آموزش ساخت اسلایم اکلیلی در خانه

اسلایم ماده‌ای بین مایع و جامد است. ظاهر این خمیر بازی بر خلاف خمیرهای بازی دیگر شفاف است و ژل مانند است. علت جذابیت اسلایم حالت کشسانی‌ آن است که بعد از تغییر شکل به حالت اول خود بر میگردد. برای اولین بار اسلایم توسط یک کودک به با مخلوط کردن مواد اولیه بوراکس، چسب و آب خامه در سال 1998 کشف شد و در سال 2010 به نام همین کودک ثبت اختراع شد. در این مقاله روش ساده ساخت اسلایم اکلیلی در خانه و نکاتی در این رابطه، برای شما آورده شده است.

لوازم موزد نیاز برای ساخت اسلایم اکلیلی در خانه:

  • کاسه برای مخلوط کردن
  • قاشق همزن
  • وسایل اندازه گیری
  • چسب المر، یک بطری برای هر چانه
  • اکلیل
  • جوش شیرین
  • محلول سالین
  • ظرف برای نگه داری اسلایم

اکنون شما تقریباً آماده ساخت اسلایم اکلیلی هستید که به همان اندازه اسلایم های موجود در بازار براق و جذاب است.

ساخت اسلایم اکلیلی

ابتدا اکلیل را از درون ظرف آن در آورید. این کار باید به آرامی و با صبر حوصله انجام شود. سعی کنید در این مرحله به کودکان یا نوجوان خود کمک کنید. هنگامی که به اندازه کافی اکلیل برداشتید، در آن را محکم ببندید.

مراحل ساخت اسلایم اکلیلی

مرحله 1: چسب المر قابل شستشو

از یک بطری برای هر چونه اسلایم استفاده کنید، کل محتوای بطری را در کاسه همزن خود خالی کنید. ما چسب المر صورتی را برای ساخت اسلایم اکلیلی خود انتخاب کردیم زیرا به اسلایم نهایی ظاهر صورتی مرواریدی براق می‌دهد. شما می توانید از هر رنگی (حتی بی رنگ) که می خواهید استفاده کنید! چسب وایت المر گزینه مناسبی برای اسلایم اکلیلی است ، اما رنگ شیری آن باعث می شود تا مقدار زیادی درخشش در اسلایم شما کاهش یابد.

مرحله 2: جوش شیرین

یک قاشق غذاخوری پر از جوش شیرین را با چسب مخلوط کنید تا کاملا باهم ترکیب شوند. ممکن است در حین ساخت این ترکیب کمی حباب ایجاد شود که طبیعی است.


مرحله 3: اکلیل

یک قاشق غذاخوری اکلیل را  به مخلوط چسب و جوش شیرین اضافه کنید. بهتر است از اکلیل هایی استفاده کنید که این است که بر پایه آب و بدون الکل باشند. این امر نه تنها  گزینه ملایم تر و بی خطر تری برای کودکان است، بلکه کمک می کند اسلایم اکلیلی شما کشسان تر و کمتر مستعد شکستگی شود.

ساخت اسلایم اکلیلی

مرحله 4: محلول حلال سالین

مطمئن شوید که محلول که استفاده می‌کنید، اسید بوریک را در مواد تشکیل خود داشته باشد، زیرا این ماده فعال کننده واکنش است که با چسب واکنش می دهد و آن را به اسلایم تبدیل می‌کند. هربار ½ قاشق غذاخوری از محلول را به آرامی و پیوسته با چسب مخلوط کنید، و قوام اسلایم را در حین ریختن آن بررسی کنید.

هنگامی که مخلوط شما از حالت مایع کم کم خارج شد و شروع به رسیدن به حالت نیمه جامد کرد، شروع به ورز دادن مخلوط با دست بکنید. در ابتدا ممکن است احساس چسبندگی به شما دست دهد اما به سرعت از این حالت خارج می شود و بهتر می شود. طبق تجربه 2 قاشق غذاخوری مقدار مناسبی از محلول حلال است، اما ممکن است شما بخواهید کمی بیشتر یا کمتربه مخلوط اضافه کنید تا بافتبهتری به دست آرید. بنابراین، آزمایش کنید و تست کنید تا به حالت مطلوب خودتان برسید!

نکات و ترفندها

چگونه اسلایم با چسندگی کمتر داشته باشیم

اگر اسلایم شما خیلی چسبناک به نظر می رسد، یک قطره دیگر از محلول حلال اضافه کنید یا یک مقدار جوش شیرین بیشتری به آن اضافه کنید. ورز دادن و اضافه کردن را تا زمانی ادامه دهید که احساس کنید مخلوط شما دیگر چسبناک نیست.  به دست‌هایتان مرطوب کننده بزنید – گاهی اوقات دست‌های خشک باعث چسبندگی بیشتر در هنگام کار کردن با اسلایم می‌شوند.

چگونه اسلایم کشسان تری داشته باشیم

اگر اسلایم اکلیلی شما به اندازه کافی کشسان نیست، ممکن است در استفاده از جوش شیرین در ساخت اسلایم اکلیلی خود زیاده روی کرده باشید. سعی کنید کمی بیشتری اکلیل را که بر پایه آب است را به مخلوط اضافه کنید، یا می توانید مستقیما از آب استفاده کنید. راه دیگر آن است که مقداری از آن مرطوب کننده ای را که روی دستتان استفاده کردید بردارید و به اسلایم اکلیلی خود اضافه کنید از آن را ورز دهید. نکته کلیدی در ساخت اسلایم اکلیلی غیر چسبنده و کشسان این است که آن را (مانند خمیر) تا زمانی که کاملا بافت اسلایم بازار را بگیرد،ورز دهید.

ساخت اسلایم اکلیلی

درس علوم در ساخت اسلایم

علم ساخت اسلایم واقعی است! دلیل اینکه محلول تماس شما باید اسید بوریک داشته باشد این است که یون های بورات، یون های فعال کننده ای هستند که باعث می شود چسب حالت خود را از حالت مایع به حالت لاستیکی تغییر دهد. این امر به این علت است که به این دلیل که پلیمرها (مانند چسب) از رشته ها یا مولکول های طولانی و تکرار شونده ای ساخته شده اند که با مخلوط شدن با یون های بورات شروع به اتصال و گره خوردن می کنند. به این حالت اتصال عرضی در پلیمرها گفته می شود که این فرآیند، فرآیندی مشابه با نحوه عملکرد پلیمرها در لوازم آرایش برای ایجاد بافت های مختلف به عنوان مثال قابلیت پخش شدن و چسبندگی است. ساخت اسلایم اکلیلی، مانند آرایش کردن، یک آزمایش بزرگ، سرگرم کننده و زیبا است که می تواند برای همه لذت بخش باشد. یون‌های بورات به اشکال مختلف وجود دارند – بورات سدیم، پودر بوراکس یا اسید بوریک. دستور العمل های ساخت اسلایم بدون بوراکس ممکن است همچنان حاوی یون های بورات باشددر این نوع اسلایم  معمولاً از نشاسته مایع (بورات سدیم) یا محلول نمکی (اسید بوریک). استفاده می شود. هنگام کار، هرگز بوی حاصل ز واکنش را استنشاق نکنید و از بلعیدن اسلایم توسط کودکان خودداری کنید. همیشه دست ها و سطوح را بعد از بازی با اسلایم بشویید.  اگر نگران حساسیت یا تحریک پوست هنگام کار با اسلایم هستید، حتما دستکش بپوشید.

در این مقاله به آموزش ساخت اسلایم اکلیلی در خانه پرداخته شد. همانطور که گفته شد ساخت اسلایم واقعا یک آزمایش شیمی است. اما مانند هر آزمایش علمی با استفاده از مواد خانگی، این آزمایش همیشه باید با نظارت بزرگسالان انجام شود. شما می توانید آموزش ساخت انواع کاردستی را مانند ساخت کاردستی با فوم اکلیلی را در نیمه شب بخوانید.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی مهسا رسولی

همچنین ببینید

ساخت جامدادی رومیزی

ایده‌های ساخت جامدادی رومیزی

ساخت جامدادی رومیزی برای سامان دادن به مداد و خرده‌ریزهای روی میز یکی از بهترین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.