طرز تهیه پیده گوشت ترکی خانگی

پیده یکی از غذاهای مخصوص کشور ترکیه است که به دلیل طعم بی نظیری که دارد آموزش طبخ آن به سایر کشورها نیز منتقل شده است و به همین منظور امروز طرز تهیه پیده گوشت ترکی خانگی را به دو روش مختلف آماده کرده ایم که دستور و روش پخت آن را می توانید در ادامه مطلب مشاهده نمایید.

طرز تهیه پیده گوشت ترکی خانگی

طرز تهیه پیده گوشت ترکی با گوشت گوساله

مواد لازم مخصوص 2 نفر:

آب ولرم یک فنجان

شکر یک قاشق مرباخوری

نمک نصف قاشق مرباخوری

خمیر مایه فوری یک قاشق مرباخوری

آرد سفید قنادی یک لیوان

روغن مایع 2 قاشق غذاخوری

پیاز متوسط 1 عدد

گوشت گوساله چرخ کرده 100 گرم

فلفل دلمه ای متوسط یک عدد

قارچ 5 عدد

نمک ، فلفل ، زردچوبه به میزان لازم

پودر آویشن به میزان لازم

ذرت نصف فنجان

رب گوجه فرنگی

پنیر پیتزای رنده ای موزارلا 200 گرم

زیتون ورقه ای 100 گرم

فلفل سبز شیرین 4 عدد

زرده تخم مرغ یک عدد

زعفران دم شده به میزان لازم

مراحل تهیه پیده گوشت ترکی با گوشت گوساله:

1- ابتدا شکر و نمک و آب را با هم مخلوط نمایید و اجازه دهید دانه های شکر و نمک ، داخل آب بخوبی حل شوند ، سپس خمیر مایه را به آن اضافه نمایید و مجدد هم بزنید و پس از ترکیب شدن مواد ، درب آن را گذاشته و به مدت 15 دقیقه اجازه دهید که مواد استراحت کنند.

2- حال پس از اتمام تایم فوق که همراه با کف نمودن مواد است، به آن روغن مایع و آرد سفید را اضافه نمایید و با دست ورز دهید تا مواد ، چسبندگی لازم را پیدا کند و پس از جا افتادن خمیر ، یک ساعت آن را در ظرفی درب دار که سطح آن چرب شده کنار بگذارید تا خمیر استراحت کند.

3- در طول مدتی که خمیر در حال استراحت است پیاز را بصورت نگینی خرد نمایید و در تابه ای تفت دهید و پس از طلایی شدن آن گوشت را به آن اضافه نمایید و تفت دهید تا کمی بوی زهم آن گرفته شود.

4- حال در این مرحله فلفل دلمه ای نگینی و قارچ را که به صورت ورقه ای خرد شده است را به مخلوط گوشت اضافه نمایید و پس از کمی تفت دادن به آن نمک ، فلفل ، زردچوبه را اضافه نمایید و مجدد هم بزنید. (توجه : در این مرحله ، شعله گاز باید کمی زیاد باشد)

5- سپس به مواد ، ذرت و رب و آویشن را اضافه نمایید و فرایند تفت دادن را ادامه دهید و پس از آنکه مواد کاملا پخته شد شعله را خاموش نمایید .

6- حال در این مرحله ، خمیری را که پیشتر کنار گذاشتیم را به دو قسم تقسیم می کنیم و هر بخش را با وردنه به صورت عمودی و مستطیلی در می آوریم. (توجه: قبل از پهن نمودن خمیر ، کفی سینی یا هر سطحی که قصد دارید خمیر را در آن پهن کنید را کمی آرد بپاشید)

7- سپس داخل سینی فر ، کاغذ روغنی قرار دهید و خمیرها را بصورت صاف به آن منتقل نمایید.

8- حال در این مرحله ، بر روی خمیرها مقداری از موادی که در مرحله 5 آماده گردید را اضافه می نماییم و پخش می کنیم و توجه می کنیم که از اضافه نمودن مواد به لبه های خمیر خودداری کنیم.

9- سپس بر روی مواد ، مقداری پنیر پیتزا را اضافه می نماییم (توجه: میزان پنیر باید به اندازه ای باشد که تمامی سطح مواد را پوشش دهد)

10- حال در این مرحله ، سطح مواد را با مقداری زیتون ورقه ای و فلفل شیرین خرد شده تزئین می نماییم و اطراف خمیر را به سمت داخل و مدل قایقی تا می زنیم.

11- پس از تا زدن خمیر ، زرده تخم مرغ و زعفران را در ظرفی مخلوط نمایید و با فرچه ای مخصوص ، این ترکیب را که رومال نام دارد را بر سطح خمیر بکشید تا خمیر به رنگ زرد در بیاید ، سپس سینی را به مدت 20 دقیقه به طبقه دوم فر با دمای 200 درجه سانتیگراد منتقل نمایید تا پته ها بخوبی گریل شوند (توجه : در صورت استفاده از توستر ، آن را نیز بر روی همین دما تنظیم نمایید و قبل از آنکه غذا را به فر یا توستر منتقل نمایید اجازه دهید که محیط آنها کمی گرم شود)

نکته: سعی کنید که پته ها را بصورت داغ و همراه با سس ، سرو نمایید و نوع سس را با توجه به ذائقه تان می توانید کچاپ ، باربیکیو ، پستو ، فرانسوی و … انتخاب نمایید.

بیشتر بخوانید : طرز تهیه سس پستو

طرز تهیه پیده گوشت ترکی خانگی

طرز تهیه پیده گوشت ترکی با مرغ ، مخصوص 7 نفر

مواد لازم جهت تهیه خمیر:

آرد 4 پیمانه

شیر 1 پیمانه

روغن مایع نصف پیمانه

تخم مرغ 1 عدد

خمیر مایه 1 قاشق غذاخوری

نمک 2 قاشق چای خوری

مواد لازم جهت تهیه پیده گوشت ترکی با مرغ:

گوشت چرخ کرده مرغ 400 گرم

پیاز 1 عدد

گوجه فرنگی 2 عدد

جعفری خرد شده 20 گرم

سیر 2 حبه

رب گوجه 2 قاشق غذاخوری

نمک نصف قاشق چایخوری

فلفل قرمز نصف قاشق چایخوری

فلفل سیاه نصف قاشق چای خوری

مواد لازم جهت تهیه رومال پیده :

شیر 4 قاشق چای خوری

زرده تخم مرغ 1 عدد

کنجد به میزان لازم

طرز تهیه پیده گوشت ترکی خانگی

طرز تهیه خمیر:

1- ابتدا خمیر مایع ، شیر ، تخم مرغ و روغن مایع را در ظرفی ریخته و با همزن دستی بطور کامل و یکدست با یکدیگر مخلوط نمایید.

2- پس از مخلوط نمودن ، نمک و آرد را به مخلوط اضافه نمایید و با دست تا آنجایی ورز دهید که مواد به دست نچسبند ، سپس خمیر را بصورت چونه ای شکل در آورید و روی ظرف را با پارچه ای نظیف بپوشانید تا خمیر به مدت یک و نیم ساعت در محیطی گرم ، استراحت کند.

نکته 1: برای تهیه هر نوع پیده ، لازم است که آرد را 3 بار الک نمود تا از گلوله ای شدن آن جلوگیری نمود.

نکته 2: فرایند ورز دادن باید حدود 10 الی 12 دقیقه طول بکشد تا بافت خمیر به بافتی لطیف تبدیل شود.

طرز تهیه پیده گوشت ترکی با مرغ :

1- ابتدا در تابه ای روغن را داغ نموده و سپس به آن گوشت مرغ چرخ کرده را اضافه نموده و تفت دهید و پس از تفت دادن به آن رب گوجه را اضافه نمایید و پس از اینکه مواد بخوبی تفت داده شد ، شعله را خاموش نمایید.

2- در این مرحله لازم است که در ظرفی جدا ، پیاز و گوجه را بصورت نگینی خرد نمایید و به آنها سیر رنده شده به همراه نمک و دو نوع پودر فلفل را اضافه نمایید و مخلوط نمایید.

3- پس از آنکه محتوای گوشت سرخ شده ، سرد شد لازم است که آن را همراه با مقداری جعفری خرد شده به سایر مواد اضافه نمایید و پس از مخلوط نمودن ، سس پیده آماده شده را کنار بگذارید.

4- حال در این مرحله چونه را با کاردک بر روی سطحی که از پیش آرد پاشیده اید به هفت قسمت مساوی تقسیم و با وردنه به صورت مستطیلی صاف نمایید.

5- سپس ، سس پیده را در وسط خمیر پخش نمایید تا مواد به فاصله یک سانت از لبه های خمیر فاصله داشته باشند.

6- حال در این مرحله لبه های خالی یک سانتی را رو به سمت داخل تا نمایید تا مدل ساندویچی یا قایقی شود.

7-در این مرحله نوبت به تهیه رومال می رسد ، برای تهیه رومال ، لازم است که شیر را با زرده تخم مرغ مخلوط نمایید و ترکیب تهیه شده را با کمک فرچه مخصوص بر سطح خمیر پخش نمایید و پس از آن مقداری کنجد بر روی آن بپاشید و پیده های آماده را به فر با دمای 200 درجه سانتیگراد به فاصله 15 الی 20 دقیقه منتقل نمایید.

بیشتر بخوانید: طرز تهیه ناچو مکزیکی

سخن پایانی

این روزها پیده گوشت ترکی ، به یکی از فست فودهای پر طرفدار منوهای رستورانی تبدیل گشته است که به دلیل مواد اولیه مفیدی که دارد جز غذاهای پرکالری و مغذی محسوب می گردد. امیدواریم که شما هم این پیده خوشمزه را در منزل تهیه و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

غذاهای نونی برای شام

برای مهمانی و دورهمی ها شام چی درست کنم که همه راضی باشند؟

زمانی که نام مهمانی و دورهمی به گوش می رسد، یک مادر ایرانی به دنبال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *