علت های پنهان بچه های لب شکری و جلوگیری از آن

شکاف لب و شکاف کام در نوزاد لب شکری زمانی رخ می دهد که لب و یا سقف دهان به طور کامل در دوران بارداری رشد نکند. شکاف کام و لب شایع ترین نقص مادرزادی در ایالات متحده است. و با جراحی قابل درمان است.

لب شکری، چیزی که زمانی “لب خرگوش” نامیده می شد، بیشتر از شکاف کام قابل توجه است و با “شکاف” در لب بالایی مشخص می شود.  شکاف کام در داخل دهان پنهان است و “شکاف” در کام سخت یا نرم روی سقف دهان است. ممکن است لب شکری یا شکاف لب، شکاف کام یا هر دو وجود داشته باشد. فقط به این دلیل که نوزاد لب شکری دارد به این معنی نیست که شکاف کام هم دارد و بالعکس.علت نوزاد لب شکری

در نیمه شب بخوانیم:چرا نوزاد مدفوع نمی کند؟

لب شکری چیست

لب شکری و شکاف کام یا شکاف در دهان و صورت است. آنها هر دو مادرزادی هستند، به این معنی که نوزادان با آنها متولد می شوند. گاهی اوقات آنها را “شرایط منزوی” نیز می نامند، زیرا کودک می تواند هر دو بیماری را داشته باشد و در غیر این صورت سالم باشد.

اگر نوزاد لب شکری یا شکاف کام داشته باشد، ممکن است در غذا خوردن دچار مشکل شود. اگر درمان نشود، ممکن است بعداً در صحبت کردن و دندان‌های خود دچار مشکل شود.

شکاف کام و لب چگونه است؟

نوزاد لب شکری ممکن است با شکاف لب، شکاف کام یا هر دو به دنیا بیایند.

یک شکاف لب ممکن است فقط یک طرف لب را درگیر کند یا ممکن است 2 شکاف وجود داشته باشد.

می تواند از یک بریدگی کوچک تا یک شکاف وسیع که به بینی می رسد متغیر باشد.

شکاف کام ممکن است فقط یک سوراخ در پشت دهان باشد، یا ممکن است شکافی در کام باشد که تا جلوی دهان ادامه دارد.

نوزاد لب شکری | انواع شکاف لب و کام

بر اساس نحوه تشکیل لب و کام در دوران بارداری انواع مختلفی از شکاف لب و کام وجود دارد. این شامل:

انواع شکاف لب

شکاف لب: یک فرورفتگی کوچک در یک یا هر دو طرف لب

شکاف یک طرفه ناقص لب: یک روزنه در یک طرف لب که به داخل بینی کشیده نمی شود.

شکاف کامل یک طرفه لب: یک روزنه در یک طرف لب که تا داخل بینی امتداد می‌یابد و معمولاً برآمدگی لثه و کام را درگیر می‌کند.

شکاف دو طرفه ناقص لب: سوراخ‌های دو طرف لب که به داخل بینی کشیده نمی‌شوند.

شکاف کامل دو طرفه لب: سوراخ‌هایی در دو طرف لب که تا داخل بینی امتداد می‌یابند و معمولاً برآمدگی لثه و کام را درگیر می‌کنند.لب شکری و شکاف کام

انواع شکاف کام

شکاف کام ناقص: باز شدن در پشت دهان، به نام کام نرم

شکاف کامل کام: باز شدن در جلو و پشت دهان یا کام نرم و سخت

شکاف کام زیر مخاطی: عضلات درون کام نرم جدا شده یا شکاف دارند اما پوست یا غشای مخاطی بسته است. در مواقعی ممکن است یوولا دوشاخه باشد

چه چیزی باعث شکاف کام و شکاف لب می شود؟

مانند بسیاری از نقایص مادرزادی، این سوال مطرح می شود که “آیا شکاف کام شکاف لب ژنتیکی است؟” اغلب با پزشکان و متخصصان اطفال صحبت می شود. برخی از علل شایع شکاف کام و لب عبارتند از:

ژنتیک: شکاف کام و شکاف لب ژنتیکی هستند اما تنها در صورتی که یکی از والدین یا هر دو حامل ژنی باشند که باعث ایجاد شکاف کام یا شکاف لب می‌شود.

عوامل محیطی: عوامل دیگری که می توانند منجر به این نقص مادرزادی شوند عبارتند از:

سیگار کشیدن یا مصرف مواد در دوران بارداری

ویروس ها یا سموم

سایر نقایص مادرزادی

مادر یک بیماری مانند دیابت دارد

مادر در اوایل بارداری از داروهای خاصی برای صرع استفاده می کند

نوزاد لب شکری| علائم شایع شکاف لب و کام عبارتند از:

مشکل در تغذیه

مشکل در بلع

مسائل گفتاری

مشکلات دندانی

عفونت مزمن گوش

تشخیص شکاف لب و شکاف کام

اغلب اوقات، شکاف لب و کام قبل از تولد از طریق سونوگرافی تشخیص داده می شود. شکاف های کمتر قابل توجه را می توان پس از تولد، از نظر بینایی یا علائم ناشی از پرستاری تشخیص داد. شکاف هایی که بسیار ظریف هستند، مانند شکاف های زیر مخاطی، ممکن است تا زمانی که تاخیر در گفتار ایجاد نشود، تشخیص داده نشود. پس از تشخیص، می توان یک برنامه درمانی ایجاد کرد.

نوزاد لب شکری | درمان شکاف لب و کام

گاهی اوقات اگر شکاف کوچک لب یا شکاف کام بر تغذیه صحیح کودک تأثیری نگذارد یا اگر شکاف کوچک و بر روی شاخک یا شکاف های زیر مخاطی باشد، نیازی به درمان نیست.

با این حال، زمانی که درمان مورد نیاز است، اغلب جراحی است. تیمی از متخصصان اغلب در درمان شکاف لب و شکاف کام و نظارت بر سایر نواحی گوش، بینی و گلو که ممکن است توسط شکاف کام یا شکاف لب تحت تأثیر قرار گیرند، مشارکت دارند.

متخصصانی که درمان شکاف لب و شکاف کام را ارائه می دهند عبارتند از:

جراحان پلاستیک یا متخصصانی که در ترمیم شکاف تخصص دارند

جراحان دهان

متخصصان اطفال

دندانپزشکان اطفال

در نیمه شب بخوانیم:اقدامات برای رفع دلپیچه و نفخ نوزاد

متخصصین ارتودنسی

متخصصان شنوایی یا شنوایی

گفتار درمانگران

جراحی اغلب برای شکاف‌های شدیدی توصیه می‌شود که یا در حال حاضر باعث ایجاد مشکلاتی در تغذیه، تنفس می‌شوند یا احتمالاً در آینده باعث تاخیر در گفتار یا اختلال می‌شوند. اکثر جراحی‌ها برای ترمیم شکاف‌ها زمانی انجام می‌شوند که کودک 3 تا 9 ماهگی داشته باشد، قبل از اینکه یاد بگیرد چگونه صحبت کند.جراحی نوزاد لب شکری

انواع مختلفی از روش های جراحی مورد استفاده برای ترمیم شکاف عبارتند از:

ترمیم شکاف لب معمولا بین 3 تا 6 ماهگی انجام می شود. یک جراح یک برش در هر طرف شکاف ایجاد می کند تا دو فلپ پوست ایجاد کند که سپس برای ترمیم شکاف به هم بخیه می شوند.

ترمیم شکاف کام معمولاً قبل از 12 ماهگی کودک انجام می شود. یک جراح بسته به شدت شکاف از تکنیک های مختلفی برای ترمیم یا بازسازی کام سخت و نرم استفاده می کند. سپس، مانند ترمیم لب، دو طرف کام به هم بخیه می‌شوند تا شکاف کاملاً ترمیم شود.

اگر شکاف در تخلیه مایع از گوش اختلال ایجاد کند، ممکن است جراحی لوله گوش مورد نیاز باشد. تجمع مایعات می تواند باعث عفونت گوش و در برخی موارد کاهش شنوایی شود. یک لوله کوچک به داخل کانال گوش وارد می شود تا شیپور استاش گسترش یابد و اجازه تخلیه مناسب مایع را بدهد.

جراحی بازسازی معمولاً بین ۲ تا ۱۸ سالگی انجام می‌شود. از نظر ماهیت زیبایی، ممکن است برای بازسازی ظاهر لب در حین رشد کودک به جراحی های اضافی نیاز باشد.

پشتیبانی تغذیه – ممکن است برای کمک به تغذیه کودکتان روی سینه خود به مشاوره نیاز داشته باشید، یا ممکن است لازم باشد با استفاده از نوع خاصی از بطری به او شیر بدهید.

نظارت بر شنوایی – نوزادی که با شکاف کام متولد می شود، شانس بیشتری برای چسباندن گوش دارد که ممکن است بر شنوایی تأثیر بگذارد. نظارت دقیق بر شنوایی آنها مهم است و اگر گوش چسب به طور قابل توجهی بر شنوایی آنها تأثیر بگذارد، ممکن است سمعک نصب شود یا لوله های کوچکی به نام گرومت در گوش آنها قرار داده شود تا مایع را تخلیه کند.

گفتار و زبان درمانی – گفتار و زبان درمانگر رشد گفتار و زبان کودک شما را در طول دوران کودکی زیر نظر خواهد داشت و به مشکلات گفتاری و زبانی کمک می کند.

آیا شکاف کام و لب دوباره اتفاق می‌افتد؟

اکثر موارد شکاف کام یا لب یکباره است و بعید است که شما فرزند دیگری با این عارضه داشته باشید.

اگر قبلاً کودکی با این عارضه داشته‌اید، خطر داشتن فرزندی با شکاف لب یا کام کمی افزایش می‌یابد، اما احتمال وقوع این مشکل در حدود 2 تا 8 درصد است.

اگر شما یا همسرتان با شکاف لب یا کام متولد شده باشید، شانس شما برای داشتن یک نوزاد با شکاف نیز حدود 2 تا 8 درصد است.

در مواردی که به یک بیماری ژنتیکی مربوط می شود، احتمال تولد فرزند دیگری با شکاف یا انتقال این عارضه توسط والدین به فرزندشان می تواند بیشتر باشد.

برای مثال، والدین مبتلا به سندرم حذف 22q11 (سندرم دایجورج) احتمال انتقال این بیماری به فرزندشان 1 در 2 است.

نوزاد لب شکری | جلوگیری از لب شکری

شما همیشه نمی توانید از شکاف لب و شکاف کام در نوزادتان جلوگیری کنید. اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش احتمال ابتلا به این نقایص مادرزادی در کودکتان انجام دهید:

اسید فولیک مصرف کنید قبل از بارداری، هر روز یک مولتی ویتامین با 400 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید. در دوران بارداری، هر روز یک ویتامین دوران بارداری با 600 میکروگرم اسید فولیک مصرف کنید.

سیگار نکشید یا الکل ننوشید الکل شامل آبجو، شراب و مشروب است.

یک معاینه قبل از بارداری انجام دهید. این یک معاینه پزشکی است که قبل از بارداری انجام می دهید تا به شما کمک کند هنگام باردار شدن سالم باشید.

قبل از بارداری به وزن مناسب برسید و با پزشک خود در مورد افزایش وزن مناسب در دوران بارداری صحبت کنید.

در نیمه شب بخوانیم:خطرات ترشحات واژن نوزاد+درمان سریع

با ارائه دهنده خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که هر دارویی که مصرف می کنید در دوران بارداری بی خطر است. ممکن است لازم باشد مصرف دارو را متوقف کنید یا به داروی ایمن تر در دوران بارداری بروید. بدون صحبت با ارائه دهنده خود، مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید.

وقتی باردار می‌شوید، مراقبت‌های اولیه و منظم قبل از زایمان را انجام دهید. مراقبت های دوران بارداری مراقبت های پزشکی است که در دوران بارداری دریافت می کنید.

حرف اخر 

لب شکری یک شکاف در لب بالایی و یا سقف دهان (کام) است. از بدو تولد وجود دارد. این شکاف وجود دارد زیرا قسمت‌هایی از صورت نوزاد در طول رشد در رحم به درستی به هم نپیوسته است.

شکاف کام و لب شایع ترین نقص مادرزادی صورت در انگلستان است که از هر ۷۰۰ نوزاد حدود ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

دستور پخت غذای کمکی برای کودکان 1 تا 3 سال(12 تا 36 ماهگی)

همه ی کودکان بعد از گذشت 7 ماه از زندگیشان می توانند از غذاهای کمکی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *