هر آنچه که باید درباره پل طبیعت بدانید

چنانچه بخواهیم جاذبه‌ها و نماد‌های شهر تهران را برای گردشگران معرفی کنیم، قطعا پل طبیعت یکی از مکان‌هایی خواهد بود که به آن اشاره خواهیم کرد؛ پلی زیبا و باشکوه که پارک‌های آب و آتش و طالقانی را به یکدیگر وصل می‌کند و معماری بسیار خاص و جذابی دارد. در این مطلب به معرفی پل طبیعت و طراح خلاقش می‌پردازیم و در ادامه امکانات و جذابیت‌های این پل بی نظیر را نیز معرفی خواهیم کرد؛ با ما در سایت نیمه شب همراه باشید.

پل طبیعت کجاست ؟

پل طبیعت

پل طبیعت در منطقه‌ی منطقه عباس آباد تهران در محل تلاقی بزرگراه‌های اصلی شهر تهران از جمله بزرگراه حقانی، همت، رسالت و مدرس واقع شده و پارک آب و آتش را به پارک طالقانی وصل می‌کند. موقعیت مکانی مناسب این پل باعث شده است که دسترسی به آن به‌وسیله مترو، اتوبوس، ماشین شخصی یا تاکسی به سادگی میسر باشد.

پل طبیعت با سازه منحصربه‌فردش، جوایز بین‌المللی متعددی را کسب کرده و بارها و بارها بر سر زبان‌ها افتاده است. از پل طبیعت به‌عنوان بزرگ‌ترین پل غیرخودرویی خاورمیانه و نخستین پل غیرخودرویی ایران یاد می‌کنند.

وقتی روی این پل می‌ایستید، شاه‌راه‌های اصلی تهران یعنی اتوبان مدرس، همت و حقانی زیر پایتان است. علاوه بر این، می‌توانید منظره زیبای پارک طالقانی، فانوس دریایی پارک بنادر، برج پرچم، برج‌های آتش در پارک آب و آتش و گنبد مینا را نظاره‌گر باشید. اگر هوا تمیز باشد دامنه جنوبی رشته کوه البرز و کوه دماوند را هم میتوانید از طبقات پل ببینید.

چه کسی پل طبیعت را طراحی کرده؟

پیش از این که پل طبیعت بخش غربی و شرقی بزرگراه مدرس را به هم وصل کند یک پل عابر پیاده در این مکان قرار داشت. در آن سال ها شهرداری این منطقه قصد داشت با ترکیب این دو پل عابر، یک پل چند منظوره احداث کند. همین امر سبب شد که شرکت نوسازی منطقه عباس آباد مسابقه‌ای برای طراحی بهترین پل چند منظوره برگزار کند.

در این مسابقه طرح مشترک لیلا عراقیان، علیرضا بهزادی و سحر یاسایی به عنوان طرح برتر انتخاب شد و معماری این پل هم به این طراحان  از گروه «سازه‌های پارچه‌ای دیبا» واگذار شد. ساخت پل طبیعت از سال 1389 آغاز شد و پس از 4 سال در تاریخ 30 مهر 1393 پل طبیعت به طور رسمی افتتاح شد.

لیلا عراقیان در خصوص ایده‌ی طراحی پل چنین توضیح می‌دهد:

روزی با همكارم در كوچه‌های تهران قدم می‌زدیم، به كوچه‌ای رسیدیم که پلی از روی یک رودخانه می‌گذشت. مبلی قدیمی هم جلوی یکی از خانه‌ها قرار داشت.‌ مبل را كشیدیم و روی پل گذاشتیم. به این فكر كردم كه چرا همیشه باید فقط از روی پل رد شویم؟ چرا فرصتی نیست كه بتوانیم روی آن استراحت و فضای جدیدی را تجربه كنیم؟ این مسئله در ذهنم باقی ماند تا زمانی كه مسابقه پل طبیعت مطرح شد. اولین چیزی كه به نظرم رسید این بود كه این پل باید جایی باشد كه آدم‌ها بتوانند روی آن استراحت و تفریح کرده، با خیال راحت و بدون عجله روی آن مكث كنند و به منظره‌های اطراف بنگرند. بعد هم نكته‌های دیگری به آن اضافه شد، نظیر اینكه پرپیچ‌وخم باشد تا انتهای مسیر دیده نشود و افراد احساس كشف كردن و آزادی عمل داشته باشند.

معماری پل طبیعت

معماری پل طبیعتبرای طراحی این پل متفاوت از معماری پل‌های تاریخی ایران به ویژه پل خواجو به عنوان یک الگو استفاده شده است. پل طبیعت مانند بسیاری از پل های تاریخی تنها دو نقطه مختلف را به هم متصل نمی‌کند، بلکه فضاهایی برای توقف و ماندن را هم در بر می‌گیرد.

پل به‌ صورت قوسی کشیده شده است تا عابران و رهگذران تصوری از انتهای مسیر نداشته باشند و آن را نبینند. علاوه بر این وجود پیچ و خم ها از سرعت هم می‌کاهد.  درست برخلاف تمام پل‌ها که برای بهینه سازی به صورت صاف طراحی می‌شوند، پل طبیعت نوعی پرسپکتیو یک نقطه‌ای ایجاد می‌کند که کنجکاوی عبورکنندگان را بر می‌انگیزد.

طراحی ارگانیک سازه‌ی پل شبیه به درخت بوده و به‌طور کامل با محیط زیست سازگار است، کفپوش های چوبی و کامپوزیت های به کار رفته در پل هم صد در صد قابل بازیافت هستند و مشکلی را متوجه محیط زیست نمی سازند.

با توجه به این که پل طبیعت دو پارک آب و اتش و طالقانی را به هم وصل می‌کند، شکل درختی ستون‌ها به نوعی ادامه دهنده پیوستگی فضای سبز این دو بوستان است. همچنین در این پروژه سعی شده مکان‌هایی با کمترین درخت را برای ستون‌ها و نقاط ابتدایی و انتهایی پل در نظر بگیرند تا به این ترتیب، کمترین صدمه به درختان و محیط زیست وارد شود.

سازه و معماری پل طبیعت از هم مجزا نیستند و علت ساخت پل به‌صورت سه طبقه برای این بود که معماری فدای ایستایی و ثبات پل نشود. کلیه عناصر پل علاوه بر اینکه به فرم معماری کمک کرده‌اند، از نظر سازه‌ای باعث ایستایی پل شده‌اند.

برای ساخت پل علاوه بر استفاده از مصالح و لوله‌های خاص، بالاترین استانداردها و ضریب ایمنی رعایت شده است تا پل طبیعت ۱۰۰ سال عمر کند و در برابر بلایای طبیعی همچون زلزله بالای هفت ریشتر، مقاوم باشد. هزینه ساخت پل طبیعت، حدود ۱۸ میلیون دلار بوده است. علاوه بر این، یکی از ویژگی‌هایی که پل طبیعت را منحصربه‌فرد می‌کند، ۱۴۰۰۰ قطعه فولادی است که در ارتفاع ۴۰ متری زمین برشکاری، مونتاژ، نصب و جوشکاری شده‌اند.

جوایز معماری:

معماری استثنایی و  خاص این پل باعث شده است که تا به امروز جوایز بسیاری کسب کند، مهم ترین افتخارات پل طبیعت عبارت اند از:

  • کسب عنوان برترین سازه فولادی در کشور ایران در سال 1392
  • کسب عنوان برترین پل شهری در سال 1393
  • دریافت جایزه خشت طلایی در سال 1393
  • دریافت جایزه Architizer A+Award نیویورک در سال 1394
  • دریافت جایزه MEIDAA دبی در سال 1394
  • دریافت جایزه معماری آقاخان در سال 1395

همچنین بخوانید: ۳۰ عکس برنده جایزه CEWE در سال ۲۰۲۱

مسیرهای دسترسی پل طبیعت

  • چنانچه با خودروی شخصی قصد دارید از پل طبیعت بازدید کنید می‌توانید از مسیر ونک، بزرگراه حقانی به پارک آب و آتش برسید. در مسیر غرب به شرق این بزرگراه، بعد از عبور از چهارراه جهان کودک به خیابان علامه شهیدی (دیدار سابق) بروید. این خیابان در ضلع غربی پارک آب و آتش و بعد از چهار راه جهان کودک قرار دارد. خودروی‌تان را می توانید در حاشیه این خیابان پارک کرده و یا از پارکینگ عمومی بوستان آب و آتش استفاده کنید.
  • همچنین می‌توانید با خودروی شخصی خودتان را از بزرگراه حقانی به پارک طالقانی برسانید و از آنجا به سمت پل طبیعت بروید. به این صورت که بعد از عبور از چهار راه جهان کودک و پل بزرگراه مدرس وارد خیابان فرعی پارک طالقانی شوید. پارکینگ بوستان درست در ابتدای این جاده قرار دارد و می‌توانید با خیال راحت خودرویتان را در پارکینگ گذاشته و وارد پارک طالقانی شوید.
  • اگر میخواهید با مترو به پل طبیعت برسید، باید در ایستگاه حقانی پیاده شوید. ایستگاه مترو حقانی نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پل طبیعت است. با پیاده شدن در این ایستگاه به پارک طالقانی بروید و راه پل را در پیش بگیرید.
  • اگر با تاکسی یا اتوبوس می‌خواهید به پل طبیعت بیایید کافی است خودتان را به میدان ونک برسانید. از میدان ونک با تقریبا ده دقیقه پیاده‌روی در امتداد بزرگراه حقانی غرب به شرق به درب ورودی پارک آب و آتش خواهید رسید. علاوه بر این اتوبوس‌های خط رسالت- ونک و تاکسی های عبوری هم می‌توانند شما را به درب ورودی آب و آتش برسانند.

جاذبه‌های تفریحی پل طبیعت

پل طبیعت

رستوران‌گردی و کافه‌گردی:

وجود کافه‌ها و رستوران‌ها باعث شده تا پل طبیعت مقصدی جذاب برای شکم‌گردی باشد و گردشگران را برای چشیدن طعم‌های جذاب به سوی خود بکشاند. در طبقه اول پل طبیعت، فضاهایی برای شکم گردی در نظر گرفته شده است تا در کنار گشت‌وگذار خود بتوانید از طعم لذیذ غذاهای ایرانی و فرنگی در محیط سرسبز و نمای دیدنی این منطقه لذت ببرید. فودکورت پل طبیعت در ضلع شرقی پل قرار دارد و شامل چندین کافی‌شاپ، رستوران ایرانی و فست فود می‌شود که برای حدود ۳۰۰ نفر ظرفیت دارد. مساحت این طبقه حدود ۱۴۵۰ متر مربع است و دیوارهای آن با شیشه پوشانده شده‌اند.

قدم زدن در پل طبیعت و تماشای مناظر اطراف:

پیاده‌روی در پل طبیعت

چه در هنگام روز به پل طبیعت بیایید و چه در شب قصد بازدید از پل را داشته باشید، مناظر بسیار زیبایی در انتظارتان است که پیاده‌روی لذت بخشی را برایتان رقم خواهد زد.

ارتفاع 40 متری این پل از سطح زمین و موقعیت مکانی مناسب آن، باعث شده است که افراد بتوانند از روی پل طبیعت مناظر بسیار زیبایی از پایتخت ایران را مشاهده کنند. طبقه سوم پل طبیعت که ۵۷۱ متر مربع مساحت دارد، بهترین مکان برای پیاده‌روی است. از این طبقه چشم‌انداز فوق‌العاده‌ تهران به‌خصوص هنگام غروب خورشید بسیار دیدنی است.

به طور کلی از مناظر قابل مشاهده بر روی این پل می توان به درختان سرسبز پارک طالقانی، کوه دماوند و همچنین بزرگراه های مدرس، حقانی، رسالت و همت اشاره کرد. اگر هوا آلوده نباشد نمای زیبایی از ارتفاعات شمال تهران را هم می‌توانید از بالای پل ببنید. کف پوش چوبی پل و فضای سبز موجود در طبقات هم باعث شده پیاده روی در روی این پل دلپذیرتر و لذت‌بخش‌تر باشد.

طبقه‌ی دوم پل که مساحتش به حدود ۲۸۷۰ متر مربع می‌رسد فضای دنجی دارد و به‌ لطف نیمکت‌هایی که در بخش‌های مختلف آن گذاشته شده است، می‌توانید قدری خستگی در کنید و از مناظر و فضای سبز این طبقه لذت ببرید.

پل طبیعت

عکاسی در پل طبیعت:

غروب پل طبیعت

معماری تماشایی سازه پل سوژه منحصر بفردی برای عکاسی محسوب می‌شود، همچنین افراد از روی این پل می‌توانند عکس‌های بسیار زیبایی از مناظر اطراف پل ثبت کنند. وجود دو پارک طالقانی و آب و آتش در ابتدا و انتهای این پل باعث زیبایی هرچه بیشتر عکس های شما خواهد شد. پل چوبی موجود در پارک طالقانی هم مکان بسیار مناسبی برای عکاسی از پل طبیعت محسوب می‌شود. این پل چوبی از بالای زیرگذر مدرس می‌گذرد و دو طرف پارک طالقانی را به هم وصل می‌‌کند.

اگر می‌خواهید از مناظر اطراف عکاسی کنید و یا غروب آفتاب را ثبت کنید، بهترین محل برای عکاسی شما طبقه ی سوم پل است.

سخن آخر

اگر برای سفر به تهران می‌آیید بازدید از این پل جذاب و منحصر به فرد را به هیچ وجه از دست ندهید. به شما توصیه می‌کنیم در هنگام عصر برای بازدید از پل بروید که هم بتوانید مناظر اطراف و زیبایی های پل را در روشنایی روز ببنید و هم در هنگام تاریکی هوا نورپردازی‌های فوق‌العاده‌ی پل طبیعت را ببنید.

ساعات بازدید از پارک 6 صبح تا 12 شب است و بازدید از پل به صورت رایگان انجام می‌شود و احتیاجی به تهیه‌ی بلیط ورودی نیست.

همچنین بخوانید: مکان‌های دیدنی کرج

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

تور تبریز به کیش

همه چیز در مورد تور تبریز به کیش

گردشگرانی که قصد سفر با تور تبریز به کیش را دارند با سوالات متعددی روبرو …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *