ازدواج سفید چیست و چه عواقبی دارد؟

ابتدا آن را “ازدواج سفید” نامیدند، اکنون “جفت سیاه” است و شدت در کشور در حال افزایش است. به گفته یک جامعه شناس که خواست نامش فاش نشود، این به این دلیل است که این پدیده به طور مستقیم با نابرابری های اقتصادی اجتماعی بین زن و مرد ایرانی در ارتباط است.

به عنوان مثال، زنان بیشتری زندگی با مردی بدون ازدواج را به ازدواج قانونی ترجیح می دهند زیرا زنان و مردان از نظر قانونی در ایران شرایط برابر ندارند.

این جامعه شناس متخصص در مطالعات زنان گفت: “بیشتر شرایط مندرج در قراردادهای ازدواج به نفع مردان است. مردان از نظر طلاق، یا تعیین محل زندگی و کنترل مسافرت، تحصیل و شغل همسر خود از حقوق بیشتری برخوردار هستند.”

زنان و مردان ایرانی نیز به دلیل تفکیک جنسیتی (در سطح ایالتی و خانوادگی) در طول رشد در معرض فرصت های زیادی برای تعامل با یکدیگر قرار ندارند. بنابراین ازدواج سفید راهی برای همبستگی زوجین بدون درگیری های اداری تلقی می شود .

ازدواج سفید

این متخصص توضیح داد: “این نوع سبک زندگی به زنان و مردان این امکان را می دهد که بدون هیچ گونه عارضه ای از زندگی مشترک در زیر یک سقف لذت ببرند”، به ویژه هنگامی که آمار رسمی نشان می دهد بسیاری از ازدواج ها منجر به طلاق می شود.

اما این جامعه شناس هشدار داد که مخالفت فزاینده دولت با ازدواج های به اصطلاح سفید می تواند زنان در ایران را که به دلیل قانون اساسی جمهوری اسلامی از حقوق کمتری نسبت به مردان برخوردار هستند، به خطر بیندازد.

این جامعه شناس به کمپین گفت: “اگر زنی توسط شریک مرد خود مورد حمله قرار گیرد، از هیچگونه حمایت قانونی برخوردار نیست. در عوض پلیس و مقامات قضایی در مورد وضعیت تأهل از او سوال می کنند و اگر از نظر قانونی ازدواج نكرده باشد، به سختی دچار خواهد شد.”

از آنجا که زندگی مشترک در خارج از ازدواج اغلب از دید والدین سنتی ایرانی مخفی نگه داشته می شود، زنان حتی اگر از طرف شرکایشان مورد آزار روحی و جسمی قرار بگیرند، تمایل کمتری به تقاضا برای حمایت خانوادگی پیدا می کنند.

طبق قوانین شریعت ایران، زنان و مردان ملزم به ثبت اتحادیه زناشویی خود هستند. از نظر دولت کسانی که این کار را انجام ندهند، در گناه زندگی می کنند و مرتکب زنا می شوند، جرمی که مجازات آن مجازات مرگ است.

اما هرچه جلوتر می رویم جوانان بیشتری تصمیم می گیرند که ریسک کنند.

مقامات دولتی با درک روند رو به رشد به عنوان تهدیدی برای آرمان های انقلابی، این شیوه زندگی را به شدت محکوم می کنند. سیدرضا صالحی امیر، مشاور رئیس جمهور گفت: “کاهش آمار ازدواج یک تهدید جدی است و متأسفانه بسیاری از جوانان به ازدواج سفید روی آورده اند، که یک ضربه جدی به خانواده است. در مقایسه با سال گذشته، ازدواج ها 6.5 درصد کاهش یافته و طلاق ها نیز 4.5 درصد افزایش یافته است.”

وی افزود: “جمهوری اسلامی ایران یکی از معدود جوامعی است که سرعت تغییرات در آن بسیار سریع است و تغییرات سریع نگران کننده است.”

باشگاه خبرنگاران جوان، ظهور زوج های مجرد را ناشی از نفوذ آزادی ها و مدرنیته غربی در جامعه ایران دانست.

معاون امور فرهنگی قوه قضائیه همچنین از رسانه ها خواسته است از اشاره به این پدیده ناپسند به عنوان ازدواج سفید دست بردارند و در عوض آن را جفت سیاه بنامند.

در حال حاضر، برخی از دانشگاهیان ایرانی علناً به زنانی که تصمیم به زندگی مشترک با شرکای خود دارند، توهین و تحقیر می کنند.

امان الله قرایی مقدم، جامعه شناس به روزنامه محافظه کار «انتخاب» گفت: زنانی که وارد ازدواج های سفید می شوند فقط تا زمانی که جوان و زیبا باشند دوام می آورند و پس از آن به روسپی تبدیل می شوند.

همچنین بخوانید: بیشترین دلایل طلاق در ایران

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ایده دکوراسیون فرانسوی

ایده‌های خلاقانه برای سبک دکوراسیون فرانسوی در خانه

دکوراسیون فرانسوی یکی از سبک‌های دکور مطرح اروپایی است که از شاخصه‌های لوکس و اشرافی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *