10 راه برای افزایش اعتماد به نفس

بسیاری از افراد موفق احساس و اعتماد به نفس خود را مرهون موفقیت خود می دانند. اما بسیاری از افراد در حقیقت اثر بالای اعتماد به نفس را نمی دانند و گاها تظاهر به آن می کنند،اعتماد به نفس بر اساس چیزهای مختلفی ساخته می شود از جمله مواردی که فرد نسبت به آنها اشتیاق دارد و در نهایت باعث می شود فرد نسبت به آنچه هست احساس خوشبختی و افتخار کند. کشف مواردی که منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود یکی از ارزشمندترین کارهای زندگی شماست که در اینجا به 10 راه برای افزایش اعتماد به نفس اشاره می شود:

راه های افزایش اعتماد بنفس

10 راه برای افزایش اعتماد به نفس

1- تعیین اهداف

اعتماد به نفس بر اساس موفقیت حاصل می شود. اگر به اهداف کوچک و بزرگ دست یابید، احساس بهتری در مورد خود خواهید داشت. این کار با اهداف روزمره شما آغاز می شود ،هر روز از خود بپرسید امروز چه کاری باید انجام دهید و برنامه روزانه در این هفته یا سه روز این هفته برای رسیدن به هدف خود چیست؟

اگر اهدافی را که برای هر روز تعیین کرده اید به انجام برسانید ، این احتمال وجود دارد که اهداف هفتگی و ماهانه را تحقق بخشید ، که این امر شما را در محدوده اهداف دو ساله و سالانه قرار می دهد.

به خاطر داشته باشید که پیشرفت بصورت فزاینده است و تغییرات بزرگ یک شبه اتفاق نمی افتد.

گاهی ممکن است که شما احساس کنید که می توانید یک پروژه بزرگ را بردارید و یک هدف بلندپروازانه را تعیین کنید این بخاطر این قابلیت است که شما باور دارید که می توانید آن را برآورده کنید و این باور خود مصداق بارز افزایش اعتماد به نفس است پس همواره با باوری که نسبت به خود دارید برای خود هدفی تعیین کنید و آن را دنبال کنید.

2. پیشرفت خود را کنترل کنید

بهترین راه برای رسیدن به اهداف کوچک یا بزرگ ، تقسیم آنها به اهداف کوچکتر و نظارت بر پیشرفت آنهاست. خواه تلاش برای ارتقا سطح شغلی ، شغل بهتر ، تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی ، تغییر شغل ، تغذیه سالم و یا کسب ثروت است ، بهترین راه برای آگاهی از پیشرفت خود نظارت بر آن است. سعی کنید به موفقیت های خود از نظر کمی توجه کنید:

برای مثال تعداد برنامه هایی که برای مشاغل یا مدارس تحصیلات تکمیلی در نظر دارید ، آنچه می خورید و آن مقدار ورزش که می کنید را در نظر داشته باشید و در رابطه با آنها هدف خود را بنویسید. این به شما کمک می کند تا در مسیر خود باقی بمانید و با دیدن پیشرفتی که در زمان واقعی دارید اعتماد به نفس خود را تقویت شده ببینید.

3. کار صحیح را انجام دهید

بیشتر افراد با اعتماد به نفس با یک سیستم ارزشی زندگی می کنند و تصمیمات خود را بر اساس آن سیستم ارزشی بنا می کنند ، حتی اگر این کار سخت باشد و نه لزوما به نفع آنها باشد بلکه به نفع منافع بزرگتر باشد.

اعمال و تصمیمات شما شخصیت شما را مشخص می کند. از خود بپرسید بهترین نسخه که از خود آرزو دارید که بشود ، چه کاری انجام می دهد و آن را انجام دهید. حتی وقتی این کار واقعاً سخت باشد و آخرین کاری باشد که می خواهید انجام دهید و این در اصل یک نوع فداکاری کوتاه مدت از طرف شماست که باعث می شود در طولانی مدت بیشتر خودتان را دوست بدارید و نسبت به آنچه که هستید افتخار کنید.

افزایش اعتماد به نفس

4. ورزش کنید

ورزش علاوه بر این که به طور کلی برای سلامتی شما مفید است ،می تواند به حفظ حافظه کمک کند ، تمرکز را بهبود بخشد و به مدیریت استرس کمک کند و همچنین از افسردگی و اضطراب جلوگیری کند  .

 ورزش همه جنبه های زندگی شما را بهبود می بخشد. بنابراین فعال بمانید ، و زمانی را به سلامتی خودتان اختصاص دهید.

10 راه برای افزایش اعتماد به نفس

5. شجاع باشید

شکست دشمن شما نیست ، بلکه ترس از شکست است که واقعاً شما را فلج می کند. اگر اهداف بزرگی تعیین کنید و رویاهای بزرگی داشته باشید ، احساس خستگی بیش از حد خواهید کرد و ناگزیر احساس خواهید کرد که قادر به انجام آن نیستیدکه در آن لحظه ها باید به درون خود نگاه کنید ، و هر مقدار شجاعتی را که دارید جمع کنید و فقط ادامه دهید.

افراد موفق زمانی که شدیدا ترسیده اند ، به هر حال کار خود را ادامه داده و ریسک کرده اند ، زیرا آنچه که آنها می خواهند به انجام برسانند مهم تر و اضطراری تر از ترس از شکست است. به این فکر کنید که چقدر آرزوه دارید به هدف خود برسید ، سپس ترس خود را کنار بگذارید و یکباره ادامه دهید.

6. محکم بایستید

وقتی هدف ، پروژه و غیره در مراحل اولیه است و کسی می گوید هدف شما احمقانه است یا نمی توانید این کار را انجام دهید ، اعتقاد به حرف آنها وسوسه انگیز است زیرا آنها بذر شک و تردید را در ذهن شما می کارند.بنابرین این گونه منطقی فکر کنید که ، “چگونه می توانم به اهداف خود دست پیدا کنم با وجود بذرهای ناامیدی و شک و تردیدی که وجودم را در برگرفته پس بنابرین به خود القا کنید که به هدف خود ایمان دارید ، به خودتان اعتقاد دارید ، و قصد حقیقی دارید آن را محقق کنید این محکم ایستادن در اصل منجر به افزایش اعتماد به نفس و کسب هدف و موفقیت خواهد شد.

راه رسیدن به اعتماد به نفس

7. دنبال کردن امور

مردم به افرادی احترام می گذارند که وقتی می گویند قرار است کاری انجام دهند ، آن را واقعا انجام می دهند. از همه مهمتر ، زمانی که بگویید کاری را انجام می دهید و آن را انجام  می دهید ، در اصل به خود احترام خواهید گذاشت و ایمان به خود را در خود قوی تر خواهید نمود ، زیرا می دانید از کار نمی ترسید.

عمل به کلمات شما معنا می بخشد ، و به شما کمک می کند تا راهی برای رسیدن به اهداف خود ، تقویت روابط خود و احساس افتخار نسبت به آنچه هستید پیدا کنید.

8. بلند مدت فکر کنید

اساس ناراحتی، تصمیماتی است که برای  کوتاه مدت گرفته می شود و مانع اهداف بلند مدت می شود: اگر می خواهید پس انداز کنید ،دیگر نمی توانید برای غذا خوردن بیرون بروید یا نمی توانید اغلب با دوستان خود به دور همی های بیرون بروید ، اگر سعی در کاهش وزن دارید ،دیگر نمی توانید سیب زمینی سرخ کرده بخورید ، و غیره

بنابرین اهداف بزرگ به فداکاری های بزرگ نیاز دارند ، باید عمیق شوید و خود را نظم دهید. شاید در حال حاضر خسته کننده و ناامیدکننده باشد و زندگی را به میزان قابل توجهی سخت تر کند ، اما نتیجه می دهد و غروری خواهید یافت که احساس می کنید ارزش آن را خواهد داشت. شما باید تصمیم بگیرید که آیا راحتی کوتاه مدت شما از اهداف بلند مدت شما مهمتر است یا خیر ، اما بدانید که اهداف بلند مدت در طولانی مدت شادی شما را بیش از راحتی کوتاه مدت برای شما به ارمغان می آورد.

9. به آنچه دیگران فکر می کنند اهمیت ندهید

در حال حاضر افراد زیادی وجود دارند که به شما خواهند گفت شما نمی توانید به هدف خود برسید. خواه  کارفرمایان و  مدارس باشد ، یا فقط بازخورد منفی دوستان یا خانواده  ، مردم همواره سعی خواهند کرد به شما بگویند که هدف شما خیلی بزرگ است ، یا اینکه شما آماده نیستید ، یا نمی توانید آن را انجام دهید ، قبلاً انجام شده است ، و غیره ، و شما کاملاً نمی توانید به آنها گوش دهید. شما باید مصمم باشید. در حالی که آنها به شما می گویند احتمال مخالفت با شما و غیره وجود دارد

فقط بخاطر داشته باشید که اکثر مردم در بیشتر موارد اشتباه می کنند. مردم هر روز تغییر رویه می دهند ، علی رغم اینکه همه اطرافیان به شما می گویند این کار انجام نمی شود. اگر فکر می کنید می توانید این کار را انجام دهید ، می توانید. به آنها گوش ندهید و خود را باور کنید و ادامه دهید.

10. کارهای بیشتری را که باعث خوشحالی شما می شود انجام دهید

دوست دارید در اوقات فراغت خود چه کاری انجام دهید؟ آیا تفریح شما ، بیرون رفتن و پیاده روی و لذت بردن از فضای باز است؟ یا دراز کشیدن روی کاناپه و تماشای برنامه ی محبوب؟ هرچه دوست دارید ، برای خود انجام دهید ، زیرا زندگی کوتاه است و شما برای غنی سازی زندگی و شارژ مجدد خود به بهترین تفریحات نیاز دارید.

درباره‌ی فرناز باقری

فرناز باقری هستم فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مدیریت از دانشگاه بوعلی سینا ، معلم هستم و به دلیل کار در محیط مدرسه، همواره در حال خواندن و یادگیری مطالب جدید هستم، و در تلاشم تا آموخته هایم را در زمینه های مختلف در وب سایت نیمه شب بنویسم، امیدوارم مطالبی که می نویسم مورد پسند شما واقع شود.

همچنین ببینید

ذهن پویا چیست؟ راه‌های رسیدن به آن

اکثر ما از قدرت ذهن بی‌خبر هستیم و کمتر برای پرورش آن وقت می‌گذاریم. ذهن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *