از کجا بفهمیم نوزاد دلپیچه و نفخ دارد؟

هنگامی که یک نوزاد تازه متولد می‌شود سیستم هاضمه وی درگیر یک سری یادگیری فرایند تغذیه، دفع و … می‌شود. سیستم هاضمه نوزاد باید خودش را با خوردن و نوشیدن هماهنگ سازد. البته لازم به ذکر است که دستگاه گوارش نوزاد همچنان درحال رشد و توسعه است، در نتیجه به وجود آمدن برخی از مشکلات همجون دل درد، دلپیچه، نفخ و اسهال کاملا طبیعی می‌باشد. از همین رو در این مقاله ما قصد داریم تا چند راه فهمیدن نفخ و دلپیچه نوزاد را به شما معرفی کنیم پس به تازگی صاحب یک فرشته کوچک شده‌اید یا سر مشکلات اینچنینی مشکل دارید این مقاله برای شماست با ما همراه باشید.

دلپیچه نوزاد

دلیل ایجاد نفخ و دلپیچه در نوزاد

هنوز دلیل قطعی ای برای به وجود آمدن نفخ در نوزادان بیان نشده است اما احتمال ریشه این مشکل مربوط به دستگاه گوارش آن ها است. دستگاه گوارش نوزادان به دلیل اینکه هنوز کاملا رشد نیافته است، وجود گاز در آن طبیعی بوده و توسط باکتری های عادی و متدوالی که در روده نوزاد وجود دارند، ایجاد می شود. البته لازم به ذکر است که گریه نوزاد، نق زدن و شیر خوردن با شیشه شیر هم ممکن است موجب ورود هوای اضافی به روده های نوزاد شود.

برخی از علت‌های بروز دلپیچه و نفخ در نوزاد

نفخ نوزاد

برای اینکه بفهمیم آیا نوزادمان دلپیچه و دلدرد دارد یا خیر، در مرحله اول باید علت وارد شدن گاز به معده نوزاد را متوجه بشیم. از این رو موارد زیر ممکن است باعث وارد شدن گاز به معده کوک شما شده و وی را دچار دلدرد و دلپیچه کند. این موارد شامل موارد زیر هستند :

– با عجله شیر خوردن

با عجله شیر خوردن نوزاد می‌تواند یکی از علت‌های ورود گاز به روده وی شود. در صورتی که کودک شما با عجله شیشه شیر خود را بمکد و یا حتی یک مقدار شیر که از پستان مادر به دهن نوزاد ریخته می‌‌شود، از ظرفیت دهای وی بیشتر باشد باعث ورود گاز به معدی او می‌شود.

– آرام نوشیدن شیر

یکی دیگر از دلایلی که می‌تواند موجب ورود گاز به معده نوزاد شود، ریز بودن سوراخ سر شیشه نوزاد است.

– حباب‌های محلول در آب

در صورتی که برای نوزاد خود شیشه شیر آماده می‌کنید، به یاد داشته باشید که باید قبل از مصرف چند دقیقه آن را در جایی ثابت بگذارید. این کار باعث می‌شود تا هوای محلول در شیر کاملا از بین برود. تکان داده شیشه باعث ورود هوا در آن شده که در نتیجه مصرف زود هنگام آن موجب بروز نفح و دلپیچه می‌شود.

از کجا بفهمیم نوزادمان دلپیچه و نفخ دارد ؟

دلپیچه نوزاد

–  قرمز شدن رنگ صورت نوزاد می‌تواند یکی از دلایل دلپیچه و نفخ او باشد.

– اگر نوزاد شما دلپیچه و یا نفخ داشته باشد، پاهای خود را به داخل شکمش جمع می‌کند.

– در صورتی که کودک شما بعد از شیر خوردن بی قرار باشد، دلیل بر دلپیچه داشتن او است.

– نوزاد شما هنگام داشتن دلپیچه به کمر خود قوس داده و دست‌های خود را مشت می‌کند.

– داشتن دلپیچه و نفخ در نوزاد می‌تواند با گریه بی دلیل، بهانه گیری های مکرر تشخیص داده شود.

– اگر نفخ نوزاد شما شدید باشد، شما متوجه باد شکم و آروغ وی خواهید شد.

اگر می‌خواهید بدانید که برای رفع دلپیچه و نفخ نوزاد باید چه کار‌های را انجام دهید می‌توانید مقاله اقدامات برای رفع دلپیچه و نفخ نوزاد از سایت ما را مطالعه کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

بطور کلی وراثت عامل مهمی است که بر هوش جنین در دوران بارداری تأثیر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *