بازی برای تقویت هوش مالی کودکان

اگر کودک دلبندی دارید و دوست دارید که هوش مالی او در کنار سایر ابعاد مهم هوش تقویت شود، لازم نیست به جای دوری بروید یا بخواهید که این مسائل را از طریق آموزش‌های سختی که کودک مایل به یادگیری آنها نیست به او یاد بدهید. چرا که امروزه بازی هوش مالی کودکان طراحی شده‌اند و به شما کمک می‌کنند که مفاهیم مالیاتی را به شکل ناخودآگاه و با لذت بازی در ذهن کودکتان ثبت کنید. پس اگر دوست دارید که با ۷ مورد از بازی‌ ها برای تقویت هوش مالی کودکان آشنا شده و آنها را برای فرزند عزیزتان خریداری کنید، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

انواع بازی فکری برای تقویت هوش مالی

۷ بازی هوش مالی کودکان

بازی فکری منوپولی ( پرطرفدارترین بازی هوش مالی کودکان)

بازی فکری مونوپولی

بازی منوپولی که با نام‌های نایروپولی و روپولی هم شناخته می‌شود، نوعی بازی فکری رومیزی است که می‌تواند بین ۲ تا ۸ نفر انجام شود. این بازی توسط شرکت برادران پارکر طراحی شده و برای گروه‌های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال مناسب است. منوپولی در لغت به معنای انحصارگری است، اما در حقیقت از دو واژه یونانی (mono به معنای تنهایی)+(poly به معنای فروش) ساخته شده است. این بازی پرفروش و بین المللی با هدف افزایش هوش مالی و آموزش مدیریت پول ساخته شده و آمارها حاکی بر این است که از سال ۱۳۹۵ تا به حال، حدود ۷۵٠ هزار نفر این بازی را انجام داده‌اند.
در واقع شیوه این بازی به گونه‌ای است که بازیکنان در آن تاس می‌ریزند و برای در دست گرفتن انحصاری خانه‌های خاص در بازی تلاش می‌کنند. به عبارتی دیگر، فرایندهای خرید، فروش، تجارت و ورشکستگی تمام آن چیزی است که بازیکنان با آنها روبه رو هستند و کسی که تا آخر در بازی بماند و ورشکست نشود، برنده بازی خواهد بود.

 

بازی جالیز ( کوکانه ترین بازی هوش مالی کودکان)

تقویت هوش مالی کودک با بازی جالیز

اگر دوست دارید که هوش مالی کودک خود را در بستر یک بازی با تم کشاورزی تقویت کنید، حتما این بازی را برای کودکتان تهیه کنید. جالیز بر اساس بازی بسیار موفق بونانزا (Bohnanza) و توسط نشر هوپا طراحی و عرضه شده است. بازیکنان باید سعی کنند که در این بازی نقش یک کشاورز حسابگر را ایفا کرده و در انتهای بازی به بهترین کشاورز جالیز تبدیل بشوند.

جمع آوری کارت، مذاکره، مبادله، ریسک پذیری و برنامۀ استراتژیک از مکانیزم‌های این بازی هستند که با هدف تقویت تعامل اجتماعی، مهارت مذاکره، مهارت تصمیم گیری و تفکر استراتژیک طراحی شده‌اند. تعداد بازیکنان مجاز این بازی بین ۳ تا ۷ نفر است که همگی باید بالای ۹ سال سن داشته باشند و سعی کنند که با مدیریت جالیزهای خود، بهترین و گران‌ترین محصولات را در آنها بکارند و با تلاش و سخت‌کوشی، به کسب و کار خود رونق ببخشند.

 

بازی کهربا ( بامزه ترین بازی هوش مالی کودکان)

بازی فکری کهربا

بازی فکری و رومیزی کهربا برای ۲ تا ۴ بازیکن طراحی شده اما بهترین حالت آن بازی ۳ نفره است و بهتر است که بازیکنان بالای ۱٠ سال سن داشته باشند. این بازی جزو بهترین بردگیم‌های خانوادگی و استراتژیک دنیا است که بر اساس بازی اسپلندور طراحی شده است. بازیکنان در این بازی نقش بازرگان را به خود گرفته و به خرید معدن جواهرات، حمل و نقل، استخراج و خرید و فروش جواهرات مشغول می‌شوند و به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. سکه و کارت آن چیزهایی هستند که کودک با آنها در بازی کهربا سر و کار دارد و هدف نهایی بازی، کسب اعتبار بیشتر است که می‌تواند شرایط ملاقات با یکی از اشراف زادگان را برای بازیکنان برایتان فراهم کند. انجام این بازی به تقویت هوش مالی، قدرت تصمیم گیری، برنامه ریزی، ریسک‌پذیری و استراتژی کودکان کمک خواهد کرد.

 

بیشتر بخوانید: ۱۵ کاردستی خلاقانه با بادکنک برای کودکان

بازی فکری عمو پولدار ( جالب ترین بازی هوش مالی کودکان)

تقویت هوش مالی کودک با بازی عمو پولدار

بازی فکری عمو پولدار یک بازی گروهی است که می‌تواند بین ۲ تا ۴ نفر انجام شود. این بازی برای رده سنی ۸ سال به بالا مناسب بوده و با اهداف افزایش قدرت تصمیم گیری، افزایش تمرکز، افزایش اطلاعات تجاری و اقتصادی، آموزش ابتدایی علم اقتصاد و افزایش مهارت و هوش برای کودکان طراحی شده است.

روال این بازی بسیار ساده است و بازیکنان بعد از هر بار تاس ریختن مهره خود را روی صفحه بازی حرکت داده و پس از قرارگیری روی خانه‌هایی که دارای اشکال هستند، با پرداخت پول نقد یا کارت صاحب آن خانه می‌شوند. اگر بازیکن دیگری هم پس از تاس ریختن و حرکت مهره روی خانه‌های خریداری شده توسط سایر بازیکنان قرار بگیرد، باید جریمه بپردازد. البته آنچه که این بازی را جذاب‌تر و طولانی‌تر می‌کند، وجود کارت‌‌های شانس ضربان قلب، خانه بانک و خانه بورس اوراق‌دار است.

 

بازی فکری کیف پول

بازی فکری کیف پول

این بازی برای رده سنی بالای ۸ سال طراحی شده و مناسب گروه‌های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال است. بازی کیف پول شامل یک صفحه بازی، مهره، تاس و کارت‌های بازی است و به کودک شما کمک می‌کند تا با سکه‌ها و اسکناس‌های رایج ایرانی و شیوه تبدیل آنها به یکدیگر به خوبی آشنا شود. روند این بازی به این صورت است که بازیکنان پس از انداختن تاس و قرارگیری در خانه‌هایی که انجام کاری را نشان می‌دهند، پول دریافت می‌کنند یا گاهی به علت دلایلی پول خود را از دست می‌دهند و به طور کلی، با مفاهیم مالی بیشتر آشنا شده و هوش مالی آنها به طور ناخودآگاه تقویت می‌شود.

 

تقویت هوش مالی کودک با بازی دایی پولدار

بازی فکری دایی پولدار

اگر به دنبال یک بازی فکری قیمت مناسب برای تقویت هوش مالی، آموزش تجارت و سرمایه‌گذاری به کودکان خود می‌گردید، ما بازی دایی پولدار را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این بازی برای گروه سنی کودکان و نوجوانان مناسب است و باید بین ۲ تا ۴ بازیکن انجام شود. بازی دایی پولدار شبیه به دنیای واقعی کسب و کار طراحی شده و به کودک شما در آشنایی با مفهوم چک، قدرت تکلم و چانه‌زنی کمک می‌کند. در حقیقت این بازی فکری با اهداف آموزشی، رقابتی، سرگرم کننده، استراتژیکی و مزایده و فروش طراحی شده و هوش تجاری کودک را تقویت خواهد کرد.

 

بازی فکری شبکه نیرو

بازی فکری شبکه نیرو

این بازی نسخه ایرانی بازی محبوب Power Grid بوده و جزو بهترین بازی‌های استراتژی دنیا به شمار می‌رود. بازی فکری اقتصادی شبکه نیرو برای افراد بالای ۱۲ سال مناسب است و باید بین ۲ تا ۶ نفر انجام شود. البته بهترین حالت این است که در یک گروه ۴ یا ۵ نفره مشغول به این بازی شوید. این بازی درباره یک شرکت مولد نیرو است که برای تامین برق شهری فعالیت می‌کند و بازیکنان باید در حراج این بازی شرکت کنند. در واقع هر بازیکنی که برنده حراج شود، نیروگاه را می‌خرد و پس از تامین مواد اولیه برای تولید برق، اقدام به تولید برق می‌کند. در نهایت هر بازیکنی که بتواند شهرهای بیشتری را با نیروگاه خریداری شده خود برق‌رسانی کند برنده بازی است.

این بازی شامل یک صفحه مخصوص پشت و رو، یک عدد چکش حراج، قطعه‌های مختلف، دو عدد نشانگر، پول‌های مخصوص بازی، ۵۴ عدد کارت مخصوص بازی و یک دفترچا راهنماست. در واقع بازی شبکه نیرو علاوه بر تقویت هوش مالی کودک، به افزایش خلاقیت و تمرکز و دقت، تقویت هوش هیجانی و ارتباطات اجتماعی، افزایش سرعت عملکرد، شبکه سازی و همکاری تیمی او نیز کمک خواهد کرد.

 

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

معرفی 4 تا از بهترین تونرهای پوستی (قاتلان منافذ باز پوست)

چکیده : در این مقاله به معرفی بهترین تونرهای پوست و خواص بینظیرشان برای پوست و …

2 نظر

  1. رضا کارگزار

    سلام. بازی رومیزی کش فلو ریِس هم یک بازی عالی برای آموزش سوادمالی به کودکان است و اصلا اختصاصی برای این منظور طراحی شده است. پیشنهاد می کنم به لیست بازی های این مقاله اضافه کنید. موفق باشید.

    • زهرا علیون

      ممنون از شما رضای عزیز امیدوارم بسیار موفق باشید بله چک کردم شما به عنوان طراح این بازی برای کودکان موفق بوده و امیدوارم بسیار پیشرفت کنید می تونید بیشتر درباره بازی در اینجا توضیح دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *