کفش مناسب دویدن چه ویژگی هایی دارد؟ | ویژگی های کفش های مخصوص دویدن

همانطور که می‌دانید پا یکی از اعضای بسیار مهم بدن است که سلامت آن تاثیر مستقیم روی سلامت تمامی اعضای بدن دارد. به همین دلیل انتخاب کفش مناسب دویدن یک انتخاب مهم برای همه ما خواهد بود. چون این انتخاب اگر به درستی صورت نگیرد به سلامت پا و کمر آسیب وارد می‌کند. در این مقاله به موضوع ویژگی های کفش مناسب دویدن می‌پردازیم.

کفش مناسب دویدن

همه ما از تفاوت کفش‌ها با یکدیگر نسبتا آگاهی داریم. بدون شک همه ما هنگام خریدن کفش به راحتی و جنس کفش توجه می کنیم. سپس کفش دو را خریداری می‌کنیم. باید بدانیم که برای ورزش کردن هم باتوجه به ورزش مورد نظر شما باید کفش مناسبی را انتخاب نمایید. این کار در جهت حفظ سلامتی و ورزش کردن به صورت صحیح می‌باشد. یکی از ورزش‌هایی که حتما برای آن باید یک کفش مناسب تهیه کرد ورزش دو است. شما برای دویدن حتما باید کفشی استاندارد و مناسب برای این ورزش را انتخاب کنید که برای همین ورزش طراحی شده باشد. اما کفش مناسب دویدن چه ویژگی هایی دارد؟ بهترین برند برای خرید کفش دو کدام است ؟ در ادامه این مقاله به پاسخ این پرسش می‌پردازیم.

کفش مناسب دویدن

ویژگی های کفش مناسب دویدن

در انتخاب یک کفش مناسب برای ورزش دو یکی از نکات مهمی که باید مد نظر قرار دهید سبکی و نرمی کفش است. نرمی این کفش ها باید به گونه ای باشد که انگشتان بتوانند به راحتی خم شوند و نیازی به فعالیت بیش از حد عضلات ساق پا نداشته باشند. اما بخش محافظ پاشنه لازم است که مقاومت لازم برای حفظ پایداری پا را داشته باشد. سبکی کفش نیز باعث می‌شود که دونده در هنگام دویدن بتواند راحت‌تر عمل کند.

علاوه بر این انعطاف پذیری کفش نیز از ویژگی های مهم این دسته از کفش‌ها می‌باشد. باید بدانید که همیشه توصیه می‌شود که از کفش‌های پیاده روی برای دویدن استفاده نکنید. به این دلیل که این کفش‌ها انعطاف پذیری لازم را هنگام دویدن برای دونده ندارند. دلیل دیگری که برای تفاوت بین این دو نوع کفش وجود دارد این است که دونده‌ها بیشترین فشار را بر رو پنجه پا می‌آورند. اما افراد در زمان پیاده روی بیشتر بر روی پاشنه پا فشار وارد می‌کنند.

باید بدانید که در کفش های مخصوص دویدن تهویه هوا وجود دارد. این سیستم و همچنین انعطاف پذیری کفش به این دلیل اهمیت دارد که دونده در هنگام دویدن نیرویی سه برابر وزن خود به زمین فشار وارد می‌کند. در حالی که افراد در هنگام پیاده روی نصف این مقدار را به زمین فشار وارد می‌کنند. پس انعطاف پذیری کفش در ناحیه پنجه پا از اهمیت زیادی برای دونده‌ها برخوردار است.

به یاد داشته باشید که به طور متوسط یک کفش ورزشی پی از پیمودن مسافتی حدود ۸۰۰ کیلو متر تعویض شود. این مسافت حدودا به مدت ۶ ماه به طول می‌انجامد.

چگونه یک کفش مناسب برای دو انتخاب کنیم؟

شما لازم است برای انتخاب درست یک کفش برای دویدن نکاتی را مد نظر قرار دهید. به عنوان مثال توصیه می‌شود که جنس آن از تنفس پای شما جلوگیری نکند. این کار باعث می‌شود که کفش گرمای زیادی را به خود جذب نکند. برای تنفس بهتر پا نیز می‌توانید کفشی را انتخاب کنید که پنجه بزرگی دارد و به انگشتان پای شما اجازه تنفس می‌دهد. همچنین در صورتی که می‌خواهید در مکان‌های بارانی بدوید نیز توصیه می‌شود که یک کفش ضد آب را انتخاب نمایید.

کفش مناسب دویدن

انعطاف پذیری کفش

علاوه بر موارد گفته شده شما باید از لحاظ انعطاف پذیری کفش را بررسی کنید. بررسی این موضوع برای دونده‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. برای این کار شما باید کفش را خم کنید. بعضی از کفش‌ها از قسمت سینه و وسط خم می‌شوند و برخی دیگر از قسمت پنجه. اما این که کدام مورد مناسب است را شما باید با توجه به فرم دویدن دونده تشخیص دهید. برای جلوگیری از کمردرد کشیددگی تاندوم و … باید حتما این مورد را در خرید کفش در نظر داشته باشید. کفش باید به اندازه که پای شما منعطف می‌شود خم شود.

اگر قصد خرید یک کفش برای پیاده روی را دارید از نظر انعطاف پذیری کفشی را انتخاب کنید که از قسمت سینه پا یا جلوی کفش خم می‌شود. به این دلیل که در پیاده روی از انگشتان استفاده نمی‌شود. کفشی که از همه نقاط خم می‌شود و یا کفشی که از قسمت قوس پا خم می‌شود اصلا گزینه‌های مناسبی برای پیاده روی نیشتند.

پاشنه کفش

کفش‌هایی که برای دویدن طراحی می‌شوند ممکن است که در قسمت پاشنه دارای سطح اتکای بیشتری باشند. به این دلیل که بیشتر دونده‌ها از قسمت وسط پا و سینه پا می‌دوند. داشتن سطح اتکای بیشتر در کفش این دسته از دونده‌ها باعث می‌شود که تعادل بهتری در هنگام دویدن داشته باشند. البته این ویژگی ممکن است در کفش‌هایی که برای پیاده روی طراحی می‌شوند نیز دیده شود.

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که در کفش‌های مخصوص دوندگان دیده می‌شود داشتن پاشنه بلندتر است. اگر شما از آن دسته از دوندگانی هستید که به پاشته پای خود در هنگام دویدن فشار وارد می‌کنید بهتر است که کفشی را انتخاب کنید که دارای پاشنه بلندتری می‌باشد. در غیر این صورت کفشی را برای دویدن انتخاب کنید که دارای پاشنه کوتاه‌تری است. به صورت کلی شما برای دودین بهتر است که کفش‌هایی را انتخاب کنید که دارای ویژگی‌های استقامتی و قوس مناسب است و بیش از حد بالا یا پایین نیست. برای پیاده روی نیز شما احتیاجی به داشتن پاشنه بلند در کفش نخواهید داشت.

وزن کفش

همانطور که می‌دانید چون شما می‌خواهید از این کفش برای مسافت طولانی استفاده کنید طبیعتا بهتر است که کفش شما سبک باشد.

باید بدانید که نوعی از کفش‌های مخصوص دویدن در بازار وجود دارد که بسیار سبک هستند. این کفش باعث می‌شوند که دونده سرعت بالاتری در هنگام دویدن داشته باشد. البته این دسته از کفش‌ها برای استفاده منظم مناسب نیستند.

برای داشتن یک انتخاب درست در زمان خرید کفش توصیه می‌شود که شما کفش‌های زیادی را در پا تست کنید. این باعث می‌شود که مناسب‌ترین کزینه را برای خود برگزینید. همچنین توصیه می‌شود که کفش را در بعد از ظهر و به همراه یک جوراب ورزشی امتحان کنید. چون در این حالت پای شما بزرگ‌تر است و این یعنی شما انتخاب بهتری خواهید داشت.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

لیست قله های طرح سیمرغ برای کوهنوردی + ارتفاع و شهر قله

لیست قله های طرح سیمرغ برای کوهنوردی + ارتفاع و شهر قله

در این مقاله از وبسایت نیمه شب، به ارائه لیست قله‌های طرح سیمرغ برای کوهنوردی …

2 نظر

  1. خیلی خیلی ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *