با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

اگر شما هم فرزندانی دارید که مدام با تبلت سرگرم اند احتمالا از خود پرسیده اید که با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

اما این پرسش مطرح است که آیا واقعا کودک ، به تبلت اعتیاد دارد ؟

برای اینکه این موضوع بررسی شود باید به علائم زیر توجه نمود

علائم اعتیاد به تبلت

1- علائم خماری|با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

ترک مواد مخدر، علائم جسمانی مشخصی مانند سردرد و لرز و … دارد.

در روانشناسی اعتیاد، به این علائم، علائم خماری می گویند. شاید برایتان عجیب باشد اگر بگوییم که کنار گذاشتن تبلت و گوشی موبایل هم می تواند علائمی شبیه این داشته باشد.

در پژوهشی که در سال 2011 انجام شد، از 1000 دانشجو در سراسر دنیا خواستند که 24 ساعت را بدون گوشی تلفن همراه موبایل و اینترنت بگذرانند.

بسیاری از این دانشجوها علائمی شبیه اضطراب و افسردگی را گزارش کردند؛ بنابراین اگر دیدید که بعد از گرفتن تبلت، کودکتان آشفته، مضطرب یا غمگین است، می توانید به این موضوع شک کنید که شاید به تبلتش بیش از حد وابسته شده است.

با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

2- بیشتر و بیشتر خواستن|با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

همانطور که مصرف کننده های مواد بعد از مدتی به مقدار بیشتری از مواد احتیاج دارند تا حال خوبی پیدا کنند، کسانی که از تبلت استفاده می کنند هم ممکن است چنین حالتی داشته باشند.

بچه هایی که تا حالا از 10 دقیقه بازی هم لذت می بردند، حالا به چند ساعت بازی احتیاج دارند. اینکه بیست دقیقه بازی با تبلت دیگر کودک شما را راضی نمی کند، نشان می دهد که بهتر است کمی بیشتر مراقب باشید.

3- از دست دادن علاقه به سرگرمی های دیگر|با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

اگر کودک شما که قبلا برای دویدن، بازی کردن و سر و کله زدن با دوستانش اشتیاق نشان می داد، حالا بازی با تبلت را ترجیح می دهد، حق دارید که کمی نگرانش باشید.

استفاده از تبلت برای کودک لذت آنی و زیادی به همراه دارد اما به هیچ وجه نباید جایگزین فعالیت های طبیعی کودک مثل بازی کردن و … شود. البته باید بگوییم که ترجیح دادن تبلت نسبت به کارهای دیگر، اگر گهگاه اتفاق می افتد و به خصوص اگر تبلت هنوز برایش تازه است، نگران کننده نیست.

بیشتر بخوانید : اسم پسر ترکی جدید ۱۴۰۰

4- از دست دادن کنترل

اگرچه ما خیلی از کودکان کم سن و سال انتظار این را نداریم که رفتارهایشان را تحت کنترل داشته باشند، اگر گرفتن تبلت از کودک شما بدون یک قشقرق حسابی کار مشکلی است و کنترل او سخت است، بدانید که او احتمالا به تبلتش وابسته شده است.

البته والدین هم باید بتوانند حد و حدود مشخصی تعیین کنند و قشقرق به پا کردن کودک، لزوما نشانه وابستگی او نیست.

5- کلک زدن|با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

آیا کودک تان را در گوشه خانه در حالی که دارد با تبلت بازی می کند، دستگیر کرده اید؟ این هم یکی دیگر از نشانه هایی است که باید نسبت به آن حساس باشید.

اینکه کودک تان درباره مقدار استفاده از تبلت دروغ بگوید، آن را یواشکی به اتاق خوابش یا جای دیگری ببرد یا برای بازی بیشتر به شما کلک بزند، همه نشانه هایی است که باید جدی بگیرید.

6- استفاده به عنوان مسکن|با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

کسانی که مواد مصرف می کنند، خیلی از اوقات این کار را برای تسکین احساس بدی که دارند انجام می دهند. لذت کوتاه مدت استفاده از تبلت هم می تواند روشی باشد که کودک شما برای کنار آمدن با مشکلاتش از آن استفاده می کند.

بچه هایی که با تبلت از غم، استرس و عواطف منفی شان فرار می کنند، ممکن است دچار مشکل باشند. برای مثال اگر کودک شما بعد از دعوا با شما، خواهر یا برادرش تبلتش را برمی دارد و به گوشه ای می رود تا بازی کند، در تلاش است که حال بدش را با لذت بازی با تبلت آرام کند و این علامت خوبی نیست.

7- از دست دادن فرصت های زندگی|با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

از دست دادن رابطه های مهم، افت تحصیلی یا عملکرد ضعیف در محل کار همه نشانه های خیلی مهمی از وابستگی هستند؛ بنابراین اگر فرزند شما به خاطر بازی با تبلت، دوستانش را از دست داده و دیگر تمایل زیادی برای وقت گذراندن با آنها نشان نمی دهد، اگر نمره هایش افت کرده است و به جای درس خواندن ترجیح می دهد مدت طولانی با تبلتش بازی کند، بایستی نگران وابستگی بیش از حدش به تبلت باشید.

با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟

برای درمان اعتیاد فرزندان به تبلت باید با وضع مقرراتی خاص روی عملکردشان تاثیر بگذارید و به تدریج آنها را از وسایل سرگرم کننده مجازی دور کنید.

ادامه ی مطلب معرفی چند قانون مهم است  تا با پیروی از آن ها بتوانید فرزندانتان را بدون آنکه نسبت به شما دل سرد شوند، از بازی‌ با تبلت و کنسول‌های بازی دور کنید.

قوانین مهم در دور نمودن فرزنان از تبلت

۱. قوانین خاص را شرح دهید
واضح است که قوانین ایجاد شده برای تغییر رفتار فرزندتان مهم هستند.
به فرزند خود اجازه دهید تا آن چیزی را که از آنها انتظار دارید بدانند.
همچنین شما باید ازعواقب قانون‌هایی که برای کودکتان وضع می‌کنید،‌ کاملا با خبر باشید. بهترین راه این است که بنشیند و با فرزندتان در مورد قوانین جدیدی که قرار است وضع کنید، صحبت کنید.
– به فرزند خود نگویید؛ روزی چند ساعت را برای بازی‌های ویدئویی و یا بازی با تبلت صرف می‌کنید، آیا این زمان برای این کار زیاد نیست؟ این جمله خیلی مبهم است. درعوض بگویید:«روزهایی که مدارس شروع می‌شوند، می‌توانی یک ساعت بازی ویدئویی انجام دهید»

 به یاد داشته باشید واکنش منفی بچه‌ها نسبت به چنین مواضعی کاملا طبیعی است. به خصوص اگر قبل از وضع این قانون، فرزندتان برای بازی کردن هیچ مرز و محدوده‌ای نداشت.

به احتمال زیاد بچه‌ها با احوال تلخی، قهر کردن، استفاده از کلمات خشن، تهدید کردن و گاهی اوقات گریه کردن، نسبت به قانون شما اعتراض خواهند کرد. آرام باشید؛ کودکان ممکن است تا چند روز چنین رفتارهایی از خودشان بروز دهند. مراقبت را در چنین زمان‌هایی بیشتر کنید.
۲. عواقب قانون شکنی را به فرزندان بازگو کنید
یادتان باشد که فرزندتان باید با عواقب قانونی که برایش وضع کرده‌اید، آشنا شود. اطمینان حاصل کنید وقتی که قوانین را وضع می‌کنید، آنها معنی عواقب را درک می‌کنند.
اگر عواقب قانون شکنی فرزندتان نامفهوم باشد، این کار فقط باعث سردرگمی شان می‌شود.
– به عنوان مثال؛ به فرزند خود بگویید اگر بیش از یک ساعت بازی کنید و قوانین را زیر پا بگذارید به تعداد دقایقی که بیش از یک ساعت بازی کرده است از زمان بازی فردایش کم می‌شود یا اصلا اجازه ندارد بازی کند.
۳. پیگر عواقبی که وضع کرده‌اید باشید
پس از تعیین محدودیت‌ها و پیامدهای قانون شکنی نباید مراقبت را از یاد ببرید. اگر فرزندتان بفهمد بعد از هر قانون شکنی عواقبی که قرار بود بر رویش پیاده شود شل گرفته می‌شود، سعی می‌کند قانون شکنیش را بیشتر کند.
چون به این درک رسیده است که کسی حواسش به قانون شکنیش نیست. به فرزندتان این اطمینان را بدهید که در صورت قانون شکنی باید منتظر عواقبت آن باشد.
– ممکن است اجرای یکسری قوانین سخت گیرانه، برای فرزندتان کمی ناخوشایند باشد اما این کار در دراز مدت به نفع فرزندان خواهد بود. همه پدر و مادرها فرزند خود را دوست دارند و می‌خواهند آنها دچار کمترین رنجی شوند، اما اجرای قوانین مستلزم کمی سختگیری است وگرنه با روی کاملا باز و خندان نمی‌توان قانونی را نهادینه کرد.
– به یاد داشته باشید بازی‌ با تبلت و بازی‌های ویدئویی برای سلامتی کودکتان ضروری نیست و نبود بازی‌های رایانه‌ای هیچ مشکلی برای رشد فرزندتان ایجاد نمی‌کند.
می‌توانید در صورت لزم آن را از زندگی کودکان حذف کرد. در صورتی که فرزندتان نمی‌تواند بازی‌های ویدئویی را ترک کند، این کار در دراز مدت تاثیرات جبران ناپذیری روی فرزندتان خواهد گذاشت.
کشیدن برق دستگاه بازی و قطع کردن وای فای می‌تواند واکنش‌هایی از طرف فرزندتان به همراه بیاورد که کاملا طبیعی است. مهم روش مدیریت شماست.
۵. از زمان سنج استفاده کنید
استفاده از تایمر برای اینکه، فرزندتان از زمانی که برایش اتخاذ کرده‌اید، خارج نشود، بسیار ضروری است.
تایمر می‌تواند لحظه پایان بازی را به فرزندتان گوش زد کند. توجه داشته باشید که بچه‌ها برای تغییر کردن مقاومت می‌کنند. هشدار دادن به آنها از این که وقت بازیش رو به پایان است، به آنها اجازه می‌دهد تا راحتر از بازی‌های مجازی دل بکنند.
– سعی کنید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه مانده به پایان فرصت بازی به فرزندتان هشدار به پایان رسیدن بازی را بدهید.
– سعی کنید تایمر را روی ۵ دقیقه مانده به پایان بازی تنظیم کنید.
به محض زنگ خوردن به فرزندان بگویید وقتت رو به پایان است. اگر قرار است چیزی را ذخیره کنی، این کار را انجام بده که دیگر فرصتی برایت باقی نمانده است.
۵. انجام بازی بعد از تمام شدن تکالیف درسی
با فرزندتان صحبت کنید تا تکالیف درسی‌اش را انجام نداده باشد، حق بازی کردن ندارد. این تکالیف ممکن است، کارهای شخصی فرزندتان باشد و یا کارهایی که معلم‌ها از آنها می‌خواهند.
چک کنید که کارشان را پشت گوش نینداخته باشند.
– اگر زمانی خواستید بازی با تبلت را به عنوان پاداش انجام تکالیف کودکتان در نظر بگیرد، زمان بازی را تغییر ندهید.
با اعتیاد فرزندمان به تبلت چه کنیم؟
۶. سیستم بازی ویدیویی را در یک اتاق مشترک قرار دهید
یک روش خوب برای کنترل کودکان در هنگام بازی، قرار دادن سیستم بازی‌شان در یک اتاق مشترک است.
اگر شما سیستم بازی کودکتان را در اتاق خوابش قرار دهید، شاید یادتان برود تا او را تحت نظر داشته باشید.
قرار دادن سیستم بازی در اتاق مشترک باعث می‌شود، کودکتان احساس کند، کسی مراقب اوست و تا جایی که امکان دارد، قانون شکنی نمی‌کند.
قرار دادن کنسول بازی در اتاق کودک، به آنها آزادی بیش از حد می‌دهد. در غیر این صورت، در نبود شما وسوسه شده و قوانین وضع شده را زیر پا می‌گذارند.
در تغییرات به کمک فرزندتان بیاید
۷. برای فاصله گرفتن فرزندتان از بازی‌ با تبلت کمک‌شان کنید
فرزندتان را با روند محدود کردن بازی‌های رایانه‌ای درگیر کنید. درباره بازی‌های خاصی که بیش از حد هیجان انگیز و طولانی هستند، به خصوص در زمان مدارس با فرزندتان صحبت کنید و برایشان پاداشی برای فاصله گرفتن از کنسول بازی در نظر بگیرید.
به عنوان مثال می‌توانید به فرزند‌تان بگویید زمان بازی‌ها را کاهش دهد، در عوض آخر هفته او را به شهر بازی یا پارک می‌برید. به این ترتیب هم می‌توانید به قوانین خود پایبند باشید، هم اینکه لذت بازی‌های جمعی را به کودک خود بچشانید.
۸. به آرامی زمان بازی های ویدئویی را کاهش دهید
به جای آنکه انجام بازی‌های رایانه‌ای را به طور کامل حذف کنید، این کار را در یک برنامه بلند مدت و با کم کردن زمان بازی انجام دهید.
توجه داشته باشید کسی که به یک کار عادت کرده باشد، به سختی می‌تواند از آن کار دل بکند.
در این کار شما هم باید صبور باشید تا به طور آهسته زمان بازی کودکتان را کاهش دهید.
هرگز سعی نکنید در این گونه مواقع با خشونت وارد شوید.
این کار ممکن است کودکتان را از محیط امن خانه فراری دهد. دقت کنید در زمان مدارس اگر نمرات کلاسی فرزندتان ضعیف شد.
با فرزندتان صحبت کنید که دلیل کم شدن نمراتش به خاطر بازی‌هایی است که انجام  می‌دهد.
۹. شرایط تغییر را برای کودکتان فراهم کنید
پایان دادن به زمان بازی رایانه‌ای ممکن است، دشوار باشد و احتمال قبول نکردن فرزندتان زیاد است. موضوع ورزش کردن را پیش بکشید و درباره فواید و جایگاه اجتماعی ورزش کردن با فرزندتان به گفتگو بنشینید و سعی کنید درباره ورزش مورد علاقه‌اش بیشتر صحبت کنید.
تا او ترغیب شود جایگزین مناسبی برای بازی‌های رایانه‌ای پیدا کند. می‌توانید مدتی خودتان در انجام ورزش مورد علاقه‌اش همراهی‌اش کنید، این کار روابط بین شما و فرزندتان را نزدیک‌تر کرده و اعتیاد به بازی‌های رایانه‌ای را در او از بین می‌برد.
۱۰. فرزندانتان را در انجام کارهای خانه شریک کنید
– اجازه دهید فرزند شما گاهی اوقات فعالیتی را که دوست دارد، خودش انتخاب کند.
توجه داشته باشید مجبور کردن بچه‌ها برای انجام کاری که میلی برای انجام آن ندارند، می‌تواند باعث سرخوردگی آنها شود. تا جایی که امکان دارد، بچه‌ها را مجبور به کاری نکنید، چرا که ممکن است با نتیجه کاملا معکوسی روبه رو شوید.
– در انجام کارهای خانه مثل پهن کردن سفره برای شام از فرزند و یا فرزندان خود کمک بگیرید.
سعی کنید فرزندتان را برای انجام برخی امور خانه تشویق کنید تا از اینکه در کنارتان هستند، احساس غرور و آرامش کنند. وقتی شما از فرزند خود کاری را می‌خواهید، یعنی او را شخصی مسئولیت پذیر فرض کرده‌اید.
فرزندان وقتی بتوانند در انجام کارهای خانه نقشی داشته باشند، روحیه بهتری برای تعامل با شما پیدا خواهند کرد.
اگر فرزندتان از انجام کارهای کوچکی که بر عهده‌اش می‌گذارید سر باز می‌زند، می‌توانید زمان بازی‌ با تبلت را کاهش دهید. این کار ناخواسته او با کارهایی که برعهده‌اش گذاشته‌اید، درگیر می‌کند.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *