چرا در المپیک کاندوم توزیع می شود؟

مبنای آغازین توزیع کاندوم در سال 1988 و در مسابقات سئول بود و پس از آن، در هر دوره از مسابقات المپیک این روند ادامه پیدا نمود، اما به راستی چرا در المپیک کاندوم توزیع می شود؟ برای پاسخ به این سوال، با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

مقدمه

از آنجایی که در طول مسابقات، سلامت ورزشکاران برای کسب درجه قهرمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است بنابرین برگزار کنندگان المپیک، در میان ورزشکاران و در طول بازه زمانی بازی ها به توزیع کاندوم می پردازند تا ورزشکاران و راه یابندگان به المپیک را از هر خطری مصون بدارند که دو نمونه آن، توزیع کاندوم در دو المپیک اخیر ریو و توکیو می باشد که در ادامه به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

چرا در المپیک کاندوم توزیع می شود؟

توزیع کاندوم در المپیک 2016 ریو

المپیک ریو 2016 با نگرانی از خطرات ابتلا به ویروس زیکا بسیاری از کشورها را مجبور به ارائه راههای مناسب برای پیشگیری از انتقال به ورزشکاران کرد که در این راستا یک کمپانی دارویی استرالیایی، کاندوم های جدیدی را پیشنهاد و تولید کرد که با مواد محافظ در برابر ویروس زیکا پوشیده گردیده بودند و می توانستند از انتقال جنسی این ویروس جلوگیری کنند.

در ابتدا تصور بر این بود که ویروس زیکا از پشه «آئدس» به انسان منتقل می شود، اما خبرهایی خلاف این موضوع منتشر شد که حاکی از آن بود که انتقال ویروس زیکا در آمریکا از طریق تماس جنسی بوده است.

محققان پس از بررسی ها دریافتند که ویروس زیکا تا مدت ها در مایعات جنسی مردان باقی می ماند و این خود می تواند یکی از راه های اصلی انتقال این ویروس باشد. از این رو، محققان کمپانی دارویی Starpharma استرالیا، پس از مطالعات فراوان، موفق به ساخت کاندومی شدند که دارای ویژگی ضد ویروس زیکا بود و محصول اختراع شده را برای گروه المپیک استرالیایی اعزامی به بازی های «ریودوژانیرو» 2016 ارسال نمودند.

لازم به ذکر است که توزیع این کاندوم ها بصورت رایگان و در قالب حدود 350 هزار کاندوم مردانه و 100 هزار کاندوم زنانه بوده است.

بیشتر بخوانید: کاندوم تاخیری چقدر تاخیر ایجاد می کند؟

توزیع کاندوم در المپیک 2021 توکیو

در مسابقات اخیر المپیک توکیو، در جریان بازی ها بین ورزشکاران هیچ کاندومی توزیع نشد و توزیع ۱۶۰ هزار کاندوم، به هنگام بازگشت ورزشکاران از ژاپن موکول گردید و دلیل عدم توزیع، عدم برقراری رابطه جنسی در طول بازی ها بود.
برگزار کنندگان المپیک توکیو که با وجود پاندمی کرونا، ایمن بودن بازی ها را وعده داده بودند دلیل این تصمیم را پیشگیری از گسترش ویروس کرونا عنوان نمودند و اذعان داشتند که هنگام ترک خاک توکیو، کاندوم ها بین ورزشکاران توزیع خواهد شد.

لازم به ذکر است که برای مسابقات اخیر المپیک در توکیو، اقدامات بسیار سختگیرانه بهداشتی در نظر گرفته شد و در دهکده المپیک از همه خواسته شد که فاصله اجتماعی را جداً رعایت کنند و از «اشکال مختلف تماس غیر ضروری بدنی» خودداری کنند. همچنین برای اجازه ورود به المپیک، ارائه کارت واکسن کرونا، ضروری اعلام گردیده بود و در صورت تخطی ورزشکاران؛ مجازات سختگیرانه ای به شرح زیر وضع گردیده بود:

جریمه نقدی، منع اشتراک در بازی ها و حتی اخراج از ژاپن.

جمع بندی

در تمامی مسابقات دوره های المپیک، توزیع کاندوم تنها یک دلیل داشت و آن هم مصونیت ورزشکاران از بیماری های مختلف بود که در دو دوره اخیر، دو ویروس کرونا و زیکا تهدیدگر سلامت ورزشکاران بود که برای اقدامات امنیتی به توزیع کاندوم در دو دوره قبل و پس از بازی پرداخته شد که به بیان ساده تر، در زمان ویروس زیکا، پیش از بازی ها به توزیع کاندوم ها پرداخته شد و در زمان ویروس کرونا، پس از بازی ها.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

لیست قله های طرح سیمرغ برای کوهنوردی + ارتفاع و شهر قله

لیست قله های طرح سیمرغ برای کوهنوردی + ارتفاع و شهر قله

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به ارائه لیست قله‌های طرح سیمرغ برای کوهنوردی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *