استفاده

همه ما یکسری وسایل قدیمی در منزل خودمان داریم که نمی دانیم با آن‌ها چکار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *