فرق وگان و وجترین چیست؟

فرق وگان و وجترین موضوع جذاب امروز مجله نیمه شب است. شاید برای شما هم سوال شده این دو رژیم گیاهخواری چه فرقی باهم دارند. در ادامه با ما همراه باشید.

از میان راه‌های زیادی که می‌توانید برای غذا خوردن انتخاب کنید، برخی از آنها مزایای سلامتی بیشتری نسبت به دیگران دارند. در حالی که ممکن است هر چند وقت یکبار خوردن غذای ناسالم یا خوردن یک استیک غلیظ جذاب باشد، اما انجام این کار هر روز می تواند عواقب جدی و منفی درازمدتی برای سلامتی داشته باشد.

مشخص شده است که خوردن یک رژیم غذایی کامل و گیاهی یکی از بهترین راه‌هایی است که می‌توانید سلامت خود را در دست بگیرید و از ابتلا به بیماری‌های مزمن رایج مانند دیابت، بیماری قلبی و سرطان جلوگیری کنید یا آن را به تاخیر بیندازید.فرق وگان و وجترین

وجترین چیست؟

طبق جامعه گیاهخواری، گیاهخواران افرادی هستند که محصولات یا فرآورده های جانبی کشتار حیوانات را نمی خورند.

گیاهخواران مصرف نمی کنند:

گوشت، مانند گوشت گاو، گوشت خوک و شکار

طیور، مانند مرغ، بوقلمون و اردک

ماهی و صدف

حشرات

مایه پنیر، ژلاتین و سایر انواع پروتئین حیوانی

در نیمه شب بخوانیم:آیا رژیم گیاهخواری برای سلامتی مضر است؟

سهام یا چربی هایی که از کشتار حیوانات به دست می آیند

با این حال، بسیاری از گیاهخواران محصولات جانبی را مصرف می کنند که شامل کشتار حیوانات نمی شود. این شامل:

تخم مرغ

محصولات لبنی مانند شیر، پنیر و ماست

عسل

گیاهخواران(وجترین) معمولاً طیف وسیعی از میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها، غلات، و حبوبات و همچنین «جایگزین های گوشت» را که از این نوع مواد غذایی به دست می آیند، مصرف می کنند.رژیم وجترین

وگانیسم چیست؟

وگانیسم شکل سخت گیرانه تری از وجترین است. وگان ها از مصرف یا استفاده از هر گونه فرآورده حیوانی یا فرآورده های جانبی خودداری می کنند. جامعه وگان، وگانیسم را به عنوان «شیوه‌ای از زندگی که می‌کوشد تا آنجایی که ممکن و عملی باشد، از هر گونه استثمار و ظلم به حیوانات برای غذا، پوشاک یا هر هدف دیگری حذف کند» تعریف می‌کند.

گیاهخواران به شدت از مصرف هر گونه غذا یا نوشیدنی که حاوی:

گوشت

طیور

ماهی و صدف

تخم مرغ

محصولات لبنی

عسل

حشرات

مایه پنیر، ژلاتین و سایر انواع پروتئین حیوانی

چربی هایی که از حیوانات گرفته می شود، جلوگیری می کند.

وگان های سختگیر این اصول را فراتر از رژیم غذایی خود گسترش می دهند و در صورت امکان سعی می کنند از هر محصولی که مستقیم یا غیرمستقیم شامل استفاده انسان از حیوانات می شود اجتناب کنند. این محصولات می توانند شامل موارد زیر باشند:

اجناس چرمی

پشم

ابریشم

موم زنبور عسل

صابون ها، شمع ها و سایر محصولات حاوی چربی های حیوانی مانند پیه

محصولات لاتکس حاوی کازئین که از پروتئین های شیر به دست می آید

لوازم آرایشی یا سایر محصولاتی که تولیدکنندگان روی حیوانات آزمایش می کنند

بسیاری از وجترین ها نیز برخی از این اصول را در سبک زندگی خود به کار می گیرند، به عنوان مثال، با اجتناب از کالاهای چرمی و محصولاتی که شامل آزمایش حیوانی می شوند.وگانیسم

در نیمه شب بخوانیم:بهترین غذای وگان ایرانی برای رژیم غذایی روزانه

فرق وگان و وجترین | مزایای رژیم غذایی گیاهی چیست؟

رژیم غذایی مبتنی بر مقدار زیادی غذاهای گیاهی کامل و کم فرآوری شده خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و برای سلامت کلی شما مفید است.

سبزیجات، میوه ها، حبوبات، غلات کامل، آجیل و دانه ها چربی اشباع کمی دارند، حاوی چربی های مفید برای قلب هستند و منبع عالی فیبر هستند. آن‌ها به بدن ما ویتامین‌ها، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان‌ها و فیتوکمیکال‌ها می‌دهند که در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کنند.

تحقیقات ما روی الگوهای غذایی به وضوح نشان می‌دهد که رژیم‌های گیاهخواری و وگان با خطر کمتر بیماری قلبی مرتبط هستند. افرادی که از رژیم گیاهخواری یا وگان پیروی می کنند معمولاً فشار خون پایین تر و کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) نسبت به افراد غیر گیاهخوار دارند. برخی مطالعات نشان داده‌اند که برنامه‌ریزی‌شده رژیم‌های گیاه‌خواری و وگان به افراد کمک می‌کند تا سطح قند خون خود را کنترل کنند و ممکن است التهاب را در بدن نیز کاهش دهند.

نکته کلیدی که هنگام بررسی شواهد باید به آن توجه کرد این است که وگان ها و گیاهخواران به طور کلی زندگی سالم تری دارند، که برخی، اما نه همه، خطر کمتر مشاهده شده در این گروه ها را توضیح می دهد. برای مثال، افرادی که از رژیم گیاهخواری پیروی می کنند ممکن است فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند و کمتر الکل مصرف کنند.تفاوت بین وگان و وجترین

فرق وگان و وجترین | آیا رژیم غذایی گیاهی سالم است؟

رژیم غذایی گیاهی به طور خودکار سالم نیست. چیپس ها، بیسکویت ها و نوشابه ها همگی می توانند غذاهای وجترین/وگان باشند. چربی اشباع شده، شکر و نمک بیش از حد از هر منبعی برای سلامتی شما خوب نیست. تعداد فزاینده ای از غذاهای گیاهی فرآوری شده در قفسه های سوپرمارکت ها از هات داگ های گیاهی گرفته تا خوراکی های شیرین وگان راه پیدا می کنند. برخی از این غذاها ممکن است در واقع حاوی نمک و شکر بیشتری نسبت به محصولات معمولی باشند.

به یاد داشته باشید که هر غذایی که به شدت فرآوری شده است باید با دقت مصرف شود – چه گیاهی باشد یا نه. یاد بگیرید که چگونه برچسب‌های مواد غذایی را بخوانید تا به شما کمک کند محصولاتی را انتخاب کنید که برای شما مناسب است.

مواد مغذی برای رژیم های گیاهخواری و وگان

اگر رژیم وجترین یا وگان را انتخاب می کنید، به خاطر داشته باشید که می تواند برنامه ریزی دقیقی برای دریافت تمام مواد مغذی ضروری مورد نیاز شما به ویژه برای زنان باردار/شیرده، نوزادان و کودکان خردسال داشته باشد. منابع جایگزین پروتئین (مانند توفو، تمپه، حبوبات، آجیل و دانه‌ها)، چربی‌های امگا 3، آهن، روی و کلسیم ممکن است مورد نیاز باشد. اگر تمام محصولات حیوانی را حذف می کنید، باید ویتامین b12 را نیز در نظر بگیرید. ممکن است به غذاهای غنی شده یا مکمل ها نیاز باشد (به ویژه برای b12).

درنیمه شب بخوانیم:رژیم کتوژنیک چیست و آیا از نظر پزشکی تایید شده است؟

اگر به فکر تغییر رژیم گیاهخواری یا وگان هستید، با پزشک یا پرستار خود صحبت کنید و از یک متخصص تغذیه یا متخصص تغذیه کمک بگیرید.سالم ترین رژیم غذایی

خلاصه فرق وگان و وجترین

هم گیاهخواران و هم وگان ها گوشت و ماهی نخورند. با این حال، وگانیسم شکل سخت‌گیرانه‌تری از گیاه‌خواری است که مصرف یا استفاده از محصولات حیوانی، از جمله لبنیات، تخم‌مرغ، عسل، کالاهای چرمی، پشم و ابریشم را ممنوع می‌کند.

گیاهخواران ممکن است لبنیات، تخم مرغ، عسل و سایر محصولات جانبی که شامل کشتار حیوانات نمی شود بخورند. با این حال، انواع مختلفی از رژیم گیاهخواری وجود دارد. به عنوان مثال، برخی از گیاهخواران تخم مرغ را انتخاب می کنند اما لبنیات را نه.

رژیم های گیاهخواری و وگان به طور کلی شامل طیف وسیعی از میوه ها، سبزیجات، آجیل، دانه ها، غلات و حبوبات و همچنین «جایگزین های گوشت» است که از این نوع مواد غذایی به دست می آیند.

هم رژیم گیاهخواری و هم رژیم گیاهخواری ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد، از جمله کاهش وزن بدن، کاهش سطح کلسترول و کاهش خطر بیماری قلبی عروقی.

با این حال، برای گیاهخواران و وگان ها مهم است که اطمینان حاصل کنند که تمام نیازهای تغذیه ای خود را برآورده می کنند. به عنوان مثال، گیاهان به طور طبیعی حاوی ویتامین B-12 نیستند، بنابراین گیاهخواران و گیاهخواران ممکن است نیاز به مصرف غذاهای غنی شده یا مکمل های غذایی برای دریافت ویتامین B-12 کافی داشته باشند.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

کیو آر کدهای سایت کیوآرگرافی با سایر کیو آر کدها چه تفاوتی دارد؟

در سال 1994، کمپانی ژاپنی Denso Wave که زیر مجموعه شرکت خودروسازی Toyota Motor   Corporation …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *