کاهش محسوس قیمت رمز ارزها به چه علت است؟

بازار رمز ارزها یکی از بدترین فروش‌های خود را از زمان رشد خود در سال 2020، مشاهده می‌کند، که باعث ایجاد وحشت در بین سرمایه‌گذاران و سؤالاتی در مورد اینکه چرا قیمت‌های رمز ارزها به‌طور فزاینده‌ای نسبت به چرخش در بازار سهام حساس شده‌اند، ایجاد می‌کند. حتی استیبل‌کوین‌ها هم از کار افتاده‌اند. این نوع ارز دیجیتال که قرار است ارزش ثابتی داشته باشد زیرا توکن‌ها به ارزش ارزی مانند دلار آمریکا یا کالایی مانند طلا متصل هستند و از نوسانات شدید محافظت می‌کنند. پشت همه‌ی این موارد چیست؟ چه چیزی در انتظار بازار ارزهای دیجیتال است؟ با ما در ادامه‌ی مقاله همراه باشید.

چرا بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در حال سقوط هستند؟

کارشناسان بازار می‌گویند دو عامل اصلی باعث رکود اخیر در بازار رمز ارزها شده است:

۱-حرکت فدرال رزرو ایالات متحده برای مبارزه با تورم بالا و ثبات بازارها

۲-انفجار terraUSD، نوعی به اصطلاح استیبل کوین.

در اوایل سال 2020، فدرال رزرو برای مدیریت رکود اقتصادی ناشی از بیماری همه‌گیر، نرخ بهره یا هزینه استقراض را کاهش داد و اساساً پول بیشتری را به خانوارها و مشاغل پمپاژ کرد. نتیجه این بود که تورم به بالاترین سطح در چهار دهه اخیر رسید.

نقدینگی فراوان همچنین قیمت‌ها را در اکثر طبقات دارایی، از جمله بازارهای سهام سنتی و بازارهای رمز ارزها، افزایش داد، زیرا معامله‌گران پول خود را با پیش‌بینی بازدهی قوی‌تر سرمایه‌گذاری کردند.

افزایش قیمت‌ها به معنای درد اقتصادی برای مردم است، زیرا درآمدهای ما در بیشتر موارد همراه با قیمت‌ها افزایش نمی‌یابد و رشد اقتصادی را به طور گسترده‌تر تهدید می‌کند.

برای کنترل خسارت، در اوایل این ماه، فدرال رزرو نرخ بهره را نیم درصد افزایش داد که بزرگترین افزایش در حدود دو دهه‌ی اخیر بود. فدرال رزرو همچنین در حال کاهش عرضه‌ی پول برای مهار بیشتر تورم است و انتظار می‌رود در آینده به افزایش نرخ بهره ادامه دهد. همه این موارد سرمایه‌گذاران را عصبی می‌کند.

در نیمه شب بخوانید؛چرا بیل گیتس رمز ارز نمی خرد؟ افشای رازی مهم در رابطه با رمز ارزها

شاخص‌های سهام استاندارد اند پورز 500 و نزدک از ابتدای سال تاکنون بیش از 20 درصد کاهش یافته‌اند. در همین حال، طبق داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط CoinGecko که بازار رمز ارزها را تحلیل می‌کند، ارزش بازار ارزهای دیجیتال از اوج خود در حدود 3 تریلیون دلار در نوامبر به 1.3 تریلیون دلار در حال حاضر کاهش یافته است. قیمت بیت کوین در اوایل این هفته برای اولین بار از ماه جولای به زیر 30000 دلار رسید. بیت کوین بزرگترین ارز دیجیتال تجاری جهان است و بیش از 40 درصد از بازار را به خود اختصاص داده است.

TerraUSDچیزی که اکنون واقعاً توجه ناظران رمز ارزها را به خود جلب کرده است terraUSD است که با نام فهرست خود به نام UST شناخته می‌شود و تأثیر آن بر توکن خواهر خود، لونا است. این دو رمز ارز هستند که توسط شبکه Terra، یک پروژه بلاک چین توسعه یافته در کره جنوبی ایجاد شده‌اند. لونا به عنوان یک ارز وثیقه برای UST عمل می‌کند.

رمز ارزها

در نیمه شب بخوانید:متاورس چیست و چه ارتباطی با فیس بوک و ارزهای دیجیتال دارد؟

رمزارز لونا و UST چیست؟

استیبل‌کوین‌ها، از جمله terraUSD و luna، به‌عنوان دسته‌ای از دارایی‌های رمزنگاری شده معرفی می‌شوند که همانطور که از نام آن پیداست، ثبات بیشتری در طول نوسانات بازار ارائه می‌دهند.

ارزش توکن UST با دلار آمریکا مرتبط است، به این معنی که در هر زمان ارزش یک UST باید 1 دلار باشد. اگر ارزش به زیر یک دلار سقوط کند، سکه را می‌توان «سوزانید» و با یک دلار لونا مبادله کرد

طبق داده‌های CoinGecko، لونا در ماه می ۲۰۱۹ با تقریباً ۳ دلار شروع به معامله کرد و در آوریل به بالاترین قیمت خود یعنی حدود ۱۱۶ دلار رسید، در زمانی که اکثر رمز ارزها با ارزش بالا در حال سقوط بودند. در اوایل این هفته، UST پیوند در برابر دلار را شکست و برای اولین بار، ارزش 1 UST به کمتر از یک دلار، کمتر از 30 سنت سقوط کرد.

رمز ارزها

در نیمه شب بخوانید:بهترین زمان برای خرید بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال چه زمانی است؟

چه بر سر لونا آمد؟

با سقوط قیمت UST، دارندگان لونا بزرگ نقدینگی کردند، که باعث شد عرضه توکن‌های لونا جهش کند و قیمت آن سقوط کند. لونا 99 درصد از ارزش خود را از دست داد.

طبق اطلاعات بلومبرگ، کاهش شدید ارزش لونا بدترین روز برای یک محصول مالی است که تا به حال دیده شده است و صرافی‌های رمز ارزها را وادار کرد تا سکه را از فهرست خارج کنند و تجارت آن را متوقف کنند، زیرا نقدینگی در بازار وجود نداشت. ادوارد مویا، تحلیلگر ارشد بازار در OANDA، یک پلت فرم ارز خارجی، گفت: دلیل احتمالی برای شدت این سقوط، ساختار قیمت‌گذاری خاص توکن UST است.

UST متفاوت از سایر استیبل‌کوین‌ها، مانند تتر، که توسط ارز یا اوراق تجاری مورد حمایت دولت پشتیبانی می‌شود، عمل می‌کند. این یک استیبل کوین مبتنی بر الگوریتم است و از روشی پیچیده با کمک لونا برای اطمینان از حفظ ارزش آن در برابر دلار استفاده می‌کند.

اکثر استیبل‌کوین‌ها دارایی‌های واقعی را برای عملکرد نگه می‌دارند، اما راه‌حل الگوریتمی که UST داشت قادر به کنترل نوسانات بازاری است که در سراسر بازارهای اوراق قرضه مشاهده می‌کنیم. در حالی که قیمت terraUSD به 30 سنت کاهش یافت، قیمت لونا از حدود 81 دلار در اوایل این هفته به 0.00001655 دلار کاهش یافت. اعلام شد که بلاک چین پشت رمز ارزها را متوقف کرده و “برنامه ای برای بازسازی آن ارائه خواهد کرد.

فدرال رزرو اخیراً در گزارش دوسالانه ثبات مالی خود نگرانی‌های مربوط به استیبل کوین‌ها را برجسته کرده و گفته است که بخش با رشد سریع، که تقریباً 15 درصد از کل سرمایه‌ی بازار رمز ارزها را تشکیل می‌دهد، در معرض خطر است و خطرات آن می‌تواند به بازارهای سنتی سرازیر شود.

در نیمه شب بخوانید:معرفی بهترین ابزار دیجیتال مارکتینگ

آیا اکنون بازار رمز ارزها بیشتر شبیه بازار سهام است؟

بازار رمز ارزها، مانند بازار سهام، ماه‌هاست که شاهد کاهش بوده است. در ماه نوامبر به اوج خود رسید و با سیگنال‌های تهاجمی فدرال رزرو برای کاهش نقدینگی، همه بازارهای دارایی از آن زمان اصلاح شده‌اند.

کارشناسان بازار خاطرنشان می‌کنند که همبستگی بین بازارهای سنتی و بازار رمز ارزها احتمالاً در بالاترین حد خود قرار دارد. اگر یکی سقوط کند، دیگری به احتمال زیاد همین روند را دنبال می‌کند یا برعکس.

سیلویا جابلونسکی، مدیر اجرایی و مدیر ارشد سرمایه گذاری Defiance ETFs، گفت که همبستگی با Nasdaq 0.82 است که از سطوح تاریخی زیر 0.5 (در مقیاس 0 تا 1) بالاتر است. به عبارتی مشابه، هر دو بازار سنتی و سهام بیش از هر زمان دیگری در مسیرهای مشابهی حرکت می‌کنند. بنابراین یک اثر سرریز در احساسات سرمایه گذاران وجود دارد. کارشناسان در حال مشاهده‌ی همبستگی قوی‌تری بین رمز ارزها و سهام فناوری هستند که در رکود اخیر بازار جزو سخت‌ترین سهام‌ها بودند.

در نیمه شب بخوانید:استخراج بیت کوین و ارز دیجیتال به زبان ساده

رمز ارزها در برابر تورم محافظت می‌کنند؟

برخی از رمز ارزها، به ویژه بیت‌کوین غول پیکر بازار، به عنوان دارایی‌هایی معرفی می‌شدند که ارزش آنها در طول زمان حفظ می‌شود. که به این معنی است که محافظت خوبی در برابر تورم خواهند بود. اما با افزایش تورم، قیمت بیت‌کوین بیش از نصف شد و جذابیت آن برای سرمایه‌گذاران در طول دوره‌های بالای افزایش قیمت‌ها کاهش یافت.

کالب فرانزن، تحلیلگر ارشد بازار در Cubic Analytics، گفت که او فکر می‌کند بیت‌کوین به عنوان یک محافظ تورم در مدت زمان طولانی‌تر عمل خواهد کرد. او گفت که برای برخی از پروژه‌های مدل‌سازی که ارزش بیت کوین ممکن است در کوتاه مدت به محدوده 19000 تا 21000 دلار کاهش پیدا کند. اما در بازه‌ی زمانی طولانی 5 تا 10 ساله، ممکن است یک پوشش خوب باشد.

در نیمه شب بخوانید:ارتباط سئو با دیجیتال مارکتینگ چیست ؟

بازار رمز ارزها ریزش شدیدی را تجربه کرده است. بیت‌کوین  ۲۹ هزار دلار را از دست داد  و افت ۶.۶ درصدی را تجربه کرد. سایر رمزارزها نیز وضعیت مشابهی دارند. شاخص ترس و طمع نیز در محدوده‌ی ۱۴ واحد قرار دارد که احتمال افزایش آن برای روزهای آینده نیز وجود دارد.

درباره‌ی تیم تحریریه نیمه شب

همچنین ببینید

برنامه‌ی جام جهانی والیبال مردان ۲۰۲۲

جدول نتایج و برنامه‌ی جام جهانی والیبال مردان ۲۰۲۲

به گزارش تیم خبری وب‌سایت نیمه‌شب، فدراسیون جهانی والیبال اعلام کرد که طبق برنامه‌ی جام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *