بنر تبلیغاتی بالای مقاله

تاثیر قطره آ+د روی بدن نوزاد

قطره ویتامین آ+د برای نوزادان اهمیت بسیار زیاد دارد و بهترین زمان دادن قطره ویتامین آ+د به نوزاد در روز را در ادامه این مطلب از سایت نیمه شب بیان شده است. اگر به دنبال خواص و تاثیر قطره ویتامین آ+د نوزاد هستید، با ما همراه باشید.

قطره ویتامین آ+د نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:سریع ترین راه برای از بین بردن تب نوزاد

قطره ویتامین آ+د برای نوزادان

دادن قطره ویتامین آ+د برای نوزادان ضروری است؟ دادن قطره آ+د برای نوزادان به شدت اهمیت دارد و ندادن قطره آ+د به نوزاد به احتمال زیاد باعث ایجاد نرمی استخوان در نوزاد می شود و اشتباهی است که خیلی راحت قابل جبران نیست.

سهل انگاری در دادن قطره آ+د به نوزادان عوارض جبران ناپذیری معمولا دارد. برای اندازه گیری کمبود ویتامین د باید میزان ویتامین د خون اندازه گیری شود اگر میزانش از حد معمول کمتر باشد باید مقدار ویتامین بیشتری دریافت کند اگر ویتامین د بالای ۲۵ است در حد روتین روزانه باید مصرف کند.

ویتامین آ و د به این دلیل که نقش بی‌نظیری در رشد نوزادان دارند و مقدار آن‌ها نیز در شیر مادر کم است، باید به شکل قطره ویتامین آ+د به نوزادان داده شوند اما یک نکته مهم که حتما باید دانست این است که شما نباید مصرف قطره آ+د برای نوزاد را تا هر زمان که دل‌تان خواست ادامه دهید.

ادامه مصرف این مکمل‌ها به میزان نیاز و درجه کمبودشان در بدن کودک و کمبود این ویتامین‌ها و آهن در غذای کودک بستگی دارد. همچنین اگر به هر دلیلی نتوان آن‌ها را از طریق غذای معمولی برای کودک تامین کرد، آن وقت است که با صلاح دید پزشک می‌توان مصرف قطره ویتامین آ+د برای نوزادان را باز هم ادامه داد.

شیر مادر بین تمام شیرها فقیرترین شیر از نظر مقدار آهن است و از طرفی ذخیره آهن بدن شیرخواران در 6 ماه اول زندگی‌شان به اتمام می‌رسد. بنابراین حتما باید بعد از 6 ماهگی، به کودکان آهن داده شود. کمبود آهن با مشکلات رفتاری، هوشی و حرکتی-عضلانی در کودکان ارتباط دارد و باعث اختلال در رشد نوزادان و کودکان می‌شود.

قطره آ+د ایرانی یا خارجی

در این جا بد نیست این را هم بگوییم که بعضی والدین فکر می کنند چون قطره آ+د خارجی گران تر از قطره ویتامین آ+د ایرانی است، حتما خاصیت بیشتری هم دارد. اما باید بدانید که نیاز کودکان هر کشور با کشورهای دیگر فرق می کند. متخصصان و مسئولان هر کشور با برآوردی که از کمبودهای تغذیه ای کودکان دارند، میزان لازم برای مصرف قطره آ+د برای نوزاد را تعیین می کنند.

در ایران هم متخصصان با کار دقیق و علمی به این نتیجه رسیده اند که نوزاد باید از 15 روزگی تا 2 سالگی، روزی 15 تا 25 قطره مولتی ویتامین یا قطره ویتامین آ+د دریافت کند. بنابراین اگر از قطره آ+د خارجی استفاده کنید، هم مقدار لازم برای نوزادتان را درست نمی دانید و هم ممکن است با این کار باعث شوید تا یک ویتامین به او کم و یک ویتامین زیاد از حد برسد. هر دوی این اتفاقات خطر جدی برای سلامت حال و آینده کودک تان دارد.

بهترین زمان دادن قطره ویتامین آ+د به نوزاد

برای کمک به تامین ویتامین A و D مورد نیاز بدن نوزادان باید به آنها طبق دستور پزشک قطره ویتامین آ+د بدهید بهترین زمان دادن قطره آ+د به نوزاد در شبانه روز باید توسط پزشک مشخص گردد.

قطره ویتامین آ+د چقدر حیاتی هستند و برای نوزادان چه کاری انجام می دهند؟ چرا حتی به بچه هایی که شیر مادرشان را می خورند مصرف قطره آ+د در روز لازم است؟ بهترین زمان مصرف قطره آ+د در روز چه ساعتی است؟

نوزادان دوران سریع رشد را می گذرانند وبرای رشد خود به ویتامین آ+د بیشتری نیاز دارند. پس اگر در برنامه غذایی آنها منابع ویتامین آ و د به اندازه کافی وجود نداشته باشد بسرعت دچار کمبود می شوند. اگر سابقه بچه داری داشته باشید، حتما می دانید که به نوزادان زیر 6 ماه، خوراندن هر چیزی جز شیر ممنوع است، حتی آب. اما این وسط یک نکته خیلی جالب وجود دارد. دادن قطره آ+د به نوزادان از روز پانزدهم زندگی ضروری است و باید قطره ویتامین AD بخورد. علتش را می دانید؟

اهمیت ویتامین آ+ د برای نوزادان

تنها ویتامین مورد نیاز نوزادان ویتامین D است. نوزادان از بدو تولد تا شش ماه به غیر از شیر مادر هیچ نیاز دیگری ندارند، اما باید ویتامین D بدن شان تامین شود. در کشورهای اروپایی و غربی به تنهایی قطره ویتامین D دارند، اما در کشور ما باید ویتامین D را تحت عنوان قطره AD یا قطره آ+د به نوزادان بدهیم.

ویتامین های آ+د از مهمترین ترکیبات شیمیایی هستند که بدن برای فعالیت روزانه خود به آنها نیازمند است. بدن انسان توانایی ساخت ویتامین‌ها را ندارد. به همین علت این ترکیبات شیمیایی که نقش بزرگی در ساختمان وعملکرد درونی بدن بر عهده دارند باید به میزان کافی و مداوم از طریق خوراک روزانه تامین شوند‌، زیرا بسیاری از فعالیت‌های حیاتی بدن تنها با حضور ویتامین‌ها میسر است.

ویتامین آ» ترکیبی است که در ساختمان پوست، موها، چشم، دندان و لثه حضور دارد. حضور این ویتامین سبب عملکرد صحیح و حفظ سلامت نوزادان می‌شود. «ویتامین آ» در سنین رشد در استخوان سازی شرکت می‌کند به همین علت کودکان در حال رشد، خانمهای باردار یا شیرده نیاز بیشتری به «ویتامین آ» دارند. اگر ویتامین A زیاد باشد، در طولانی مدت فشار داخل جمجمه بچه زیاد می شود و به او آسیب می رسد. کمبود ویتامین آ آسیب پذیری کودکان را به طیف وسیعی از عفونت ها از جمله اسهال ، سرخک و عفونت های تنفسی افزایش می دهد.

ویتامین آ یکی از حیاتی ترین مواد مورد نیاز بدن است که نقش بسیار مهمی در بینایی، رشد استخوان ها و کلا رشد و نمو کودکان دارد. ویتامین A به تنظیم سیستم ایمنی بدن کمک می کند و در نتیجه وجودش برای مبارزه با بیماری ها لازم است. نوزادانی که ویتامین آ کافی به بدن شان نمی رسد در مقابله با بیماری ها ضعیف تر هستند و یک بیماری ساده ممکن است برای آن ها مرگبار باشد.

ویتامین A یکی از دو ویتامینی است که برای نوزادان ایرانی از ابتدایی ترین زمان حیات یعنی از 15 روزگی تجویز می شود. تولیدکنندگان این مکمل، براساس نیاز کودکان کشور و تعامل با وزارت بهداشت این مکمل را فرموله، تولید و عرضه می کنند.

درنیمه شب بخوانیم:رفع کولیک نوزاد در 10 دقیقه

عوارض جانبی قطره ویتامین آ+د برای نوزادان

در صورت مسمومیت این علایم ممکن است مشاهده شود :

یبوست
دو بینی
اسهال
کم اشتهایی
خواب الودگی
تهوع واستفراغ
تکرر ادرار (در شب ها)
دردهای عضلانی – اسکلتی

عوارض ندادن قطره آد به نوزاد

یکی از نخستین علامت های کمبود ویتامین آ شب کوری است. مردم مصر باستان فهمیده بودند که شب کوری با خوردن جگر درمان می شود. حالا ما می دانیم علت آن چیست. کمبود ویتامین آ با آسیبی که به چشم می زند، حتی می تواند باعث کوری بشود. ویتامین A برای رشد کودک ضروری است و کمبود آن موجب اختلال رشد، کاهش مقاومت بدن و ابتلای مکرر به بیماری ها و اختلال در خون سازی می شود. نوزادانی که دچار کمبود ویتامین آ+د هستند بیشتر به بیماری مبتلا می شوند و دوره بیماری در آن ها طولانی تر است. از مهمترین عوارض ندادن قطره ویتامین آ+د به نوزاد و کمبود این ویتامین ها دستگاه تنفسی را هم در مقابل عفونت ها ضعیف می کند و ممکن است باعث بیماری ذات الریه شود. همیشه مقداری ویتامین A+D باید در بدن نوزادان ذخیره باشد. حتی کم شدن این ذخیره ها هم باعث بیماری های تنفسی و اسهال کودکان، و عقب ماندن آن ها از رشد می شود.

استفراغ بعد از خوردن قطره ویتامین آ+د

اگر شیرخوار شما بعد از دادن قطره آد استفراغ دارد بهتره دو نکته رو رعایت کنید:
اول اینکه زمان دادن قطره ویتامین آ+د به نوزاد با فاصله بیشتر از شیرخوردن باشد. ( و ترجیحا قبل از شیردهی )
و دوم به یکباره کل حجم قطره ویتامین آ+د رو داخل دهان نوزادان نریزید و با صبر و حوصله به تدریج بهش بدید.
اگر بلافاصله بعد از دادن قطره آ+د به نوزاد استفراغ داشته باشد لازمه مجدد دارو تکرار بشود.

تداخل دارویی ویتامین آ+د

تتراسیکلین
آنتی اسید
باربیتوراتها
فراورده های حاوی کلسیم بالا
روغن پارافین خوراکیقطره ویتامین آ+د نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:مولتی ویتامین ول بیبی wellbaby کودکان و نوزادان 6 ماه تا 4 سال 150ml

موارد منع مصرف قطره ویتامین آ+د

هایپرونیامینوز
نقص فعالیت قلبی
هایپرفسفاتی
مشکلات مزمن کلیوی
حساسیت نوزاد به قطره آد

حرف آخر

همانطور که در بالا هم توضیح داده شد دادن قطره ویتامین آ+د برای نوزادان به شدت حیاتی و مورد نیاز بدن شان است و اگر در دادن قطره ویتامین آ+د به نوزاد غفلت کنید در آینده فرزندتان دچار مشکل می شود.

منبع سایت:سماتک

FavoriteLoadingپسندیدم
بنر تبلیغاتی پایین مقاله

درباره‌ی فروغ ویسی

همچنین ببینید

بهترین مراکز لیزر مو زائد در شیراز

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای لیزر، رفع موهای زائد است. با این روش، از شر اصلاح …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.