بهترین رودخانه ­ها برای رفتینگ هیجان­ انگیز در ایران

از جذابترین قسمت های گردشگری، می­توان به رفتینگ در موج های خروشان اشاره کرد. این ورزش از دهه 70 میلادی گسترش یافته و به مرور زمان در سرتاسر جهان رواج پیدا کرده است. امروزه گسترش تورهای گردشگری سبب شده، تا رفتینگ در ایران به یکی از تفریحات پرطرفدار ماجراجویانه تبدیل شود. این فعالیت هیجان­انگیز، خطرات زیادی را نیز به همراه دارد. برای دوری از این خطرات احتمالی باید به این نکته توجه داشت؛ رفتینگ جزو فعالیت های فردی نیست. آژانس های گردشگری هر ساله در ماه­های مناسب تورهای متنوعی برای رفتینگ در ایران برنامه ­ریزی می­کنند. این تورها با همراهی لیدر حرفه­ای و ارائه تجهیزات موردنیاز به مسافران تجربه­ ی بی­ نظیر و ایمنی، از رفتینگ در ایران را برای شما فراهم می­آوردند.

مکان رفتینگ

بهترین زمان برای رفتینگ در ایران چه ماهی است؟

اگر می­خواهید در بهترین زمان ممکن این تفریح هیجان­ انگیز را تجربه کنید، پیشنهاد ما به شما از اوایل ماه اردیبهشت تا ماه آبان می­باشد.

بیشتر بخوانید : خاص ترین کلبه های چوبی ایران

رودخانه برای رفتینگ

تجهیزات و مهارت های مورد نیاز برای رفتینگ چیست؟

اگر قصد تجربه این فعالیت را با تورهای گردشگری دارید، نیاز به تجهیزات و وسایل ایمنی ندارید، زیرا تمام این­ها را تور برای شما فراهم می­ آورد. شما تنها می­بایست با پوشیدن لباسی مناسب با توجه به آب­ و هوای منطقه ای که می­خواهید به آن سفر کنید راحتی خودتان را تامین کنید.

در اغلب تورهای گردشگری، پیش از سفر آموزش­هایی در رابطه با ایمنی رفتینگ به شما داده می­شود. در رابطه با بلد بودن شنا نیز می­توانید با استفاده از جلیقه هایی که در اختیارتان قرار داده می­شود نگرانی در رابطه با خطر احتمالی افتادن در آب نداشته باشید.

بیشتر بخوانید : بهترین مکان ها برای غواصی در ایران

مکان رفتینگ در ایران

بهترین رودخانه های مناسب رفتینگ در ایران کدامند؟

ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد که، رودخانه­ ها با توجه به نوع موج که تعیین کننده سختی رفتینگ در آن­ها می­شود، سطح ­بندی می­شوند.

سطح یک مختص رودخانه­های هموار با امواج آرام و منظم می­باشد. در این مناطق حتی کودکان اجازه قایق­رانی دارند.

سطح دو، سه و چهار سطح های مناسب برای رفتینگ می­باشند. البته در سطح چهار با توجه به غیرقابل تشخیص بودن قسمت­هایی از مسیر و وجود گرداب­ها و چرخاب­ها توصیه می­شود حتما با حضور سرپرست حرفه ای و تجهیزات کامل رفتینگ را تجربه کنید.

سطح پنج و شش نیز که خطرناک­ترین امواج را دارد، مختص قایق­رانان حرفه ای و متخصص می­باشد. خطرات موجود در مسیر این نوع رودخانه­ ها، متاسفانه گاه موجب مرگ قایق­رانان می­شود.

بیشتر بخوانید : چگونه سفر کنیم و درامد داشته باشیم؟

رودخانه برای رفتینگ

رودخانه­ های متنوع در کشور ما باعث شده تا رفتینگ در ایران گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

1- زاینده رود

این رودخانه در استان اصفهان و همینطور چهارمحال و بختیاری قرار دارد. سرچشمه زاینده رود در کوه­های زاگرس مرکزی است. بهترین زمان برای رفتینگ در زاینده­رود که بزرگ­ترین رودخانه فلات مرکزی ایران می­باشد، فصل بهار است. در فصل بهار به دلیل پرآب بودن آن هیجان وصف ناشدنی را تجربه خواهید کرد. این رودخانه با توجه به امواج تقریبا آرامی که دارد در سطح دو و سه قرار می­گیرد. زاینده رود برای رفتینگ سه مسیر دارد  که زمان های رفتینگ در آن­ها بین 30 دقیقه تا 4 ساعت متغیر است. در قسمت­هایی از مسیر که جریان آب آرام است، می­توانید از آرامش منطقه لذت ببرید. قسمت خطرناک این رودخانه نزدیک به پل زمان خان می­باشد، که در صورت نبود قایقران حرفه ای و تجهیزات مناسب توصیه می­شود از این منطقه دوری کنید.

2- ارمند

رودخانه ارمند در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد. سطح سختی مسیر آن بین 2 تا 4 قرار دارد و با مسیری طولانی، در حدود 20 کیلومتر جزو بهترین مسیرهای رفتینگ در ایران می­باشد. در طول مسیر این رودخانه روستاهایی وجود دارند ، با توجه به زمان رفتینگ که در حدود 5 ساعت می­باشد می­توانید در آن­ها استراحت کنید.

3- اروند رود

اروندرود یکی از هیجان­ انگیزترین رودخانه ها برای رفتینگ در ایران است که در استان خوزستان واقع شده. مسیر رفتینگ آن در حدود 20 کیلومتر است.

4- هراز

این رودخانه در شمال ایران و استان مازندران واقع شده است. رفتینگ در این رودخانه در حدود ساعت زمان می­برد و مسافت آن چهار کیلومتر می­باشد. فصل مناسب برای رفتینگ در این منطقه از اردیبهشت تا مهر می­باشد. تنها قسمت های کمی از این رودخانه، قبل از گزنک دارای سطح 2 و 3 می باشند و امواج تقریبا آرامی را برای رفتینگ دارند. اما بخش های دیگر آن با وجود پیچ های تند و شدت امواج زیاد در سطح 4 قرار می­گیرند و تنها مختص قایقرانان حرفه ای و متخصص می­باشد. .

5- سفید رود

این رودخانه که دومین رود بلند ایران می­باشد با مسیر بکری که دارد در استان گیلان قرار گرفته است. امواج آن در سطح 2 و 3 قرار دارد و مناسب رفتینگ بی­خطری می­باشد. در طول مسیر رودخانه می­توانید سرو سه هزار ساله و سد منجیل را ببینید. فصل مناسب برای رفتینگ در این رودخانه بهار می­باشد.

6- سزار

رودخانه سزار در استان لرستان قرار دارد و در مسیر آن میتوانید شاهد دشت­های سرسبز و مناطق کوهستانی زیبا باشید. فصل بهار و تابستان زمان مناسبی برای رفتینگ در این رودخانه می­باشد. مسیر و امواج آن در سطح 2 تا 4 قرار می گیرد و مناسب رفتینگ افراد مبتدی تا ماجراجو می­باشد.

7- کرج

رودخانه کر یا رودخانه کرج در استان تهران، جاده کرج تا جاده چالوس قرار دارد. با رفتینگ در این رودخانه می­توانید شاهد دشت­های زیبایی باشید. سطح سختی این مسیر 2 تا 4 است. بهترین فصل رفتینگ در این رودخانه بهار می­باشد.

8- سیروان

این رودخانه با مسیری طولانی در هورامان کردستان قرار دارد. سطح سختی آن بین 3 تا 5 می­باشد، از این جهت قسمت­هایی از آن مناسب افراد مبتدی و قسمت­هایی مناسب حرفه­ای ها می­باشد. این مسیر جزو پر پیچ و خم ترین مسیرهای رفتینگ در ایران می­باشد.

9- دز

رود دز از کوه­های لرستان سرچشمه می­گیرد و از شهر دذفول می­گذرد. این رودخانه جزو مسیر های بسیار خطرناک برای رفتینگ می­باشد و با توجه به مسیرهای غیرقابل پیشبینی و امواج شدید به افراد مبتدی به هیچ وجه توصیه نمی­شود.

 

در پایان به این موضوع مهم اشاره می­کنیم که رفتینگ جزو فعالیت هایی است که حتما نیاز به سرپرست حرفه و تجهیزات کامل دارد. برای لذت بردن از این تفریح حتما با تورهای گردشگری معتبر که دارای مداراک قایقرانی می­باشند اقدام به رفتینگ کنید.

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

فستیوال تومارولند

فستیوال تومارولند دبی چیست و زمان برگزاری آن

فستیوال تومارولند در شروع کووید-19 لغو شد، اما تیم جشنواره راه امن جدیدی برای سرگرم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *