بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران

در سال‌های اخیر، اقتصاد کشور نوسانات بسیاری داشته است. تغییر شاخص‌های بازار و متغیرهای کلان اقتصاد، باعث بالا رفتن نرخ تورم شده است. به طوریکه سرمایه گذاری به منظور حفظ ارزش نقدینگی، امری ضروریست. بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران، راه‌هایی است که علاوه بر حفظ ارزش سرمایه، ریسک بالایی نیز نداشته باشد. در این مقاله، با بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران آشنا خواهید شد. با مجله نیمه شب همراه باشید.

قبل از معرفی بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران، بهتر است با برخی مفاهیم پایه اقتصاد آشنا شویم.

نرخ تورم چیست؟

تورم معانی متفاوتی در نظریه‌های گوناگون دارد. اما به طور کلی، تورم (Inflation) به معنی افزایش غیر متناسب سطح عمومی قیمت است. نرخ تورم نیز، روند نامنظم و افزایشی یک شاخص قیمت (شاخص قیمت مصرف‌کننده) است. وقتی قیمت‌ها بدون پشتوانه پول ملی و بدون برنامه‌ریزی، به طور بی‌رویه افزایش پیدا کند، تعادل نقدینگی و تقاضا در بازار به هم خواهد خورد. به دنبال آن، تورم ایجاد می‌شود؛ و ارزش پول ملی کاهش می‌یابد.

 

نرخ بهره چیست؟

نرخ بهره (Interest rate) نرخی است که بابت جلوگیری از کاهش ارزش پول پرداختی در امروز و دریافتی در آینده (به دلیل ارزش زمانی پول و نرخ تورم) از وام‌گیرنده دریافت می‌شود.

بهترین راهکار سرمایه‌گذاری در شرایط تورم

بازار متورم و پرنوسان، باعث کاهش ارزش پول و نقدینگی مردم خواهد شد. در این شرایط، بهترین راهکار، سرمایه‌گذاری در مواردی است که نرخ بازدهی آن از نرخ تورم کشور بیشتر باشد. در غیر این صورت، میزان و ارزش پول شخص به مرور زمان کاهش می‌یابد.

بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران
برای یک سرمایه‌گذاری موفق، باید درمورد وضعیت اقتصادی اطلاعات کافی داشته باشید. بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران آن‌هایی هستند که طبق وضعیت اقتصادی کشور برنامه‌ریزی شده باشند. به طور کلی بررسی عوامل زیر قبل از هر سرمایه‌گذاری ضروری است:
⦁ شرایط اقتصادی کشور
⦁ سیاست‌های مالی دولت
⦁ میزان نوسان ارز و طلا
⦁ نرخ بازدهی روش سرمایه‌گذاری مورد نظر
⦁ امکان سرمایه‌گذاری با مبلغ کم یا زیاد
⦁ امکان مدیریت ریسک
⦁ میزان و سرعت نقدشوندگی
⦁ آسانی و شفافیت معالمه
⦁ امنیت سرمایه‌گذاری

بررسی بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران

در دو سال اخیر، پاندمی کرونا باعث ضربه به اقتصاد کل جهان شد. کشور ما نیز از این قضیه مستثنی نیست. علاوه بر این، ایران سال‌هاست که درگیر تورم بوده و همین امر سرمایه‌گذاری را سخت کرده است. در نتیجه، سرمایه‌گذاری در ایران باید با احتیاط و اطلاعات کافی همراه باشد. به قول معروف بی‌گدار به آب نزنید. بازارهای مالی که به مرور زمان ارزش خود را از دست نمی‌دهند، ریسک کمتری خواهند داشت. مثل بازار طلا، ارز، مسکن، سرمایه و خودرو.
بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران را در ادامه بررسی خواهیم کرد.

1- بازار ارزهای دیجیتال

یکی از جدیدترین و بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران، خرید و فروش یا ماین کردن ارزهای دیجیتال است. آینده درخشان این ارزها باعث شده است که سرمایه‌گذاران بسیاری به سمت آن بروند. بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتال رمزنگاری شده؛ در عرض یکسال رشد چشمگیری داشته است. در حال حاضر، یک بیت کوین تقریبا 37 هزار دلار قیمت دارد. به گزارش بنکر (banker) بهترین سرمایه‌گذاری در جهان در سال‌های اخیر خرید بیت کوین بوده است.
بهترین ارزهای دیجیتال برای سرمایه‌گذاری در سال 2022 عبارتند از: اتریوم، دوج کوین، یونی سواپ، دیسنترالند، استکس، چیلیز، اراگون، ساورین، رریبل و…

2-بازار سرمایه

بورس تعدیل‌کننده و توزیع‌کننده ثروت شرکت‌ها و مرکز ثقل اقتصاد هر کشور است. در سال‌های اخیر، بازار سرمایه (بورس و فرابورس) بسیار رونق گرفت. به طوریکه در شش ماهه دوم سال 98، سرمایه‌گذاری در بورس تا 400 درصد نیز سود داشته است. اما از اواسط سال 99 تا کنون، بورس دارای افت شدیدی شد. با وجود اینکه سرمایه‌گذاران هنوز هم بازار سرمایه را یکی از بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران با پول اندک می‌دانند. اما برای این کار علاوه بر نیاز به دانش لازم و آشنایی با بازار بورس دنیا و نحواه سرمایه گذاری در آن، باید ریسک‌پذیر نیز باشید. با این همه، به دلیل نوسانات زیاد در بازار بورس فعلی و افت شدید آن در چند سال اخیر، سرمایه‌گذاری در آن فعلا توصیه نمی‌شود.

3- بازار طلا و سکه

یکی دیگر از بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران با پول اندک، خرید طلا و سکه است. این روش قدیمی هنوز هم جزء بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری مطمئن محسوب می‌شود. بازار طلا ممکن است دچار نوسانات دوره‌ای شود، اما ارزش آن در یک سرمایه‌گذاری بلند مدت روز به روز بیشتر خواهد شد. چرا که ذخایر طلای هر کشور، پشتوانه نقدینگی آن کشور است. شما می‌توانید از طریق خرید فیزیکی طلا، خرید شمش طلا، خرید انواع سکه طلا، خرید گوهی سپرده طلا و سکه، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر طلا و … در این بازار سرمایه‌گذاری کنید.

بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران

4- بازار ارز و دلار

بازار ارز، از مورد علاقه‌ترین و بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران به شمار می‌رود. همچنین این بازار در چهار دهه گذشته روند صعودی داشته است. بازار ارز برای سرمایه‌گذاری اندک، متوسط و حتی کلان توصیه می‌شود. مسلما هر چه سرمایه‌گذاری بلند مدت‌تری در بازار ارز داشته باشید، بیشتر سود خواهید کرد. این بازار نیز معایبی از جمله ریسک بالا، پایداری کم، شفاف نبودن معامله دارد. علاوه بر این، بازار ارز یک بازار سیاه است؛ و تاثیر منفی بر قیمت‌ها و قدرت خرید مردم دارد. به همین دلیل روش مناسبی نخواهد بود.

5- بازار زمین و مسکن

خرید زمین و مسکن، از قدیمی‌ترین و بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران محسوب می‌شود. خرید مسکن همیشه سود ده خواهد بود. مخصوصا در بلند مدت. اما به پول تقریبا زیادی نیاز دارد. تمایل خانواده‌های ایرانی به خرید ملک، باعث رسوب سرمایه آنان در این بازار شده است. به همین دلیل، بازار مسکن همیشه روند افزایشی را دنبال خواهد کرد. صرف‌نظر از مسئله فرسودگی مسکن، سرمایه‌گذاری در این بازار همیشه در مقابل نوسانات بازار مقاوم بوده و ریسک پایینی دارد. همچنین، این روش سرمایه‌گذاری، مصرفی نیز خواهد بود.

6- صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یهترین راه های سرمایه گذاری در ایران فقط محدود به بورس و ارز و طلا نیست. صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز به عنوان یک روش غیر مستقیم سرمایه‌گذاری کم ریسک به حساب می‌آیند. این صندوق‌ها سرمایه خود را هم در بازارهای کم ریسک و هم در بازارهای پر ریسک سرمایه‌گذاری می‌کنند. انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری اعم از درآمد ثابت، سهامی، مختلط، قابل معامله و… تنها در ترکیب سرمایه خود با یکدیگر تفاوت دارند. در این بین، سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت، کم ریسک بوده و سود ثابت قابل قبولی دارد.

7- سرمایه‌گذاری در بانک‌ها

سرمایه‌گذاری در بانک‌ها در اقتصاد متورم امروز کشورمان، روش مناسبی نیست. کشور ما در حال حاضر با تورم 40 درصدی روبه‌رو است. در حالی که نحوه محاسبه سود بانکی تنها 20 درصد محاسبه می‌شود. سود بعضی بانک‌ها کمی بیشتر است؛ اما باز هم سپرده‌گذاری در بانک‌ها یک سرمایه‌گذاری راکد خواهد بود. بیایید بررسی کنیم. در سپرده‌گذاری بلند مدت پول شما تا پایان زمان سپرده‌گذاری، بلوکه خواهد شد. علاوه بر این، مبلغ سود همیشه پایین‌تر از نرخ تورم است. در سپرده‌گذاری کوتاه مدت هم سود کمی به شما تعلق می‌گیرد. با این حال سرمایه‌گذاری در بانک‌ها برای افراد ریسک‌گریز پیشنهاد می‌شود. زیرا اصل پولشان همیشه حفظ خواهد شد.

8- بازار خودرو

خرید خودرو نیز از بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران است. تحلیل سرمایه‌گذاری بازار خودرو هم مانند بازار مسکن خواهد بود. اما جدیدا یک بازار نامناسب و کاذب، به نام خودروهای ثبت نامی به وجود آمده است. بسیاری از مردم فقط برای فروش برگه قرعه‌کشی خود در فراخوان‌های شرکت‌های خودروسازی، ثبت‌نام می‌کنند. این افراد پول کافی برای پرداخت نداشته؛ و به صورت غیرقانونی از راه فروش برگه خود، بیزینس می‌کنند. حتی بعضی از مردم، خودرو صفر خود را در بازار گران‌تر می‌فروشند. مردم ناآگاه تصور می‌کنند که سود کرده‌اند. اما این بازار فقط باعث سود بردن و سوء استفاده صاحبان این صنعت می‌شود. سودهای حاصله از این روش سرمایه‌گذاری، نه تنها مناسب نیست؛ بلکه با اینکار بازار خودرو و اقتصاد کشور نیز لطمه می‌خورد.

کلام آخر

بهترین راه برای حفظ ارزش پول، سرمایه‌گذاری است. حتی اگر سرمایه اندکی دارید؛ به هیچ عنوان آن‌ را به صورت نقد نگه ندارید. بدون سرمایه‌گذاری پول شما ارزش گذشته را نخواهد داشت. در این مقاله، به معرفی بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران پرداختیم. روش‌هایی که هم مرسوم است؛ و هم در تورم امروزی سوددهی قابل قبولی دارد. امیدواریم شما بهترین راه سرمایه‌گذاری متناسب با سرمایه، دانش و میزان ریسک‌پذیری خود را برگزینید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی عاطفه عرفان

همچنین ببینید

نوار بهداشتی مردانه چیست و چرا و چگونه استفاده می‌شود؟

نوار بهداشتی مردانه با توجه به آناتومی ناحیه تناسلی مردان طراحی و کاربرد متفاوتی با نوار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.