20 برنامه کودک مناسب 10-3 سال

رسانه، یکی از ابزارهای الگو برداری رفتار کودک است و یکی از وظایف والدین، نظارت بر برنامه هایی است که کودک دنبال می کند و اگر جز والدینی هستید که فرصت کافی برای تماشای تلویزیون ندارید به کمک این مقاله که معرفی 20 برنامه کودک مناسب 10-3 سال است می توانید از استانداردهای برنامه منتخب کودک اطمینان یابید، چرا که برنامه های ذکر گردیده، مورد تایید بسیاری از روانشناسان و افرادی است که در حوزه سلامت روان کودک کار می کنند.جهت آشنایی با این برنامه های جذاب و مناسب، با ما در ادامه مطلب، همراه باشید.

برنامه کودک مناسب چیست؟

در حالت کلی بهترین انیمیشن و برنامه کودک مناسب، آن برنامه ای است که بیانگر داستان ساده‌ای باشد تا یک کودک با سن کم بتواند با توانایی درک خود متوجه محتوای آن شود و بتواند از آن تاثیر بپذیرد. در حال حاضر برنامه های بسیاری تولید شده است که برخی از آنها مناسب و برخی از آنها نامناسب می باشند و بر شخصیت کودک، اثرات مخرب خواهند گذاشت که در ادامه مطلب، به مرور 20 برنامه مناسب خواهیم پرداخت.

20 برنامه کودک مناسب 10-3 سال

معرفی انیمیشن ها و کارتون ها

1- بادام زمینی ها

انیمیشن بادام زمینی ها، یک برنامه کودک مناسب است که با اسم اسنوپی و چارلی براون هم شناخته میشود. در این برنامه، اسنوپی به همراه لوسی و بقیه اعضای باند گروه بادام زمینی ها تصمیم می گیرند تا بزرگترین ماموریت خود را انجام دهند و خلبانی هواپیماهای جنگی در دنیایی فانتزی و جنگ جهانی اول را به عهده بگیرند، که برای دوست آن ها چارلی براون، اتفاق جالبی می افتد و آغازگر تمام ماجراها خواهد شد، تماشای این برنامه آنقدر جذاب است که حتی بزرگترها هم شیفته خود خواهد کرد.

2- گروفالو

گروفالو براساس یک کتاب کلاسیک کودک خلق شده است. این کارتون، داستان موش کوچکی است که در طول راه، شکارچیان جنگل را گمراه می‌کند. این فیلم به کودکان می‌آموزد که زیرک‌بودن از بزرگ‌بودن اهمیت بیشتری دارد و برای کودکانی که نمی توانند از حق خود دفاع کنند و دچار این توهم هستند که باید بزرگ بود تا قدرت داشت بسیار مفید خواهد بود.

3- همسایه من توتورو

همسایه من توتورو، فیلمی است بدون شرور، بدون صحنه مبارزه و بدون بزرگسالان شرور. درگیری بین دو بچه وجود ندارد هیولاهای ترسناک وجود ندارد، بنابرین برنامه ای مناسب برای کودکان است.
در این برنامه، دو خواهر به همراه پدر خود به خانه جدیدی نقل مکان می‌کنند. جایی که آن‌ها با موجودات شگفت‌ انگیز زیادی روبه‌رو می‌شوند و با اتفاقات هیجان انگیزی روبرو می شوند.
همسایه من توتورو یکی از دوست داشتنی ترین فیلم هایی است که در رده برترین فیلم ها در پایگاه اینترنتی فیلم های سینمایی نیز قرار گرفته است که تماشای آن را به همه کودکان، توصیه می کنیم.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین انیمیشن های جهان

4- ماشین ها

یکی دیگر از برنامه های مناسب کودک است که در این برنامه، زمانی که لایتنینگ مک‌ کوئین (ماشین مسابقه معروف) در شهرگمنام رادیاتور اسپرینگز گیر می‌افتد، تصور می‌کند دنیا از آن‌چه تماشا می‌کند هم بدتر می‌شود. اما مک‌کوئین دوستان جدیدی پیدا می‌کند و می‌فهمد ارزش دوستان خوب، خیلی بیشتر از معروف شدن است. این انیمیشن سینمایی برای همه رده‌های سنی کودک و حتی نوجوان ها نیز جذاب است.

5- داستان های پو

پو، خرسی دوست‌‌داشتنی است که به همراه دوستانش به خوبی می‌توانند کودکان را سرگرم کنند. از نقاط مثبت این انیمیشن آن است که در آن، هیچ غول یا موجود ترسناکی ندارد و در هر قسمت، این اکیپ دوستانه، ماجراهای جذابی را رقم می زنند و اتفاقات رقم خورده در آن، به تقویت حس همکاری و همدلی کودک، بسیار کمک خواهد کرد.قابل ذکر است که پو، یک برنامه کودک مناسب رده سنی کودک تا نوجوان است.

20 برنامه کودک مناسب 10-3 سال
6- توماس و دوستان

ماجراهای‌ توماس و دوستانش از قدیم در میان کودکان بسیار پرطرفدار بوده است. این انیمیشن درباره قطار جوان و بی‌باکی است که قرار است با خانه جدید خود در جزیره سودور آشنا شود.این کارتون، اثری است سرگرم کننده و دارای معانی اخلاقی با ارزش مانند دوستی، سخت‌کوشی و همکاری که این صفات را در کودک نیز نهادینه خواهد کرد.

7- آدم برفی

این انیمیشن از روی کتابی مصور به همین نام گرفته شده است و داستان آن درباره پسری است که در زمستانی سرد در شب کریسمس، یک آدم برفی درست می کند تا جان بگیرد و برای دیدن بابانوئل او را به قطب شمال ببرد. این برنامه، هیچ دیالوگ و گفت و گویی ندارد و فیلمی کوتاه همراه موسیقی دلنشین و داستانی شیرین مخصوص کودکان است که حس و حال خوبی را برای تماشاگر به همراه دارد.
8-ماجراهای المو در گروچلند
این برنامه، انیمیشنی است دوست داشتنی با آهنگ‌های جذاب کودکان که درس‌های ارزشمندی درباره به اشتراک گذاشتن و همکاری می‌دهد و در آن، هنگامی که پتو آبی المو به طور تصادفی گم می‌شود، او مجبور می‌شود برای پیدا کردنش به سفر برود و ماجراهای بسیاری را رقم بزند.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین انیمیشن‌ های دیزنی

9- جرج کنجکاو

«جورج کنجکاو» یک برنامه کودک مناسب است که موضوع آن داستان میمون قهرمان و ماجراجویی است که طی یک مأموریت فضایی با کمک صاحبش، تد، موفق می‌شود تا با پیداکردن وسیله‌ای به نام «RDS» در فضا و انتقال آن به آفریقای جنوبی، جلوی خطر وقوع سیل و از‌بین‌رفتن منطقه را بگیرد. فداکاری و گذشت ازجمله پیام‌های اصلی این داستان است.

انیمیشن

10- آبی بی کران

در این کارتون، استیو و دوستش بلو، تصمیم می‌گیرند تا یک نمایش موسیقی بزرگ در حیاط خانه خود برگزار کنند. همچنین این اثر شامل درس‌های مفیدی درباره ریتم و موسیقی و ارزش‌های اخلاقی همچون همدلی و استقامت است که در قالب انیمیشن به تصویر کشیده می‌شوند.

11- گم شده، پیدا شده

این انیمیشن، ماجرای پسر کوچک و پنگوئنی است که در جلوی در پیدا می‌کند و وارد اتفاقات جالبی می گردد. این کارتون، اهمیت دوست داشتن و همدردی با دیگران را به خوبی به تصویر می کشد و برای کودکان، می تواند بسیار مفید واقع گردد. این برنامه کودک مناسب کودکان 3 الی 10 سال می باشد.

12- استلالونا

استلالونا، داستان یک بچه خفاش گمشده است که توسط جغدی که خفاش ها را فراری داده مادرش را گم کرده و بسیار مصمم گشته تا خانواده خود را پیدا کند. در طول این انیمیشن، نه تنها انواع مختلف حیوانات به کودکان آموزش داده خواهد شد، بلکه کودکان را با حس گذشت و عطوفت آشنا خواهد کرد و مهربانی و در نهایت کودک را به پذیرش تفاوت های دیگران، سوق خواهد داد.

بیشتر بخوانید: انیمیشن لوکا 2021

13- بچه رئیس

این فیلم کودکانه یکی از بهترین سریال های ساخته شده دریم ورکس و همچنین یک برنامه کودک مناسب است، بچه رئیس با برادر و شریک جرمش همچنان به تجارت سابق خود ادامه می دهد و مدیر کمپانی بیبی کورت است. این بچه ی مدرن امروزی قصد دارد به کمک تیمش یک ماموریت غیر ممکن را انجام دهد. این سریال یکی از جذاب ترین شخصیت های انیمیشنی را در خود جای داده است، بچه رئیس شخصیت محبوب کودکان دهه حاضر است.

14- عصر یخبندان

عصر یخبندان، داستان حیواناتی است که در حال مهاجرت به سمت جنوب اند تا از سرما دور باشند. این انیمیشن، در واقع داستان دوراهی انتقام و دوستی است. «منفرد» و «دیگو» هردو به نوعی باید انتخاب کنند. منفرد گذشته را فراموش کند ودیگو از شکار کودک بی‌گناه صرف نظر کند. محصول حاضر کودک را ترس‌هایش مواجه می‌سازد. مانند ترس از مرگ عزیزان یا ترس از حوادث طبیعی. اما طنز موجود در داستان از اثر ترس و خشونت می‌کاهد. اهمیت کار تیمی، گذشت بجای انتقام و رفاقت امسان و حیوان از مضامین عمیق اثر است که سوژه‌های خوبی برای صحبت با کودک هستند.

20 برنامه کودک مناسب 10-3 سال

15- پت و مت

بسیاری از والدین، کارتون خنده دار و جذاب پت و مت را به یاد دارند و لحظات خوب و شادی را با این کارتون سپری کرده اند، در قسمت های جدید این کارتون، دو شخصیت خنده دار داستان در صدد رفع مشکلاتی هستند که خودشان بوجود آورده اند و با کارهای احماقانه و عجیب، کودک شما را ساعت ها می خنداند و در عین حال، قسمت منطق ذهن آن ها را تقویت می کنند تا با تفکر و منطق، به دنبال راه حلی برای حل مشکلات خود باشند.

16- هرج و مرج فضایی

در این کارتون، مایکل جوردن معروف پس از بازنشستگی تصمیم می گیرید وارد بازی بیس بال شود، اما پس از مدتی متوجه می شود که در این رشته ورزشی موفق نیست، در همین حال شخصیت های کارتونی قدیم شامل لونی تونز به او پناه می آورند و از او درخواست کمک می کنند تا در آزاد سازی تعدادی از دوستانشان که توسط مهاجمان فضایی ربوده شده‌اند حضور یابد و در طول آن، اتفاقات جذابی خواهد افتاد.
این کارتون برای تقویت اعتماد به نفس و ایجاد روحیه کار تیمی کودک، بسیار موثر است.

17- دنیل تایگر

در این انیمیشن، خانواده جدیدی در همسایگی دنیل تایگر مستقر شده و دنیل تصور میکند شاید بتواند یک دوست تازه پیدا کند! خانواده ببر به همسایگان خود خوشآمد میگویند و به آنها در سازگاری با محیط جدیدشان کمک میکنند، طوری که آنها محله جدید را از آن خود احساس کنند.
این فیلم به همان اندازه که سرگرم کننده است، آموزشی نیز می‌باشد. زیرا مهارت‌های مهمی مانند نحوه درخواست کمک، کنار آمدن با برخی موقعیت‌های اجتماعی و مدیریت احساسات را به کودکان می‌آموزد.

بیشتر بخوانید: بهترین انیمیشن ها در سال ۲۰۲۱ کدام است؟

18- مایا زنبور عسل

مایا، زنبورعسلی است کم سن و سال که به دزدی ژله رویال متهم می‌شود و در تلاش است تا بی‌گناهی خود را ثابت کند. یک نمایش شیرین که به بچه‌ها کمک می‌کند تا ارزش دوستی، اعتماد و کار تیمی را بیاموزند. به عنوان یک برنامه کودک مناسب باید پذیرفت که این انیمیشن جادویی است.

19- لوته از گجتویل

این کارتون، یک برنامه کودک مناسب است که در آن می‌توانیم از گجتویل، زادگاه هیجان‌انگیز لوته دیدن کنیم. مکانی پر از مخترعان و خلاقیت‌های جدید. این فیلم به اهمیت دوستی، خانواده و سخت کوشی می‌پردازد و تقویت حس تلاش و کوشش، دوستی و همدلی؛ کمک شایان خواهد نمود.

20-بامبی

کارتون بامبی، داستان بچه گوزنی است که در جنگلی زندگی می‌کند که پدرش سلطان آن جنگل است و از موجوداتی که در آن بیشه زندگی می‌کنند در برابر شکارچیان خطرناک، محافظت می‌کند. این کارتون، برای تقویت حس امنیت و همچنین تقویت حس همکاری و حفاظت از محیط اطراف، بسیار موثر است.

سخن پایانی

برنامه کودک ها نیز علاوه بر سرگرمی، به نوبه خود نوعی آموزش برای کودکان محسوب می شوند. پس در انتخاب برنامه کودک برای تماشای کودکتان دقت کنید چون نوع روابط این شخصیت‌ها با هم، جملاتی که به کار می‌برند، خشم و نوع پرخاشگی‌شان، از دست دادن دوستان و واکنش‌هایشان، همه و همه روی شخصیت و تعاریف فرزند شما از زندگی تاثیر می‌گذارد. به علاوه این که ممکن است دیدن مدام شخصیت‌های غیرواقعی، روی مهارت‌های ارتباطی او با دوستانش و دیگر روابط اجتماعی اثر نامطلوبی داشته باشد.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

10 فیلم برتر کره ای عاشقانه 2021 و2022

کره‌ جنوبی از آن کشورهای رو به توسعه است که تواسته در دهه‌های اخیر، صنعت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *