استانبول کارت چیست؟ نحوه گرفتن استانبول کارت

استانبول کارت چیست؟

استانبول کارت یک کارت الکترونیکی که با استفاده از آن می‌توانید در سفر به استانبول هزینه استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی شهر زیبای استانبول مانند اتوبوس، مترو، قایق و… را استفاده و پرداخت کنید استانبول کارت نامیده می‌شود.

نحوه گرفتن استانبول کارت

کاربرد استانبول کارت

  • هزینه خرید بلیط مانند اماکن تفریحی یا برخی موزه‌ها را پرداخت کنید و یا می‌توانید به صورت رایگان با همراه داشتن استانبول کارت از آن‌ها بازدید نمایید.
  • پرداخت هزینه حمل و نقل مانند متروباس، مترو، تراموا و…
  • استفاده از خدمات پرداختی مانند مارکت‌ها
  • در برخی از جشنواره‌ها که در استابول برگزار می‌شود در آن‌جا شما می‌توانید با همراه داشتن استانبول کارت از تخفیف‌های ویژه آن برخوردار باشید.
  • و سایر پرداخت‌های شهری و اجتماعی.

نحوه گرفتن استانبول کارت

شما می‌توانید با استفاده از دستگاه‌های Biletmatik استانبول کارت ‌خود را دریافت و خرید نمایید. این دستگاه ماشین زرد رنگی است که به صورت خودکار کارمی‌کند که با دریافت پول نقد لیره استانبول کارت را برای شما ارائه می‌دهد.

شما می‌توانید از فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند Şok، Migros و Migros Jet که واقع در استانبول است، مراجعه نموده و اقدام به دریافت کارت نمایید. حتی می‌توانید از دکه‌های روزنامه فروشی یا کیوسک‌های فروش بلیط در فرودگاه یا متر استانبول کارت خود را دریافت کنید. همچنین شما می‌توانید با دستگاه‌های Biletmatik نقشه‌های آدرس دقیق دریافت استانبول کارت را مشاهده و اقدام به دریافت آن نمایید.

دستگاه برای خرید استانبول کارت

 

قیمت خرید استانبول کارت

امروزه قیمت این کارت در استانبول به قیمت 10 لیره ترکیه که با نرخ ایرانی حدودا 29000 تومان می‌باشد. نکته مهم این است که این قیمت صرفا قیمت خود استانبول کارت می‌باشد و شما باید پس از خرید کارت و برای استفاده از آن اقدام به شارژاستانبول کارت نمایید.

روش شارژ استانبول کارت

راه‌های متعددی برای شارژ استانبول کارت وجود دارد که انواع آن ها عبارتند از:

  • دستگاه‌های مترو: به یکی از دستگاه‌های موجود در مترو مراجعه نمایید، سپس کارت را درون دستگا قرار داده و می‌توانید موجودی کارت را مشاهده نمایید، سپس اسکان رابه صورت صاف وارد دستگاه نمایید، بعد آن مجدادا کارت را درون شیشه بگذارید و دوباره موجودی کارت خود را می‌توانید مشاهده و رسید آن را دریافت نمایید.
  • استفاده از دستگاه Biletmatik: کافی است کارت خود را در محل مربوطه این دستگاه وارد نموده و اسکن لیره ترکیه را وارد دستگاه کنید وسپس موجودی آن را می‌توانید ببینید.
  • از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای مانند: Şok، Migros، Migros Jet و… می‌توانید اقدام به شارژ کارت خود نمایید.

آیا روش رایگان برای شارژ استانبول کارت موجود است؟

بله! با استفاده از سطل‌های هوشمند بازیافت زباله رایگان شارژ کردن استانبول کارت امکان پذیر است ولی با مبلغ کم؛ این سطل‌های هوشمند که برای بازیافت کردن زباله‌ها استفاده می‌کنند امکان شارژ رایگان را برای مردم ارائه می‌دهد این سطل‌ها را در سطح شهر می‌توان به راحتی پیدا کرد که با انداختن قوطی فلزی یا بطری پلاستیکی می‌توانید کارت خود را رایگان شارژ کنید. شما با انداختن هر زباله مبلغی ناچیز حدود 0.07 لیره را دریافت خواهید کرد.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی زهرا علیون

همچنین ببینید

قطار الا

راهنمای کامل و جامع سفر به سریلانکا بدون تور

در این مقاله قصد داریم یکی از زیباترین کشورهای جهان را به شما معرفی کنیم؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.