طرز تهیه‌ی پیراشکی کرم‌دار

پیراشکی کرم‌دار دقیقاً مانند پیراشکی معمولی درست می‌شود با این تفاوت که داخل آن را با کرم مخصوص پر می‌کنند. پیراشکی یک نوع نان مغزدار است که توسط مخمر به عمل می‌آید و در تهیه‌ی آن از مواد شیمیایی استفاده نمی‌شود. از پیراشکی کرم‌دار و معمولی برای صبحانه یا عصرانه در کنار نوشیدنی سرد یا کرم می‌توان استفاده کرد. برای آموزش کامل و مرحله به مرحله‌ی تهیه‌ی پیراشکی کرم‌دار با ما در ادامه‌ی مقاله همراه باشید.

مواد لازم برای تهیه‌ی پیراشکی کرم‌دار

1 ¼ فنجان شیر

 2 ¼ قاشق چایخوری (یک بسته) مخمر خشک فعال

2 عدد تخم مرغ

8 قاشق غذاخوری کره ذوب شده و خنک شده

¼ فنجان شکر دانه‌ریز

1 قاشق چایخوری نمک

4 ¼ فنجان آرد همه منظوره، به علاوه کمی بیشتر برای باز کردن خمیر

2 لیتر روغن برای سرخ کردن

مواد لازم برای تهیه‌ی کرم پیراشکی

1 ¾ فنجان پودر قند

¼ فنجان پودر کاکائو

¼ فنجان شیر

1 قاشق چایخوری وانیل

⅔ فنجان خامه‌ی قنادی

 2 قاشق غذاخوری شکر

2 قاشق غذاخوری آرد نشاسته‌ی ذرت

 2 عدد تخم مرغ

2 فنجان خامه

 2 قاشق غذاخوری کره بدون نمک نرم شده

 2 قاشق چایخوری وانیل

به مقدار کمی نمک

مراحل ساخت پیراشکی

مرحله‌ی اول:

شیر را تا حدود ۹۰ درجه حرارت دهید تا زمانی که گرم شود اما داغ نشود، سپس در یک کاسه بزرگ آن را با مخمر مخلوط کنید، به آرامی هم بزنید و حدود 5 دقیقه بگذارید بماند تا مخلوط کف کند و به عمل بیاید.

مرحله‌ی دوم:

با استفاده از همزن‌برقی یا همزن ایستاده مجهز به قلاب، تخم‌مرغ‌ها، کره که از قبل از یخچال درآورده‌اید و نرم شده ، شکر و نمک راکاملاً هم بزنید، بعد از اینکه کاملاً باهم مخلوط شدند، شیر و خمیر مایه‌ی به عمل آمده را به آن اضافه کنید و دوباره هم بزنید.

در نیمه شب بخوانید:طرز تهیه دونات ساده و خوشمزه

مرحله‌ی سوم:

آرد را الک کنید سپس نیمی از آرد (2 فنجان به اضافه 2 قاشق غذاخوری) را اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود سپس بقیه آرد را به آرامی و کم کم اضافه و با هم مخلوط کنید تا جایی خمیر از کناره‌های کاسه جدا شود. اگر خمیر خیلی خیس بود، آرد بیشتری اضافه کنید، هر بار حدود 2 قاشق غذاخوری که خمیر زیاد سفت نشود. اگر از همزن برقی استفاده می‌کنید، احتمالاً خمیر آنقدر غلیظ می‌شود که نمی‌توان آن را زد. وقتی درست شد، آن را روی سطح آردپاشی شده منتقل کنید و به آرامی ورز دهید تا یکدست شود.

پیراشکی کرم‌دار

مرحله‌ی چهارم:

یک کاسه بزرگ را با کمی روغن چرب کنید. خمیر را به کاسه منتقل کنید و روی آن را بپوشانید. بگذارید در دمای اتاق حدود ۲ ساعت بماند تا حجم آن دو برابر شود.

مرحله‌ی پنجم:

خمیر را روی سطحی که به خوبی آرد پاشی شده قرار دهید و با وردنه به ضخامت ۸ میلی‌لیتر باز کنید. پیراشکی‌ها را با کاتر گرد یا بیضی، در صورت نبود با یا یک لیوان نوشیدنی برش دهید، و در حین حرکت روی کاترها را آردپاشی کنید. اگر پیراشکی‌ها را به صورتی درست می‌کنید که وسط آن‌ها سوراخ باشد از یک کاتر کوچک‌تر یا لیوان کو‌چک‌تر هم برای برش وسط استفاده کنید و خمیر اضافی از سوراخ‌های وسط را دوباره استفاده کنید. اگر پیراشکی‌های پر شده درست می‌کنید، وسط آن را نبرید.

مرحله‌ی ششم:

دونات ها را روی دو ورقه کاغذ روغنی آرد پاشی‌شده قرار دهید تا فضای زیادی بین هر کدام باشد. با حوله آشپزخانه روی آن‌ها را بپوشانید و حدود 45 دقیقه در جای گرم بگذارید تا کمی پف کرده و لطیف شوند. اگر آشپزخانه شما گرم نیست، در ابتدای این مرحله فر را روی 200 درجه گرم کنید، سپس حرارت را خاموش کنید و ورقه های فر را داخل فر بگذارید و در را باز بگذارید. حدود 15 دقیقه قبل از اینکه پیراشکی‌ها پف کنند آن‌ها را خارج کنید.

در نیمه شب بخوانید:طرز تهیه شیرینی پاپیونی با فر و بدون فر

مرحله‌ی هفتم:

روغن را در یک قابلمه یا تابه‌ی گود داغ کنید، یا در صورت استفاده از فر آن را روی حرارت متوسط 375 درجه قرار دهید.

مرحله‌ی هشتم:

پیراشکی‌ها را با احتیاط و هر بار چند تا به روغن داغ اضافه کنید. اگر که نمی‌توانید آن‌ها را با انگشتانتان بگیرید، از یک کاردک فلزی برای برداشتن آن‌ها استفاده کنید و داخل روغن بریزید. اگر قبل از سرخ شدن مقداری باد دارند؛ در حین سرخ شدن دوباره پف می‌کنند. هنگامی که ته آن طلایی شد، پس از 45 ثانیه تا یک دقیقه، از یک قاشق سوراخ دار برای چرخاندن استفاده کنید. بگذارید آنقدر سرخ شود تا همه جا آن‌ها طلایی شوند. سوراخ‌های پیراشکی سریع‌تر پخته می‌شوند.

مرحله‌ی نهم:

پیراشکی‌ها را بعد از سرخ شدن به بشقاب‌ها یا قفسه های آماده شده منتقل کنید و با بقیه خمیر دوبار این کار را تکرار کنید و حرارت را به میزان لازم تنظیم کنید تا روغن روی دمای 375 درجه بماند.

مراحل ساخت لعاب برای پیراشکی کرم‌دار

1/3 فنجان پودر قند، 1/4 فنجان پودر کاکائو، 1/4 فنجان شیر و 1 قاشق چایخوری وانیل را با حرارت همزن بزنید تا یکدست شود. روی پیراشکی‌ها را به لعاب آغشته کنید و بگذارید روی توری سفت شود.

مراحل ساخت کرم برای داخل پیراشکی کرم‌دار

مرحله‌ی اول:

2/3 فنجان شکر، 2 قاشق غذاخوری آرد، 2 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت و کمی نمک را در یک قابلمه کوچک با هم مخلوط کنید.

مرحله‌ی دوم:

2 عدد تخم‌مرغ و 2 فنجان خامه را با همزن کاملاً هم بزنید و به مواد اضافه کنید. مخلوط را روی حرارت ملایم قرار دهید و هم بزنید. به طور مداوم هم زدن را ادامه دهید، تا زمانی که مخلوط شروع به جوشیدن و غلیظ شدن کند، حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. حرارت را طوری تنظیم کنید که مخلوط به آرامی حباب بزند. آنقدر بپزید که پشت قاشق را بپوشاند و زمانی که هم‌زن را روی آن می‌کشید، خط حاصل باید شکل خود را حفظ کند.

مرحله‌ی سوم:

2 قاشق غذاخوری کره‌ی نرم شده و 2 قاشق چایخوری وانیل را با هم مخلوط کنید. قبل از استفاده از یک الک توری ریز عبور دهید و تا دمای اتاق خنک کنید و به سایر مواد اضافه کنید.

مرحله‌ی چهارم:

سپس کرم به دست آمده را به ظرفی دیگر منتقل کرده و روی آن را به‌گونه‌ای سلفون بکشید که سلفون کاملاً سطح کرم را بپوشاند و به آن بچسپد، و آن را تا جایی که کاملاً خنک شود در یخچال قرار دهید.

در نیمه شب بخوانید:طرز تهیه نان چمچمو + فوت و فن آن

مرحله‌ی پنجم:

برای پر کردن پیراشکی‌ها با کرم آماده شده، نوک قیف شیرینی پزی پر از خامه را داخل پیراشکی فرو کنید و فشار دهید. در روش دیگر، یک وسیله‌ی باریک را در کناره دونات فرو کنید و آن را به اطراف بچرخانید تا مقداری فضای داخل دونات خالی شود سپس یک قیف کوچک شیرینی‌پزی را در سوراخ فرو کنید، با قاشق مقداری از مواد را داخل قیف بریزید و آن را فشار دهید تا کاملاً داخل پیراشکی پر شود. اگر مواد پر شده به سمت مرکز پیراشکی جمع می‌شود، فقط روی آن را به آرامی فشار دهید تا به طور یکنواخت پخش شود.

یکی از شیرینی‌های خوشمزه و پرطرفدار، که به عنوان یک میان وعده‌ی بین‌المللی شناخته می‌شوند پیراشکی‌ها هستند. با دستورهای متفاوت و متنوعی می‌توان این شیرینی خوشمزه را تهیه کرد و از آن لذت برد.

FavoriteLoadingپسندیدم

درباره‌ی نگار اسماعیل زاده

همچنین ببینید

روغن کلزا یا کانولا چیست و چه خواصی دارد؟

انتخاب روغن خوراکی مناسب برای انواع روش‌های پخت غذا از اهمیت زیادی برخوردار است، چرا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.