نحوه نگهداری از شیر مادر دوشیده شده و بهترین زمان مصرف آن

بسیاری از مادران هستند که شاغل می باشند و به دلیل عدم دسترسی به نوزاد ، ممکن است که بخواهند شیر خود را بدوشند و برای ساعاتی که در منزل نیستند نوزاد خود را از شیر بی نصیب نگذارند ، بنابرین در این مقاله از وبسایت نیمه شب به آموزش و نحوه نگهداری از شیر مادر دوشیده شده و بهترین زمان مصرف آن خواهیم پرداخت تا راهنمای جامعی برای مادران شیرده باشد.

نحوه نگهداری از شیر مادر دوشیده شده و بهترین زمان مصرف آن

برای دوشیدن شیر ، به چه طریقی اقدام کنیم؟

برای دوشیدن شیر ، دستگاه های پمپاژ یا شیردوش های برقی یا دستی بسیاری در بازار موجود است و ما می توانیم که از یکی از این دستگاه ها استفاده کنیم و شیر خود را بدوشیم و نگهداری کنیم ، اما این نکته را به یاد داشته باشیم که بهترین روش تغذیه کودک ، بجای دوشیدن و نگهداری شیر مادر ، شیر خوردن آن بصورت طبیعی یا مکیدن است که علاوه بر جنبه تغذیه ای ، جنبه روانی نیز دارد و باعث حس امنیت و آرامش کودک می شود.

برای نگهداری شیر مادر دوشیده شده از چه نوع ظرفی استفاده کنم؟

قبل از دوشیدن یا دست زدن به شیر مادر، دستان خود را با آب و صابون بشویید. سپس شیر دوشیده شده را در یک ظرف شیشه ای تمیز و درپوش دار یا ظرف پلاستیکی محکم که از ماده شیمیایی بیسفنول A (BPA) ساخته نشده است، نگهداری کنید. همچنین می توانید از کیسه های پلاستیکی مخصوصی که برای نگهداری شیر طراحی شده اند استفاده کنید.

نکته: برای نگهداری شیر مادر ، از بطری های یکبار مصرف یا کیسه های پلاستیکی که برای مصارف عمومی خانگی طراحی شده اند، استفاده نکنید.

بهترین راه برای نگهداری شیر مادر دوشیده شده مادر چیست؟

با استفاده از برچسب های ضد آب و جوهر، بر روی هر ظرف ، تاریخ شیر مادر را بچسبانید. اگر شیر دوشیده را به مراکز مراقبت از کودکتان تحویل می دهید مانند شیر خوارگاه یا مهدکودک و… ، نام کودک خود را حتما به برچسب اضافه کنید.

ظروف را در یخچال یا فریزر یا جایی که سردترین دما را داراست قرار دهید و اگر به یخچال یا فریزر دسترسی ندارید، شیر را به طور موقت در یک عایق خنک کننده یا کیسه یخ نگهداری کنید.

ظروف جداگانه را به میزان شیری که کودک شما برای یک بار تغذیه به آن نیاز دارد پر کنید. می توانید از 60 تا 120 میلی لیتر شروع کنید و سپس در صورت نیاز میزان آن را با افزایش یا کاهش تنظیم کنید. همچنین برای موقعیت‌های غیرمنتظره یا تأخیر در تغذیه منظم، بخش‌های کوچک‌تر 30 تا 60 میلی‌لیتری را در نظر بگیرید.

نحوه نگهداری از شیر مادر دوشیده شده و بهترین زمان مصرف آن

نکته: شیر مادر با یخ زدن منبسط می شود، بنابراین ظروف را تا لبه پر نکنید.

آیا می توانم شیر تازه دوشیده شده را به شیر ذخیره شده اضافه کنم؟
می توانید شیر تازه دوشیده شده را به شیر یخچالی یا یخ زده اضافه کنید. با این حال، شیر تازه دوشیده شده را قبل از افزودن آن به شیر سرد شده یا یخ زده، در یخچال یا خنک کننده با کیسه های یخ کاملاً خنک کنید. شیر گرم مادر را به شیر منجمد اضافه نکنید زیرا باعث ذوب شدن نسبی شیر منجمد می شود.

آیا می توانم شیر تازه دوشیده شده را به شیر ذخیره شده از پیش اضافه کنم؟

بله ، می توانید شیر تازه دوشیده شده را به شیر یخچالی یا یخ زده اضافه کنید اما قبل از افزودن شیر تازه دوشیده شده به شیر سرد شده یا یخ زده، شیر را در یخچال یا کیسه های یخ کاملاً خنک کنید و شیر گرم مادر را هیچ گاه بلافاصله به شیر منجمد اضافه نکنید زیرا باعث ذوب شدن نسبی شیر منجمد می شود.

بیشتر بخوانید: مواد غذایی موثر در افزایش شیر مادران

بهترین زمان مصرف شیر مادر پس از دوشیدن ، چه زمان است؟

مدت زمانی که بتوانید شیر دوشیده شده را با خیال راحت نگه دارید به روش نگهداری آن بستگی دارد و در نگهداری آن باید به نکات زیر توجه داشت:

دمای اتاق: شیر مادر تازه دوشیده شده را می توان تا شش ساعت در دمای اتاق نگه داشت، اما استفاده یا نگهداری صحیح شیر مادر به طول چهار ساعت بهینه است، به خصوص اگر اتاق گرم باشد.
محیط مناسب: شیر مادر تازه دوشیده شده را می توان تا یک روز در یک محیط خنک کننده عایق بندی شده با کیسه یخ نگهداری کرد.
یخچال: شیر مادر تازه دوشیده شده را می توان تا چهار روز در یخچال و در محیط پاکیزه نگهداری کرد، اما بطور کلی استفاده از شیر یا فریز کردن شیر تا حداکثر سه روز بهینه است.
فریزر: استفاده از شیر تازه منجمد تا ظرف شش ماه، مجاز و بهینه است.
نکته: به خاطر داشته باشید که طبق نتایج تحقیقات ، هر چه مدت زمان نگهداری شیر طولانی تر باشد- چه در یخچال و چه در فریزر – میزان از دست دادن ویتامین C آن بالاتر است.

نکته: شیر مادری که برای نوزاد تازه متولد شده دوشیده می شود، تمامی نیازهای او را برطرف می کند اما همان شیر ، برای نوزادی که چند ماه بزرگتر می شود، به طور کامل پاسخگوی تمام نیازهای او نیست و باید از غذای کمکی نیز استفاده شود.

نحوه نگهداری از شیر مادر دوشیده شده و بهترین زمان مصرف آن

چگونه شیر مادر منجمد را ذوب کنم؟

ابتدا قدیمی ترین شیر را از فریزر خارج و آب کنید و برای این منظور ، کافی است که ظرف شیر یخ زده را یک شب قبل از استفاده در یخچال قرار دهید و همچنین می توانید شیر را به آرامی با قرار دادن آن در زیر آب گرم یا در یک کاسه آب گرم گرم کنید.

نکته: بطری شیر یخ زده را در مایکروویو یا بر روی اجاق گاز با شعله زیاد گرم نکنید زیرا ممکن است برخی از قسمت های شیر خیلی گرم و برخی دیگر خیلی سرد باشد. همچنین، برخی تحقیقات نشان می دهد که حرارت دادن سریع می تواند بر آنتی بادی های شیر تأثیر بگذارد.

بیشتر بخوانید: آموزش شیردهی و نکاتی که باید در دوران شیردهی رعایت کنید

سخن پایانی

در حالی که تحقیقات بیشتری در مورد اینکه آیا شیر منجمد شده قبلی که ذوب شده است را می توان دوباره منجمد کرد و یا به طور ایمن استفاده کرد، مورد نیاز است، اما بسیاری از متخصصان توصیه می کنند شیر ذوب شده را که دیگر استفاده نمی شود را در عرض 24 ساعت باید دور ریخت.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

10 راه افزایش هوش جنین در بارداری

بطور کلی وراثت عامل مهمی است که بر هوش جنین در دوران بارداری تأثیر می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *