۲۰ روش رهایی از زندگی یکنواخت و تکراری

از یک جایی به بعد باید برای رهایی از زندگی یکنواخت و روزمرگی اقدام کنید. زندگی کسل‌کننده به این معنی است که شخص احساس کند، تکراری، تغییر‌ناپذیر، فاقد تجربیات بصری و محرک و یکنواخت است. افرادی که زندگی کسل‌کننده‌ای دارند و دچار روزمرگی شده‌اند، معمولاً احساس می‌کنند که خواسته‌هایشان برآورده نشده، ناراضی هستند و بی‌انگیزه و سرکوب شده توسط روتین‌های روزمره خود هستند.

چگونه به روزمرگی و زندگی یکنواخت می‌رسید؟

اگر زندگی خسته کننده‌ای دارید، احتمالاً به این دلیل است که اخیراً چیز هیجان‌انگیز یا جدیدی را تجربه نکرده‌اید. و از منظر روانشناسی بسیار ساده است. تجربیات جدید و سرگرم کننده تولید مواد افیونی را تحریک می‌کند و مواد شیمیایی در مغز شما باعث می‌شود که تجربه‌ی چیزهای جدید باعث نشاط شما شوند. اما وقتی چیزهای مشابهی را بارها و بارها تجربه می‌کنید، هر بار هیجان شما برای آن کمتر می‌شود. بنابراین برای رهایی از زندگی یکنواخت و روزمرگی باید چیز جدید و هیجان‌انگیزی را امتحان کنید.

آیا داشتن یک زندگی یکنواخت خوب است؟

اگر احساس می‌کنید یک زندگی آهسته و قابل پیش‌بینی دقیقاً همان چیزی است که می‌خواهید، بله، زندگی یکنواخت و روزمرگی مشکلی ندارد. اما اگر شما را آزار می‌دهد، یا شما را ناراضی می‌کند، باید برای رهایی از زندگی یکنواخت به فکر چاره باشید. زندگی با استرس مداوم و انبوهی از افکار منفی در ذهن شما برای سلامت روحی و جسمی مضرر است. بنابراین اگر چیزی در زندگی کسل کننده شما قابل تغییر است، آن را تغییر دهید. در ادامه ۲۰ روش از ایده‌های مثبتی خواهید یافت که می‌توانند به زندگی خسته کننده شما ارزش افزوده و آن را جذاب‌تر کنند.

رهایی از زندگی یکنواخت

۱-در کار داوطلبانه یا فوق‌برنامه با یک سازمان شرکت کنید

کار داوطلبانه راهی عالی برای ملاقات با افراد جدید و کمک به چیزهای مثبت به جهان است. سازمان‌های زیادی وجود دارند که به همه چیز از نیروی کار معمولی گرفته تا نیروی ماهر نیاز دارند. حتی ممکن است بتوانید مهارت‌ها و دانش حرفه‌ای خود را برای یک هدف معنی‌دار به کار ببرید. گزینه‌ی دیگر این است که به یک سازمان حرفه‌ای مرتبط با رشته خود بپیوندید. این نه تنها به از بین بردن کسالت و یکنواختی کمک می‌کند، بلکه به ایجاد ارتباط با افراد جدیدی کمک می‌کند که ممکن است بتوانید با آنها روابط حرفه‌ای ایجاد کنید.

۲-مجموعه‌ی جدیدی از مهارت‌ها را بیاموزید.

راه‌های زیادی برای ایجاد مجموعه‌ای جدید از مهارت‌ها وجود دارد. اینترنت مملو از فیلم‌ها و راهنماهایی است که در مورد نحوه‌ی شروع فعالیت‌های مختلف انجام می‌شود. همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که بازگشت به دانشگاه برای گذراندن دوره‌های اضافی ایده‌ی خوبی است. دروس دانشگاهی ساختار، راهنمایی و دسترسی به فردی را فراهم می‌کند که در مورد مهارتی که شما در حال یادگیری آن هستید آگاه است. اگر زندگی پرمشغله‌ای داشته باشید، دانشگاه آنلاین می‌تواند شرکت در کلاس‌ها را آسان‌تر کند.

۳-در محیط‌های اجتماعی دوستی‌های جدیدی ایجاد کنید.

ممکن است فعالیت‌های محلی در جریان باشد که در آن بتوانید با افراد دیگری از منطقه‌ی خود یا گروه‌های سرگرمی که دارای جلسات منظم ملاقات هستند، ملاقات کنید. افراد مذهبی ممکن است بخواهند در مراسم یا فعالیت‌های منظمی که در محل عبادت آنها برگزار می‌شود شرکت کنند. گروه‌های رسانه‌های اجتماعی محلی نیز می‌توانند مکان خوبی برای یافتن فعالیت‌ها یا ملاقات‌ها باشند.

رهایی از زندگی یکنواخت

۴-به جایی سفر کنید که هرگز نرفته اید.

سفر لازم نیست حتماً دور باشد تا کمی هیجان به زندگی شما بیاورد، می‌تواند به سادگی رفتن به خارج از شهر و مکان‌هایی باشد که در آن می‌توانید اوقات خوبی داشته باشید و استراحت کنید. شاید یک کنسرت، رفتن به پارک ملی یا جاذبه‌های طبیعی دیگر و یا مقداری پول پس‌انداز کنید و برای تغییر بزرگتر کمی دورتر بروید. حتی یک سفر جاده‌ای یک روزه می‌تواند یک استراحت خوب برای رهایی از زندگی یکنواخت و روزمرگی فرد باشد.

۵-به دنبال شغل جدید یا تغییر شغل باشید.

این غیرعادی نیست که افراد در نهایت از شغل خود خسته شوند. حتی ممکن است متوجه شوند که در انتخاب شغلی اشتباه کرده‌اند و باید به گزینه‌های دیگر نگاه کنند. انتخاب برای ترک شغل و یا تغییر مسیر شغلی هرگز ساده نیست، اما ممکن است برای یافتن شادی و آرامش بیشتر و رهایی از زندگی یکنواخت، در زندگی شما ضروری باشد. اگر از شغل خود راضی نیستید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال تغییر باشید.

در نیمه شب بخوانید:چگونه برای سال 1401 هدف گذاری کنیم؟

۶-فعال باشید و ورزش کنید.

فعالیت و ورزش برای سلامت جسمی و روانی فرد و رهایی از زندگی یکنواخت بسیار مفید است. پزشکان با توجه به خطرات سلامتی سبک زندگی جدید بی‌تحرک آن را مساوی با سیگار کشیدن می‌دانند و با توجه به اینکه بسیاری از مشاغل در بخش زیادی از روز پشت میز کار می‌شوند، جای تعجب نیست که مردم در مورد زندگی خود افسرده‌تر می‌شوند. مردم برای کمک به تقویت حس مواد شیمیایی خوبی که بدن شما هنگام انجام آن فعالیت‌ها تولید می‌کند، به ورزش نیاز دارند. از فعالیت‌های کوچک شروع کنید و اهدافی را برای بیرون رفتن و فعال شدن تعیین کنید و اگر در حال حاضر فعال هستید، اهداف قوی‌تری را تعیین کنید مانند پایان دادن به یک ماراتن یا بهبود توانایی‌های خود.

رهایی از زندگی یکنواخت

۷-به کارهای هنری بپردازید.

بسیاری از مردم هستند که به دلیل نظرات دیگران یا به این دلیل که زندگی به سادگی فرصت مناسب را از آنها سلب می‌کند، از مسیر خارج می‌شوند. هنرمندی که خلق را متوقف کرده است باید به فکر بازگشت به آن باشد. هنر به انعطاف‌پذیری ذهن خلاق کمک می‌کند و حس غرور و موفقیت را در کار فرد ایجاد می‌کند. به جامعه سالم هنرمندانی بپیوندید که تمرین می‌کنند و روی بهبود و تکمیل آثار شما کار می‌کنند. لازم نیست در آن عالی باشید، نکته مهم این است که اگر هنر برای شما شادی به ارمغان می‌آورد، آن را برای رهایی از زندگی یکنواخت در آغوش بگیرید.

۸-زمان با کیفیت بیشتری را با عزیزان خود بگذرانید و افراد سمی را کنار بگذارید.

این یک واقعیت شناخته شده است که گذراندن زمان باکیفیت بیشتر با عزیزانتان باعث می‌شود ذهن چندین ماده‌ی شیمیایی با احساس خوب مانند اندورفین تولید کند. خیلی آسان است که اجازه دهیم دوستی‌ها و روابط یک نفر با شلوغی زندگی از بین برود، فرد باید سعی کند با تلاش برای حفظ ارتباط با دوستان و خانواده خود، این روابط را دست‌نخورده نگه دارد. حتی اگر نمی‌خواهید اجتماعی باشید یا خیلی خسته هستید که نمی‌توانید مشارکت کنید، تمام سعی خود را انجام دهید تا در این الگو قرار بگیرید تا باعث رهایی شما از زندگی یخنواخت و روزمرگی شود و در صورت وجود، افراد سمی را از زندگی خود حذف کنید. آنها به شدت حس شادی و آرامش را از شما می‌گیرند.

۹-اهدافی را تعیین کرده و دنبال کنید که به شما احساس موفقیت بدهد.

هدف‌گذاری بخشی ضروری از خودسازی است و احساس می‌دهد که فرد در حال انجام کارهایی در زندگی خود است. حرکت بدون هدف یا جهت آسان است، اما انجام این کار این توانایی را از شما سلب می‌کند که احساس کنید کاری را که می‌خواهید انجام دهید انتخاب کرده‌اید و آن را به پایان می‌رسانید، احساسی که می‌تواند باعث ایجاد ترشح خوبی از دوپامین شود. رویکردهای زیادی برای هدف‌گذاری وجود دارد، اما به طور کلی، افراد می‌توانند برای رهایی از زندگی یکنواخت خود اهداف کوتاه، میان‌مدت و بلندمدت را تعیین کند که ممکن است با سلامتی، شغل، زندگی شخصی یا سرگرمی‌های شما مرتبط باشند.

۱۰-از انجام کارهایی که شما را هیجان زده نمی‌کند یا باعث شادی شما نمی‌شود، دست بردارید.

قبلاً در مورد تلاش کردن برای اهداف جدید و یافتن چیزهایی که برای شما خوشبختی و معنی می‌آورد صحبت کردیم. اما در مورد تمام کارهایی که در حال حاضر انجام می‌دهید و هیچ یک از آن احساسات را ایجاد نمی‌کنند، چطور؟ آنها را متوقف کنید. این بدان معنا نیست که می‌توانید از تمام مسئولیت های فعلی خود شانه خالی کنید. به هر حال، اگر در اطراف خود افرادی دارید که برای تأمین و یا مراقبت از آنها به شما وابسته هستند، باید به این تعهدات عمل کنید.

اما به زندگی خود و کارهایی که انجام می‌دهید نگاه کنید و از خود بپرسید که آیا واقعاً برای شما معنایی دارند یا خیر. شاید شما هر شب اخبار را تماشا می‌کنید تا زمان را پر کنید. یا شاید هر جمعه شب به سختی جشن می‌گیرید، فقط به این دلیل که همه دوستان شما این کار را انجام می‌دهند و یا همیشه این کار را انجام داده‌اید. اگر چیزی دیگر ارزش وقت شما را ندارد، آن را انجام ندهید.

۱۱-یک تاریخ پیاده روی ترتیب دهید.

پیاده‌روی زمان مناسبی است که از منطقه راحت خود خارج شوید و چیز جدیدی را امتحان کنید. قبلاً مردم خود را به ملاقات برای نوشیدن نوشیدنی بعد از کار با فردی که در همان شهر یا حتی همان قسمت از آن زندگی می‌کرد محدود می‌کردند. کار از راه دور به معنای انعطاف پذیری بیشتر است. سعی کنید افق‌های خود را هم برای مکان‌های دوستیابی و هم برای فعالیت‌ها برای رهایی از زندگی یکنواخت گسترش دهید.

در نیمه شب بخوانید:اصول موفقیت در زندگی | چند اصل مهم برای دستیابی به موفقیت

۱۲-خود را هیپنوتیزم کنید.

بسیاری از ما در شش ماه گذشته خواب مختل یا خواب‌های واضح را تجربه کرده ایم که منجر به خستگی در طول روز می‌شود. در این حالت تمرین خود هیپنوتیزم را برای آرام کردن ذهن و تشویق به استراحت شبانه بهتر پیشنهاد می‌دهیم. هنگامی که در رختخواب دراز کشیده‌اید، مکان یا تجربه‌ی مورد علاقه خود را تصور کنید. در آن قدم بزنید و جزئیات صحنه و کارهایی را که می‌توانید در آنجا انجام دهید، تصور کنید. این کار به شما کمک می‌کند با تصاویر شادتر و آرام‌تر در ذهن خود بخوابید.

۱۳-تنفس متمرکز را تمرین کنید.

این کار به پاکسازی ذهن کمک می‌کند. همان‌طور که دندان‌های خود را به مدت دو دقیقه در روز مسواک می‌زنید، باید فضایی را برای تنفس متمرکز ایجاد کنید. با چشمان بسته به راحتی بنشینید و با شمارش تا عدد هفت از طریق بینی نفس بکشید و عمل دم را انجام دهید و سپس با شمارش تا عدد یازده عمل بازدم را از طریق دهان انجام دهید، سپس مکث کنید. این کار را شش یا هفت بار به مدت دو دقیقه تکرار کنید. اپلیکیشن‌های مدیتیشن مانند Headspace و My Life می‌توانند به شما کمک کنند تا تنفس آگاهانه را به بخشی از برنامه‌ی روزانه‌تان تبدیل کنید.

۱۴-یک جعبه نور بگیرید.

لورا فولچر، بنیانگذار موسسه‌ی خیریه سرطان Mission Remission، می‌گوید: نور بر مواد شیمیایی مغز مرتبط با خلق و خو و خواب تأثیر می‌گذارد. ثابت شده است که استفاده از لایت باکس خستگی را کاهش می‌دهد و خلق و خوی شما را تقویت می‌کند در نتیجه می‌تواند روش خوبی برای رهایی از زندگی یکنواخت باشد. همچنین اگر از اختلال عاطفی فصلی در پاییز و زمستان رنج می‌برید، ابزار مفیدی است. اگر دارویی مصرف می‌کنید، ابتدا با پزشک عمومی خود مشورت کنید، زیرا برخی داروها می‌توانند شما را به نور حساس‌تر کنند.

۱۵-یک دفتر برای ثبت فعالیتهایتان تهیه کنید.

برای رهایی از زندگی یکنواخت دفتر تهیه کنید. در حالی که پیگیری نحوه‌ی استفاده از زمانتان بسیار خوب است، اما مهم‌تر است که بدانید چقدر انرژی مصرف می‌کنید. لیستی از تمام فعالیت‌های روزانه خود تهیه کنید و بر اساس اولویت آنها و میزان انرژی جسمی و عاطفی آنها امتیاز دهید. یک دفتر ممکن است به شما کمک کند تا رفتار خود را تجزیه و تحلیل کنید و از آنجا تصمیمات مثبتی در مورد بهترین نحوه‌ی صرف وقت خود بگیرید. همچنین می‌تواند به شما نشان دهد که برخی از فعالیت‌ها، مانند مرور رسانه‌های اجتماعی، ممکن است انرژی عاطفی زیادی را از شما بگیرد، بدون اینکه واقعاً به زندگی شما ارزش یا شادی اضافه کند.

۱۶-مسیر جدیدی را انتخاب کنید.

اگر همیشه مسیر یکسانی را برای رفتن به محل کار، مغازه‌ها یا مدرسه‌ی فرزندتان انتخاب می‌کنید، آن را تغییر دهید و مسیر دیگری را انتخاب کنید. تغییرات کوچک در روال معمولی زندگی شما می‌تواند تأثیر زیادی بر خلق و خوی شما داشته باشد. انجام کاری کمی جدید، مغز را به شیوه‌ای متفاوت درگیر می‌کند و به رهایی از زندگی یکنواخت کمک می‌کند. همچنین می‌توانید سعی کنید به روشی متفاوت لباس بپوشید یا از طرف دیگر تخت بلند شوید. سعی کنید هر روز کاری جدید انجام دهید.

۱۷-روی غذای خود سبزیجات بپاشید.

با افزودن یک قاشق غذاخوری از گیاهان مختلف به هر چیزی که درست می‌کنید، به وعده‌های غذایی خود زندگی ببخشید. این طعم و مزه به شما امکان می‌دهد تا وعده‌های غذایی‌تان جالب‌تر شود، و مواد مغذی را اضافه می‌کند. یک قاشق چای‌خوری پونه‌ی کوهی خشک که به یک کاسه پاستا اضافه می‌شود، تعداد آنتی اکسیدان‌ها را دو برابر می‌کند. اگر نمی‌خواهید گیاهان خشک بخرید، گیاه خود را در باغچه خود بکارید. این به شما کاری جدید برای انجام کارهای روزمره و رهای از زندگی یکنواخت می‌دهد و آشپزخانه شما را روشن می‌کند.

در نیمه شب بخوانید:45 درس زندگی از یک بانوی 90 ساله

۱۸-پیلاتس انجام دهید.

تمرینی که به ترمیم فاسیا، بافت همبند که ماهیچه‌ها و سایر اندام‌های داخلی متصل و جدا کمک می‌کند. روی یک سطح سفت دراز بکشید و زانوهایتان را خم کنید و پاها را صاف روی زمین بگذارید. پاهای خود را به طور مکرر روی زمین فشار دهید، گویی می‌خواهید آنها را از بین ببرید، و احساس کنید لگن و دنده‌هایتان تکان می‌خورد و سرتان را به آرامی تکان دهید. سعی کنید ریتم منظمی بین 100 تا 120 ضربه در دقیقه داشته باشید و برای یک دقیقه یا بیشتر ادامه دهید. این ورزش که روشی برای رهایی از زندگی یکنواخت است، می‌تواند به آرامش ذهن و بهبود تمرکز کمک کند.

۱۹-یک بازی گروهی با همکاران ترتیب دهید.

کار از راه دور باعث شده است که بسیاری از ما از تیم خود احساس جدایی کنیم. می‌توانید بازی‌های گروهی به صورت آنلاین را امتحان کنید. هدف از این کار رهایی از زندگی یکنواخت، اعتماد به نفس و خلاقیت است.

۲۰-روی نکات مثبت تمرکز کنید.

جملات تاکیدی بسیار ساده است. احتمالاً نکات مثبت زیادی در زندگی شما وجود دارد، مانند پوشش، سلامت، خانواده، رفت و آمد مناسب …. و این در حالی مهم است که از آنها برای رهایی از زندگی یکنواخت خود استفاده کنید و همانگونه که مهم است، برای بهبود خود قدم بردارید، به همان اندازه مهم است که بر وضعیت خوبی که در حال حاضر هستید، تمرکز کنید.

شما هر روز تصمیم می‌گیرید و انخاب می‌کنید که چگونه زندگی کنید. این انتخاب‌ها نحوه‌ی گسترش زندگی شما را دیکته می‌کند. اکثر انتخاب‌ها تأثیر زیادی ندارند، اما برخی از آنها بسیار تأثیرگذار هستند که برای رهایی از زندگی یکنواخت خود باید بیشتر روی آنها تمرکز کنید. وقتی احساس کنید که کنترل بیشتری بر زندگی خود دارید، متوجه خواهید شد که کسالت شما از بین می‌رود. توانمندسازی پادزهری برای کسالتی است که احساس می‌کنید. شما می‌توانید فعال باشید و انتخاب‌هایی داشته باشید که به نوعی زندگی شما را بهتر کند، حتی زمانی که ادامه‌ی وضعیت موجود برایتان دشوار است.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

فرق وگان و وجترین چیست؟

فرق وگان و وجترین موضوع جذاب امروز مجله نیمه شب است. شاید برای شما هم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *