چاکرا چیست و چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟

اگر تاکنون در کلاس های یوگا یا مدیتیشن شرکت کرده باشید با ویدئوهای آنها را تماشا کرده باشید، قطعا یک جلسه انرژی درمانی مانند ریکی داشته اید که بدون شک در آنها در مورد این موضوع که چاکرا چیست و چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟ شنیده اید ، همچنین ممکن است شنیده باشید که چگونه چاکراهای خود را باز نگه دارید. اما چاکرا دقیقاً چیست و چگونه می تواند بر سلامت جسمی و روحی شما تأثیر بگذارد؟

در این مقاله نگاهی دقیق تر به چاکراهای اصلی خواهیم داشت و همچنین به توضیح تأثیر این مراکز انرژی بر ذهن و بدن ، خواهیم پرداخت و علاوه بر آن ، به توضیح اینکه چگونه می توان آنها را “باز” نگه داشت تا بهزیستی جسمی، ذهنی و عاطفی ارتقا یابد خواهیم پرداخت.

چاکرا چیست و چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟

چاکرا چیست؟
در سانسکریت، کلمه “چاکرا” به معنای “دیسک” یا “چرخ” است و به مراکز انرژی در بدن اشاره دارد. این چرخ‌ها یا دیسک‌های انرژی در حال چرخش، هر کدام مربوط به یک اندام اصلی و دسته ای خاص از رشته های عصبی است.

برای اینکه چاکراها در بهترین حالت خود عمل کنند، باید باز یا متعادل بمانند و اگر آنها مسدود شوند، ممکن است ناهنجاری ناشی از علائم فیزیکی یا احساسی مربوط به یک چاکرای خاص را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: یوگا چیست؟ با فلسفه و تاریخچه یوگا آشنا شوید.

هفت چاکرای اصلی وجود دارد که در امتداد ستون فقرات شما قرار دارند. آنها از پایین ترین قسمت یا پایه ستون فقرات شما شروع می شوند و تا تاج سر شما امتداد می یابند. با این حال، برخی از مردم معتقدند که در بدن حداقل 114 چاکرای مختلف وجود دارد. چاکراهایی که اغلب به آنها اشاره می شود، هفت چاکرای اصلی هستند که در ادامه مطلب به بررسی دقیق تر آنها خواهیم پرداخت.

7 چاکرای اصلی کدامند؟

1-چاکرای ریشه

چاکرای ریشه یا مولادهارا در پایه ستون فقرات قرار دارد و برای بدن ، پایه ای برای زندگی فراهم می کند و به فرد کمک می کند تا احساس کند که در زمین است و می تواند در برابر چالش ها مقاومت کند. چاکرای ریشه ، مسئول احساس امنیت و ثبات شماست.

2- چاکرای خاجی

چاکرای خاجی یا Svadhisthana درست در زیر ناف شما قرار دارد. این چاکرا مسئول انرژی جنسی و خلاقیت شماست ، همچنین به نحوه ارتباط شما با احساسات خود و احساسات دیگران مرتبط است.

3- چاکرای شبکه خورشیدی

چاکرای شبکه خورشیدی یا مانیپورا در ناحیه معده شما قرار دارد. این چاکرا مسئول اعتماد به نفس و عزت نفس است و همچنین به فرد کمک می کند تا کنترل زندگی خود را به دست گیرد و آنها را تحت نظر خود داشته باشد.

چاکرا چیست و چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟

4-چاکرای قلب
چاکرای قلب یا آناهاتا در نزدیکی قلب و در مرکز قفسه سینه قرار دارد. جای تعجب نیست که چاکرای قلب تماماً به توانایی ما در عشق ورزیدن و نشان دادن شفقت و رنج ها اشاره دارد.
5-چاکرای گلو
چاکرای گلو یا ویشودا در گلوی ما قرار دارد. این چاکرا با توانایی ما در برقراری ارتباط کلامی ارتباط دارد.
6- چاکرای چشم سوم
چاکرای چشم سوم یا آجنا بین چشمان شما قرار دارد. می توانید از این چاکرا به خاطر احساسات قوی تشکر کنید ، به این دلیل که چشم سوم ، مسئول شهود است و ممکن است چیزهای حقیقی را احساس کند که در واقعیت ، قابل شهود نیست. این چاکرا همچنین با تخیل مرتبط است.
بیشتر بخوانید: یک مت یوگای خوب چه ویژگی هایی دارد؟
7- چاکرای تاج
چاکرای تاج یا ساهاسرارا در بالای سر شما قرار دارد. این چاکرا نشان دهنده ارتباط معنوی شما با خود، دیگران و جهان است و همچنین در تعیین و رسیدن به هدف زندگی شما نقش دارد.
اگر چاکرا مسدود یا نامتعادل باشد به چه معناست؟

دایان مالاسپینا، دکتر و متخصص درمان پزشکی یوگا معتقد است که چاکراها گاهی نامتعادل می شوند اما مسدود نه ، به اعتقاد او « مسدودیتی برای چاکراها وجود ندارد و ممکن است تنها کاهش جریان انرژی یا فعالیت بیش از حد انرژی در یک چاکرا وجود داشته باشد که هر کدام با نتایج متفاوتی ظاهر می شوند.

به گفته او، هنگامی که یک چاکرا کم انرژی است، در بیان ویژگی های خاص مرتبط با آن چاکرا مشکل خواهید داشت و هنگامی که یک چاکرا بیش از حد فعال است، نیروی غالبی در زندگی فرد به وجود می آید که این می تواند اثر فیزیکی و عاطفی از خود به جای بگذارد.

به عنوان مثال، چاکرای اول در مورد امنیت، بقا و اساس زندگی ما است و اگر کم کار باشد، می تواند به صورت افسردگی و ناامنی ظاهر شود و اگر پرکار باشد، می تواند بصورت بی احتیاطی یا بی باکی خود را نمایان کند، بنابرین برای احساس امنیت نیاز به انرژی متعادلی است.

آیا چاکرای نامتعادل می تواند بر سلامتی تأثیر بگذارد؟

به گفته مالاسپینا، از نظر روانی، عدم تعادل در چاکراها ممکن است باعث عدم تعادل عاطفی شود که در نهایت منجر به افزایش خشم، غم، ترس یا عدم تصمیم گیری می شود.

گوادالوپ ترونز ، معلم یوگا و استاد شفا دهنده می گوید: «توجه به احساسات روانی و فیزیولوژیکی مهم است زیرا آنها می توانند علت اصلی تجربه را کشف کنند. به گفته ترونز، تجربه استرس بیش از حد – از نظر جسمی یا ذهنی – ممکن است باعث عدم تعادل یک یا چند چاکرا شود. او می‌گوید: «عادات شخصی مانند همسویی یا وضعیت بدنی نامناسب، خوردن غذای ناسالم یا رفتارهای مخرب ممکن است باعث عدم تعادل چاکرا شود. ترونز همچنین معتقد است که عدم تعادل طولانی مدت ، ممکن است منجر به بیماری های جسمی، مشکلات اسکلتی عضلانی و چالش های سلامت روان مانند افسردگی یا اضطراب شود.

چاکرا چیست و چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟

چگونه می توان چاکراهای بدن را پاکسازی کرد؟

به گفته مالاسپینا، یک راه عالی برای پاکسازی چاکرای بدن ، ایجاد همسویی در بدن از طریق موارد ذیل است:

تمرین اول ، تمرینات یوگا ، تمارینی عالی برای پاکسازی چاکرا
تمرینات تنفسی دومین تمرین برای پاکسازی چاکرا و ایجاد جریان انرژی
مدیتیشن آخرین تمرین پاکسازی چاکرا برای ایجاد وضوح ذهن

سخن پایانی

چاکراها به مراکز مختلف انرژی در بدن اشاره دارند که مربوط به رشته های عصبی خاص و اندام های داخلی هستند. هفت چاکرای اصلی از پایه ستون فقرات تا بالای سر پراکنده است. اگر این مراکز انرژی نامتعادل شوند، ممکن است علائم فیزیکی یا احساسی را از خود بروز دهند یکی از راه هایی که با آن می توان چاکراها را متعادل نمود انجام برخی از حرکات یوگا و تمرین‌های خاص تنفسی و تمرینات مدیتیشن است که برای انجام آنها می توانید از کلاس های یوگا و مربی های مخصوص مدیتیشن کمک بگیرید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *