ساخت کاردستی برای کودکان چه فوایدی دارد؟

پروژه‌های هنری و کاردستی متعددی وجود دارد که می‌تواند بچه‌ها را درگیر کند و خلاقیت آنها را پرورش دهد. هنر و کاردستی به رشد جسمی و اجتماعی کودکان کمک می‌کند. چرا خلاقیت مهم است؟ خلاقیت با تخیل همراه است! تخیل زیربنای خلاقیت است و بالعکس. تخیل برای حل مسئله، اندیشیدن خارج از چارچوب و توانایی غوطه‌ور شدن در بسیاری از مشاغل، مانند هنر، ادبیات و فیلم، بسیار مهم است. توانایی تفکر خلاق و همچنین بیان خلاقانه به گسترش تخیل کمک می‌کند. در ادامه نگاهی به برخی از مزایای هنر و کاردستی برای کودکان می‌اندازیم.

فواید هنر و کاردستی

۱-ابراز وجود و مدیریت احساسات:

مانند تمام فعالیت‌های خلاقانه، فعالیت‌های هنری و کاردستی یک خروجی خلاقانه فوق‌العاده هستند. از طریق آنها، کودکان می‌توانند آزادانه و گاهی بدون اینکه متوجه شوند، خود را بیان کنند! به طور ناخودآگاه، کودکان افکار و احساسات درونی خود را از طریق آثار هنری خود بیان می‌کنند. کاردستی راهی عالی برای کودکان برای بازتاب و مدیریت احساساتشان است. فرآیند تبدیل یک فکر به یک اثر هنری ملموس، روشی درخشان است که به ما امکان می‌دهد افکار و احساسات درونی خود را مدیریت کنیم و آنها را به چیزی واقعی تبدیل کنیم. علاوه بر این، اثبات شده است که هنر و کاردستی تأثیر مثبتی بر سلامت و رفاه روانی دارند. هنر و کاردستی راهی عالی برای اجازه دادن به کودکان برای ابراز وجود است. می‌تواند احساسات و عواطف پنهان را در کودکان درونگرا آشکار کند. همچنین، تمام انرژی را می‌توان در تلاش‌های مثبت و ایجاد حس موفقیت به بچه‌ها هدایت کرد.

کاردستی

۲-اعتماد به نفس و عزت نفس را بهبود می‌بخشد:

کاردستی می‌تواند اعتماد به نفس و عزت نفس را از طرق مختلف بهبود بخشد. اولاً، کودکان در بیان خود از طریق هنر اعتماد به نفس پیدا می‌کنند. توانایی هدایت افکار و احساسات در آثار هنری خود به نوبه‌ی خود به آنها کمک می‌کند تا در برقراری ارتباط با احساسات خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. علاوه بر این، ساخت کاردستی شامل ارزیابی و بازخورد همتایان است. دریافت بازخورد مثبت یا سازنده می‌تواند عزت نفس را تقویت کند و به کودکان اجازه دهد تا نقاط قوت و دستاوردهای خود را بشناسند. هنر یک مفهوم واقعا منحصر به فرد است که از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت است. این به عنوان تأییدی بر فردیت هر فرد و وجود منحصر به فرد آنها عمل می‌کند. علاوه بر این، مانند بسیاری از چیزها، کودکان هر چه بیشتر با کاردستی درگیر شوند، اعتماد به نفس خود را افزایش می‌دهند. بهبود تکنیک‌هایشان، درک زیربنای هنرهای بزرگ و تشخیص اینکه چگونه هنر باعث می‌شود آنها احساس کنند، همگی به احساس ارزشمندی آنها کمک می‌کنند.

۳-بهبود مهارت‌های حرکتی:

یک مهارت فیزیکی کلیدی که می‌تواند از طریق فعالیت‌های هنری مانند کاردستی بهبود یابد، مهارت‌های حرکتی ظریف است. در طول ساخت کاردستی، کودکان به طور منظم از عضلات مختلف انگشتان، مچ دست و دست خود استفاده می‌کنند. استفاده‌ی منظم از این ماهیچه‌ها قدرت و ظرافت آنها را بهبود می‌بخشد، که سپس کارهای دیگر مانند نوشتن را بسیار آسان می‌کند.

در نیمه شب بخوانید:ویتامین‌های لازم و ضروری برای کودکان در سنین مختلف

۴-افزایش صبر:

همه‌ی ما می‌دانیم که کمال نیاز به زمان دارد. مدت زمانی که برای تکمیل یک اثر هنری و ساخت کاردستی طول می‌کشد یا اجرای موفقیت‌آمیز یک تکنیک هنری، به صبر و فداکاری نیاز دارد. هنگامی که کار هنری آنها تکمیل شود، کودکان احساس موفقیت زیادی خواهند کرد و یاد خواهند گرفت که کار سخت و فداکاری پاداش بسیار زیادی دارد. می‌تواند برایشان وسوسه‌انگیز باشد که کارها را سریع‌تر به پایان برسانند یا اگر بیشتر از زمان برنامه‌ریزی شده طول بکشد، کاملاً تسلیم می‌شوند. اما با گذشت زمان، سطح صبر کودکان افزایش می‌یابد و آنها متوجه می‌شوند که چیزهای خوب زمان می‌برد.

کاردستی

۵-افزایش تمرکز:

تمرکز مهارتی است که یک شبه آموخته نمی‌شود. به آرامی توسعه می‌یابد. متعهد ماندن به وظیفه‌ای که در دست انجام است، می‌تواند برای برخی از کودکان چالش برانگیز باشد. اما، با در نظر گرفتن یک هدف نهایی و انگیزه‌ی موفقیت، کودکان روی ساخت کاردستی خود تمرکز خواهند کرد. تمرین تمرکز برای آنها در تمام زمینه‌های زندگی و در طیف وسیعی از موضوعات مفید خواهد بود.

۶-برنامه‌ریزی و آینده‌نگری:

بخش مهمی از برنامه‌ریزی درس معلم شامل دادن فرصت به دانش آموزان برای تمرین مهارت های برنامه‌ریزی خود است. برنامه ریزی را می‌توان به راحتی در برنامه‌ی درسی گنجاند. با هنر و کاردستی، مهم است که کودکان قبل از شروع، یک هدف نهایی را در ذهن داشته باشند. آنها همچنین باید در مورد مواد و تجهیزات مورد نیاز خود فکر کنند. برای اینکه یک دیدگاه هنری با موفقیت اجرا شود، ایده‌ی خوبی است که کودکان از قبل فکر کنند و در نظر بگیرند که چگونه به هدف نهایی دست خواهند یافت. برنامه‌ریزی و آینده‌نگری یک مهارت مهم زندگی است که با مهارت‌های کلیدی دیگر مانند سازمان‌دهی همراه است.

در نیمه شب بخوانید:ایده‌های جذاب ساخت کاردستی با برگ برای مهد کودک

۷-یادگیری مهارت‌های سازمانی مانند تصمیم‌گیری:

مهارت‌های سازمانی را می‌توان از طریق هنر و کاردستی توسعه داد. اطمینان از داشتن تجهیزات مورد نیاز، یک فضای کاری خوب و زمان‌بندی مناسب می‌تواند به موفقیت یک پروژه‌ی هنری کمک زیادی کند. مهارت‌های سازمانی فوق‌العاده است و می‌تواند زندگی روزمره را کمی آسان‌تر کند. حل چالش‌های هنری به کودک در تصمیم‌گیری صحیح و مؤثر کمک می‌کند. توانایی تصمیم‌گیری، توانایی کودک را برای رویارویی با مشکلات دیگر و تصمیم‌گیری سریع بهبود می‌بخشد.

۸-کمک به معاشرت:

تعامل با سایر کودکان با همان علایق به بچه‌ها این فرصت را می‌دهد که با هم معاشرت کنند و دوستی ایجاد شود. وقتی والدین در پروژه‌های هنری و کاردستی به بچه‌ها می‌پیوندند، به تقویت پیوند آنها کمک می‌کند.

۹-ترویج نوآوری و خلاقیت:

هنرها و کاردستی بستری را برای بچه‌ها فراهم می‌کند تا چیزهای جدید خلق کنند. این باعث می‌شود آنها متفاوت فکر کنند و نوآوری کنند. توانایی حل مشکلاتی که کودک در حین انجام پروژه با آن روبرو می شود، خلاقیت را ارتقا می‌دهد. به طور خلاصه هنر و کاردستی باعث می‌شود بچه‌های شما مدبرتر و همه‌کاره‌تر شوند.

در نیمه شب بخوانید:معرفی کتاب تربیت کودک به تفکیک سن

۱۰-بهبود حافظه:

علاوه بر یادگیری اشکال و رنگ‌های جدید، کودکان در مورد الگوها و شکل‌های مختلف نیز یاد می‌گیرند. کاردستی نیاز به تجسم طرح‌های پیچیده دارد و عادت به تجسم و به خاطر سپردن طرح‌های پیچیده به کودک در تقویت حافظه کمک میکند.

۱۱-صنایع دستی انعطاف‌پذیری را آموزش می‌دهند:

بیشتر کاردستی‌ها را می‌توان با بیش از یک روش به دست آورد. بنابراین برخلاف ریاضیات، در کاردستی‌ انعطاف‌پذیری به کودکان یاد داده می‌شود و می‌آموزند که می‌توانند از طریق روش‌های متفاوت به نتیجه‌ای مشابه دست یابند. این به آنها در زندگی واقعی کمک می‌کند، جایی که به طور مداوم با موقعیت‌هایی با احتمالات متعدد روبرو می‌شوند. مزایای هنر و کاردستی به همه‌ی حوزه‌های زندگی گسترش می‌یابد و بچه‌ها را برای رویارویی با چالش‌هایی که زندگی بر سرشان می‌آورد مجهزتر می‌کند.

اهمیت وقت گذاشتن برای کاردستی و مزایای فوق از فعالیت‌های هنری و کاردستی به دست می‌آید، به وضوح نشان می‌دهد که هنر چقدر برای توسعه حیاتی است و هنر چه تأثیر مثبتی می‌تواند داشته باشد. کاردستی باعث تقویت ارتباط، گوش دادن، توجه و تخیل می‌شود. این فعالیت‌ها می‌توانند سلامت روان و رفاه و همچنین تقویت طیف وسیعی از مهارت‌های رشدی را در کودکان تقویت کنند.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی نگار اسماعیل زاده

همچنین ببینید

آموزش ساخت مایع حباب ساز به 3 روش متفاوت

اگر اخیرا برای کودکتان اسباب بازی حباب ساز خریده اید، احتمالا بعد از مدتی به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.