مت یوگا و پیلاتس | یک مت یوگای خوب چه ویژگی هایی دارد؟

یوگا یکی از ورزش‌هایی است که در سال‌های اخیر توانسته افراد بسیاری را به خود جذب کند. این ورزش علاوه بر فعال شدن عضلات‚ تاثیر قابل توجهی در کاهش استرس در افراد دارد و همین باعث جذب افراد شده است. در مقاله یوگا چیست به شرح کامل ویژگی‌های این ورزش پرداختیم. در یکی از مقالات پیشین نیز به معرفی یوگای هوایی یا سویینگ پرداختیم. اما یکی از بزارهای مهمی که شما برای انجام این ورزش نیاز دارید مت یوگا است. در این مقاله از وب سایت نیمه شب نیز برای راهنمایی بیشتر شما به معرفی ویژگی مت یوگا می‌پردازیم.

ویژگی مت یوگا

مت یوگا در واقع به همان تشک‌هایی گفته می‌شود که در ورزش یوگا مورد استفاده قرار می‌گیرد. این تشک‌ها دارای طول و ضخامت متفاوت و با بافت‌های مختلفی در دسترس قرار گرفته‌اند و از مواد بسیار متنوعی ساخته شده‌اند. راحتی و منعطف بودن و سادگی حمل برخی از ویژگی‌های یک مت یوگای مناسب می‌باشد. البته شما در خرید مت یوگا باید عوامل مختلفی مانند نیازهای شخصی خود را در نظر بگیرید. حتما پیش از خرید شما باشد نوع یوگا و محلی که قرار است در آن حرکات یوگا را انجام بدهید را نیز در نظر قرار دهید. به عنوان مثال اگر خارج از خانه می‌خواهید به انجام تمرینات یوگا بپردازید یا این که زیاد به سفر می‌روید سبکی مت یوگا را حتما باید مورد بررسی قرار دهید. همچنین باید نوع ماده مورد نظر و جنبه‌های فیزیکی مانند بافت و ضخامت مت یوگای مورد نظر خود را مورد بررسی قرار دهید.

ویژگی مت یوگا

به یاد داشته باشید که اگر در زمینه یوگا تازه کار هستید، می‌توانید یک مت یوگا عادی و با کیفیتی متوسط را خریداری کنید. به این دلیل که شاید پس از مدتی متوجه شوید که یوگا ورزش مناسبی برای شما نیست و دیگر نخواهید آن را ادامه دهید. حتی اگر پس از مدتی هنوز هم قصد داشتید که این ورزش را ادامه دهید می‌توانید با توجه به آشنایی که در آن مدت با یوگا پیدا کردید انتخاب بهتری برای مت یوگا داشته باشید و یک تشک یوگا با کیفیت بیشتر را خریداری نمایید.

کیفیت

همانطور که می‌دانید یک یوگا کار حرفه‌ای هر روز از مت یوگای خود استفاده می‌کند. در نتیجه به یک مت یوگایی با کیفیت بالا و بادوام احتیاج خواهد داشت. به این دلیل که مت یوگا برای این افراد جدا از دوام بالا باید این خاصیت را داشته باشند که پس از مدتی تغییر شکل ندهند. پس یکی از مهم‌ترین ویژگی مت یوگا کیفیت آن می‌باشد.

مواد

همانطور که گفته شد مواد تشکیل دهنده یکی از مواردی است که هنگام خرید مت یوگا باید مد نظر قرار دهید و از مهم‌ترین ویژگی مت یوگا می‌باشد. به این دلیل که مواد تشکیل دهنده مت یوگا بافت، چسبندگی، سازگاری با محیط زیست و خاصیت اسفنجی آن را نشان می‌دهد. خاصیت اسفنجی در مت یوگا در واقع نشان میدهد که مت یوگا مورد نظر چه مقدار فشار را تحمل می‌کند.

ویژگی مت یوگا

بسیاری از تشک‌های یوگا از جنس PVC ساخته شده‌اند. اما این جنس از مت یوگا نتوانست نظر بسیاری از یوگا کارهای حرفه‌ای را به خود جلب کند. اگر شما هم دوستدار محیط زیست هستید باید بدانید که مت یوگا از جنس PVC با محیط زیست سازگار نیست. اما چسبندگی و خاصیت اسفنجی آن‌ها در اندازه قابل قبولی است. تشک‌هایی از جنس لاستیک طبیعی و بازیافتی، چتایی، نخ ارگانیک یا طبیعی آن مواردی هستند که با محیط زیست سازگارند. البته شاید این جنس تشک‌ها کمی سخت‌تر پیدا شوند. در نظر داشته باشید که اگر به لاتکس حساسیت دارید، از مت یوگایی که از لاستیک طبیعی ساخته شده‌اند دوری کنید.

چسبندگی از مهم ترین ویژگی های مت یوگا

یکی از ویژگی‌های بسیار مهمی که در هنگام خرید مت یوگا باید مد نظر قرار دهید چسبندگی آن است. این ویژگی باید به میزانی باشد که بتوانید با خیال راحت در زمان تمرین پاهای خود را روی آن نگهدارید تا سر نخورند و اجازه لغزیدن به شما ندهد. ون شما در این ورزش لازم است بتوانید چند ثانیه بدون لغزش در یک حالت باقی بمانید. اگر مت یوگای شما فاقد این ویژگی باشد تعادل شما را هنگام ورزش به هم زده و ممکن است به شما آسیب بزند. در واقع هنگام استفاده از تشک یوگا دست و پا تقریباً باید به حصیر بچسبند. باید بدانید که تشک یوگا PVC و فوم EVA بالاترین میزان چسبندگی را دارند.

اندازه

اغلب مت یوگاها حدودا ۱۷۵ سانتی متر هستند. اما باید بداندی که اندازه مت یوگا به قد شما بستگی دارد. افرادی با قد بلندتر باید از مت یوگایی با طول ۱۸۵ تا ۱۹۰ سانتی متر استفاده کنند. بدن شما باید کاملا روی تشک یوگا قرار بگیرد و همچنین ستون فقرات، بازوها و پاها باید به درستی روی مت پشتیبانی شوند.

ویژگی مت یوگا

ضخامت از مهم ترین ویژگی های مت یوگا

یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی مت یوگا ضخامت آن است. یک مت یوگای استاندارد معمولا ۳ میلیمتر ضخامت دارد. البته مت یوگاهایی تا ۶ میلیمتر هم در بازار وجود دارد. توصیه می‌شود که اگز در زمینه یوگا تازه کار هستید یا این که می‌خواهید تشک نرم‌تری داشته باشید از یک مت یوگا با ضخامت بیشتر استفاده نمایید. البته باید بدانید که بهترین و مناسب‌ترین ضخامت برای یک مت یوگا ۴ میلیمتر است. اگر شما به تازگی یوگا را آغاز کرده‌اید و استخوان بندی ظریفی دارید این مدل تشک یوگا برای شما مناس بخواهد بود. اما همانطور که گفته شد اگر شما قصد دارید در محلی خارج از خانه به انجام تمرینات یوگا بپردازید بهتر است که از نظر وزن هم تشک یوگا را بررسی کرده و یک گزینه سبک را انتخاب نمایید تا بتوانید به سادگی آن را لوله کرده و حمل نمایید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

لیست قله های طرح سیمرغ برای کوهنوردی + ارتفاع و شهر قله

لیست قله های طرح سیمرغ برای کوهنوردی + ارتفاع و شهر قله

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به ارائه لیست قله‌های طرح سیمرغ برای کوهنوردی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *