مهارت های تصمیم گیری در مدیریت

تصمیم گیری برای ایجاد یک تجارت موفق امری بسیار حیاتی است. رهبران مشاغل باید تصمیمات درستی بگیرند و به آنها با اعتقاد راسخ جامه عمل بپوشانند. خوشبختانه تصمیم گیری مهارتی است که می توان آن را آموخت و تقویت کرد. ادامه ی مطلب راهنمای جامعی است در خصوص مهارت های تصمیم گیری در مدیریت که نحوه تصمیم گیری صحیح را به شما می آموزد و لیستی از مهارت هایی را که می توان روی آنها کار کرد تا یک مدیر و رهبر قوی تر شد را ارائه می دهد.

بهترین مهارت ها در تصمیم گیری های مدیریت

مهارت های تصمیم گیری در مدیریت

چگونه تصمیمات بهتری بگیریم؟

مدیران بصورت روزانه انتخاب ها و تصمیماتی دارند که می تواند بر تجارت روزانه آنها تأثیر بگذارد. برای اطمینان از اینکه آنها مسیر درستی را ترسیم می کنند ، می بایست تصمیمات اخذ شده در مورد یک موضوع کاملاً بررسی شود ، از مناسب ترین اطلاعات استفاده شود و تأثیرات مورد نظر تحت نظر قرار گیرد که این چارچوب بصورت گام به گام بهترین نتایج را تضمین می کند ، چه تصمیمات روی یک تیم کوچک تأثیر بگذارد و چه بر کل تجارت

1-مسئله را تعریف کنید: در حین بیان مساله سوال کنید ، از مشارکت کنندگان اصلی بازخورد بگیرید ، از همه زوایای ممکن به وضعیت نگاه کنید. هرچه موضوع را به طور کاملتر درک کنید ، تصمیمات شما آگاهانه تر خواهد بود.

2-اطلاعات را مرور کنید: تا آنجا که ممکن است داده های مرتبط را جمع آوری کنید. اگر تصمیم بزرگتری را در نظر دارید ، وظایف جمع آوری داده را به اعضای تیمی که در حوزه کاری خود دارید واگذار کنید اعضایی که می فهمند دقیقا چه چیزی را جستجو کنند و شما تنها به مرور اطلاعات بپردازید.

3-ارزیابی همه گزینه ها: جوانب مثبت و منفی هر یک از اقدامات احتمالی را در نظر بگیرید تا مشخص شود کدام مسیرها بهترین شانس موفقیت را دارند.

4-یک روش عملی را انتخاب کنید: و پس از انتخاب مسیر سعی کنید رو به جلو روید.

5-برنامه خود را اجرا کنید: یک برنامه واضح ، مشخص و عملی تنظیم کنید. و در مورد اجرای آن با کارمندان ارتباط برقرار کنید و سوالات و ابهامات شکل گرفته شده را برطرف کنید.

6-نتایج را ارزیابی کنید: هر عملی که انجام می دهید یک فرصت یادگیری است. نتایج را کنترل کنید تا مشخص شود کدام یک از مهارت های تصمیم گیری شما نیاز به پیشرفت دارند. آیا :
داده های درستی در دسترس دارید؟
آیا گزینه های مطلوب را در نظر می گیرید یا تشخیص می دهید؟
ارتباط کافی با کارمندان خود برقرار است؟

7-خود را برای آینده آماده کنید: تغییراتی را ایجاد کنید که برای برنامه های جدید به آنها نیاز دارید . توجه داشته باشید چه عواملی موثر بوده و چه عواملی موثر نبوده تا بتوانید در آینده تصمیمات بهتری بگیرید.

مهارتهای تصمیم گیری در مدیریت

مهارت های کلیدی برای تصمیم گیری های موثر در مدیریت :

که این مهارت ها ، مهارتهایی هستند که توانایی های تصمیم گیری در مدیریت را به خوبی تقویت می کنند

حل مسئله: توانایی شناسایی مسئله و یافتن راه حل برای تصمیم گیری بسیار مهم است. مهارت های قوی حل مسئله به شما کمک می کند تا تحت فشار آرام باشید و بهترین راه حل های ممکن را شناسایی کنید.

تجزیه و تحلیل داده ها: توانایی انجام تجزیه و تحلیل توسط خود یا تفویض اختیار آنها به کارمندان و همچنین انتخاب اطلاعات مناسب بسیار مهم است. علاوه بر اینها اینکه بدانید به چه نوع داده ای نیاز دارید نیز بسیار مهم می باشد.

مدیریت زمان: برخی از انتخاب ها نیاز به اقدام سریع دارند که توانایی تصمیم گیری صحیح و آگاهانه در بازه زمانی مناسب، بسیار مهم است.

ارتباطات: توانایی برقراری ارتباط صریح و موثر در تصمیم گیری ها امری حیاتی است و شما باید ارتباطاتتان را با افراد مناسب گسترده تر کنید تا از دانش و اطلاعات آنها بهره مند شوید.

گوش دادن آگاهانه: گوش دادن آگاهانه شما را از پیشرفت پروژه ها ، روند کار و نحوه فعالیت کارکنان در کار مطلع می کند. و علاوه بر موارد فوق با گوش دادن آگاهانه می توانید به اطلاعاتی که در زمان تصمیم گیری به آنها نیاز دارید به سادگی دست پیدا کنید.

فروتنی: گاهی اوقات ، مهمترین مهارت یک تصمیم گیرنده واقف بودن به این موضوع است که گاهی راه حل کارمند دیگر، ممکن است از راه حل من بهتر باشد. بنابرین لازم است همیشه فروتنی به خرج دهید و فارغ از این که چه کسی راه حل را ارائه می دهد ، بتوانید انتخاب درستی انجام دهید.

میانجیگری: گاهی اوقات مدیریت باید در نقش شخص ثالث یا میانجیگر ظاهر شود و به اختلاف نظرات مذاکره پایان دهد و منصفانه عمل کردن مدیر در ارزیابی نظر هر یک از کارکنان  و درگیری گسترده آنها بسیار مهم است.

برنامه ریزی: تصمیمات تجاری اغلب شامل مشکلات احتمالی است. برنامه ریزی خوب به تیم شما کمک می کند تا از عقب ماندگی های غیرمنتظره جلوگیری کند.

رهبری: اگر نتوانید دیگران را با خود همراه کنید ، تصمیمات عالی شما خیلی ارزش نخواهد داشت. بنابرین  ابتدا سعی کنید دیگران را با خود همراه کنید سپس تصمیمات مهم اخذ کنید چرا که با همراه نبودن دیگران و نداشتن تیم، نقش رهبری بی معنا خواهد بود.

تصمیم گیری موثر درمدیریت

مهارت های تصمیم گیری در مدیریت

آنچه باید در مورد تصمیم گیری بدانید

تصمیم گیری برای هر شغلی فرآیندی حیاتی است. هنگامی که تصمیم گیری به درستی انجام شود راحت تر و موثرتر عمل خواهید نمود.

تصمیم گیری شامل شواهد و ترکیب آن با تجربیات گذشته برای یک انتخاب هوشمندانه است.

وقتی فرصت های شغلی اجازه دهد و از هر تصمیمی که بگیرید دفاع کنید ،و هر چه بیشتر در مراحل تصمیم گیری وقت بگذارید و تجربه بیشتری کسب کنید ، به عنوان یک تصمیم گیرنده ، موثرتر خواهید عمل نمود.

سوالات متداول تصمیم گیری

در تصمیم گیری همواره سوالات بسیاری مطرح است که در اینجا پاسخ به دو سوال متداول آن آورده شده است:

اهمیت داده ها در تصمیم گیری چیست؟

هنگامی که داده های خوبی دارید ، شانس بیشتری برای پیش بینی دقیق نتایج اقدام مورد نظر خود دارید و علاوه بر آن، با داشتن داده های متنوع، اطلاعات بهتری برای ترغیب دیگران در مشارکت برای عملی نمودن تصمیم صحیح خود خواهید داشت.

چگونه می توانید تصمیم گیری اخلاقی را ترویج کنید؟

تصمیم گیرندگان اخلاقی تأثیر تصمیمات خود را در جامعه و خط اصلی شرکت در نظر می گیرند و همچنین آنها سایر کارمندان را نیز  تشویق می کنند که تصمیمات اخلاقی را به طور موثر اتخاذ و اجرا کنند

تصمیم گیری اخلاقی شرکت شما را قادر می سازد تا در عین اینکه یک نیروی مثبت در جامعه است بطور موثر نیز پیشرفت کند.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

آیا ایده آل گرایی یا کمال گرایی یک رفتار مخرب است؟

آیا ایده آل گرایی یا کمال گرایی یک رفتار مخرب است؟

در این مقاله از وبسایت نیمه شب به بررسی این موضوع که آیا ایده آل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *