خطرات ترشحات واژن نوزاد+درمان سریع

والدین، مخصوصاً کسانی که برای اولین بار بچه دار می شوند، اغلب هنگام تعویض پوشک کودک با دیدن رنگ و قوام مدفوع غافلگیر می شوند. اما ترشحات سفید یا خونی از واژن نوزاد نیز می‌تواند غیرمنتظره باشد.

با این حال، ترشحات واژن نوزاد کاملا طبیعی است و ممکن است نوزاد به دلیل سطح هورمون مادرش آن را تجربه کند. در ادامه با این بخش از مادر و کودک مجله نیمه شب همراه باشید.ترشحات واژن نوزاد

در نیمه شب بخوانیم:چرا نوزاد در شب نمی خوابد؟

علت ترشحات واژن نوزاد

در دوران بارداری، سطوح بالایی از استروژن و پروژسترون در بدن مادر به پجود می اید. که این هورمون ها از جفت عبور کرده و به نوزاد می رسند. این روند کاملا طبیعی است و به هیچ وجه مضر نیست. در واقع، برخی از هورمون ها برای رشد صحیح کودک ضروری هستند.

پس از تولد، نوزاد این منبع ثابت هورمون را از دست می دهد.

در دختران، فقدان ناگهانی سطوح بالای استروژن و پروژسترون که در دوران بارداری به آن عادت داشتند، پاسخی را در بدن آنها ایجاد می کند که باعث ترشحات سفید و گاهی خونی در واژن نوزاد می شود.

تغییر هورمون مادر در پایان بارداری باعث افزایش سطح اکسی توسین و پرولاکتین می شود که سینه های مادر را تحریک می کند تا شیر مادر تولید کند. قرار گرفتن در معرض این هورمون ها در رحم می تواند باعث تورم بافت اطراف نوک سینه ها در نوزادان دختر و پسر شود و در نتیجه ظاهری شبیه جوانه های سینه ایجاد کند. در واقع، مقدار کمی شیر مادر حتی ممکن است تا چند هفته از نوک سینه‌های یک نوزاد پسر یا دختر ترشح شود.

ترشحات واژن نوزاد معمولاً تا زمانی که کودک شما 10 روزه شود، خود به خود ناپدید می شود. اگر بیش از دو هفته ادامه داشت یا زرد یا بدبو شد، با پزشک اطفال خود تماس بگیرید، زیرا این علائم ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد.

در نیمه شب بخوانیم:از کجا بفهمیم نوزاد دلپیچه و نفخ دارد؟

سایر نگرانی های دستگاه تناسلی

علاوه بر ترشحات واژن، چند نگرانی دیگر در ناحیه تناسلی وجود دارد که ممکن است هنگام تعویض پوشک نوزاد خود متوجه آن شوید.

تورم ناحیه تناسلی

لابیا یا لب های بیرونی واژن و کلیتوریس نیز ممکن است در نوزادان تازه متولد شده به دلیل تغییر ناگهانی قرار گرفتن در معرض هورمون های مادر متورم به نظر برسند. اگرچه این ممکن است برخی از والدین را نگران کند، اما این تورم طبیعی است و یک نگرانی پزشکی نیست.

چسبندگی های لب های بیرونی واژن

چسبندگی لب های بیرونی زمانی که دو طرف لابیا به هم می چسبند بسیار نادر است و در حدود 2٪ از دختران رخ می دهد. اگرچه آنها می توانند در نوزادان ایجاد شوند، اما در سال دوم زندگی شایع تر هستند.

علت دقیق آن هنوز مشخص نیست، اما این وضعیت ممکن است زمانی رخ دهد که پوست لب هاخشک باشد (معمولاً ناشی از حساسیت طولانی پوشک) و شروع به بهبودی کند. تئوری دیگر این است که چسبندگی لب به دلیل سطوح پایین استروژن رخ می دهد.

تمیز کردن و استحمام مناسب معمولاً از این اتفاق جلوگیری می کند یا می تواند به سرعت آن را برطرف کند. این وضعیت اغلب به خودی خود بهبود می یابد. در واقع، در بسیاری از موارد، مطالعات نشان می‌دهند که چنین چسبندگی‌هایی بدون مداخله (علاوه بر رعایت بهداشت)  و در مقایسه با افرادی که استروژن موضعی دریافت می‌کنند، به میزان قابل توجهی برطرف یا بهبود می‌یابند.

با این حال، اگر متوجه این موضوع شدید، با پزشک کودک خود تماس بگیرید، که معمولاً ممکن است یک کرم استروژن برای کمک به جدا شدن ناحیه بدون ایجاد آسیب پوستی تجویز شود. تحقیقات نشان می دهد که میزان موفقیت در استفاده از این کرم ها حدود 90٪ است.

در موارد شدید، ممکن است به جراحی نیاز باشد زیرا چسبندگی می‌تواند مجرای ادرار یا دهانه واژن را مسدود کند. با این حال، این بسیار غیر معمول است.

چگونه واژن نوزاد را تمیز کنیم

ترشحات واژن در نوزاد نیاز به درمان خاصی ندارد. می توانید به سادگی با یک دستمال مرطوب ملایم یا آب گرم روی یک توپ پنبه ای یا پارچه صاف، آن ناحیه را تمیز کنید. هر مایع اضافی باقی بماند توسط پوشک جذب می شود و مضر نیست.ترشحات واژن نوزاد

نکاتی برای تمیز کردن واژن نوزاد

از یک لمس سبک استفاده کنید تا به ناحیه حساس تناسلی کودک آسیب نرسانید.

فقط از آب گرم یا دستمال مرطوب کودک استفاده کنید. صابون می تواند ناحیه پوشک را تحریک کند، تعادل طبیعی واژن را به هم بزند و باعث ایجاد بثورات شود.

فقط ناحیه را از جلو به عقب پاک کنید.

مطمئن شوید که مواد مدفوع را از ناحیه تناسلی به طور کامل تمیز کنید.

داخل لابیا را نیز بررسی کنید، زیرا ترشحات و کرم اضافی پوشک می‌تواند در چین‌های پوست جمع شود.

در نیمه شب بخوانیم:سریع ترین راه برای از بین بردن تب نوزاد

هرگز ناحیه تناسلی کودک خود را پاک نکنید. همچنین سعی نکنید خود واژن را تمیز کنید زیرا این کار کاملا غیر ضروری است و ممکن است باعث آسیب یا عفونت شود. در بیشتر موارد، می توانید واژن را به عنوان “خود تمیز شونده” در نظر بگیرید.

چه زمانی باید نگران اندام تناسلی نوزاد خود باشید

اگر بوی بدی از ترشحات واژن نوزاد استشمام کردید، می تواند نشان دهنده عفونت باشد، با پزشک خود تماس بگیرید. و خونریزی شدید یا خونریزی که پس از چند روز از بین نمی رود نیز ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

حرف اخر

مطمئن باشید که  ترشحات واژن نوزاد طبیعی است و انتظار می رود که یک نوزاد تازه متولد شده در هفته اول زندگی خود ترشحات واژن داشته باشد. با این حال، اگر در مورد سلامت واژن نوزاد خود  سؤال یا نگرانی دارید، همیشه با متخصص اطفال کودک خود مشورت کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

بطور کلی وراثت عامل مهمی است که بر هوش جنین در دوران بارداری تأثیر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *