چگونه با کودک خجالتی رفتار کنم؟

بعضی از کودکان به طور طبیعی خجالتی هستند. این بدان معناست که آنها در شرایط اجتماعی اذیت میشوند یا دیر ارتباط برقرار میکنند. شما می توانید با حمایت از او در موقعیت های اجتماعی و تشویق ارتباطات اجتماعی ، به یک کودک خجالتی کمک کنید. اگر کمرویی مشکلی برای شما یا فرزند شما ایجاد می کند یا ایجاد کرده است از این مقاله کمک بگیرید.

نکاتی درباره کمرویی و کودکان خجالتی:

کودک خجالتی

رفتار خجالتی در نوزادان و کودکان طبیعی است.

به عنوان مثال ، كودك در موقعیت های اجتماعی مختلف ممكن است به والدین خود بچسبد ، گریه كند یا از نظر جسمی سعی كند با مخفی كردن سر ، حركت یا رویگردانی یا بستن چشم از تعامل اجتماعی جلوگیری كند. کودک پیش دبستانی ممکن است تمایل نداشته باشد وقتی افراد ناآشنا با او صحبت می کنند جواب آنهارا بدهند. او ممکن است پشت پدر یا مادر پنهان شود ، یا از پیوستن به بازی ها پرهیز کند.

یک کودک ممکن است در کلاس از پاسخ دادن به سوالات اجتناب کند ، در دوست یابی با مشکل روبرو شود ، ترجیح دهد که کنار بنشیند و بازی دیگران را تماشا کند یا از انجام فعالیت های جدید اجتناب کند.

بیشتر بدانید : اسم پسر سال ۱۴۰۰

<<خجالتی بودن مشکلی ندارند.>>

کودکان متفاوت هستند و بعضی از کودکان نسبت به بقیه خجالتی ترند. این فقط بخشی از خلق و خوی آنها است ، که روش منحصر به فرد آنها در تعامل با جهان است.

کودکانی که به نظر می رسد خجالتی هستند ، با شناختن یک فرد یا موقعیت جدید ، اغلب اجتماعی میشوند. بهتر است این کودکان به جای “خجالتی” ، “آرام گرم شونده” توصیف شوند. برچسب زدن به کودک به عنوان “خجالتی” می تواند به او این احساس را القا کند که او با مشکلی روبرو است.

کودک خجالتی

از کودکان خجالتی خود حمایت کنید.

کمرویی همیشه با گذشت زمان از بین نمی رود ، اما کودکان می توانند با اعتماد به نفس بیشتر و تعامل با دیگران آنرا تقویت کنند.

نکات زیر می تواند به کودک خجالتی شما کمک کند:

نکاتی برای نوزادان و کودکان خردسال

به کودک خود فرصت دهید تا احساس راحتی کند. اجازه ندهید که او مستقیماً به آغوش یک بزرگسال ناآشنا برود. درعوض ، بزرگسالان را به بازی با یک اسباب بازی در نزدیکی کودک خود ترغیب کنید و از صدای آرام استفاده کنید. در حالی که او را به کاوش تشویق می کنید ، در موقعیت های اجتماعی مانند گروه های بازی یا والدین با او باشید. با آرامش بیشتر کودک می توانید به تدریج برای مدت کوتاهی دور شوید. به عنوان مثال ، در حالی که کودک شما روی زمین بازی می کند ، با بزرگسالان روی صندلی بنشینید. در صورت نیاز می توانید به سمت فرزندتان برگردید. بگذارید کودک شما احساس راحتی کند و بداند به او کمک می کنید تا آنها را مدیریت کند.

بنابراین والدین کودکان خجالتی چه کاری باید انجام دهند؟ چگونه می توانیم کودک را حمایت کنیم و به او کمک کنیم بدون اینکه مجبور به تغییر باشند ، رشد کنند؟

کودک خجالتی

1. از به یاد آوردن کم رویی و خجالتی بودن کودک خود به عنوان یک نقطه ضعف خودداری کنید.

“کورالی پرز-ادگار ، معاون دانشیار پژوهشگاه علوم اجتماعی با مرکز مطالعه کودک در دانشگاه ایالتی پن ، به هاف پست گفت:

مثلاً روز اول کلاس یک کودکستان را تصور کنید. پرز-ادگار گفت ، ممکن است یک یا دو کودک اجتماعی وجود داشته باشد که در حال دویدن و بازی کردن هستند و همه چیز را بررسی می کنند ، اما بقیه به مربیان خود نزدیک می شوند یا قبل از ورود به کلاس لوس میشوند و به سختی وارد کلاس میشوند‌. اما خوب است بدانید کاملا طبیعی است که کودکان خردسال در محیط های جدید احساس خجالت کنند.

این بدان معنا نیست که کمرویی در کودکان بزرگتر نیز غیرمعمول است یا بد ، حتی اگر بسیاری از والدین (و سایر بزرگسالان) هنوز تمایل دارند که برون گرا بودن را ایده آل ببینند. فقط نگاهی به سخنان سوزان کاین ، نویسنده کتاب “Quiet: The Power of Introverts in a World that Can’t Stop Talking” ، که سالها با این استدلال که ما یک تعصب فرهنگی ناعادلانه نسبت به برون گرایی داریم بیندازید.

“من هرگز پدر و مادری را ندیده ام که به من مراجعه کنند و بگوید آنها نگران دختر خود هستند زیرا او دوستان زیادی دارند و یا دختر ما همیشه در مرکز زمین بازی قرار دارد. زیرا والدین به نوعی این ایده را ایده آل می دانند. ”پرز-ادگار گفت. “اما شما می توانید یک کودک خجالتی داشته باشید با یک یا دو دوست واقعا خوب ، که با آنها صحبت می کند و از آنها حمایت می کند. و هیچ جای نگرانی نیست. این فقط شخصیت فرزند شماست. ”

در حقیقت کمرویی می تواند یک مزیت باشد. کمرویی همچنین می تواند به افراد کمک کند قبل از اقدام،  به تفکر بپردازند. این بدان معناست که خجالتی بودن حتی ممکن است باعث آرامش و اعتماد بیشتر افراد شود. متخصصانی که کمرویی را مطالعه کرده اند ، از مردم می خواهند که این روش را به عنوان یک روش بهتر یا بدتر از اجتماعی بودن تصور نکنند، فقط یک روش متفاوت از اجتماعی بودن ، تصور کنند.

2. از برچسب زدن به کودک خود خودداری كنید و از دیگران بخواهید كه جلوی این كار را بگیرند.

بسیاری از افراد کودکانی خجالتی دارند و خیلی از روزها وقتی یک بزرگسال به کودک آنها سلام میکند کودک به پشت پای آنها میچسبد و احساس ناراحتی میکند. ناگهان فردی که درآنجا قرار دارد میگوید :(چه بچه خجالتی ایی داری!) یا اگر او نگوید شما برای اینکه به فرد اطمینان دهید کودک شما بی ادب نیست میگویید او کمی خجالتی است.

اما شما و افراد دیگر نباید اینکار را بکنید.

کاسی رانگان ، پزشک پرستار کودکان ، در یک پست وبلاگ برای بیمارستان کودکان در لس آنجلس ، “کودک خود را خجالتی نشان ندهید”. “سعی کنید برای دیگران توضیح دهید که کودک شما دیر گرم میشود و با دیگران سخت ارتباط برقرار میکند اما تمام تلاش خود را بکنید کودک شما برچسب خجالتی بودن را نخورد‌.”

در نهایت و به گفته کارشناسان ، دادن فرصت هایی برای تمرین کودکان در محیط های جدید اجتماعی مهم است.

3- فرصت های کنترل شده را برای تمرین معاشرت کردن به کودک خود بدهید.

دادن فرصت های کنترل شده به کودک در اینجا کلید اصلی است. اما در عین حال مهم است که والدین کودکان خجالتی را در موقعیت های اجتماعی طاقت فرسا ، یا موقعیت های جدید که واقعاً احساس ناراحتی می کنند ، تحت فشار قرار ندهند. اما بد نیست بدانید که این مهم است که فرصت هایی را برای تمرین موقعیت های اجتماعی به کودک خود بدهید.

4- از آنها سوالات باز در مورد احساس آنها بپرسید.

اگرچه نمی خواهید فرزند خود را خجالتی برچسب گذاری کنید ، اما مهم است که به او فرصت دهید در مورد احساس خود هنگام ورود به جهان صحبت کند و موقعیت های جدید را کشف کند.

می توانید با سوالاتی ساده و کلیدی شروع کنید. چیزی شبیه “امروز به چه فکر می کردی؟ دوست داشتی در کلاس شنا باشی؟ ” پرز-ادگار پیشنهاد داد. این به شما کمک می کند بدون اینکه برچسب چیزی به کودک خود بزنید یا روایت یا نگرانی های خود را روی آنها بگذارید ، درک کنید که آیا کمرویی کودک شما را آزار می دهد ؟ یا اینکه آیا این امر برای او ناراحت کننده است؟

پرز-ادگار گفت: “این در مورد این است که به فرزندتان اجازه دهید به شما بگوید محدودیت های خود را دارد و به آن احترام بگذارید.” این مسئله به ویژه هنگامی که کودک خجالتی شما رشد می کند از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود و شما می خواهید همچنان از شخصیت او حمایت کنید.

5. بدانید چه زمانی باید کمک بگیرید

اگر مشاهده کردید که خجالتی بودن فرزند شما بسیار شدید به نظر می رسد یا به نظر می رسد که حتی با وجود فرصت ها شرایط او بهبود نمی یابد لازم است این موضوع را با پزشک متخصص اطفال یا یک متخصص بهداشت روان درمیان بگذارید تا به شما کمک کنند.

پرز-ادگار گفت: “كودكی كه باید نگرانش باشید كودكی است كه هرگز گرم نمی شود و هرگز با خوشحالی وارد این شرایط نمی شود.

پرز-ادگار گفت: خبر خوب این است که مداخلات زودهنگام می توانند در درمان یا حتی جلوگیری از اضطراب اجتماعی موثر باشند.

سپس به یاد داشته باشید ، پذیرش امری مهم است. و درنهایت والدین باید برای فرزندان خود روشن کنند که دوست دارند شخصیت فرزندشان دقیقا مثل خودشان باشد.

برای مشاهده روش های آماده سازی کودک برای رفتن به مدرسه اینجا کلیک کنید.

 

 

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *