سفر با قطار به اعماق جنگل تا پل ورسک

پل ورسک در مسیر راه اهن شمالی قرار دارد. شما با قطار گردشگری سوادکوه در یک سر رویایی در اعماق جنگل های شمالی یک سفره یک روزه را تجربه می کنید. در این سفر هدف رسیدن به مقصدی خاص نیست و تنها لذت بردن از مسیر بکر و زیبا در مسیر ریلی مهم است. شما در این سفر در ایستگاه های مختلف می توانید از مناظر لذت ببرید. قطار جنگلی ورسک یکی از زیباترین راه اهن های ایران است.

ما در اینجا چند بخش از مسیر که بسیار زیبا و معروف هستند را به شما معرفی می کنیم . هدف ما اشنایی با این مسیر و لذت دوچندان برای شما در سفر است. سه خط طلایی، پل ورسک، گردنه گدوک و روستای شوراب از بخش های خاص این راه اهن محلی است.

قطار جنگلی ورسک

ایستگاه های قطار جنگلی سوادکوه :

از تهران تا سوادکوه ایستگاه های گرمسار، بن کوه، کبوتر دره، سیمین دشت، زرین دشت، مهاباد، فیروزکوه، گدوک، دوگل، ورسک و سرخ آباد را می گذرانیم و سرانجام به منطقه زیبا و آرام سوادکوه می رسیم.

جاذبه های دیدنی قطار جنگلی سوادکوه

پل ورسک | از ایستگاه های راه اهن شمالی

پل ورسک بین دو کوه عباس اباد و در بالای دره ورسک احداث شده است. این پل از مشهورترین و مرتفع ترین پل های تاریخی ایران و از شاهکار های مهندسی کشور است. پل ورسک در زمان حکومت رضاشاه ساخته شده است که در زمان جنگ جهانی اول به شوروی کمک کرد و به همین علت لقب پل پیروزی به ان دادند. ورسک علاوه بر جاذبه ی گردشگری برای رونق اقتصادی و مل و نقل در روستای ورسک (عباس اباد) نقش اساسی داشته است.

نام این پا در کتاب گینس به عنوان یکی از مرتفع ترن پل های جهان ثبت گردیده است. این منطقه یکی از مناطr ییلاقی قدیمی است. یکی از بخش های جذاب این منطقه ابشار فصلی ورسک است که تقریبا 2 کیلومتر با پل ورسک فاصله دارد. این ابشار در بین دو کوه عباس اباد قرار دارد که ایتدا ابشار کوچک، سپس ابشار بزرگ ورسک را مشاهده می کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین کلبه های چوبی 

راه اهن ریلی شمال پل ورسک

گردنه ی گدوک فیروزکوه | از ایستگاه های راه اهن شمالی

گردنه و تونل گدوک یکی از جاذبه های بی نظیر این مسیر ریلی هست. مه مهمان همیشگی این گرده زیباست و تونل ان یکی از طولانی ترین تونل های این مسیر ریلی می باشد.  گردنه ی گدوک در مرز بین مازندران و تهران قرار گرفته است. در روستای گدوک یکی از قدیمی ترین کاروان سراهای دوره ی صفویه قرار گرفته است.

گردنه گدوک از قطار جنگلی ورسک

 سه خط طلایی در روستای دوگل

در بخشی از مسیر قطار گردشگری ریل راه اهن شبیه به ماری سه با دور کوه پیچیده شده است که مردم محلی به ان سه خط طلای می گویند. این زیبایی خارق العاده بین ایستگاه گدوک و ورسک است. شما بعد از ایستگاه فیروزکوه منتظر تاشای این جاذبه باشید.

 بیشتر بخوانید : ابشار هفت گانه دهلران

روستای شوراب

روستای شوراب از زیباترین و دل انگیز ترین مناطق قطار گردشگری راه اهن شمالی سوادکوه است. با گذر از دل جنگل سرسبز و لمس مه غلیظ نوید رسیدن به این روستا به گردشگران داده میشه.  این روستا بعد از گردنه ی گدوک قرار دارد. در این روستا چشمه های گوگردی قرار دارد که علت نام گذاری این منطقه همین چشمه هاست. این چشمه های گوگردی به صورت ابشاری در این منطقه معلوم است. در این روستا کارگاه سنگ شکن قرار دارد. در زمان ساخت این قطار جنگلی ورسک سنگ ها به این کارگاه می امدند تا شکسته شوند و در ساخت راه اهن استفاده شود.

در این روستا یک غار هم وجود دارد که دیدن ان خالی از لطف نیست.

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

فستیوال تومارولند

فستیوال تومارولند دبی چیست و زمان برگزاری آن

فستیوال تومارولند در شروع کووید-19 لغو شد، اما تیم جشنواره راه امن جدیدی برای سرگرم …

یک نظر

  1. پرویز صدری

    عالی بود مرسی از اطلاعات ی که دادین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *