چگونه خودمان را با هر اندام و هیکلی که داریم دوست داشته باشیم؟

در حال حاضر در دنیایی زندگی می‌کنیم که در طول روز بارها و بارها عکس‌ هایی از افراد مختلف را می‌بینیم. شبکه‌ های اجتماعی این امکان را فراهم کرده که بتوانیم عکس‌های افراد مختلف در سرتاسر جهان را ببینیم. اما دیدن این عکس‌ها به معنی واقعی بودن همه آن‌ها نیست. همچنین دیدن این تصاویر در بسیاری از ما ممکن است باعث شود خود را با آن‌ها مقایسه کنیم. این مقایسه کردن وقتی که از حد و حدود خود فراتر می‌رود تاثیرات منفی بسیاری خواهد داشت. پس از مدتی خواهیم دید که این افراد دائم در حال مقایسه خود با دیگران هستند و اصلا از اندام خود رضایت ندارند. این اتفاق باعث کاهش اعتماد به نفس شده و از همین طریق روی دیگر زمینه‌های زندگی شما نیز تاثیر گذار خواهد بود. در این مقاله از وب سایت نیمه شب به این موضوع می‌پردازیم که چگونه انداممان را دوست بداریم؟ دوست داشتن اندام خود چه تاثیری بر روح و روان افراد دارد.

چگونه انداممان را دوست داشته باشیم؟

همانطور که گفته شد عواملی وجود دارد که پس از مدتی باعث می‌شوند که افراد اندام خود را دوست نداشته باشند. مقایسه بیش از حد یکی از مهمترین‌های آن است. پایین آمدن اعتماد به نفس از پیامدهای منفی دوست نداشتن خود است که در بخش‌های مختلف زندگی ما تاثیر قابل توجهی دارد. پس می‌توان گفت که اگر ما خودمان را دوست نداشته باشیم تاثیر آن در همه زمینه‌های زندگی ما مشهود خواهد بود. در نتیجه بهتر است که به دنبال راه حل‌هایی برای کاهش این حس باشیم و سعی کنیم که خودمان را بیشتر دوست داشته باشیم. در ادامه به روش‌هایی اشاره می‌کنیم که بتوانید از حس منفی و مضر را در خود کم کنید و اعتماد به نفس خود را افزایش دهید و اندام خودمان را دوست بداریم.

 

1. خودتان را مقایسه نکنید | چگونه بدن خود را دوست بداریم؟

باید بدانید که بسیاری از عکس‌هایی که شما در شبکه‌های احتماعی می‌بینید تفاوت بسیاری با واقعیت دارند. شما حالت عادی بدن خود را با کسی مقایسه می‌کنید که عکس‌های خود را با بهترین دوربین‌ها توسط بهترین عکاس‌ها گرفته و آن‌ها را با بهترین ابزارها ویرایش کرده است. این تصویر حتما تصویری بدون عیب از یک اندام عالی را به نمایش خواهد گذاشت. پس مقایسه کردن حالت عادی بدن با آن تصویر کار درستی نیست. بهتر است که دست از مقایسه کردن خود با دیگران بردارید و بیشتر به فکر سلامت ذهن و روان خود باشید. شما در زمانی که خود را با دیگران مقایسه می‌کنید فقط عیب‌های اندام خود را در نظر می‌گیرید. در حالی که هر کسی بالاخره عیب و نقصی در اندام خود دارد و شاید شما از آن خبر نداشته باشید.

در زمانی که در حال مقایسه هستید سعی کنید که رو اندام‌هایی از بدن خود تمرکز کنید که آن‌ها را دوست دارید. با این کار به مرور زمان ذهنیت بهتری نسبت به اندام خودتان پیدا خواهید کرد. همانطور که فکر کردن به نکات منفی آن‌ها را زیاد می‌کند‚ فکر کردن به نکات مثبت هم این چنین است.

2. همه ما با هم تفاوت داریم | چگونه اندام خود را دوست  داشته باشیم؟

اگر به دنبال این هستید که خود را شبیه شخص خاصی کنید (حتی از لحاظ ظاهری) دست نگهدارید. باید بدانید که هیچ دو نفر در دنیا وجود ندارند که کاملا مشابه هم باشند. همه ما منحصر به فرد هستیم و این یکی از بهترین اتفاقات است. هر کسی باید سبک خود را داشته باشد و سعی در شبیه شدن با دیگری را نداشته باشد. باید بدانید که این تفاوت‌های ما هستند که دنیا را جذاب کرده است. پس از داشتن حس نفرت و خجالت نسبت به اندام خود دست بردارید. تفاوت‌های خود را ببینید و ار وجود آن‌ها خوشحال باشید.

3. خودتان را دوست داشته باشید| دوست داشتن اندام خود

ما در زندگی خود روزها و دوره‌های سخت و آسانی را پشت سر می‌گذاریم. ممکن است دوران‌هایی وجود داشته باشد که در آن احساس خوشایندی نداشته باشیم. ممکن است که به هر دلیل در دوران‌هایی دچار چاقی و یا لاغری شویم. جای ناراحتی وجود ندارد. هرگز نباید فراموش کنید که شما اولین و مهم‌ترین فرد زندگی خود هستید. پس در هر شرایطی باید خود را دوست داشته باشید و احساس خوبی را به خودتان منتقل کنید. باید بدانید که داشتن حس خوب به خود علاوه بر افزایش اعتماد بنفس‚ باعث سلامت روان و ذهن شما نیز خواهد شد. شما نباید دوست داشتن خود را تا زمانی به تعویق بیاندازید که مثلا به اندام ایده آل برسید. هرگز حس دوست داشتن و دادن حس خوب به خود نباید در گرو اتفاق دیگری باشد. باید بدانید که زندگی کوتاه‌تر از آن است که ما بخواهیم داشتن حس خوب را تا زمان نامعلومی با تعویق بیاندازیم و از خودمان نفرت داشته باشیم.

همچنین باید به یاد داشته باشید که این تنهای بدنی است که شما دارید. پس به فکر سلامت آن باشید. بهترین کاری که می‌توانید بکنید این است که خود را بپذیرید و به خودتان احساس خوبی داشته باشید. سعی کنید تغییراتی در زندگی خود ایجاد کنید که دوست دارید. به عنوان مثال در مسیر اهداف خود باشید. این باعث می‌شود که به خودتان حس بهتری داشته باشید.

4. از خودتان مراقبت کنید| دوست داشتن اندام خود

یکی از گام‌های بسیار مهم برای دوست داشتن خود و اندامتان‚ موضوع مراقبت از خود است. همانطور که گفتیم شما اولین و مهم‌ترین فرد زندگی خود هستید. پس برای مراقبت از خودتان نباید بی توجهی کنید. بهترین کار این است که به ورزش و سلامت روح و روان خود بپردازید. ورزش‚ استراحت‚ مدیتیشن‚ خواب کافی‚ تغذیه سالم و … از مواردی هستند که روی سلامت شما تاثیر مستقیم دارند. پس شما هم باید به آن‌ها توجه داشته باشید. یکی از مهم‌ترین مواردی که درباره سلامت روان وجود دارد اهمیت ندادن به قضاوت دیگران است. شما نباید به نظرات منفی دیگران کمترین توجهی را داشته باشید. شما خودتان صاحب نظر و عقیده هستید. پس لزومی ندارد که به نظرات برخی افراد که ممکن است مقصود خاصی هم داشته باشند توجه کنید.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *