رودراکشا (rudraksha) چیست و چه خواصی دارد؟

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به بررسی این موضوع که رودراکشا (rudraksha) چیست و چه خواصی دارد؟ خواهیم پرداخت. رودراکشا به هسته میوه ای اطلاق می شود که از آنها ، هندوها (به ویژه شیواها) و نیز بودایی ها، سیک ها و مسلمانان برای ساخت تسبیح استفاده می کنند. اطراف هسته های روداکشا را یک میوه آبی غیرقابل خوردن شبیه بلوبری احاطه کرده است، بنابراین گاهی اوقات به این نوع هسته ها «دانه‌های بلوبری» نیز می‌گویند. هسته های رودراکشا توسط چندین گونه از درختان بزرگ، همیشه سبز و پهن برگ از جنس الئوکارپوس تولید می‌شوند که گونه اصلی آن ها گانیتروس الئوکارپوس است.

این هسته ها در ارتفاعات خاصی از کوه ها رشد می کنند که یکی از این اماکن ، رشته کوه های هیمالیاست و این گونه در کوه های کشورهای تایلند ، اندونزی ، نپال و … نیز یافت می شود.

درخت رودراکشا سه تا چهار سال پس از جوانه زدن شروع به بارور شدن دروپه (میوه) می کند و سالانه بین 1000 تا 2000 میوه می دهد. این میوه‌ها معمولاً «میوه رودراکشا» نامیده می‌شوند، اما به نام آمریتفالا (میوه‌های آمبروسیا) نیز شناخته می‌شوند و برای اینکه هسته های این نوع میوه ها به راحتی از گوشت آنها جدا شوند در هنگام برداشت آنها ، از مدتی قبل شروع به آبدهی فراوان به درختان آنها می کنند.

رودراکشا (rudraksha) چیست و چه خواصی دارد؟

معنای لغوی رودراکشا

رودراکشا یک کلمه مرکب سانسکریت است که از دو واژه رودرا و آکشا تشکیل شده است. رودرا یکی از نام‌های بودایی شیوا است و آکشا به معنای «اشک» است. بنابراین، این نام در لغت به معنای “اشک های رودرا” است و در تبیین آن در کتب افسانه ای قدیم آمده است که وقتی اشکهای شیوا از آسمان فرو ریخت از قطره های اشک او درختی رویید بنام درخت رودراکشا که رهایی از آلام و رنج های هستی و عجین شدن با یگانه ذات هستی ، ثمره خوردن آن بود (البته این موضوع ، کاملا افسانه ای است و هسته ها و میوه های این درخت سمی است و صرفا جنبه تزئینی دارند و هسته های آن ، به جهت آنکه جنس سنگی دارند جز سنگ های نیمه قیمتی محسوب می شوند و از آن برای ساخت انواع تسبیح و گردنبند و دستبندهای مهره ای استفاده می شود)

بیشتر بخوانید: انواع خرما و خواص بی نظیر آن

ترکیبات شیمیایی رودراکشا

از نظر اطلاعات عناصری ، میوه رودراکشا حاوی آلکالوئیدها، فلاونوئیدها، تانن ها، استروئیدها، تری ترپن ها، کربوهیدرات ها و گلیکوزیدهای قلبی و همچنین حاوی رودراکین می باشد و هسته آن شامل درصد عناصر
کربن 50.024 %
هیدروژن 17.798 %
نیتروژن 0.9461%
اکسیژن 30.4531٪ می باشد.

عناصر زیر نیز در مقادیر کم در رودراکشا یافت می شود:

آلومینیوم، کلسیم، کلر، مس، کبالت، نیکل، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم، سدیم، اکسید سیلیکون و روی.

کاربرد رودراکشا

دانه‌های رودراکشا بهترین گزینه برای استفاده در فعالیت هایی مانند مدیتیشن، یوگا، تای چی، بیوفیدبک و غیره هستند، و همانطور که در متون ودایی باستان توضیح داده شده است این همان دلیلی است که از هزاران سال پیش ، حکیمان و قدیسان برای دستیابی به صفات معنوی ، استفاده از زیورآلات رودراکشا را انتخاب کردند. هر نوع رودراکشا دارای خواص بی‌نظیری است که به همسو کردن ذهن با انرژی‌های مثبت و در نهایت دستیابی به سلامتی جسم و روح ، شادی، رضایت معنوی، شکوفایی، خلاقیت، توانایی شهودی، هماهنگی ها ، جذابیت، توانمندی ذهنی کامل، زندگی بی‌باک و … کمک می‌کند.

خواص رودراکشا

استفاده از محصولات رودراکشا اعم از تسبیح ، زیورآلات و تزئینات و …به دلیل خاصیت سیگنالی و مغناطیسی که دارند باعث بهره مندی ازخواص فیزیکی و معنوی ذیل می گردند.

1- موخی رودراکشا برای دستیابی به آگاهی و ارتقاء آگاهی به سوی آگاهی مطلق الهی فوق العاده مفید است و همچنین به درمان انواع میگرن و سایر بیماری های روانی کمک می کند.

2- در سطح معنوی به دلیل سیگنال های حاصله ، وحدت و هماهنگی ایجاد می نماید و یگانگی در رابطه را حفظ می کند و در سطح معنوی، عناصر منفی سیاره ماه های تولد را حذف می کند.
3- در سطح فیزیکی، بی ثباتی عاطفی را درمان می کند، ترس، ناامنی را از بین می برد و شادی و رضایت درونی را به ارمغان می آورد.

4- در سطح معنوی به افزایش عزت نفس کمک می کند.
5-در سطح فیزیکی، بیماری های معده و کبد را درمان می کند.

رودراکشا (rudraksha) چیست و چه خواصی دارد؟

6-رودراکشا باعث بهبود قدرت ذهنی، قدرت صوتی، شوخ طبعی و هوش می شود.

7-رودراکشا آگاهی، حافظه، قدرت کلام و عقل را افزایش می دهد.

8-رودراکشا اراده و تمرکز قوی را جایگزین بی‌حالی ذهنی، بی‌ثباتی عاطفی می نماید.

9- استفاده از محصولات رودراکشا در جذب ثروت و خوش اقبالی موثر خواهند بود.

مزایای استفاده از  مهره های رودراکشا چیست؟

برای کسانی که مدام در حال سفرند و در جاهای مختلف غذا می خورند و می خوابند رودراکشا گزینه بسیار مناسبی است زیرا حاله ای از انرژی را در اطراف شما ایجاد می کند. شاید گاهی اوقات تجربه کرده باشد که وقتی به یک مکان جدید می روید، نمی توانید به راحتی بخوابید، حتی اگر از نظر جسمی خسته باشید. این به این دلیل است که اگر محیط اطراف شما از نظر انرژی مناسب نباشد، شما را آرام نمی کند ، بنابراین استفاده از یک رودراکشا می تواند مفید باشد.

نکات استفاده از زیورالات و تسبیحات رودراکشا (مالا)

به طور سنتی، تعداد مهره های گردنبند یا تسبیح رودراکشا 108 به علاوه یک است. مهره اضافی بیندو نام دارد و همیشه باید یک بیندو برای آن وجود داشته باشد، در غیر این صورت انرژی دچار چرخه معکوس می شود و افرادی که حساس هستند ممکن است دچار سرگیجه شوند.

نکته: یک بزرگسال نباید مالا با کمتر از 84 مهره به اضافه بیندو بپوشد و هر عددی که بیشتر از آن باشد خوب است.

رودراکشا (rudraksha) چیست و چه خواصی دارد؟

نکات استفاده از رودراکشا

بهتر است هر شش ماه یکبار بند آن را عوض کنید.

پیشنهاد می شود برای جذب انرژی بیشتر از نخ های ابریشم یا طلا و مسی و نقره استفاده شود.

در صورت استفاده در حمام ، سعی کنید که از تماس با آب گرم جلوگیری شود زیرا مهره های آن را شکننده می کند.

بیشتر بخوانید: خواص مریم گلی

سخن پایانی

مهم ترین خواص استفاده از مهره های رودراکشا ، دفع انرژی های منفی است و بسیاری از محیط ها و افراد هستند که دارای انرژی منفی بسیار هستند و این انرژی را به سوی سایر افراد نیز روانه می کنند و پیشینیان از گذشته تاکنون به این موضوع ، واقف بودند و برای دفع آن از اسفند و یا مهره های چشم زخم استفاده می نمودند که مهره های رودراکشا نیز از نظر دفع انرژی های منفی ، هم ردیف همین موارد قرار می گیرند و بهتر است که برای در امان ماندن از پلیدی ها همواره یکی از مشتقات آن را اعم از تسبیح ، دستبند ، گردنبند و … همراه خود داشته باشیم.

 

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

چرا زنان در ایران به حقوق و دستمزد کم قانع می شوند؟

مشاهدات نشان می دهد که بخش خصوصی تمایل بیشتری برای استخدام زنان دارد و تعداد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *