ترامپولین خانگی چیست؟ آیا برای کودکان مفید است؟

امروز در این مقاله از وبسایت نیمه شب ، با آموزش جدیدی همراه شما هستیم تحت عنوان ترامپولین خانگی چیست؟ آیا برای کودکان مفید است؟ که در ادامه مطلب ، بطور اختصاصی به بررسی و پاسخ به سوالات رایج آن خواهیم پرداخت. جهت آشنایی با این مباحث ، در ادامه مطلب همراه ما باشید.

ترامپولین چیست؟

ترامپولین وسیله‌ای است پرشی که افراد برای اهداف تفریحی و رقابتی بر روی آن پرش انجام می دهند. این وسیله متشکل از یک تکه پارچه محکم است که با استفاده از فنرهای پیچ‌دار ، درون یک قاب فولادی احاطه شده است. همه ترامپولین ها فنر ندارند، زیرا ترامپولین های Springfree از میله های پلاستیکی تقویت شده با شیشه استفاده می کند.
نکته: پارچه‌ ترامپولین که افراد روی آن می‌پرند ( معمولاً این پارچه به عنوان “تخت پرش” یا “تخت ترامپولین” نیز شناخته می‌شود) خود کشسان نیست بلکه خاصیت ارتجاعی آن توسط فنرهایی که به بدنه متصل شده اند تامین می شود و انرژی پتانسیل ؛ از این طریق ذخیره می شود.
ترامپولین خانگی چیست؟ آیا برای کودکان مفید است؟
ترامپولین خانگی چیست؟
تمامی ترامپولین ها دارای یک قابلیت مشترک هستند و آن هم قابلیت پرشی است ، اما تنها تفاوتی که ترامپولین های خانگی و ترامپولین های مخصوص فضای باز ، دارا هستند سایز آنهاست که ترامپولین های خانگی دارای ابعاد و سایزی کوچک تر نسبت به ترامپولین های صنعنی و ترامپولین های شهر بازی ها هستند.
آیا ترامپولین ، برای کودکان مفید است؟
بر اساس گزارش کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی و آکادمی اطفال آمریکا، در سال 2014، 104691 مورد آسیب مربوط به ترامپولین، گزارش شده است که در سال 2000، حداقل ده مورد مرگ ناشی از استفاده از ترامپولین نیز گزارش شده است که بسیاری از آسیب ها و اتفاقات ناگوار ترامپولین ، بر اثر اتفاقات زیر ، رخ داده است:
دو یا چند نفر در ترامپولین با هم برخورد نموده اند
فرود آمدن بر روی فنر یا چارچوب ترامپولین بجای سطح آن
اشتباه فرود آمدن در هنگام پریدن یا بدلکاری
افتادن از ترامپولین
و….
بطور کلی ، آکادمی اطفال آمریکا ، استفاده از ترامپولین را برای کودکان زیر 6 سال ممنوع اعلام نموده است ، حتی اگر هدف آنها از تفریحی ، فراتر باشد و آموزشی باشد (اگرچه تحت نظارت، از این وسیله نیز استفاده گردد) بنابراین توصیه اساسی برای والدین تا این رده سنی که قصد خرید ترامپولین خانگی را دارند این است که با توجه به خطرات احتمالی ، سعی کنند که از تصمیم خود صرف نظر کنند.
نکات ایمنی در استفاده از ترامپولین
-در صورت حضور چند کودک ، فقط به یک نفر اجازه دهید که بر روی ترامپولین بپرد.
– کودکان را تشویق کنید تا در مرکز تشک ترامپولین بپرند.
– به کودکان هرگز اجازه ندهید که فن سالتو را انجام دهند، زیرا اگر فرود با سر یا گردن آنها باشد، می تواند باعث فلج آنها شود.
-اطمینان حاصل کنید که فنرها، قلاب ها و چارچوب ترامپولین کاملاً توسط لنت های ضربه گیر پوشانده شده است.
-به کودکان زیر 6 سال اجازه استفاده از ترامپولین را ندهید.
-اطمینان حاصل کنید که کودکان در هنگام پرش بر ترامپولین ، تحت نظارت بزرگسالان هستند تا علاوه بر رعایت قوانین ایمنی، از بروز صدمات ، پیشگیری شود.
– اگر چه ، محفظه ترامپولین می تواند به جلوگیری از افتادن بچه ها کمک کند، اما از آسیب های دیگر جلوگیری نمی کند ، بنابرین این محفظه نباید برای والدین احساس امنیت کاذب ایجاد کند.
-ترامپولین را در مکانی با نور مناسب، در سطح زمین، به دور از هرگونه سازه ای که کودکان در صورت سقوط با آن برخورد می کنند، از جمله درختان، دیوارها، نرده ها و غیره قرار دهید.
– در هنگام نصب ترامپولین ، اطمینان یابید که ترامپولین به زمین لنگر انداخته و سطح زمین صاف باشد.
– در اطراف ترامپولین ، مواد ایمنی جاذب ضربه مانند خرده چوب، ماسه یا مالچ و …را نصب کنید زیرا اگر کودک شما از ترامپولین بیفتد، بتن ماده محافظ خوبی برای سطح نیست.
– به طور منظم ترامپولین را بررسی کنید تا از سلامت آن ، مطمئن گردید و توجه داشته باشید که لایی و توری محفظه ترامپولین به احتمال زیاد ، کمتر از قاب و تشک آن دوام خواهند داشت و در طول عمر ترامپولین نیاز به تعویض بیشتری دارند.
ترامپولین خانگی چیست؟ آیا برای کودکان مفید است؟

فواید ترامپولین

پرش ترامپولین می‌تواند راهی موثر برای تقویت آمادگی جسمانی باشد و همچنین یک برنامه تمرینی منظم است که می تواند باعث افزایش قدرت، بهبود سلامت قلب و بهبود استقامت شود.

سایر فواید ترامپولین

افزایش گردش خون
بهبود تعادل و هماهنگی
تمرکز
بهبود تراکم استخوان
افزایش آمادگی قلبی عروقی
تنظیم متابولیسم
افزایش قدرت عضلانی
تقویت سیستم ایمنی
کمک به ذخیره مواد مغذی و دفع مواد زائد
ترامپولین یک تمرین هوازی سرعتی است، به این معنی که سرعت پمپاژ خون و در نتیجه اکسیژن در بدن را افزایش می دهد و در نتیجه آن ، ماهیچه های سیستم قلبی عروقی ، تقویت می شود و افزایش سطح اکسیژن باعث می شود احساس هوشیاری , افزایش یابد!
استمرار این ورزش به پیشگیری از بیماری هایی مانند دیابت نوع 2 ، کمک شایان خواهد نمود.
از فواید دیگر ترامپولین این است که جریان هورمون‌ها و ترکیبات مثبتی مانند آدرنالین، دوپامین و سروتونین را بالا می برد و مواد سمی را فیلتر می کند. همچنین برای حرکت مایعات لنفاوی در سراسر عروق داخل بدن، به حرکت بالا و پایین بدن نیاز است که ترامپولین زدن می تواند جریان لنفاوی را تا 30 برابر افزایش دهد زیرا شما با این ورزش در حال تناوب بین بی وزنی و نیروی گرانشی مضاعف قرار می گیرید.
بیشتر بخوانید: گرفتگی عضلات بعد از ورزش را چگونه بهبود ببخشیم؟

آیا پریدن روی ترامپولین ورزش خوبی است؟

بله، پریدن روی ترامپولین ، تمرینی است برای کل بدن که بر یک نقطه خاص ، تمرکز ندارد و با این ورزش ، نیروی جی که جهش تولید می کند به عضله سازی و سوزاندن سریع چربی کمک می کند.

سخن پایانی

ترامپولین ورزشی است مفید که توصیه می گردد که کودکان بالای 6 سال ، به انجام آن بپردازند و بزرگسالان در حین انجام آن ، به نظارت بپردازند. به طور کلی ترامپولین ها به دو دسته تقسیم می شوند: 1- ترامپولین های خانگی و 2- ترامپولین های مخصوص فضای باز که ترامپولین های نوع اول ، قدرت پرش کمتری نسبت به نوع دوم آن دارد اما به طور کلی در حین انجام بازی با آن ، نیز باید مراقبت کامل صورت پذیرد.

 

 

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ویتامین B

هرآنچه باید درمورد ویتامین‌های B و کمبود آن در بدن بدانید!

ویتامین‌های B گروهی از هشت ماده‌ی مغذی ضروری هستند که در بسیاری از اندام‌ها و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.