نتی پات (قوری شست و شو) چه کاربردهایی دارد و از کجا می توان تهیه کرد؟

با فرا رسیدن فصل پاییز و زمستان و کاهش چشمگیر دمای هوا ، اغلب شاهد افزایش بیماری های سرماخوردگی و گرفتگی مجاری بینی و مشکلات مربوط به سینوس ها هستیم که اغلب پزشکان برای درمان این مشکلات ، استفاده از نتی پات را پیشنهاد می کنند اما اینکه نتی پات چیست و یا نتی پات (قوری شست و شو) چه کاربردهایی دارد و از کجا می توان تهیه کرد؟ موضوعاتی است که در ادامه مطللب بطور اختصاصی به آنها خواهیم پرداخت.

نتی پات چیست؟

نتی پات وسیله ای است که برای ایجاد یک جریان آب نمک در بینی استفاده می شود تا بتوانید به کمک آن حفره های بینی و مجاری تنفسی را شستشو و ضدعفونی نمایید و علت اینکه به آن قوری شست و شو می گویند این است که شکل ظاهری این وسیله شبیه به ترکیبی از چراغ جادوی علاالدین و قوری چای می باشد و معمولا از جنسی پلاستیکی یا سرامیکی برخوردار است. سابقه استفاده از آن، به هند باستان باز می گردد و برخی افراد هندی از این وسیله تحت عنوان تکنیکی 100% طبیعی برای تمیز نمودن سینوس های خود، استفاده می نمایند.

نتی پات (قوری شست و شو) چه کاربردهایی دارد و از کجا می توان تهیه کرد؟

کاربردهای نتی پات

شستشوی حفره های بینی

ضدعفونی کردن مجاری تنفسی حلق و بینی از طریق استعمال از طریق بینی

دفع میکروب ها و باکتری های موجود در مجاری تنفسی

دفع خلط و آبریزش های مکرر

پاکسازی تنفس و سینوس ها

بهبود امراض تنفسی نظیر آسم و برونشیت

جلوگیری از بروز میگرن

در بهبود ناراحتی های گوش و چشم و سر درد اثر درمانی دارد.

مراحل استفاده از نتی پات

1. ایمان به کارآمد بودن آن:

برخی درمورد کارآمدی نتی پات دارای شک و تردید می باشند، اما کارآمدی آن ثابت شده است، باید به کارآمدی آن ایمان داشته باشید ، چرا که برای دستیابی به نتایج مثبت باید تمام تلاش خود را برای شستشوی کامل بینی خود با بهره گیری از نتی پات، نمایید، از منظر علمی، اثربخشی این ابزار بدین شرح قابل توصیف می باشد، مجرایی داخلی بینی پوشیده با سازه های مویی به نام سیلیا می باشند که داخل حفره های سینوسی نیز قابل مشاهده می باشند.

وظیفه این سازه های مویی، ارسال موکوس به بینی به منظور خارج نمودن یا فرستادن آن به مجرای گلو که امکان قورت دادن آن وجود دارد، می باشد، اما گاهی اوقات، این سازه ها به درستی وظایف خود را انجام نمی دهند و در چنین مواردی، محلول های نمکی تحت عنوان کاتالیزگر عمل نموده و فرآیند حرکت به بالا را تسهیل بخشیده و مشکلات سینوسی را حل می نمایند.

2. استفاده از ابزار صحیح حائز اهمیت می باشد:

یکی از نکات مهم به منظور کارآمدی این وسیله ، استفاده از ابزار صحیح می باشد، به دلیل ارزان قیمت بودن یا اعمال تخفیف بر پات های معمولی، نباید تمایلی نسبت به خرید این پات های معمولی نشان داده شود و باید همواره گزینه های پلاستیکی یا سرامیکی را مد نظر قرار دهید، این گونه های پلاستیکی یا سرامیکی، جزو بهترین گونه ها برای استفاده در حل مشکلات سینوسی می باشند، گاهی اوقات، این وسایل همراه با محلول های از پیش آماده بوده و گاهی اوقات نیز فاقد چنین محلول هایی می باشند، اما نگران محلول های همراه نتی پات نباشید، چراکه به راحتی می توانید این محلول ها را در منزل نیز تهیه نمایید، در مرحله بعدی نحوه تهیه محلول نمکی توضیح داده شده است.

3. تهیه محلول:

در صورتی که هنگام خرید آن، محلولی همراه با آن ارائه نشده باشد، بهتر است تا ابتدا از مقداری آب داغ برای گرم نمودن این پات استفاده نمایید، در صورتی که از نتی پات در خانه استفاده می کنید، توصیه می گردد تا مراحل زیر را رعایت کنید:

• از آب مقطر و گرم استفاده نمایید.

• دمای آب را با فروبردن آرنج خود در داخل آب، می توانید کنترل نمایید.

• دو لیوان آب گرم یک قاشق غذاخوری نمک، اضافه نمایید.

• نمک را به خوبی در آب داغ حل کنید.

• این محلول نمکی سازگار با محلول نمکی 0.9% بدن، می باشد.

نتی پات (قوری شست و شو) چه کاربردهایی دارد و از کجا می توان تهیه کرد؟

4. تعیین محل مناسب برای استفاده :

روشویی یا حمام بهترین محل برای استفاده از آن می باشند، با این حال، می توان از کاسه ای بزرگ همراه با حوله ای برروی لبه لباس نیز بدین منظور استفاده نمود، محل استفاده از نتی پات از اهمیت بالایی برخوردار می باشد ، چرا که در صورت کثیف شدن اطراف با محلول موجود در این پات، بعدا مجبور به تمیز نمودن آن، خواهید بود.

5. استفاده از روش های مناسب شستشو با نتی پات:

• سر خود را اندکی به عقب چرخانده و دهانه نتی پات را در داخل یکی از سوراخ های بینی خود به نحوی که امکان خروج محلول وجود نداشته باشد، قرار دهید.

• سپس به آرامی، سر خود را چرخانده و اجازه دهید تا محلول وارد بینی شود، در طی این فرآیند دقت نمایید تا از دهان خود نفس بکشید.

• این عمل را به مدت چند ثانیه انجام داده و سپس قطع نمایید، به سرعت متوجه خروج محلول از سوراخ های بینی خود می شوید و سپس سوراخ های بینی تان را با استفاده از پارچه، تمیز نمایید، این کار را برای سوراخ دیگر بینی خود تکرار کنید.

• پس از اتمام فرآیند، محلول اضافی موجود در سوراخ های بینی خود را خارج نمایید، فقط هنگام انجام این عمل، دقت نمایید.

6. استفاده منظم از نتی پات:

استفاده از این ابزار را با یکبار در روز آغاز نمایید، پس از عادت به استفاده از آن، استفاده را به دوبار در روز، برسانید، باید روالی را برای بهره گیری از این وسیله ایجاد نمایید، از سویی دیگر، با وجود این که استفاده از این وسیله در تمامی ساعات روز ممکن می باشد، چنین توصیه می گردد تا صبح ها و شب ها به ویژه یک یا دو ساعت پیش از خواب، از آن استفاده کنید، علاوه بر این، پیش از شرکت در فعالیت های جسمانی سخت، نظیر ورزش، ایروبیک، ماراتن و غیره، نیز استفاده از این ابزار کارآمد، توصیه می گردد.

نتی پات چگونه کار می کند و محلول مخصوص آن چیست؟

این وسیله که شبیه قوری چای به نظر می رسد، با فشار آب، مخاط بینی را تخلیه می کند. استفاده از محلول سالین به جای استفاده از آب به کاهش سوزش و خارش بینی کمک می کند. صدها سال است که مردم برای تمیز کردن سوراخ های بینیشان از نتی پات استفاده می کنند.

اگر شما دچار سرماخوردگی یا آلرژی شده اید، این وسیله بهترین گزینه برای شماست. حتی اگر عمل بینی انجام داده اید ممکن است دکتر شما محلولی بخصوص برایتان تجویز کند تا در نتی پات از آن استفاده کنید.

برای استفاده از دستگاه، محلول سالین را در یکی از سوراخ های بینی می ریزید. محلول جریان پیدا می کند و از سوراخ دیگر بینی خارج می شود.

بیشتر بخوانید: رودراکشا (rudraksha) چیست و چه خواصی دارد؟

مزایای شستشوی بینی با محلول سالین و نتی پات

بر اساس یک تحقیق در سال ۲۰۰۹، محلول سالین می تواند:

  • سوراخ های بینی را تمیز کند.
  • عوامل ایجاد کننده ی سوزش را از بین ببرد.
  • باعث شود که دستگاه تنفسی تان پاکسازی شود.

اگر شما گرفتگی سینوزیت دارید، یک بار در روز از این وسیله استفاده کنید و اگر این کار برایتان نتیجه بخش بود می توانید دو بار در روز تکرار کنید تا زمانی که هنوز علائم بیماری را دارید.

حتی ممکن است متوجه شوید که استفاده از این دستگاه برایتان اثر بخش است و ترجیح دهید به طور مرتب از آن استفاده کنید.

نکات ایمنی که هنگام استفاده از نتی پات باید رعایت شوند

خطرات جدی در هنگام استفاده نتی پات وجود ندارند، با این حال، رعایت نکات ایمنی به منظور حفظ سلامت جسمانی و جلوگیری از عفونت، همواره امری عاقلانه می باشد.

نتی پات را از کجا می توان تهیه کرد؟

قوری های نتی پات در انواع فروشگاه اینترنتی ، داروخانه های آنلاین ، فروشگاه های تجهیزات پزشکی موجود می باشد و شروع قیمت های آن از حداقل 500 هزار تومان می باشد.

نتی پات (قوری شست و شو) چه کاربردهایی دارد و از کجا می توان تهیه کرد؟

نکات مهم هنگام استفاده از نتی پات

1. استفاده مداوم از آب مقطر  :

همانطور که در فرآیند نحوه استفاده از نتی پات نیز بدان اشاره شده است، همواره باید از آب مقطر استفاده گردد، خبرهایی مختلف در مورد افرادی که به دلیل استفاده از آب شیرین دچار عفونت های مغزی شده اند، در وب سایت های اینترنتی مختلف قابل مشاهده می باشند، بدون توجه به درست بودن یا نبودن این اخبار، استفاده از آب مقطر، توصیه می گردد یا حداقل پیش استفاده از آب شیرین، بهتر است تا آن را مقداری بجوشانید، این امر به هیچ عنوان شامل استثناها، نمی باشد.

2. تمیز نمودن منظم نتی پات:

نتی پات همانند سایر ظروف موجود در خانه، باید شستشو داده و تمیز شوند، در صورتی که نتی پات شما از جنس پلاستیک می باشد، به راحتی می توانید آن را در ماشین ظرفشویی قرار دهید، در صورتی که از جنس سرامیکی نتی پات استفاده می نمایید، کافیست آن را با دست بشورید، نتی پات کثیف به راحتی تبدیل به محلی برای رشد میکروب و انواع عفونت ها، می گردد و قبل از استفاده از نتی پات، باید آن را در مقابل نور خورشید، به خوبی خشک نمایید.

3. هرگز نتی پات خود را به کسی دیگر قرض ندهید:

هیچ کس، دوستدار ابتلا به عفونت از جانب سایر افراد ، خواه دوستان و خواه اعضای خانواده خود، یا انتفال عفونت به آنها نمی باشد، بنابراین، تحت هیچ شرایطی نباید به صورتی مشترک از نتی پات خود با فردی دیگر، استفاده نمایید.

بیشتر بخوانید: چاکرا چیست و چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟

سخن آخر

استفاده از نتی پات یک راه ایمن و موثر خانگی برای کاهش تنگی نفس است. مطمئن شوید که محلول سالینی که آماده کرده اید بدون خطر است و نتی پاتتان را پس از هر بار استفاده، تمیز کنید.

شما باید فقط در صورتی که استفاده از این وسیله علائم بیماریتان را کاهش داد، استفاده از آن را تکرار کنید. اگر متوجه شدید که استفاده از نتی پات برایتان غیر موثر است و یا اگر در سوراخ های بینیتان سوزش و خارش احساس کردید با یک پزشک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

داروی درمان دیابت متفورمین

داروی درمان دیابت متفورمین

دیابت به عنوان یک بیماری مزمن، زمانی رخ می‌دهد که لوزالمعده دیگر قادر به ساخت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *