تکنیک پومودورو(مدیریت زمان) چیست؟

ممکن است در ابتدا احمقانه به نظر برسد ، اما میلیون ها نفر به قدرت تغییر دهنده زندگی با تکنیک پومودورو (مدیریت زمان) سوگند یاد می کنند. (پومودورو به معنای گوجه فرنگی ایتالیایی است. ?) این روش مدیریت زمان رایج از شما می خواهد که پومودورو – جلسات کاری متمرکز – را با استراحت کوتاه مکرر جایگزین کنید تا تمرکز پایدار را حفظ کرده و خستگی روانی را از بین ببرید.

 

پومودورو مدیریت زمان

اگر می خواهید تکنیک Pomodoro را امتحان کنید …

  •  حواس پرتی های کوچک را پیدا کنید که اغلب تمام زمان روز کاری شما را اشغال میکنند.
  • به طور مداوم از نقطه بهره وری مطلوب عبور کنید.
  • تعداد زیادی کار باز داشته باشید که می تواند مدت زمان نامحدودی طول بکشد (به عنوان مثال ، مطالعه برای امتحان ، تحقیق برای یک پست وبلاگ و غیره) وقتی صحبت از میزان کارهایی است که می توانید در یک روز انجام دهید بیش از حد خوش بین هستید.
  • دریابید که کدام روش بهره وری برای شما مناسب است‌.
  • با توجه به سبک کار و اهداف خود ، یک توصیه شخصی دریافت کنید.

 تکنیک پومودورو (مدیریت زمان) چیست؟

تکنیک پومودورو در اواخر دهه 1980 توسط دانشجوی آن زمان فرانچسکو سیریلو توسعه یافت. سیریلو در تلاش بود تا بر مطالعات و تکالیف خود تمرکز کند. او از خود خواست تنها 10 دقیقه وقت برای یک مطالعه متمرکز تعیین کند. او با ادامه این چالش ، یک تایمر آشپزخانه به شکل گوجه فرنگی (در ایتالیایی pomodoro) پیدا کرد و تکنیک پومودورو متولد شد.

اگرچه سیریلو کتاب 130 صفحه ای در مورد این روش نوشته است ، اما بزرگترین نقطه قوت آن سادگی آن است. فقط کافی است به ترتیب زیر عمل کنید:

  1. یک وظیفه‌ی مشخص را انتخاب کنید.
  2. تایمرتان را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.
  3. در ازای هر ۲۵ دقیقه تمرکز و فعالیت، ۵ دقیقه استراحت کوتاه داشته باشید.
  4. بعد از اینکه ۴ مرتبه دوره‌ی (۵-۲۵) را تکرار کردید، یک استراحت طولانی مدت (۳۰-۱۵ دقیقه) به خود بدهید.

کارها و فعالیت های 25 دقیقه ای هسته اصلی روش پومودورو (مدیریت زمان) هستند ، اما این تمرین شامل سه قانون برای حداکثر استفاده از هر فاصله است:

تجزیه پروژه های پیچیده:  اگر یک کار به بیش از چهار پومودورو نیاز دارد ، باید به مراحل کوچکتر و قابل اجرا تقسیم شود. رعایت این قانون به شما کمک می کند تا پیشرفت روشنی در پروژه های خود داشته باشید.

کارهای کوچک با هم پیش می روند. هر وظیفه ای که کمتر از یک پومودورو طول بکشد ، باید با کارهای ساده دیگر ترکیب شود. به عنوان مثال ، “نوشتن چک اجاره” ، “تعیین وقت دامپزشک” و “خواندن مقاله پومودورو” می توانند در یک جلسه با هم انجام شوند.

در صورت بروز اختلال اجتناب ناپذیر ، پنج دقیقه استراحت کنید و دوباره شروع کنید. سیریلو توصیه می کند که وقفه ها (داخلی یا خارجی) را در صورت وقوع پیگیری کرده و نحوه اجتناب از آنها را در جلسه بعدی خود بررسی کنید.

این قانون حتی اگر شما کار خود را قبل از خاموش شدن تایمر تمام کنید ، اعمال می شود. از بقیه وقت خود برای یادگیری بیش از حد یا بهبود مهارت ها یا دامنه دانش استفاده کنید. به عنوان مثال ، می توانید زمان بیشتری را صرف مطالعه مجلات حرفه ای و یا تحقیقات مختلف کنید.

در نیمه شب بخوانید:مهارت های تصمیم گیری در مدیریت

چه چیزی باعث می شود پومودورو بسیار موثر باشد؟

باعث میشود به راحتی کارهای خود را شروع کنید. تحقیقات نشان داده است که تعلل ، تاثیری در تنبلی یا عدم کنترل خود ندارد. در واقع ، ما کارها را کنار می گذاریم تا از احساسات منفی جلوگیری کنیم. خیره شدن به یک کار یا پروژه بزرگ ناراحت کننده است. کاری که ممکن است مطمئن نباشید چگونه انجام دهید یا شامل عدم قطعیت زیادی است.

خوشبختانه ، مطالعات نشان میدهد این یک روش موثر برای خروج از چرخه اجتناب است: هرچه را که می خواهید شروع کنید و شروع آن برای شما سخت است ، آنرا به یک قدم کوچک و بدون ترس تبدیل کنید. به عنوان مثال ، به جای ۱ روز نشستن روی میز برای نوشتن رمان ، به مدت 5 دقیقه روی آن وقت بگذارید. هنوز هم احساس میکنید کار سختی است؟  سعی کنید فقط یک پاراگراف را ویرایش کنید. انجام کارهای کوچک برای مدت کوتاه بسیار ساده تر از تلاش برای انجام یک پروژه بزرگ در زمان طولانی است.

استراتژی به تعویق انداختن دقیقاً همان چیزی است که تکنیک پومودورو از شما می خواهد انجام دهید: وظایف ، پروژه ها یا اهداف بزرگ خود را طوری تقسیم کنید که فقط باید در 25 دقیقه آینده انجام دهید. این کار شما را بر روی کار بعدی که باید انجام دهید ، متمرکز نگه می دارد تا اینکه تحت تأثیر بزرگی کاری که در حال انجام آن هستید قرار نگیرید.

 مبارزه با حواس پرتی ها : همه ما می دانیم که بازیابی تمرکز چقدر دشوار است. با این حال ، جریان مداوم اطلاعاتی که از طریق ایمیل ها ، چت های گروهی و اعلان های رسانه های اجتماعی دریافت میشود بارها و بارها تمرکز ما را بهم میزند.

اگرچه خوب است که فناوری را مسئول همه چیز بدانیم ، اما مطالعات اخیر نشان می دهد ما مسئول بیش از نیمی از حواس پرتی های خود هستیم. به این معنی که ما خودمان را از تمرکز خارج می کنیم. برای مثال با خودمان میگوییم: “این ایمیل خیلی مهم است باید آنرا چک کنم” یا “بررسی توییتر من کمتر از یک دقیقه طول کشید. این یک حواس پرتی واقعی نیست. ”

پومودورو مدیریت زمان

اما باید توجه داشته باشید این وقفه های کوچک جمع می شوند! این فقط محدود به زمان از دست دادن و پرت شدن حواس نیست ، بلکه بازگشت تمرکز مجدد شما نیز به زمان و انرژی نیاز دارد. در واقع ذهن ما می تواند به مدت 20 دقیقه بیشتر بر کار قبلی متمرکز بماند تا تمرکز کامل خود را به دست آورد. تحریک انگیزه برای بررسی فیس بوک “فقط برای یک دقیقه” می تواند به 20 دقیقه تلاش برای بازگشت تمرکز برای انجام کار تبدیل شود. تکنیک پومودورو (مدیریت زمان) به شما کمک می کند تا در برابر همه این وقفه ها مقاومت کنید و مغز خود را برای تمرکز مجدد آموزش دهید. هر پومودورو به یک کار اختصاص داده شده است و هر استراحت فرصتی است برای تنظیم مجدد و توجه مجدد به آنچه باید روی آن کار کنید.

دقیق تر برنامه ریزی میکنید. هنگامی که از تکنیک پومودورو (مدیریت زمان) استفاده می کنید ، زمان دقیق و تلاش خود را اندازه گیری می کنید و به شما این امکان را می دهد که روزهای خود را دقیق تر و کارآمدتر منعکس کرده و برنامه ریزی کنید. با تمرین ، شما قادر خواهید بود به طور دقیق تعداد کارهایی را که انجام می دهد ارزیابی کنید و عادات کاری سازگار تری ایجاد کنید.

 برای اجرای pomodoros خود از یک برنامه استفاده کنید.

بهترین برنامه های پومودورو

انسانها اشتباه پذیر هستند. مهم نیست که چقدر در ابتدای روز انگیزه دارید ، واقعاً سخت است که به پومودوروهای خود پایبند باشید. با برنامه یادآوری میتوانید دقیق تر برنامه ریزی کنید.

بهترین اپ ها به شما امکان می دهد که تمامی کارهای خود را تنظیم و در زمان معین انجام دهید. و برخی از آنها دسترسی شما به کامپیوتر و یا گوشی را در زمانی غیر از طول مدت استراحت کم میکند.

ما Big Stretch را برای Windows و BreakTime را برای Mac توصیه می کنیم.

و همچنین دو اپلیکیشن

Pomodoro: یک اپلیکیشن رایگان و ساده که زمان پایان تایمرتان را با آلارم اطلاع می‌دهد.

(Focus Timer (PomodoroPro: این برنامه برای ios و اندروید ارائه می‌شود و یک تایمر قوی با امکاناتی برای آیفون و آیپد است. از قابلیت‌های آن می‌توان به تنظیم ساعت شروع و استراحت، سابقه‌ی تمرکز، زمان باقی‌‌مانده از جلسات کاری و حتی سیستم رتبه‌بندی برای ایجاد انگیزه‌ در کاربر اشاره کرد. آلارم این اپلیکیشن قابل تنظیم است و حتی پس از خاموش شدن صفحه‌ی موبایل به کار خود ادامه می‌دهد.

را برای آیفون و اندروید توصیه میکنیم.

در نیمه شب بخوانید:20 عادت قدرتمندی که برای موفقیت لازم دارید

سخن آخر

این تکنیک میتواند زندگی شما را عوض کند پس سعی کنید یکبار هم که شده آنرا امتحان کنید تا به معجزه آن پی ببرید.

روش انجام آن بسیار ساده و ابتدایی است.

کافی است فقط :

یک وظیفه‌ی مشخص را انتخاب کنید.
تایمرتان را روی ۲۵ دقیقه تنظیم کنید.
در ازای هر ۲۵ دقیقه تمرکز و فعالیت، ۵ دقیقه استراحت کوتاه داشته باشید.
بعد از اینکه ۴ مرتبه دوره‌ی (۵-۲۵) را تکرار کردید، یک استراحت طولانی مدت (۳۰-۱۵ دقیقه) به خود بدهید.

با انجام این کارهای ساده کارهای خود را با سرعت بیشتری انجام دهید. برای راحتی کار هم میتوانید از انواع اپ های موجود برای کامپیوتر و گوشی استفاده کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

فرق وگان و وجترین چیست؟

فرق وگان و وجترین موضوع جذاب امروز مجله نیمه شب است. شاید برای شما هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *