10 تمرین موثر در افزایش قد ویژه بزرگسالان

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به بررسی 10 راه موثر در افزایش قد ویژه بزرگسالان پرداخته ایم چرا که قد، عامل مهمی است که بر اولین برداشت دیگران از ما تأثیر می گذارد و حتی می تواند با قدرت، اعتماد به نفس، جذابیت و فرصت های شغلی مرتبط باشد. بنابراین، اگر شما به دنبال کسب قد دلخواه خود هستید در اینجا چند تمرین موثر آورده شده است که می توانید بر روی آنها سرمایه گذاری کنید، اما پیش از هر چیز به یاد داشته باشید که ثبات تمرینات، خواب فراوان و تغذیه مناسب، برای این هدف بسیار ضروری است.

10 تمرین موثر در افزایش قد ویژه بزرگسالان

آیا افزایش قد در بزرگسالی، امکان پذیر است؟

قد انسان تحت تاثیر عوامل متعددی مانند محیط، هورمون ها، ژن ها و تغذیه است. مبارزه با این تأثیرات، سخت است، اما غیرممکن نیست. اگر اراده قوی دارید و تمرینات ذیل را دنبال کنید می توانید حتی پس از بیست سالگی نیز بر قد خود بیافزایید. ورزش یکی از بهترین راه ها برای افزایش سریع قد است که اگر این عامل را با مصرف پروتئین ترکیب کنید می توانید به طور مثبت بر قد خود بیافزایید. در ادامه مطلب، به معرفی تمرینات موثر بر افزایش قد خواهیم پرداخت، بنابراین اگر شما هم هدف قد بلند شدن را در سر می پرورانید تا انتهای این مطلب، همراه ما باشید.
عوامل موثر در افزایش قد
1. DNA
ترکیب ژنتیکی شما همواره بر میزان رشد قد و هورمون های شما تأثیر می گذارد.
2. هورمون ها
هورمون های رشد توسط غده هیپوفیز، هورمون های تیروئید توسط غده تیروئید و هورمون های جنسی تستوسترون و استروژن توسط تخمدان ها تولید می شوند که همگی به سیستم رشد دستور می دهند تا استخوان های جدید بسازند.
3. جنسیت
جنسیت افراد نیز تاثیر بسزایی در قد آنها دارد. مردان معمولاً بلندتر از زنان هستند، با این حال، دختران خیلی زودتر از پسرها جهش رشد را تجربه می کنند و معمولاً در سنی در حدود 12.5 سالگی.

بیشتر بخوانید: بهترین ورزش های آبی در ایران

 

10 راه موثر در افزایش قد ویژه بزرگسالان

اگرچه اندازه قد بیشتر توسط ژنتیک شما تعیین می شود، اما چندین راه وجود دارد که می تواند بر قد بلندتر شدن و بهینه سازی پتانسیل رشد موثر باشد، این راه ها عبارت است از:

1. ژست کوه تاداسانا

ژست پوز کوهستانی تاداسانا یکی از بهترین حرکات کششی برای قد بلندتر شدن است، زیرا علاوه بر قد بلندتر شدن، وضعیت بدن را بهبود می بخشد و استرس را کاهش می دهد،
مراحل انجام آن عبارت است از:
صاف روی زمین بایستید و پاهای خود را به هم نزدیک کنید و وزن خود را به طور مساوی تقسیم کنید.
انحنای ستون فقرات خود را با درگیر کردن و کشیدن ماهیچه های جلوی ران به سمت بالا حفظ کنید.
شانه های خود را به سمت گوش های خود ببرید و سپس تا حد امکان آنها را به عقب برگردانید.
در مرحله بعد باید تاج سر و گردن شما به سمت بالا کشیده و چانه شما در حالت خنثی قرار گیرد.
حال این حالت را با 5 تا 10 نفس نگه دارید و سپس تکرار کنید.

2. تمرین لگنی

به طور کلی چند ساعت از روز می نشینید؟ آیا می دانستید که نشستن برای ساعات طولانی روی قد شما تاثیر می گذارد؟ تغییر شکل ستون فقرات و عدم تعادل عضلانی، ناشی از نشستن های طولانی است که بر رشد بدن شما تأثیر می گذارد. جابجایی لگن یکی از بهترین تمرینات برای افزایش قد است که این تمرین، همچنین باعث افزایش انحنای ستون فقرات تحتانی و قسمت بالای کمر می شود.
مراحل انجام تمرین لگنی:
روی تشک دراز بکشید و شانه های خود را صاف روی زمین قرار دهید.
بازوهای خود را در دو طرف کشیده و کف دست ها را به سمت پایین نگه دارید.
زانوهای خود را خم کنید و پاهای خود را به باسن نزدیک کنید.
پشت خود را قوس دهید تا لگن بلند شود.
باسن را جمع کنید و اجازه دهید پاها و شانه ها وزن شما را تحمل کنند.
این موقعیت را حداقل 30 ثانیه حفظ و سپس تکرار کنید.

3. پریدن تک پا

پریدن روی یک پا نه تنها یکی از بهترین تمرینات برای افزایش قد است، بلکه واقعا ورزشی سرگرم کننده است. این تمرین، علاوه بر رشد قد نقش بسیار زیادی در تقویت عضلات شکم شما ایفا می کند و مراحل انجام آن عبارت است از:
ده بار روی پای چپ خود بپرید.
دستان خود را مستقیماً به سمت آسمان قرار دهید.
به همین ترتیب روی پای راست خود بپرید.

4. کشش بدن

این تمرین به کاهش کمردرد و افزایش قد در بزرگسالی کمک می کند و همچنین به آرامی ستون فقرات شما را کش می دهد، گردش خون را در بدن بهبود می بخشد و تنش را در عضلات کمر کاهش می دهد.
مراحل انجام آن عبارت است از:
روی زمین زانو بزنید و باسن خود را به پاشنه پا فشار دهید.
دست های خود را روی ران ها قرار دهید، بدن خود را روی ران ها پایین بیاورید و در حالی که بازوهای خود را روی زمین دراز کرده اید به جلو خم شوید. حال پیشانی خود را روی زمین قرار دهید و سپس بدن را شل کنید و بر روی تنفس خود تمرکز کنید.
10 تمرین موثر در افزایش قد ویژه بزرگسالان

5. ژست چهار پایان 

انجام این تمرین در دراز مدت باعث می شود استخوان های شما بلندتر و در نتیجه قد، بلندتر شود:
مراحل:
با قرار دادن چهار دست ، دست و زانو، روی تشک شروع کنید.
زانوهای خود را با باسن و دستان خود را با شانه ها هم ردیف کنید.
انگشتان پای خود را در هم پیچیده و دستان خود را چند سانتی متر به جلو ببرید.
باسن خود را به سمت عقب تا نیمه پاهای خود بکشید و کشش خوبی را در قسمت پایین بدن ایجاد کنید.
60 ثانیه در این حالت بمانید و سپس استراحت کنید.

6. دویدن

آهسته دویدن یکی از بهترین تمرینات برای افزایش قد است که اگر از قد بلند شدن نا امید هستید، می توانید آن را انجام دهید. زیرا دویدن به شما کمک می کند تا استخوان های پا به طور طبیعی رشد کند و قوی تر شود. علاوه بر آن، دویدن برای افزایش قد نیز مانند جادو عمل می کند، به خصوص اگر سن شما، در سنی بعد از مرحله بلوغ باشد.

7. شنا 

شنا یک تمرین مناسب برای افزایش قد است که شما را قادر می سازد تا از پاها، بدن و بازوهای خود نهایت استفاده را ببرید و در نتیجه قدرت عضلانی خود را توسعه دهید که در میان انواع سبک های شنا، شنای سینه مناسب ترین سبک برای افزایش قد و قد بلندتر شدن است.

8. دوچرخه سواری

دوچرخه سواری بهترین ورزش برای افزایش قد در بزرگسالی است چرا که فرد در آن پاهای خود را کشیده و با کشش مناسب، می تواند چندین سانتی متر به پاها و اندازه قد خود اضافه کند و فقط برای رسیدن به نتیجه مطلوب، لازم است که در هنگام دوچرخه سواری، زین دوچرخه را بالاتر ببرید یا از دوچرخه های سایز بزرگ استفاده نمایید.
10 تمرین موثر در افزایش قد ویژه بزرگسالان

9. تمرین انعطاف پذیری

این تمرین که در یوگا با نام Paschimotan Asana نیز شناخته می شود، به عضلات پشت ران و گردن فشار وارد می کند و در نتیجه به افزایش قد کمک می کند. با این حال، اگر مشکل کمردرد دارید یا از دیسک کمر یا سیاتیک رنج می برید، باید از این تمرین اجتناب کنید.
مراحل:
روی زمین بنشینید، پاهای خود را دراز کنید، به جلو خم شوید و سعی کنید انگشتان پا را با دستان خود نگه دارید.
حالا پشت خود را صاف نگه دارید و سعی کنید سر خود را روی زانوهای خود قرار دهید.
نکته: در دو حالت سعی کنید که زانوهای خود را خم نکنید.

10. بارفیکس

یکی از تمرینات بسیار موثر در افزایش قد در بزرگسالی، بارفیکس است که برای انجام آن، کافی است که یک میله بارفیکس را در چهارچوب اتاق خود نصب کنید و روزی چند بار از آن آویز شوید و سعی کنید خود را به بالای آن بکشانید. انجام این تمرین به کشیدگی بدن و در نتیجه قد بلند شدن شما، کمکی شایان خواهد نمود.
بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای ورزش کردن چه ساعاتی در طول روز است؟
سخن پایانی
برای افزایش قد در بزرگسالی، علاوه بر تمرینات فوق، بسیار مهم است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید که این مواد مغذی عبارتند از:
  • میوه های تازه
  • سبزیجات تازه
  • غلات کامل
  • پروتئین ها
  • لبنیات
و شما همچنین برای رسیدن به قدی بلند، باید غذاهای حاوی قند، چربی های ترانس، چربی های اشباع شده را محدود یا از مصرف آنها اجتناب کنید و چنانچه یک بیماری زمینه ای، یا بالا رفتن سن منجر به تأثیر بر تراکم استخوان ها و کاهش قد شما می شود، مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. اغلب توصیه می شود که زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال باید 1200 میلی گرم (میلی گرم) منبع قابل اعتماد کلسیم در روز مصرف کنند. ویتامین D همچنین به سلامت استخوان ها کمک می کند. منابع رایج ویتامین D عبارتند از ماهی تن، ماهی قزل آلا، شیر غنی شده و زرده تخم مرغ. اگر ویتامین D کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، با پزشک خود در مورد مصرف مکمل ها برای رفع نیاز روزانه خود صحبت کنید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

بهترین ورزش های آبی در ایران

بهترین ورزش های آبی در ایران

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به معرفی بهترین ورزش های آبی در ایران …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *