مارمالاد چیست و چه تفاوتی با مربا دارد؟

در مارمالاد‌ ها میوه‌ها را یا ریز می‌کنیم و یا به شکل پوره در قرارمیدهیم. در مارمالاد، بد لیل زمان پخت کوتاه عطر و طعم میوه خیلی خوب درون آن حفظ می‌شود.

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»، مربا یا به عبارتی لیچار از پخته شدن میوه همراه با شکر تهیه می شود. بطورطبیعی مربا را درون ظرف دربسته بسته بندی ونگهداری می کنند و این قابلیت راداردکه برای مدت زمان طولانی سالم باقی بماند. از پکتین طبیعی یا مصنوعی و عسل هم می شود تحت عنوان افزودنی بهره برد.

مارمالاد

 

مارمالاد چیست؟

نوعی فرآوردهٔ کنسروی است که از میوه و شکر تهیه شده و معمولاً عاملی مانند ژلاتین برای ژله ای شدن به آن اضافه می کنند. در فرهنگ انگلیسی و آمریکایی، مارمالاد اغلب به نوعی کنسرو اطلاق می شود که از پرتقال یا سایر انواع مرکبات تهیه شده باشد.
برای تهیهٔ مارمالاد، معمولاً میوهٔ قاچ زده را به همراه پوست آن به مدت طولانی می پزند تا پوست میوه و گوشت آن کاملاً نرم شود. از این مارمالادها معمولاً به همراه نان تست برای صبحانه استفاده می کنند. مارمالادها بویژه مارمالاد پرتقالی انواع بسیار متنوعی دارند.

تاریخچه:

این واژه اولین بار در سال ۱۴۸۰میلادی به واژه نامهٔ کشور انگلستان وارد شد. اصل این واژه اسپانیایی است و به معنی کنسرو قابل نگهداری است که از میوه تهیه می شود.
رومیها از مردم یونان یادگرفته بودند که اگر میوهٔ به را همراه با عسل به آرامی بپزند، مربایی سفت و خوبی حاصل می شود (البته آنها هنوز به وجودپکتین درون میوه که خود، سبب سفت شدن می شود پی نبرده بودند). مخلوط کردن میوه با عسل به این دلیل صورت می گرفت که بسیاری از انواع میوهٔ به، آن قدر سفت بودند که نمی شد بدون عسل آنها را مصرف نمود.در کتاب آشپزی مردمان رومی، دستورالعملی برای نگهداری از میوه وجود دارد که در آن، کل میوهٔ به (به همراه پوست و هسته) را همراه با ساقه و برگها داخل ظرفی که درون آن عسل رقیق شده قرار داشت می ریختند. به این مخلوط، ادویه هم اضافه نموده و آن را می جوشاندند.

در نیمه شب بخوانیم:طرز تهیه مارمالاد زردآلو فوق العاده خوشمزه

تفاوت مربا و مارمالاد در چیست؟

به طور خلاصه تفاوت آنها را می توان این طور بیان کرد که : مارمالادها روش پختشان با مربا فرق دارد. در مارمالادها میوه ها را یا خرد می کنیم و یا به صورت پوره در می آوریم. مارمالاد به مربای خمیری شکلی گفته می شود که به هیچ عنوان تکه های میوه در آن وجود ندارد. در مارمالاد چون زمان پخت کوتاه است عطر و طعم میوه بهتر حفظ می شود. مارمالادها اگر با دقت و به طور صحیح درست و در شیشه های استریلیزه نگهداری شوند می توان آن ها را به مدت یک سال در یخچال نگهداری کرد .اما در تهیه مربا تکه های میوه قابل دیدن هستند.

معمولا در فرآیند تولید مربا، تکه‌های میوه قابل دیدن را داخل شهدی شیرین داریم. حالا اگر طی فرآیند تولید، میوه‌ها را بپزند، آن‌ها را هم بزنند، با آب و شکر مخلوط کنند و به شکل خمیر دربیاورند، آن وقت است که می‌‌توانیم بگوییم به جای مربا، مارمالاد داریم. به عبارت ساده‌تر، مارمالاد به مربای خمیری یا ژله‌ای شکلی گفته می‌شود که به هیچ عنوان تکه‌های میوه در آن وجود ندارد (میوه ها بصورت رنده یا ریز شده هستند). اما اصل و اساس تولید مارمالاد هم میوه‌ها هستند.

بیشتر عطر و تلخی مارمالاد از رویه رنگی پوست میوه است. برای گرفتن تلخی این رویه می‌توان آن را با یکی دو لیتر آب جوشاند و سپس در دیگ مارمالاد ریخت؛ ولی توجه داشته باشید که مارمالاد بدون تلخی مانند زندگی پادشاهان قصه‌ها پرشیرین و ملال آوراست!

حالت ژله‌ای آن از انگم یا پکتین است که درتخم مرکبات و پرده‌هایی که پرهای میوه را پوشانده‌اند و در لایه میان این پرده ها و گوشت سفید پوست وجود دارد. این‌ها را باید در کیسه ململ ببندیم و با پوست و آب میوه بجوشانیم و پیش از ریختن شکر از دیگ درآوریم. کیسه باید کشاد باشد تا مواد توی آن به آسانی در آب جوشان شناور شوند.مارمالاد

مارمالادی که لعاب کافی داشته باشد باید پس ازخنک شدن ببندد، ولی نباید مانند عسل کش بیاید. این حالت به درجه غلظت مایه مارمالاد پیش از زدن شکر بستگی دارد. برای محکم کاری، می‌توانید مقداری تخم و تفاله مرکبات آب‌گرفته را به کیسه مواد مارمالاد اضافه کنیم . آب مارمالاد در آغاز باید زیاد باشد تا تمام لعاب میوه را حل کند، ولی سپس باید حدود دوسوم آن با جوشش ملایم تبخیر شود. در دیگ را باید نیمه باز بگذاریم تا هم میوه خوب بپزد و هم بخار آب بیرون برود. پس از ریختن شکر مارمالاد نباید بیش از 10 – 15 دقیقه بجوشد، وگرنه رنگ آن تیره می‌شود و مزه آن هم برمی‌گردد.از آنجا که مقدار آب میوه‌ها فرق می‌کند زمان پخت ثابت نیست. درجه رسیدگی مارمالاد پس از ریختن شکر باید با آزمایش معلوم شود. هرقدر مقدار آب میوه پیش از ریختن شکر کمتر باشد مارمالاد سفت تر از کار در می‌آید. آزمایش سفتی مارمالاد به این صورت است که اندکی از آن را روی بشقاب می‌ریزیم، اگرچند لحظه بعد روی آن چروک خوردگی پیداکرد مارمالاد رسیده است .

در نیمه شب بخوانیم:طرز تهیه مربای فلفل دلمه

پیش از برداشتن از روی آتش کف آن را بگیرید، سپس بگذارید خنک شود. در این ضمن چند بار هم بزنید تا پیش ازسفت شدن مارمالاد پوست میوه رد آن خوب پخش شود. آنگاه در شیشه شسته و خشک کرده بریزید و درجای خنک نگه دارید.
دیگ پخت مارمالاد هم مانند دیگ مربا باید مس سفید شه یالعابی یا فولاد زنگ نزن باشد.

مارمالاد یکی از دسرهای مفید میز صبحانه است. برای پخت این دسر، باید دقت نمود تا از کپک زدگی و شکرک زدن آن جلوگیری شود.

منبع سایت:فایندز،آبادیس و خبرنامه دانشجویان ایران

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی فروغ ویسی

همچنین ببینید

سس واسابی چیست؟ خواص آن

سس واسابی چیست؟ خواص آن

شاید گاهی در منوی برخی رستوران ها نام سس واسابی به چشمتان خورده باشد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.