آشنایی با پاپیت (پاپت) و فیجت و علت روانشناسی جذابیت آن بین کودکان

چندی است که کلمات پاپت و فیجت به گوشمان می‌خورد یا در سایت‌ها و پیج‌ها با آن روبه‌رو می‌شویم. اما پاپیت (پاپت) و فیجت چیست؟ و چه کاربردی دارند؟ بگذارید ابتدا یک توضیح کلی بدهیم. پاپت زیر مجموعه فیجت‌ است. فیجت‌ها نیز نوعی گجت سرگرم کننده هستند. اما فیجت و پاپت چه کاربردی دارند و چرا اخیرا اینقدر محبوبیت پیدا کرده‌اند؟ در این مقاله، به معرفی بازی پاپیت (پاپت) و فیجت و کاربرد آن‌ها می‌پردازیم. با مجله نیمه شب همراه باشید.

پاپیت-(پاپت)-و-فیجت-چیست-و-چه-کاربردی-دارد؟

معرفی بهترین فیجت ها و اسباب بازی های آرامش دهنده در دنیا

فیجت چیست؟

همانطور که در مقدمه اشاره کردیم؛ فیجت (fidget) نوعی گجت است. گجت‌ (Gadget) یا ابزاک، وسیله الکتریکی یا مکانیکی کوچکی است که برای یک کاربرد خاص اختراع و ساخته می‌شود. کاربرد گجت‌ها برای آسان‌تر شدن زندگی است. چند نمونه از گجت‌ها عبارتند از: تلفن‌ هوشمند، مسواک برقی، چاقو چندکاره و …

حالا به راحتی می‌توانید معنی fidget را درک کنید. فیجت‌ها، نوعی گجت سرگرم کننده و ضد استرس هستند. انواع fidget ها برای همه سنین از کودکان تا بزرگسالان و سالخوردگان کاربرد دارند. به گفته روانشناسان استفاده از این ابزراک‌ها در هر سنی برای کاهش استرس، اضطراب، فشار عصبی و بالا بردن تمرکز بسیار مفید است.

فیجت-چیست؟

حتما تا به حال از اسپینر استفاده کرده‌اید. پاپیت یا پاپت نیز مانند اسپینر، کیوب، پازل، مش بال، شن جادویی و اسلایم، نوعی فیجت است.

حالا بیایید ببینیم معنی پاپیت چیست؟

پاپیت یا پاپت چیست؟

همانطور که گفتیم پاپت زیر مجموعه فیجت‌ است. پاپیت (pop it) یا پاپت، نوعی فیجت مانند پلاستیک حباب‌دار است. یک صفحه سیلیکونی را در نظر بگیرید که روی آن حباب‌هایی قرار دارد. با فشار دادن حباب‌ها یا پاپ کردن، صدای تق تق آرامش بخشی می‌شنوید. هیچ کسی را پیدا نمی‌کنید که عاشق ترکاندن حباب‌های پلاستیک حباب‌دار نباشد. پاپت هم برای القای حس خوب ترکاندن پلاستیک حباب‌‌دار ساخته شده است. با این تفاوت که حباب‌های پاپت هیچوقت تمام نمی‌شوند. با فشردن حباب‌های یک طرف پاپت، حباب‌های طرف دیگر آن برجسته می‌شوند.

پاپیت-یا-پاپت-چیست؟

فقط کافیست آن را برگردانید، حباب‌ها را دوباره بترکانید و از صدای دلپذیر آن لذت ببرید. این ابزارک جدید، بسیار پرطرفدار شده است. به طوریکه با سرچ #popit در شبکه‌های اجتماعی میلیون‌ها ویدئو و عکس‌ جذاب از آن مشاهده خواهید کرد.

آموزش ساخت انواع اسلایم در خانه 

ساختار و جنس پاپت

پاپیت در رنگ‌ها و طرح‌ها و سایزهای مختلفی در بازار موجود است. پاپت‌ها با توجه به شکل و اندازه حباب‌هایشان صداهای متفاوتی دارند.

ساختار-و-جنس-پاپت

جنس پاپت از سیلیکون است. سیلیکون جنس نرمی دارد و برای کودکان اصلا خطرناک نیست. همچنین، به راحتی می‌توانید آن را بشویید و ضدعفونی کنید. این نکته برای استفاده کودکان بسیار مهم است. مخصوصا در زمان حاضر که درگیر پاندمی کرونا هستیم. علاوه بر این، به دلیل مقاومت و استحکام بسیار بالای سیلیکون، پاپت عمر طولانی دارد.

اهمیت فیجت و پاپت

اهمیت-فیجت-و-پاپت

در دنیای پر دغدغه و پر سرعت امروز، استرس و نگرانی ممکن است برای هر کسی در هر سن و برهه‌ای از زندگی پیش آید. برخی برای رفع استرس خود، تراپی، ورزش، پیاده‌روی و فعالیت‌هایی از این دست را انجام می‌دهند. و برخی نیز همیشه این استرس را به دوش می‌کشند. کودکان یا بزرگسالانی که ناخن می‌جوند یا در هنگام استرس مدام دست و پای خود را تکان می‌دهند. این افراد با کمی تمرین می‌توانند این رفتار‌های ناشی از استرس خود را کنترل کنند. پاپت برای هر دو دسته مناسب است. یک ابزارک یا اسباب‌بازی سرگرم‌کننده و در عین حال آرامش بخش.

ساخت اسلایم شفاف در خانه 

کاربرد فیجت و پاپت

کاربرد اصلی همه فیجت‌ها از جمله پاپت، ایجاد سرگرمی است. اما فیجت‌ها علاوه بر سرگرم کردن افراد، نوعی حس آرامش و ضد استرس نیز دارند. در هنگام استفاده از fidget ‌، عصب‌های درگیر باعث تحریک‌پذیری مغز شده و هورمون اندورفین ترشح می‌شود. هورمون اندروفین (Endorphins) باعث ایجاد حالت خوشی، لذت و آرامش در انسان شده و سیگنال‌های درد جسمانی را نیز از بین می‌برد.

کاربرد-فیجت-و-پاپت

به همین خاطر است که در هنگام بازی با اسلایم یا شن جادویی یا دست‌ورزی با یک توپ سیلیکونی؛ احساس می‌کنید مغزتان آزاد شده است. استرس خود را بهتر کنترل می‌کنید و حس خوشحالی به سراغتان می‌آید. جمله «خیلی حس خوبی میده» جمله‌ای است که تمام افرادی که از fidget ها استفاده می‌کنند؛ به زبان می‌آورند.

مزایای فیجت و پاپت

به طور کلی مزایا و کاربرد انواع فیجت‌ها عبارت است از:

 1. کنترل هیجان:

کودکان، نوجوانان و حتی برخی بزرگسالان در شرایط خاصی نمی‌توانند هیجان خود را کنترل کنند. استفاده از فیجت‌هایی مثل پاپت، باعث کاهش چشمگیر هیجان و کنترل آن می‌شود.

 1. تخلیه انرژی

کودکان در هر سنی سرشار از انرژی هستند. در آپارتمان‌های کوچک امروزی انرژی کودکان تخلیه نشده و باعث بروز پرخاشگری یا گوشه نشینی کودک می‌شود. به وسیله fidget هایی مثل پاپیت، انرژی بدن توسط سیگنال‌های عصبی و فعالیت مغز تخلیه خواهد شد.

 1. کاهش استرس و فشار عصبی

افراد استرسی، در هنگام بروز استرس ناخودآگاه دست یا پای خود را تکان می‌دهند. این عمل به کاهش استرس و اضطراب کمک می‌کند. اما وقتی به یک عادت تبدیل شود، خوشایند نیست. با استفاده از ابزارک‌هایی مثل پاپیت می‌توان بدون انجام چنین رفتارهایی استرس را کاهش داد.

مزایای فیجت و پاپت

 1. کاهش عصبانیت و خشم

همه ما می‌دانیم که بهترین راه برای کنترل خشم، انجام یک فعالیت یا پرت کردن حواس است. ابزارک‌هایی مثل پاپیت با معطوف کردن مغز به خودشان، باعث از بین رفتن خشم لحظه‌ای در فرد می‌شوند.

 1. کاهش نگرانی

نگرانی نیز یک حالت مغزی مانند استرس و خشم است. با استفاده از ابزارک‌هایی مثل پاپت به راحتی می‌توانید از نگرانی‌های خود بکاهید.

 1. کاهش بی حوصلگی

استفاده از فیجت‌ها، سطح هورمون اندروفین را در مغز افزایش می‌دهد. این هورمون شادی‌بخش باعث ایجاد انگیزه و رفع بی‌حوصلگی شما خواهد شد.

ساخت اسلایم اکلیلی در خانه 
 1. افزایش تمرکز

عدم تمرکز در اثر وجود افکار فراوان و به هم ریخته در ذهن است. با استفاده از ابزارک‌هایی مثل پاپت می‌توانید ذهن خود را به یک سو معطوف کنید و تمرکز خود را بالا ببرید.

 1. افزایش مهارت‌های حرکتی در کودکان و معلولان

تمام فیجت‌ها باعث فعالیت دست‌ها می‌شوند. دست ورزی باعث تقویت اعصاب و عضلات و افزایش مهارت‌های حرکتی خواهد شد.

 1. از بین بردن عادت‌های بد در کودکان

بازی کردن با ابزارک‌هایی مثل پاپت، باعث درگیر کردن دست و ذهن کودکان و سرگرم شدن آن‌ها می‌شود. یکی از ایده های جذاب برای سرگرمی کودکان در خانه، بازی با انواع فیجت است. هنگام انجام عادت‌های بد، با معطوف کردن ذهن کودک به یک فیجت، آن عادت بد از یاد کودک می‌رود.

 1. افزایش هوش هیجانی کودکان

هوش هیجانی یا عاطفی (EQ)، مهارت شناخت و کنترل احساسات و هیجانات است. ابزارک‌هایی مثل پاپت در افزایش این مهارت بسیار موثر هستند.

 1. ایجاد حس شادی و خوشحالی

تمام مزایای فیجت‌ها در اثر ترشح هورمون اندروفین محقق می‌شود. وظیفه اصلی این هورمون نیز ایجاد حس شادی و خوشحالی است.

 1. و در نهایت ایجاد حس آرامش

و در آخر اینکه؛ هنگامی که حس شادی، لذت و بدون درگیری ذهنی داشته باشیم، آرامش به سراغمان می‌آید.

تاریخچه فیجت ( پاپیت)

اگر کمی دقت کنید؛ متوجه می‌شوید که در همه دوران‌ها از نوع ساده فیجت‌ها استفاده می‌شده است. بی آنکه خود شخص خبر داشته باشد. همه ما بارها، بازی کردن با خودکار در کلاس یا دفتر کار، تکه تکه کردن یک کاغذ، باز و بسته کردن زیپ کیف و کارهایی از این قبیل را برای سرگرم کردن، رفع خستگی، کاهش استرس یا ایجاد تمرکز انجام داده‌ایم. ما در واقع با وسایل پیرامون خود سعی در آرام کردن خود داشته‌ایم. پس آن وسایل حکم فیجت‌های امروزی را برای ما داشته‌اند. بسیاری از این کارهایی که در گذشته انجام می‌شده، ایده ساخت این وسایل سرگرم‌کننده بوده‌اند. مثلا پاپت که دقیقا کار پلاستیک حباب‌دار را انجام می‌دهد. حتی خیره شدن به منظره بیرون پنجره، ایده ساخت یک فیجت به نام قاب آرامش شده است. پس استفاده از ابزارک‌هایی مثل پاپیت برای هیچ کدام از ما تازگی ندارد. فقط اسم و شکل آن عوض شده است.

همچنین استفاده از برخی فیجت‌ها نیز در کلاس درس مورد آزمایش قرار گرفته است، مانند توپ ضد استرس (مش بال). در تحقیقی در آمریکا روی دانش‌آموزان کلاس ششم، استفاده از مش بال باعث ایجاد تمرکز دانش آموزان و ایجاد تعامل بهتر بین آن‌ها شده است.

کلام آخر

نکته جالب دیگر درمورد پاپیت یا پاپت، امکان استفاده از آن برای همه سنین است. سیلیکونی بودن و یک تکه بودن پاپت در کنار فوایدی که دارد؛ باعث شده است تا این ابزارک برای همه سنین از کودکان زیر 3 سال تا سالخوردگان مناسب و مورد علاقه باشد.

استفاده از فیجت‌ها استرس را به صورت مقطعی کنترل کرده و از بین می‌برد. مسلم است که نمی‌توان همیشه و در هر مکانی از آن‌ها استفاده کرد. پس برای کاهش استرس و افزایش تمرکز خود بهتر است در کنار استفاده از ابزارک‌هایی مثل پاپیت ، از دیگر ترفندهای رفع استرس و رسیدن به آرامش هم بهره ببرسید. ترفندهایی مثل خواب کافی، مدیتیشن، ورزش و غذای سالم.

در این مقاله، به طور کامل به معرفی پاپت و فیجت و کاربرد آن‌ها پرداختیم. امیدوارم آشنایی با این وسیله برای شما مفیده باشد. شما نیز می‌توانید سرگرم‌کننده‌ترین فیجتی که تا کنون استفاده کردید را در بخش نظرات به ما و دیگران معرفی کنید.

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

درمان قطعی بی خوابی بدون عوارض

زندگی ام با مشاوره دگرگون شد، چرا؟

مشاوره به من کمک کرد تا در روابط اجتماعی خود موفق شوم و روابط خود …

3 نظر

 1. خیلی خوببببن

 2. دخی استقلالی

  چقدر پاپت خوبه

  من من 10 تا پاپت 9 تا فیجت 11 تا اسکوییشی و 20 تا اسلایم دارم

  خیللی ممنون خداحافظ

 3. بسیار عالی
  ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *