معرفی خاص ترین کلبه های چوبی ایران

یکی از آرزوهای بزرگ دوران بچگی‌مان‌ این بود که یک خانه‌درختی داخل جنگل سرسبز برای خودمان داشته باشیم. رفته‌رفته بزرگتر که شدیم، گاهی اوقات دلمان می‌خواست که چند روزی را دور از هیاهوی زندگی شهری و در یک جای خوش‌آب‌وهوا بگذرانیم. امروز تصمیم گرفتیم زیباترین و خاص‌ترین کلبه‌های چوبی ایران را به شما معرفی کنم. خیلی از ما عاشق یک کلبه خاص با نمایی دلنشین و رمانتیک هستیم و حتی دوست داریم در کنار این کلبه‌ها عکس‌های زیبا بگیریم. امروز چند کلبه چوبی را به شما معرفی می‌کنم و خوش حال میشوم اگر شما‌هم جایی رفتید و زیبایی‌های آنجا شما را جذب خودش کرد؛ یکی از خاطرات جالب خود را برای ما در بخش کامنت به اشتراک بگذارید.

کلبه های چوبی ایران

معرفی خاص ترین کلبه های چوبی ایران

1. استخرگاه

شاید خیلی از شما در عکس‌ها این منطقه رویایی و زیبا را مشاهده کرده باشید. روستای استخرگاه در گیلان و شهرستان رودبار قرارگرفته است. این منطقه در دل جنگل‌های زیبایی درفک واقع شده است. علت نام‌گذاری این منطقه به علت وجود دو استخر شرقی و غربی در آن است. یکی از جاذبه‌های خاص این منطقه کلبه چوبی خاص در کنار استخر است. همه افراد برای قایق سواری و عکاسی با این کلبه به این منطقه سفر می‌کنند و از زیبایی‌های این منطقه همچنین از تماشای بافت بکر روستایی و پوشش گیاهی زیبا و متفاوت آن لذت فراوان میبرند.

استخرگاه ایران

2.کلبه های چوبی در ییلاقات مختلف ماسال

ماسال در استان گیلان قرارگرفته است. منطقه ماسال پر از ییلاقات در ارتفاعات زیبای کوه‌های تالش می‌باشد. از این ییلاقات می‌توان به ییلاق تلارگاه، ییلاق خندیله پشت، ییلاق سوچاله، ییلاق اولسبلنگاه، ییلاق مولونه بند، ییلاق اسپی دشت، ییلاق شنبه راه و ییلاق واشیار اشاره کرد. در همه این ییلاقات کلبه‌های چوبی فراوان با مناظر بکر و باور نکردنی دیده می‌شود.

این کلبه‌ها دارای امکانات محدود و بسیار ساده می‌باشند. علت محبوبیت بسیار این کلبه‌های چوبی هوا ‌عالی و فضای سرسبزی و حس و حال این منطقه است. ییلاقات ماسال در فصل مناسب بهار و تابستان بسیار مورد توجه گردشگران قرارمی‌گیرد. اگر دوست دارید پدیده باور نکردنی دریای ابر یا همان اقیانوس ابر را مشاهده کنید و در کلبه‌های چوبی خود بشینید و چای بنوشید حتما به شما پیشنهاد می‌کنم به ییلاقات ماسال سفر کنید. هوای این منطقه بسیار دلچسپ و رطوبت آن پوست صورت شما را نوازش می‌کند.

کلبه های چوبی ییلاقات ماسال

3. جنگل خشکا

این جنگل  در حدود ۳۰ کیلومتری شرق رامسر واقع شده است و و م‌توانید از طریق جاده تنکابن به رامسر به این جنگل زیبا دسترسی داشته باشید. در جنگل خشکا یکی از خاص ترین و بکرترین کلبه‌های چوبی ایران قرار دارد. این کلبه به تنهایی در وسط جنگل ساخته شده است. زیباترین فصل برای سفر به این منطقه بکر فصل پاییز می‌باشد. زیرا برگ‌های رنگارنگ و فضای زیبا در پاییز زیبایی این کلبه را چند برابر می‌کند.

 

4. ییلاقات فیلبند

فیلبند روستایی در استان مازندران و در شهرستان بابل که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. فل در گویش زبان مازندرانی معنی خستگی می‌دهد و بند هم به معنای بندآمدن و نتوانستن می‌‍باشد. علت نام‌گذاری فیلبند  به دلیل ارتفاع بالای ییلاق و کمرگاه‌های تندی است که عبور از آن را بسیار سخت می‌سازد. در ارتفاعات فیلبند ممکن است انواع پدیده‌های زیبا مثل اقیانوس ابر، مه، باران، تگرگ وبسیاری از پدیده های‌طبیعی و زیبا را مشاهده کنید. کلبه‌های چوبی در این منطقه از منظره‌های بکر در ارتفاعات برخوردار می‌باشد. شما می‌توانید در بالکن کلبه خود بنشینید و اقیانوس ابر را مشاهده نمایید و لذت بسیاری ببرید. این منطقه به بام مازندران نیز معروف است. برای رسیدن به این منطقه می‌توانید هیجان وانت سواری را هم تجربه نمایید.

 

کلبه های فیلبند

 

5. کلبه ایلیات دشت دریاسر

دشت دریاسر تنکابن یکی از زیباترین و سرسبزترین مناطق شمال ایران محسوب می‌شود که در استان مازندران و قسمت جنوبی شهر تنکابن و در منطقه دوهزار واقع شده است. دشت دریاسر هم اکنون به سوئیس ایران نیز معروف است. این منطقه با چهار کوه محصور شده است. در فصل‌های بهار و تابستان دشت دریاسر پراز آب است که باعث رویش گل‌های زرد زیبا در این منطقه می‌توانید مشاهده نمایید. به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی این منطقه در فصول مختلف سال، می‌توانید مناظر ویژه ای را در آن مشاهده و لذت ببرید. کلبه‌های ایلیاتی‌ها در این منطقه شاید از امکانات کمی برخوردار باشند ولی منظره‌ زیبای آن لذت سکونت در این کلبه‌ها را دو چندان می‌کند.

 

6. کلبه چوبی رامسر

این کلبه چوبی لوکس دو طبقه در ورودی شهر چابکسر به رامسر قرار گرفته است. درطبقه‌ی بالای این کلبه اتاق خواب با دو تخت یک نفره و یک تخت دو نفره و در طبقه پایین، سرویس فرنگی، حمام و آشپزخانه و مبل تخت‌خواب شو دو نفره با امکانات ویژه قرار دارد. اگر قصد دارید در فصل تابستان به این کلبه سفر نمایید، برای شنا کردن علاوه بر دریا، می‌توانید از استخر روبازی که در محوطه این کلبه وجود دارد هم بهره ببرید و تنی به آب بزنید. بعد از آب تنی هم اگر هوس خوردن یک غذای محلی لذیذ ذهن شما را درگیر کرده باشد، اگر در هنگام رزرو غذا های مورد علاقه خود را معرفی کنید میزبان عزیز برایتان خوشمزه‌‌ترین غذاهای محلی را آماده می‌نماید.

موقعیت مکانی این کلبه چوبی بسیار مناسب می‌باشد. زیرا فاصله این کلبه تا دریا حدود ۱۰۰ متر و تا مجموعه تله کابین رامسر ۵۰۰ متر است. تا مرکز رامسر هم فقط ۱۰ کیلومتر فاصله دارد و فروشگاه مواد غذایی و نانوایی در ۲ کیلومتری کلبه قرارگرفته است. با فاصله ۱۰۰ متری از کلبه می‌توانید به تفریحات دریایی مثل قایق، جت اسکی و شاتل بپردازید. همچنین فقط با یک ساعت رانندگی به جاذبه‌های طبیعی اطراف مثل ییلاق جواهرده، قلعه مارکوه، چشمه دمکش، ارتفاعات دو هزار و سه هزار دسترسی خواهید داشت.

7. کلبه چوبی دوبلکس نکا

این کلبه چوبی دوبلکس در روستای فریمک شهرستان نکا واقع شده است. در واقع این روستا حدود ۶۰ کیلومتر با شهر نکا فاصله دارد. این اقامت‌گاه دو حیاط در دو طرف خود دارد که حیاط پشتی با داشتن آتش‌دان و صندلی راحتی بهترین فضا برای دورهم نشینی و لذت بردن از آرامش و سکوت روستا را برای ما فراهم می‌سازد. در طبقه پایین این کلبه اتاق پذیرایی و آشپزخانه قرار گرفته است و یک پنجره بزرگ و نورگیر که می‌توان ساعت‌ها پشت آن نشست و با خیره شدن به منظره کوه و ابر پیش رو، خیال و رویا پردازی نمود. طبقه بالای این کلبه یک اتاق خواب به شکل زیر شیروانی با ۵ رخت‌خواب سنتی و پنجره‌ای دلباز وجود دارد. به دلیل روستایی بودن مسیر بهتر است در روشنایی روز به سمت این کلبه حرکت کنید تا در تاریکی شب مشکلی پیش نیاید و همچنین مایحتاج خود را قبل از رسیدن به کلبه از روستای مجاور تهیه کنید، هرچند فروشگاه کوچکی در این روستا وجود دارد.

 

و این بود چند مورد از لیست کلبه‌های چوبی که سعی کردم بهترین کلبه‌های چوبی را در ایران برای شما معرفی کنم. امیدوارم شما هم مثل من لذت برده باشید و همچنین انگیزه سفر کردن به جاهای سرسبز و زندگی در کلبه‌های چوبی در شما بیشتر شده باشد؛ من خودم قصد دارم در اسرع وقت به کلبه‌هایی که برای شما معرفی کردم یکی یکی سفرکنم و لذت ببرم.

اگر شما به یکی ازاین کلبه‌هایی که برایتان بیان کردیم سفر کرده باشید، نظرتان را به اشتراک بگذارید و خاطراتتان را در مورد سفردر کلبه چوبی برای ما ارائه دهید.

 

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

تور طبیعت گردی گیلار

پرطرفدارترین تورهای پاییزی در بین ایرانیان کدام است؟

سفر به دریا، ساحل، جنگل، کوهستان، کویر، آبشار، چشمه‌های آب معدنی و هرجایی که بخشی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *